ATP Turkey F3 Futures Draw (Men's) - 2007

Click Here To Join The Turkey F3 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F3 Futures Event Details:

2007-04-16Clay
OutdoorAntalya 3 Belek (Q sign-in and Q Antalya-Manavgat), Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FSteve Darcis (BEL)Dusan Karol (CZE)6-3 6-3 [H2H]
SFSteve Darcis (BEL)Todor Enev (4) (BUL)7-5 6-1 [H2H]
SFDusan Karol (CZE)Fred Hemmes (3) (NED)6-1 7-6(4) [H2H]
QFSteve Darcis (BEL)Jose Checa-Calvo (1) (ESP)6-0 6-3 [H2H]
QFTodor Enev (4) (BUL)Predrag Rusevski (5) (MKD)6-2 3-6 6-4 [H2H]
QFFred Hemmes (3) (NED)Ergun Zorlu (WC) (TUR)7-5 6-1 [H2H]
QFDusan Karol (CZE)Dusan Lojda (CZE)2-6 6-1 6-2 [H2H]
R16Jose Checa-Calvo (1) (ESP)Milan Zekic (Q) (YUG)6-2 7-5 [H2H]
R16Steve Darcis (BEL)Maxime Authom (Q) (BEL)7-5 6-4 [H2H]
R16Todor Enev (4) (BUL)Amir Weintraub (ISR)6-1 6-1 [H2H]
R16Predrag Rusevski (5) (MKD)Lazar Magdincev (MKD)6-3 6-7(7) 4-1 Retired[H2H]
R16Ergun Zorlu (WC) (TUR)Alexander Stamchev (Q) (BUL)6-2 6-2 [H2H]
R16Fred Hemmes (3) (NED)Mikhail Elgin (RUS)0-6 6-3 6-1 [H2H]
R16Dusan Lojda (CZE)Alexandre Renard (7) (FRA)6-2 6-4 [H2H]
R16Dusan Karol (CZE)Matwe Middelkoop (2) (NED)1-6 6-1 6-4 [H2H]
R32Jose Checa-Calvo (1) (ESP)Gokay Celik (WC) (TUR)6-1 6-3 [H2H]
R32Milan Zekic (Q) (YUG)Dariusz Kuligowski (LL) (GER)7-5 6-1 [H2H]
R32Steve Darcis (BEL)Jeroen Masson (RSA)6-3 6-2 [H2H]
R32Maxime Authom (Q) (BEL)David Klier (8) (GER)6-0 6-2 [H2H]
R32Todor Enev (4) (BUL)Marek Semjan (SVK)7-6(5) 6-2 [H2H]
R32Amir Weintraub (ISR)Marc Sieber (Q) (GER)4-6 6-4 6-2 [H2H]
R32Lazar Magdincev (MKD)Artemon Apostu-Efremov (ROU)6-3 6-3 [H2H]
R32Predrag Rusevski (5) (MKD)Arnar Sigurdsson (LL) (ISL)6-2 6-2 [H2H]
R32Ergun Zorlu (WC) (TUR)Conor Niland (6) (IRL)6-4 3-6 7-6(5) [H2H]
R32Alexander Stamchev (Q) (BUL)Patricio Konortoff (Q) (ARG)6-2 6-1 [H2H]
R32Mikhail Elgin (RUS)Marc Meigel (Q) (GER)6-4 6-1 [H2H]
R32Fred Hemmes (3) (NED)Guillermo Olaso (Q) (ESP)6-3 4-6 6-4 [H2H]
R32Alexandre Renard (7) (FRA)Haluk Akkoyun (WC) (TUR)2-1 Retired[H2H]
R32Dusan Lojda (CZE)Marsel Khamdamov (WC) (UZB)6-1 3-6 6-1 [H2H]
R32Dusan Karol (CZE)Patrick Taubert (LL) (GER)2-6 6-3 6-3 [H2H]
R32Matwe Middelkoop (2) (NED)Nils Muschiol (Q) (GER)6-4 7-6(5) [H2H]
Men's Doubles
FDusan Karol (2) (CZE)
Jeroen Masson (RSA)
Steve Darcis (BEL)
Fred Hemmes (NED)
6-3 7-6(1)
SFSteve Darcis (BEL)
Fred Hemmes (NED)
Todor Enev (4) (BUL)
Dusan Lojda (CZE)
6-0 6-3
SFDusan Karol (2) (CZE)
Jeroen Masson (RSA)
Matwe Middelkoop (3) (NED)
Alexandre Renard (FRA)
3-6 6-3 6-3
QFSteve Darcis (BEL)
Fred Hemmes (NED)
Lazar Magdincev (1) (MKD)
Predrag Rusevski (MKD)
6-2 6-2
QFTodor Enev (4) (BUL)
Dusan Lojda (CZE)
Marc Meigel (GER)
Nils Muschiol (GER)
6-3 3-6 6-2
QFMatwe Middelkoop (3) (NED)
Alexandre Renard (FRA)
Mariano Albert-Ferrando (ESP)
Jose Checa-Calvo (ESP)
7-6(6) 7-5
QFDusan Karol (2) (CZE)
Jeroen Masson (RSA)
Haluk Akkoyun (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
6-1 6-1
R16Lazar Magdincev (1) (MKD)
