ATP Turkey F2 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Turkey F2 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F2 Futures Event Details:

2009-03-23Clay
OutdoorAntalya 2 - Manavgat, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FIvan Sergeyev (5) (UKR)Valery Rudnev (6) (RUS)6-3 6-1 [H2H]
SFValery Rudnev (6) (RUS)Andrei Gorban (3) (MDA)6-0 6-2 [H2H]
SFIvan Sergeyev (5) (UKR)Erling Tveit (NOR)6-2 6-2 [H2H]
QFValery Rudnev (6) (RUS)Konstantinos Economidis (GRE)6-1 7-6(5) [H2H]
QFAndrei Gorban (3) (MDA)Gleb Alekseenko (Q) (UKR)6-0 6-3 [H2H]
QFErling Tveit (NOR)Augustin Gensse (4) (FRA)6-1 6-3 [H2H]
QFIvan Sergeyev (5) (UKR)Murad Inoyatov (UZB)6-3 6-0 [H2H]
R16Konstantinos Economidis (GRE)Morgan Phillips (PR) (GBR)6-4 6-2 [H2H]
R16Valery Rudnev (6) (RUS)Artem Smirnov (UKR)6-3 6-3 [H2H]
R16Andrei Gorban (3) (MDA)Gilles De Sousa (Q) (FRA)7-5 7-5 [H2H]
R16Gleb Alekseenko (Q) (UKR)Laurynas Grigelis (WC) (LTU)7-5 2-6 6-2 [H2H]
R16Erling Tveit (NOR)Ivan Anikanov (Q) (UKR)7-5 3-6 6-3 [H2H]
R16Augustin Gensse (4) (FRA)Stephane Piro (Q) (FRA)6-2 6-3 [H2H]
R16Ivan Sergeyev (5) (UKR)Jakub Lustyk (Q) (CZE)6-2 6-3 [H2H]
R16Murad Inoyatov (UZB)Ilija Martinoski (Q) (MKD)6-2 6-1 [H2H]
R32Konstantinos Economidis (GRE)Pavel Chekhov (1) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
R32Morgan Phillips (PR) (GBR)Stian Boretti (NOR)7-5 6-2 [H2H]
R32Artem Smirnov (UKR)Adrian Sikora (Q) (SVK)6-3 5-7 6-4 [H2H]
R32Valery Rudnev (6) (RUS)Haluk Akkoyun (WC) (TUR)6-3 6-2 [H2H]
R32Andrei Gorban (3) (MDA)Simeon Ivanov (BUL)6-4 7-5 [H2H]
R32Gilles De Sousa (Q) (FRA)Nicolas Santos (BRA)6-4 7-6(4) [H2H]
R32Laurynas Grigelis (WC) (LTU)Dimitrije Tasic (WC) (SRB)6-1 6-4 [H2H]
R32Gleb Alekseenko (Q) (UKR)Roman Jebavy (7) (CZE)6-0 3-6 6-3 [H2H]
R32Erling Tveit (NOR)Alexandros Jakupovic (8) (GRE)6-7(2) 7-5 6-2 [H2H]
R32Ivan Anikanov (Q) (UKR)Mateusz Szmigiel (Q) (POL)6-3 7-5 [H2H]
R32Stephane Piro (Q) (FRA)Vadim Alekseenko (UKR)6-7(6) 6-4 6-4 [H2H]
R32Augustin Gensse (4) (FRA)Cesar Ramirez (MEX)7-6(3) 6-1 [H2H]
R32Ivan Sergeyev (5) (UKR)Marco Mirnegg (AUT)6-7(5) 6-4 6-4 [H2H]
R32Jakub Lustyk (Q) (CZE)Nuri Ersin Tarim (WC) (TUR)6-2 6-0 [H2H]
R32Murad Inoyatov (UZB)Tihomir Grozdanov (BUL)6-4 6-3 [H2H]
R32Ilija Martinoski (Q) (MKD)Adam Vejmelka (2) (CZE)6-3 5-7 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FGleb Alekseenko (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
