ATP Turkey F15 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Turkey F15 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F15 Futures Event Details:

2010-11-08Clay
OutdoorAntalya, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F15 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FGianni Mina (FRA)Alexander Flock (1) (GER)6-3 6-3 [H2H]
SFAlexander Flock (1) (GER)Ivan Bjelica (7) (YUG)7-6(4) 6-1 [H2H]
SFGianni Mina (FRA)Peter Torebko (8) (GER)6-0 4-6 6-4 [H2H]
QFAlexander Flock (1) (GER)Andrei Mlendea (5) (ROU)6-1 1-0 Retired[H2H]
QFIvan Bjelica (7) (YUG)Liam Broady (Q) (GBR)7-5 6-3 [H2H]
QFGianni Mina (FRA)Tihomir Grozdanov (Q) (BUL)6-2 7-5 [H2H]
QFPeter Torebko (8) (GER)Michael Ryderstedt (2) (SWE)6-3 3-6 6-3 [H2H]
R16Alexander Flock (1) (GER)Micke Kontinen (FIN)6-1 6-2 [H2H]
R16Andrei Mlendea (5) (ROU)Vadim Alekseenko (Q) (UKR)6-0 6-1 [H2H]
R16Liam Broady (Q) (GBR)Marco Dierckx (BEL)6-0 6-1 [H2H]
R16Ivan Bjelica (7) (YUG)Roberto Rodriguez-Alonso (WC) (ESP)6-0 6-1 [H2H]
R16Tihomir Grozdanov (Q) (BUL)Alexander Ward (6) (GBR)7-6(3) 6-1 [H2H]
R16Gianni Mina (FRA)Julien Obry (FRA)7-6(3) 3-6 6-1 [H2H]
R16Peter Torebko (8) (GER)Bart Govaerts (BEL)6-2 6-1 [H2H]
R16Michael Ryderstedt (2) (SWE)Michael Linzer (AUT)7-6(2) 6-2 [H2H]
R32Alexander Flock (1) (GER)Ivan Nedelko (RUS)6-4 6-4 [H2H]
R32Micke Kontinen (FIN)Federico Zeballos (BOL)4-6 6-4 7-5 [H2H]
R32Vadim Alekseenko (Q) (UKR)Danail Tarpov (Q) (BUL)7-6(4) 6-3 [H2H]
R32Andrei Mlendea (5) (ROU)Robert Coman (ROU)6-2 6-4 [H2H]
R32Marco Dierckx (BEL)Denis Molcianov (4) (MDA)6-4 7-6(4) [H2H]
R32Liam Broady (Q) (GBR)Stefan Micov (Q) (MKD)6-3 6-1 [H2H]
R32Roberto Rodriguez-Alonso (WC) (ESP)Alexey Vatutin (Q) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
R32Ivan Bjelica (7) (YUG)Lorenzo Giustino (Q) (ITA)4-6 6-4 6-2 [H2H]
R32Alexander Ward (6) (GBR)Alp Golcuklu (WC) (TUR)6-2 6-0 [H2H]
R32Tihomir Grozdanov (Q) (BUL)Patrik Brydolf (SWE)6-3 6-1 [H2H]
R32Julien Obry (FRA)Cahit Kapukiran (WC) (TUR)6-2 6-4 [H2H]
R32Gianni Mina (FRA)Adrian Cruciat (3) (ROU)7-6(4) 6-1 [H2H]
R32Peter Torebko (8) (GER)Mikhail Balmashev (Q) (RUS)4-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Bart Govaerts (BEL)Haluk Akkoyun (TUR)7-6(5) 6-1 [H2H]
R32Michael Linzer (AUT)Tak Khunn Wang (FRA)6-3 6-2 [H2H]
R32Michael Ryderstedt (2) (SWE)Can Cetinel (WC) (TUR)6-4 6-0 [H2H]
Men's Doubles