Predrag Rusevski (MKD)
Bye
R16Steve Darcis (BEL)
Fred Hemmes (NED)
Brett Ross (USA)
Arnar Sigurdsson (ISL)
6-2 6-1
R16Todor Enev (4) (BUL)
Dusan Lojda (CZE)
Sebastian Fitz (GER)
David Klier (GER)
6-4 6-1
R16Marc Meigel (GER)
Nils Muschiol (GER)
Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Nai-Zheng Yu (CHN)
7-5 6-3
R16Mariano Albert-Ferrando (ESP)
Jose Checa-Calvo (ESP)
Adem Ozmeral (TUR)
Orcun Seyrek (TUR)
6-4 6-1
R16Matwe Middelkoop (3) (NED)
Alexandre Renard (FRA)
Alaatin-Bora Gerceker (TUR)
Marsel Khamdamov (UZB)
6-4 6-4
R16Haluk Akkoyun (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
Dmitri Marfinsky (RUS)
Sergey Melikhov (RUS)
6-2 6-3
R16Dusan Karol (2) (CZE)
Jeroen Masson (RSA)
Guillermo Olaso (ESP)
Milan Zekic (YUG)
6-1 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Nils Muschiol (GER)Tihomir Grozdanov (BUL)0-6 6-4 6-2 [H2H]
Q1Marc Meigel (16) (GER)Miles Armstrong (2) (AUS)6-4 6-4 [H2H]
Q1Maxime Authom (3) (BEL)Daniel Muller (11) (GER)WO[H2H]
Q1Milan Zekic (13) (YUG)Arnar Sigurdsson (4) (ISL)6-3 6-4 [H2H]
Q1Patricio Konortoff (ARG)Miguel-Angel Solbes-Llorens (ESP)2-6 6-0 7-6(4) [H2H]
Q1Guillermo Olaso (6) (ESP)Maksim Bakunin (UKR)6-4 6-3 [H2H]
Q1Alexander Stamchev (14) (BUL)Patrick Taubert (GER)6-4 6-7(5) 6-2 [H2H]
Q1Marc Sieber (8) (GER)Dariusz Kuligowski (GER)6-1 6-4 [H2H]
Q2Tihomir Grozdanov (BUL)Ricardo Seritti (ARG)6-2 6-1 [H2H]
Q2Nils Muschiol (GER)Alin-Mihai Constantin (15) (ROU)2-6 6-1 6-3 [H2H]
Q2Miles Armstrong (2) (AUS)Serkan-Akin Dilek (TUR)6-2 6-3 [H2H]
Q2Marc Meigel (16) (GER)Christian Kloimullner (AUT)6-2 6-3 [H2H]
Q2Maxime Authom (3) (BEL)Christian Hansen (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Daniel Muller (11) (GER)Johannes Pulsfort (GER)6-2 7-5 [H2H]
Q2Arnar Sigurdsson (4) (ISL)Artem Isaev (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q2Milan Zekic (13) (YUG)Adrian Vodislav (ROU)3-6 6-2 6-1 [H2H]
Q2Patricio Konortoff (ARG)Brett Ross (5) (USA)6-3 6-3 [H2H]
Q2Miguel-Angel Solbes-Llorens (ESP)Ivan Nedelko (RUS)6-4 5-7 6-3 [H2H]
Q2Guillermo Olaso (6) (ESP)Antoine Hamard (FRA)5-0 Retired[H2H]
Q2Maksim Bakunin (UKR)Bertram Steinberger (AUT)7-6(4) 6-1 [H2H]
Q2Patrick Taubert (GER)Sergiy Myropolsky (UKR)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q2Alexander Stamchev (14) (BUL)Christian Ramos-Abad (ESP)6-3 6-3 [H2H]
Q2Marc Sieber (8) (GER)Tobias Obenaus (AUT)4-6 6-2 6-4 [H2H]
Q2Dariusz Kuligowski (GER)Artem Smirnov (12) (UKR)6-4 1-6 6-4 [H2H]
Q3Ricardo Seritti (ARG)Peter Gojowczyk (1) (GER)WO[H2H]
Q3Tihomir Grozdanov (BUL)Bjorn Treber (AUT)6-1 6-3 [H2H]
Q3Nils Muschiol (GER)Mike Steinherr (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q3Alin-Mihai Constantin (15) (ROU)Laurentiu Basarab (ROU)6-3 6-4 [H2H]
Q3Miles Armstrong (2) (AUS)Tobias Reitz (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q3Serkan-Akin Dilek (TUR)Dmitry Sventitsky (RUS)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q3Christian Kloimullner (AUT)Javier Gimenez-Garcia (ESP)6-4 3-6 6-1 [H2H]