Stian Boretti (NOR)
Erling Tveit (NOR)
6-4 1-6 [14-12]
SFStian Boretti (NOR)
Erling Tveit (NOR)
Andrei Ciumac (4) (MDA)
Ivan Sergeyev (UKR)
4-6 6-2 [10-7]
SFGleb Alekseenko (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
Ivan Anikanov (2) (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
6-4 6-4
QFStian Boretti (NOR)
Erling Tveit (NOR)
Konstantinos Economidis (1) (GRE)
Alexandros Jakupovic (GRE)
5-7 6-2 [10-5]
QFAndrei Ciumac (4) (MDA)
Ivan Sergeyev (UKR)
Stephane Piro (FRA)
Cesar Ramirez (MEX)
6-4 6-7(4) [10-6]
QFGleb Alekseenko (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
Roman Jebavy (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
6-4 3-6 [15-13]
QFIvan Anikanov (2) (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Pavel Katliarov (BLR)
Roman Tudoreanu (MDA)
6-4 7-6(9)
R16Konstantinos Economidis (1) (GRE)
Alexandros Jakupovic (GRE)
Arsen Asanov (UZB)
Murad Inoyatov (UZB)
7-5 6-3
R16Stian Boretti (NOR)
Erling Tveit (NOR)
Nicolas Santos (BRA)
Ricardo Siggia (BRA)
7-6(3) 6-7(8) [11-9]
R16Andrei Ciumac (4) (MDA)
Ivan Sergeyev (UKR)
Tihomir Grozdanov (BUL)
Simeon Ivanov (BUL)
6-4 2-6 [10-6]
R16Stephane Piro (FRA)
Cesar Ramirez (MEX)
Morgan Phillips (GBR)
David Rice (GBR)
7-6(4) 6-7(5) [10-5]
R16Gleb Alekseenko (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
Younes Ben Abderrahman (WC) (BEL)
Gilles De Sousa (FRA)
6-3 6-2
R16Roman Jebavy (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
Haluk Akkoyun (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
3-6 6-0 [10-5]
R16Pavel Katliarov (BLR)
Roman Tudoreanu (MDA)
Sami Beceren (WC) (TUR)
Baris Erguden (TUR)
6-2 7-5
R16Ivan Anikanov (2) (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Tuna Altuna (WC) (TUR)
Alexandru-Raul Lazar (ROU)
6-2 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Stephane Piro (11) (FRA)Alexandru-Raul Lazar (1) (ROU)7-5 6-3 [H2H]
Q1Adrian Sikora (2) (SVK)Tzvetan Mihov (15) (BUL)7-5 6-4 [H2H]
Q1Ilija Martinoski (3) (MKD)Sebastian Fanselow (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q1Mateusz Szmigiel (POL)Aleksandar Cvetkov (4) (YUG)7-6(7) 7-6(5) [H2H]
Q1Gilles De Sousa (FRA)David Rice (5) (GBR)6-4 6-3 [H2H]
Q1Gleb Alekseenko (10) (UKR)Korneel Sanders (BEL)6-3 6-4 [H2H]
Q1Jakub Lustyk (16) (CZE)Valentin Dimov (7) (BUL)7-5 6-1 [H2H]
Q1Ivan Anikanov (8) (UKR)Daniel Kumlin (SWE)7-5 6-3 [H2H]
