ATP Turkey F20 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Turkey F20 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F20 Futures Event Details:

2018-05-21Clay
OutdoorTurkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F20 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDenis Yevseyev (2) (KAZ)Vullnet Tashi (SUI)6-1 6-0[H2H]
SFDenis Yevseyev (2) (KAZ)Paul Woerner (7) (GER)6-2 3-6 7-5[H2H]
SFVullnet Tashi (SUI)Nicolas Alberto Arreche (8) (ARG)6-3 7-5[H2H]
QFDenis Yevseyev (2) (KAZ)Cengiz AKSU (q) (TUN)6-3 4-6 6-3[H2H]
QFNicolas Alberto Arreche (8) (ARG)Flemming Peters (WC) ()5-7 6-4 7-6(1)[H2H]
QFVullnet Tashi (SUI)Pierre Faivre (FRA)1-6 6-4 6-3[H2H]
QFPaul Woerner (7) (GER)Mats Rosenkranz ()6-2 6-2[H2H]
R16Cengiz AKSU (q) (TUN)Alexis Gautier (FRA)7-5 5-7 6-4[H2H]
R16Mats Rosenkranz ()Tomas Lipovsek Puches (3) (ARG)6-1 7-6(4)[H2H]
R16Nicolas Alberto Arreche (8) (ARG)Luca Gelhardt ()6-3 6-3[H2H]
R16Flemming Peters (WC) ()Florent Diep (4) (FRA)7-6(4) 7-6(10)[H2H]
R16Vullnet Tashi (SUI)Koray Kirci (WC) (TUR)4-6 6-3 6-4[H2H]
R16Paul Woerner (7) (GER)Valentin Guenther ()6-2 6-3[H2H]
R16Pierre Faivre (FRA)Florian Fallert (GER)6-1 7-5[H2H]
R16Denis Yevseyev (2) (KAZ)Dimitriy Voronin (RUS)6-3 7-5[H2H]
R32Florent Diep (4) (FRA)Edward Hubner (q) (GBR)6-3 6-4[H2H]
R32Florian Fallert (GER)Antonio Massara (6) (ITA)6-4 6-7(5) 6-4[H2H]
R32Vullnet Tashi (SUI)Marsel Ilhan (1) (TUR)7-6(6) 6-4[H2H]
R32Luca Gelhardt ()Moritz Thiem (q) (AUT)6-3 6-0[H2H]
R32Alexis Gautier (FRA)Maxime Tchoutakian (5) (FRA)6-4 3-2 ret.[H2H]
R32Koray Kirci (WC) (TUR)Milos Nikolic (q) (AUS)5-7 6-0 6-3[H2H]
R32Mats Rosenkranz ()Mert Naci Turker (WC) (TUR)4-6 6-3 6-2[H2H]
R32Flemming Peters (WC) ()Grigoriy Lomakin (KAZ)7-5 7-6(1)[H2H]
R32Tomas Lipovsek Puches (3) (ARG)Can Kaya (WC) (TUR)6-3 6-3[H2H]
R32Dimitriy Voronin (RUS)Francois-Arthur Vibert (FRA)2-6 6-0 6-4[H2H]
R32Valentin Guenther ()Louroi Martinez (q) (SUI)6-2 6-0[H2H]
R32Nicolas Alberto Arreche (8) (ARG)Philipp Schroll (q) (AUT)3-6 6-3 6-4[H2H]
R32Paul Woerner (7) (GER)Joel Cannell (q) (GBR)6-4 6-3[H2H]
R32Pierre Faivre (FRA)Greg Polmans (LL) (AUS)6-1 6-3[H2H]
R32Denis Yevseyev (2) (KAZ)Niklas Schell (q) (_GE)6-2 6-4[H2H]
R32Cengiz AKSU (q) (TUN)Stephan Gerritsen ()6-4 6-2[H2H]
Men's Doubles
FValentin Guenther ()
Mats Rosenkranz ()
Florent Diep (FRA)
Francois-Arthur Vibert (FRA)
6-1 6-2
SFFlorent Diep (FRA)
Francois-Arthur Vibert (FRA)
Cengiz AKSU (TUN)
Mert Naci Turker (TUR)
3-6 7-5 10-7
SFValentin Guenther ()
Mats Rosenkranz ()
Joel Cannell (GBR)
Vullnet Tashi (SUI)
6-3 6-4
QFValentin Guenther ()
Mats Rosenkranz ()
Grigoriy Lomakin (KAZ)
Dimitriy Voronin (RUS)
4-6 6-4 10-6
QFJoel Cannell (GBR)
Vullnet Tashi (SUI)
Stephan Gerritsen ()
Koray Kirci (TUR)
w/o
QFCengiz AKSU (TUN)
Mert Naci Turker (TUR)
Nicolas Alberto Arreche (ARG)
Luca Gelhardt ()
6-4 6-1
QFFlorent Diep (FRA)
Francois-Arthur Vibert (FRA)
Florian Fallert (GER)
Paul Woerner (GER)
5-7 6-2 10-4
R16Florent Diep (FRA)
Francois-Arthur Vibert (FRA)
Can Kaya (TUR)
Osmancan Soyler (TUR)
6-4 6-4
R16Florian Fallert (GER)
Paul Woerner (GER)