Q3Marc Meigel (16) (GER)Amador Romero-Torres (ESP)6-3 4-6 7-5 [H2H]
Q3Maxime Authom (3) (BEL)Alan Wright (GBR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Christian Hansen (GER)Bartosz Terczynski (POL)6-4 6-2 [H2H]
Q3Johannes Pulsfort (GER)Benedikt Peischler (AUT)6-0 6-2 [H2H]
Q3Daniel Muller (11) (GER)Aleksandr Agafonov (UKR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Arnar Sigurdsson (4) (ISL)Nicolas Reissig (AUT)7-6(6) 6-2 [H2H]
Q3Artem Isaev (RUS)Till Salme (BEL)7-5 6-4 [H2H]
Q3Adrian Vodislav (ROU)Dariusz Lipka (POL)6-3 1-1 Retired[H2H]
Q3Milan Zekic (13) (YUG)Tobias Simon (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q3Brett Ross (5) (USA)Willi Wolfer (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Patricio Konortoff (ARG)Richard Stera (GBR)6-1 1-0 Retired[H2H]
Q3Miguel-Angel Solbes-Llorens (ESP)James Feaver (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Ivan Nedelko (RUS)Egor Puntus (9) (BLR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Guillermo Olaso (6) (ESP)Arsen Asanov (UZB)6-3 6-1 [H2H]
Q3Antoine Hamard (FRA)Arnaud Agniel (FRA)6-4 6-4 [H2H]
Q3Maksim Bakunin (UKR)Fakhraddin Shirinov (AZE)6-4 6-2 [H2H]
Q3Bertram Steinberger (AUT)Arnaud Delgado (10) (FRA)6-1 6-0 [H2H]
Q3Sergiy Myropolsky (UKR)Christoph Steiner (7) (AUT)7-6(1) 6-2 [H2H]
Q3Patrick Taubert (GER)Yannick Thivant (FRA)6-0 6-4 [H2H]
Q3Christian Ramos-Abad (ESP)Jochen Schoettler (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q3Alexander Stamchev (14) (BUL)Piotr Olechowski (POL)6-1 6-3 [H2H]
Q3Marc Sieber (8) (GER)Aleksey Bessonov (BLR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Tobias Obenaus (AUT)Alexander Ward (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Dariusz Kuligowski (GER)Mario Treber (AUT)6-1 6-1 [H2H]
Q3Artem Smirnov (12) (UKR)Hubert Holzler (AUT)4-6 6-1 6-2 [H2H]
Q4Peter Gojowczyk (1) (GER)Bye
Q4Ricardo Seritti (ARG)Dmitri Marfinsky (RUS)6-4 7-6(1) [H2H]
Q4Bjorn Treber (AUT)Nikolay Gromov (RUS)6-4 6-4 [H2H]
Q4Tihomir Grozdanov (BUL)Guy Michelevitz (ISR)6-1 6-2 [H2H]
Q4Nils Muschiol (GER)Marcus Von Nordheim (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q4Mike Steinherr (GER)Ilhan Mutlu (TUR)3-6 7-6(3) 7-6(3) [H2H]
Q4Laurentiu Basarab (ROU)Petar Tomasic (CRO)1-6 6-4 6-3 [H2H]
Q4Alin-Mihai Constantin (15) (ROU)Dragos-Robert Nita (ROU)6-4 6-2 [H2H]
Q4Miles Armstrong (2) (AUS)Bye
Q4Tobias Reitz (GER)David Thurner (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q4Dmitry Sventitsky (RUS)Vladimir Romanchenko (UKR)6-2 6-3 [H2H]
Q4Serkan-Akin Dilek (TUR)Benjamin Recknagel (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q4Christian Kloimullner (AUT)Maxim Geraskin (RUS)6-3 7-6(3) [H2H]
Q4Javier Gimenez-Garcia (ESP)Goncalo Falcao (POR)6-3 6-3 [H2H]
Q4Amador Romero-Torres (ESP)Mikhail Karpol (CRO)6-1 7-5 [H2H]
Q4Marc Meigel (16) (GER)Andrei George Daraban (ROU)6-0 6-3 [H2H]
Q4Maxime Authom (3) (BEL)Bye