Q2Alexandru-Raul Lazar (1) (ROU)Bastian Trinker (AUT)6-2 6-0 [H2H]
Q2Stephane Piro (11) (FRA)Ergun Zorlu (TUR)5-7 6-0 6-0 [H2H]
Q2Adrian Sikora (2) (SVK)Mario Dierckx (BEL)7-6(5) 6-1 [H2H]
Q2Tzvetan Mihov (15) (BUL)Adrian Forberg Skogeng (NOR)6-1 7-5 [H2H]
Q2Ilija Martinoski (3) (MKD)Stanislav Poplavskyy (UKR)4-6 7-6(4) 4-0 Retired[H2H]
Q2Sebastian Fanselow (GER)Andrei Ciumac (12) (MDA)7-6(8) 4-6 6-4 [H2H]
Q2Aleksandar Cvetkov (4) (YUG)Stefan Micov (MKD)6-2 6-0 [H2H]
Q2Mateusz Szmigiel (POL)Pavel Katliarov (BLR)6-4 7-6(1) [H2H]
Q2David Rice (5) (GBR)Shendrit Deari (MKD)2-6 6-1 6-3 [H2H]
Q2Gilles De Sousa (FRA)Alexander Vasin (RUS)7-5 6-3 [H2H]
Q2Korneel Sanders (BEL)Florian Farnleitner (AUT)6-7(7) 6-1 6-2 [H2H]
Q2Gleb Alekseenko (10) (UKR)Vyacheslav Lytvynenko (UKR)6-2 4-6 6-2 [H2H]
Q2Valentin Dimov (7) (BUL)Nikos Spyrou (GRE)6-1 6-1 [H2H]
Q2Jakub Lustyk (16) (CZE)Willian Franco (BRA)6-2 6-2 [H2H]
Q2Ivan Anikanov (8) (UKR)Roman Kislyanskiy (RUS)6-4 6-3 [H2H]
Q2Daniel Kumlin (SWE)Marco Dierckx (9) (BEL)7-6(7) 6-0 [H2H]
Q3Alexandru-Raul Lazar (1) (ROU)Jiri Vesely (CZE)6-0 6-0 [H2H]
Q3Bastian Trinker (AUT)Arsen Asanov (UZB)6-7(2) 7-6(4) 7-6(8) [H2H]
Q3Ergun Zorlu (TUR)Nicholas Bjerke (NOR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Stephane Piro (11) (FRA)Marcus Weiglhofer (AUT)6-4 6-1 [H2H]
Q3Adrian Sikora (2) (SVK)Barkin Yalcinkale (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Mario Dierckx (BEL)Shahin Khaledan (IRI)6-2 6-4 [H2H]
Q3Adrian Forberg Skogeng (NOR)Sinan Ipeker (TUR)7-5 6-1 [H2H]
Q3Tzvetan Mihov (15) (BUL)Marlon Oliveira (BRA)6-0 6-1 [H2H]
Q3Ilija Martinoski (3) (MKD)Wolfgang Wenus (GER)7-5 6-1 [H2H]
Q3Stanislav Poplavskyy (UKR)Younes Ben Abderrahman (BEL)6-2 6-2 [H2H]
Q3Sebastian Fanselow (GER)Vlad Stefan (ROU)4-6 6-4 6-3 [H2H]
Q3Andrei Ciumac (12) (MDA)Tuna Altuna (TUR)7-6(4) 5-7 7-5 [H2H]
Q3Aleksandar Cvetkov (4) (YUG)Jair Assuncao (BRA)2-6 6-3 7-5 [H2H]
Q3Stefan Micov (MKD)Gianni Kubin (TUR)6-4 2-6 7-5 [H2H]
Q3Mateusz Szmigiel (POL)Gregor Opferman (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Pavel Katliarov (BLR)Roman Tudoreanu (14) (MDA)4-6 6-3 7-5 [H2H]
Q3David Rice (5) (GBR)Ouassel Hared (ALG)6-4 6-4 [H2H]
Q3Shendrit Deari (MKD)Dmitry Kalyuzhny (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q3Gilles De Sousa (FRA)Radim Urbanek (CZE)6-4 7-6(2) [H2H]