FIvan Bjelica (3) (YUG)
Patrik Brydolf (SWE)
Tihomir Grozdanov (4) (BUL)
Alexander Lazov (BUL)
6-7(1) 6-4 [10-8]
SFIvan Bjelica (3) (YUG)
Patrik Brydolf (SWE)
Vadim Alekseenko (1) (UKR)
Federico Zeballos (BOL)
6-2 6-1
SFTihomir Grozdanov (4) (BUL)
Alexander Lazov (BUL)
Marco Dierckx (2) (BEL)
Bart Govaerts (BEL)
6-4 6-1
QFVadim Alekseenko (1) (UKR)
Federico Zeballos (BOL)
Ivan Nedelko (RUS)
Roberto Rodriguez-Alonso (ESP)
6-4 6-4
QFIvan Bjelica (3) (YUG)
Patrik Brydolf (SWE)
Danail Tarpov (BUL)
Petar Trendafilov (BUL)
6-7(5) 6-4 [10-7]
QFTihomir Grozdanov (4) (BUL)
Alexander Lazov (BUL)
Haluk Akkoyun (TUR)
Alp Golcuklu (TUR)
6-2 6-1
QFMarco Dierckx (2) (BEL)
Bart Govaerts (BEL)
Scott Browne (WC) (AUS)
Kyle Stoker (AUS)
7-5 6-2
R16Vadim Alekseenko (1) (UKR)
Federico Zeballos (BOL)
Can Cetinel (TUR)
Adrian Cruciat (ROU)
4-6 7-5 [10-6]
R16Ivan Nedelko (RUS)
Roberto Rodriguez-Alonso (ESP)
Cahit Kapukiran (TUR)
Andrei Mlendea (ROU)
3-6 6-3 [10-6]
R16Ivan Bjelica (3) (YUG)
Patrik Brydolf (SWE)
Robert Coman (ROU)
Dragos Cristian Mirtea (ROU)
6-2 6-3
R16Danail Tarpov (BUL)
Petar Trendafilov (BUL)
Barkin Yalcinkale (TUR)
Anil Yuksel (NED)
6-2 6-3
R16Haluk Akkoyun (TUR)
Alp Golcuklu (TUR)
Can Kiziltuna (WC) (TUR)
Kaan Senolsun (TUR)
6-1 7-5
R16Tihomir Grozdanov (4) (BUL)
Alexander Lazov (BUL)
Emre Aydin (WC) (TUR)
Emre Ozlen (TUR)
6-2 6-3
R16Scott Browne (WC) (AUS)
Kyle Stoker (AUS)
Mikhail Balmashev (RUS)
Stefan Micov (MKD)
6-4 1-6 [10-6]
R16Marco Dierckx (2) (BEL)
Bart Govaerts (BEL)
Peter Torebko (GER)
Lukas Weinhandl (AUT)
3-6 7-6(4) [10-7]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tihomir Grozdanov (1) (BUL)Oleksiy Odazhyu (UKR)6-2 6-1 [H2H]
Q1Vadim Alekseenko (2) (UKR)Romain Arneodo (10) (FRA)6-3 6-3 [H2H]
Q1Alexey Vatutin (13) (RUS)Andrei Ciumac (3) (MDA)3-6 6-2 7-6(4) [H2H]
Q1Lorenzo Giustino (4) (ITA)Kyle Stoker (9) (AUS)6-4 6-1 [H2H]
Q1Mikhail Balmashev (RUS)Dragos Cristian Mirtea (5) (ROU)4-6 6-1 7-5 [H2H]
Q1Stefan Micov (16) (MKD)Can Altiner (TUR)6-4 6-2 [H2H]
Q1Liam Broady (15) (GBR)Sardor Pulatov (UZB)6-0 6-1 [H2H]
Q1Danail Tarpov (BUL)Issam Haitham Taweel (8) (SYR)6-0 7-6(5) [H2H]
Q2Tihomir Grozdanov (1) (BUL)Efe Yurtacan (TUR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Oleksiy Odazhyu (UKR)Anil Yuksel (14) (NED)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q2Vadim Alekseenko (2) (UKR)Lucas Zweili (SUI)6-1 6-3 [H2H]