Q4Alan Wright (GBR)Matthias Neubert (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q4Christian Hansen (GER)Paul-Mihai Puscasu (ROU)6-0 6-1 [H2H]
Q4Bartosz Terczynski (POL)Nikita Gostev (RUS)6-4 6-1 [H2H]
Q4Benedikt Peischler (AUT)Mirko Sommerfeld (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q4Johannes Pulsfort (GER)Micha Jonathan Winkler (SUI)6-2 6-1 [H2H]
Q4Aleksandr Agafonov (UKR)Yevgeny Perepelov (USA)5-7 7-6(4) 6-3 [H2H]
Q4Daniel Muller (11) (GER)Tuna Altuna (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q4Arnar Sigurdsson (4) (ISL)Bye
Q4Nicolas Reissig (AUT)Danny Spierenburg (NED)6-2 6-2 [H2H]
Q4Artem Isaev (RUS)Erkan Colak (TUR)6-1 6-0 [H2H]
Q4Till Salme (BEL)Sergey Melikhov (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q4Adrian Vodislav (ROU)Ben Pritchard (GBR)3-6 6-0 7-6(5) [H2H]
Q4Dariusz Lipka (POL)Cosmin Georgescu (ROU)5-7 7-5 7-5 [H2H]
Q4Tobias Simon (GER)Anton Zhgulev (RUS)6-1 7-6(5) [H2H]
Q4Milan Zekic (13) (YUG)Rumen Gospodinov (BUL)6-1 6-1 [H2H]
Q4Brett Ross (5) (USA)Bye
Q4Willi Wolfer (GER)Can Kiziltuna (TUR)6-2 6-2 [H2H]
Q4Richard Stera (GBR)Nai-Zheng Yu (CHN)4-6 6-4 7-6(5) [H2H]
Q4Patricio Konortoff (ARG)Ivan Tsiganov (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q4Miguel-Angel Solbes-Llorens (ESP)Matthias Dorfler (GER)6-4 6-0 [H2H]
Q4James Feaver (GBR)Julian Mei (GER)6-1 6-0 [H2H]
Q4Ivan Nedelko (RUS)Heiner Tadault (FRA)5-7 7-5 6-1 [H2H]
Q4Egor Puntus (9) (BLR)Bye
Q4Guillermo Olaso (6) (ESP)Bye
Q4Arsen Asanov (UZB)Kirill Krioukov (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q4Arnaud Agniel (FRA)Ettore Capello (ITA)6-1 6-0 [H2H]
Q4Antoine Hamard (FRA)Alaatin-Bora Gerceker (TUR)6-3 6-2 [H2H]
Q4Fakhraddin Shirinov (AZE)Alexandr Reypolskiy (UKR)6-3 6-3 [H2H]
Q4Maksim Bakunin (UKR)Orcun Seyrek (TUR)6-4 6-2 [H2H]
Q4Bertram Steinberger (AUT)Adrian-Marin Dancescu (ROU)6-0 6-3 [H2H]
Q4Arnaud Delgado (10) (FRA)Salavat Khamitov (UZB)6-1 6-2 [H2H]
Q4Christoph Steiner (7) (AUT)Bye
Q4Sergiy Myropolsky (UKR)Saar Steele (ISR)3-6 7-6(6) 6-3 [H2H]
Q4Yannick Thivant (FRA)Takahiro Ittogi (JPN)6-1 6-2 [H2H]
Q4Patrick Taubert (GER)Matthias Mazur (SUI)6-0 5-7 6-0 [H2H]
Q4Jochen Schoettler (GER)Roberto Ovallez (MEX)6-2 6-0 [H2H]
Q4Christian Ramos-Abad (ESP)Philip Barlow (GBR)6-2 6-1 [H2H]
Q4Piotr Olechowski (POL)Matteo Marfia (ITA)6-4 4-6 7-6(6) [H2H]
Q4Alexander Stamchev (14) (BUL)Soren Goritzka (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q4Marc Sieber (8) (GER)Bye
Q4Aleksey Bessonov (BLR)Tomer Hodorov (ISR)1-6 6-3 6-3 [H2H]
Q4Tobias Obenaus (AUT)Stefan Seywald (AUT)6-1 6-1 [H2H]
Q4Alexander Ward (GBR)Alexei Milner (ISR)4-6 6-0 6-2 [H2H]
Q4Mario Treber (AUT)Ryuma Yamakawa (JPN)6-2 6-2 [H2H]
Q4Dariusz Kuligowski (GER)Pawel Syrewicz (POL)6-1 6-1 [H2H]
Q4Hubert Holzler (AUT)Guillaume Crasson (BEL)6-0 6-0 [H2H]
Q4Artem Smirnov (12) (UKR)Adem Ozmeral (TUR)6-1 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Turkey F3 Futures draw (Men's) 2007?
Who will win Turkey F3 Futures?