Iancu-Lustinian Ghinda (CAN)
Nabi Kustepe (_TU)
6-0 6-2
R16Cengiz AKSU (TUN)
Mert Naci Turker (TUR)
Yuriy Schukin (KAZ)
Denis Yevseyev (KAZ)
6-7(2) 6-3 10-6
R16Nicolas Alberto Arreche (ARG)
Luca Gelhardt ()
Timur Maulenov (KAZ)
Beibit Zhukayev (KAZ)
6-3 6-3
R16Stephan Gerritsen ()
Koray Kirci (TUR)
Edward Hubner (GBR)
Philipp Schroll (AUT)
6-2 7-6(7)
R16Joel Cannell (GBR)
Vullnet Tashi (SUI)
Amad Ahmed (CAN)
Cihan Akay (AUS)
6-0 6-2
R16Grigoriy Lomakin (KAZ)
Dimitriy Voronin (RUS)
Antonio Massara (ITA)
Milos Nikolic (AUS)
6-2 6-3
R16Valentin Guenther ()
Mats Rosenkranz ()
Tomas Lipovsek Puches (ARG)
Louroi Martinez (SUI)
6-2 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Cengiz AKSU (q) (TUN)Hermanni Tiainen (FIN)6-1 6-1[H2H]
Q1Niklas Schell (q) (_GE)Doru Junior Borsan (ROU)6-1 6-4[H2H]
Q1Edward Hubner (q) (GBR)Timur Maulenov (KAZ)6-1 6-3[H2H]
Q1Joel Cannell (q) (GBR)Tobias Puerrer ()6-2 6-1[H2H]
Q1Moritz Thiem (q) (AUT)Socrates Leon Tsoronis (AUS)6-0 6-2[H2H]
Q1Milos Nikolic (q) (AUS)Greg Polmans (LL) (AUS)7-5 6-2[H2H]
Q1Louroi Martinez (q) (SUI)Alexander Romay ()7-6(3) 6-1[H2H]
Q1Philipp Schroll (q) (AUT)Beibit Zhukayev (KAZ)7-6(3) 6-3[H2H]
Q2Timur Maulenov (KAZ)Amaury Delmas (FRA)6-7(4) 6-2 6-1[H2H]
Q2Doru Junior Borsan (ROU)Willie VAN Zyl (RSA)6-1 6-1[H2H]
Q2Niklas Schell (q) (_GE)Andrei Molyak (RUS)6-2 6-3[H2H]
Q2Tobias Puerrer ()Jhoel Quinonez ()6-3 6-4[H2H]
Q2Joel Cannell (q) (GBR)Andres Haefele ()6-2 6-0[H2H]
Q2Hermanni Tiainen (FIN)Nabi Kustepe (_TU)6-2 6-0[H2H]
Q2Cengiz AKSU (q) (TUN)Mohamed Abdel-Aziz (GBR)7-5 1-0 ret.[H2H]
Q2Edward Hubner (q) (GBR)Miguel Fernando Pereira ()6-4 6-1[H2H]
Q2Socrates Leon Tsoronis (AUS)PHILIP Bachmaier (AUT)6-2 6-3[H2H]
Q2Milos Nikolic (q) (AUS)Osmancan Soyler (TUR)6-2 6-1[H2H]
Q2Greg Polmans (LL) (AUS)Bastian Alonso Utreras Santander ()6-4 7-5[H2H]
Q2Philipp Schroll (q) (AUT)Lukas Matic (AUT)6-1 6-1[H2H]
Q2Beibit Zhukayev (KAZ)Iancu-Lustinian Ghinda (CAN)7-5 7-5[H2H]
Q2Alexander Romay ()Markus Neuhauser (AUT)7-6(4) 6-1[H2H]
Q2Louroi Martinez (q) (SUI)Karl William WURTH Mac-leay (CHI)3-6 6-4 6-4[H2H]
Q2Moritz Thiem (q) (AUT)Cihan Akay (AUS)7-5 6-2[H2H]
Q3Edward Hubner (q) (GBR)Enzo Blavignat ()6-0 6-0[H2H]
Q3Timur Maulenov (KAZ)Leonardo Schmitz Frederico ()6-3 5-7 6-4[H2H]
Q3Doru Junior Borsan (ROU)Sergey Bolotov (RUS)3-6 6-4 6-4[H2H]
Q3Andrei Molyak (RUS)Damien Ghader (FRA)6-4 4-6 6-0[H2H]
Q3Tobias Puerrer ()Kooros Ghasemi (CAN)6-2 6-3[H2H]
Q3Hermanni Tiainen (FIN)Jesse Paul Krattiger (SUI)6-4 6-4[H2H]
Q3Socrates Leon Tsoronis (AUS)Neeraj Yashpaul ()6-2 6-0[H2H]
Q3Moritz Thiem (q) (AUT)Bulut Ozcelik (TUR)6-2 6-4[H2H]
Q3Karl William WURTH Mac-leay (CHI)Sebastiano mahoro Zorzi (ITA)6-3 3-6 6-3[H2H]
Q3Markus Neuhauser (AUT)Pablo Andres PINA Ubilla (CHI)7-6(4) 6-1[H2H]
Q3Iancu-Lustinian Ghinda (CAN)Amad Ahmed (CAN)6-3 6-2[H2H]
Q3Lukas Matic (AUT)Andreas Kleinert ()6-7(5) 6-3 6-0[H2H]
Q3Bastian Alonso Utreras Santander ()Matheus Comunello (BRA)6-3 6-1[H2H]
Q3Osmancan Soyler (TUR)Stephan Drugan (USA)6-0 6-0[H2H]
Q3Mohamed Abdel-Aziz (GBR)Neil Oberleitner (AUT)6-2 3-6 6-3[H2H]