Q3Alexander Vasin (RUS)Dmitriy Makeyev (13) (KAZ)6-4 6-0 [H2H]
Q3Korneel Sanders (BEL)Ricardo Siggia (6) (BRA)6-4 6-4 [H2H]
Q3Florian Farnleitner (AUT)Ivan Tsiganov (RUS)6-4 6-4 [H2H]
Q3Vyacheslav Lytvynenko (UKR)Pier Bismpikos (GRE)7-5 3-6 6-3 [H2H]
Q3Gleb Alekseenko (10) (UKR)Jakub Piter (POL)6-1 6-2 [H2H]
Q3Valentin Dimov (7) (BUL)Adrian-Marin Dancescu (ROU)3-6 6-3 6-2 [H2H]
Q3Nikos Spyrou (GRE)Sinan Kasap (TUR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Willian Franco (BRA)Claes Goransson (SWE)6-0 6-2 [H2H]
Q3Jakub Lustyk (16) (CZE)Milos Sekulic (SWE)6-2 6-4 [H2H]
Q3Ivan Anikanov (8) (UKR)Adem Ozmeral (TUR)7-6(2) 6-2 [H2H]
Q3Roman Kislyanskiy (RUS)Alexander Bury (BLR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Daniel Kumlin (SWE)Peter Ramstrommer (SWE)6-0 6-1 [H2H]
Q3Marco Dierckx (9) (BEL)Tugay Koylu (TUR)6-4 6-2 [H2H]
Q4Alexandru-Raul Lazar (1) (ROU)Bye
Q4Jiri Vesely (CZE)Artem Pudovkin (RUS)1-6 6-0 7-5 [H2H]
Q4Bastian Trinker (AUT)Burak Vardal (TUR)6-2 6-2 [H2H]
Q4Arsen Asanov (UZB)Andreii Andriienko (UKR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Ergun Zorlu (TUR)Sami Beceren (TUR)6-2 6-2 [H2H]
Q4Nicholas Bjerke (NOR)Bardia Salehi (SWE)6-1 6-3 [H2H]
Q4Marcus Weiglhofer (AUT)Christian Bartmann (GER)2-6 6-3 6-4 [H2H]
Q4Stephane Piro (11) (FRA)Ilhan Mutlu (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q4Adrian Sikora (2) (SVK)Bye
Q4Barkin Yalcinkale (TUR)Erkin Aliyev (AZE)6-2 6-0 [H2H]
Q4Shahin Khaledan (IRI)Durukan Durmus (TUR)6-3 4-6 6-4 [H2H]
Q4Mario Dierckx (BEL)Dmitriy Borodkin (KAZ)6-0 6-2 [H2H]
Q4Adrian Forberg Skogeng (NOR)Arakel Vartanyan (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q4Sinan Ipeker (TUR)Remus Antonio Varodi (ROU)6-0 6-1 [H2H]
Q4Marlon Oliveira (BRA)Jimmy Wallin (SWE)6-1 7-6(3) [H2H]
Q4Tzvetan Mihov (15) (BUL)Beka Komakhidze (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q4Ilija Martinoski (3) (MKD)Bye
Q4Wolfgang Wenus (GER)David Johansson (SWE)6-2 6-0 [H2H]
Q4Stanislav Poplavskyy (UKR)Fredrik Ask (NOR)7-6(1) 6-2 [H2H]
Q4Younes Ben Abderrahman (BEL)Ivan Kobzar (BLR)6-4 7-6(5) [H2H]
Q4Sebastian Fanselow (GER)Cezar Sincan Johansson (NOR)6-0 6-4 [H2H]
Q4Vlad Stefan (ROU)Serkan-Akin Dilek (TUR)7-5 6-1 [H2H]
Q4Tuna Altuna (TUR)Vadim Lobanov (UKR)6-0 6-1 [H2H]
Q4Andrei Ciumac (12) (MDA)Dimitar Ristovski (MKD)4-6 6-2 6-3 [H2H]
Q4Aleksandar Cvetkov (4) (YUG)Bye
Q4Jair Assuncao (BRA)Nikola Vuckovic (SWE)6-2 6-1 [H2H]
Q4Stefan Micov (MKD)Filipe Brandao (BRA)1-6 6-2 6-0 [H2H]
Q4Gianni Kubin (TUR)Esat Tanik (TUR)3-6 2-1 Retired[H2H]
Q4Gregor Opferman (GER)Boban Smilkovski (MKD)6-0 6-0 [H2H]
Q4Mateusz Szmigiel (POL)Can Cetinel (TUR)6-2 6-1 [H2H]
Q4Pavel Katliarov (BLR)Peter Nawara (CAN)6-1 6-3 [H2H]
Q4Roman Tudoreanu (14) (MDA)Jan Satral (CZE)7-5 6-4 [H2H]
Q4David Rice (5) (GBR)Bye
Q4Ouassel Hared (ALG)Vladislav Khudziy (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q4Shendrit Deari (MKD)Emre Ozlen (TUR)6-1 6-2 [H2H]
Q4Dmitry Kalyuzhny (RUS)Artsiom Maksimchyk (BLR)6-0 6-1 [H2H]
Q4Gilles De Sousa (FRA)Sergi Sanchez-Carrillo (ESP)6-3 6-4 [H2H]
Q4Radim Urbanek (CZE)James Allemby (GBR)3-6 6-2 6-4 [H2H]
Q4Alexander Vasin (RUS)Soma Kesthely (NOR)6-1 6-3 [H2H]
Q4Dmitriy Makeyev (13) (KAZ)Jonathan Greczula (SWE)6-4 6-3 [H2H]
Q4Ricardo Siggia (6) (BRA)Bye
Q4Korneel Sanders (BEL)Charalampos Kapogiannis (GRE)6-2 4-6 6-3 [H2H]
Q4Florian Farnleitner (AUT)Baris Erguden (TUR)5-0 Retired[H2H]
Q4Ivan Tsiganov (RUS)Jovan Parlic (SRB)6-1 6-3 [H2H]
Q4Vyacheslav Lytvynenko (UKR)Askold Kuznetsov (UKR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Pier Bismpikos (GRE)Civan Orhan (TUR)6-0 1-0 Retired[H2H]
Q4Jakub Piter (POL)Pavel Liska (CZE)6-2 6-4 [H2H]
Q4Gleb Alekseenko (10) (UKR)Bye
Q4Valentin Dimov (7) (BUL)Bye
Q4Adrian-Marin Dancescu (ROU)Cahit Kapukiran (TUR)6-0 6-1 [H2H]
Q4Nikos Spyrou (GRE)Korhan Ural Ates (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Sinan Kasap (TUR)Can Kiziltuna (TUR)6-3 6-2 [H2H]
Q4Willian Franco (BRA)Tomislav Jotovski (MKD)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q4Claes Goransson (SWE)Vasco Zdravkin (MKD)6-2 6-2 [H2H]
Q4Milos Sekulic (SWE)Sercan Sencan (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Jakub Lustyk (16) (CZE)Andre Baran (BRA)6-4 6-2 [H2H]
Q4Ivan Anikanov (8) (UKR)Bye
Q4Adem Ozmeral (TUR)Bogdan Andrii (ROU)6-3 6-3 [H2H]
Q4Alexander Bury (BLR)Salavat Khamitov (UZB)6-0 6-0 [H2H]
Q4Roman Kislyanskiy (RUS)Rogan Egerton (GBR)6-2 6-2 [H2H]
Q4Peter Ramstrommer (SWE)Fredrik Peterson (SWE)6-3 6-3 [H2H]
Q4Daniel Kumlin (SWE)Rafal Gozdur (POL)6-1 6-1 [H2H]
Q4Tugay Koylu (TUR)Jacob Avellan (SWE)6-3 7-6(3) [H2H]
Q4Marco Dierckx (9) (BEL)Bye


What's your opinion on the ATP Turkey F2 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Turkey F2 Futures?