Q2Romain Arneodo (10) (FRA)Durukan Durmus (TUR)6-1 6-0 [H2H]
Q2Andrei Ciumac (3) (MDA)Philip Davydenko (RUS)4-6 7-5 2-0 Retired[H2H]
Q2Alexey Vatutin (13) (RUS)Antoine Plumey (SUI)6-3 6-4 [H2H]
Q2Lorenzo Giustino (4) (ITA)Stefan Rettl (AUT)6-3 6-4 [H2H]
Q2Kyle Stoker (9) (AUS)Sefa Suluoglu (TUR)6-2 6-0 [H2H]
Q2Dragos Cristian Mirtea (5) (ROU)Oleksiy Arovin (UKR)7-5 6-2 [H2H]
Q2Mikhail Balmashev (RUS)Alexander Lazov (12) (BUL)2-6 6-4 6-4 [H2H]
Q2Can Altiner (TUR)Andrei Savulescu (6) (ROU)3-6 7-6(5) 7-6(4) [H2H]
Q2Stefan Micov (16) (MKD)Kevin Farin (BEL)6-2 6-2 [H2H]
Q2Sardor Pulatov (UZB)Tuna Altuna (7) (TUR)6-1 7-6(6) [H2H]
Q2Liam Broady (15) (GBR)Andreas Neykov (BUL)7-5 6-1 [H2H]
Q2Issam Haitham Taweel (8) (SYR)Maksim Malyshev (UKR)6-2 7-6(2) [H2H]
Q2Danail Tarpov (BUL)Anton Galkin (11) (RUS)6-0 7-5 [H2H]
Q3Tihomir Grozdanov (1) (BUL)Bye
Q3Efe Yurtacan (TUR)Kyvanc Calypkan (TUR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Oleksiy Odazhyu (UKR)Levan Mamtadzhi (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q3Anil Yuksel (14) (NED)Ruslan Rakhimov (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q3Vadim Alekseenko (2) (UKR)Bye
Q3Lucas Zweili (SUI)Barkin Yalcinkale (TUR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Durukan Durmus (TUR)Cristian Dumitrascu (ROU)6-1 6-1 [H2H]
Q3Romain Arneodo (10) (FRA)Alexandr Kushakov (UKR)6-0 6-2 [H2H]
Q3Andrei Ciumac (3) (MDA)Bye
Q3Philip Davydenko (RUS)Burak Vardal (TUR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Antoine Plumey (SUI)Teodor Valentin Anghel (ROU)6-1 6-1 [H2H]
Q3Alexey Vatutin (13) (RUS)Emre Ozlen (WC) (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Lorenzo Giustino (4) (ITA)Bye
Q3Stefan Rettl (AUT)Sarp Laleli (TUR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Sefa Suluoglu (TUR)Amar Subasic (BIH)6-4 6-3 [H2H]
Q3Kyle Stoker (9) (AUS)Kaan Senolsun (TUR)6-3 6-4 [H2H]
Q3Dragos Cristian Mirtea (5) (ROU)Bye
Q3Oleksiy Arovin (UKR)Dragomir Culjat (CRO)6-1 6-1 [H2H]
Q3Mikhail Balmashev (RUS)Can Kiziltuna (TUR)6-3 6-2 [H2H]
Q3Alexander Lazov (12) (BUL)Dmitry Surchenko (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Andrei Savulescu (6) (ROU)Bye
Q3Can Altiner (TUR)Sinan Kasap (TUR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Kevin Farin (BEL)Efekan Senolsun (TUR)6-1 Retired[H2H]
Q3Stefan Micov (16) (MKD)Lukas Weinhandl (AUT)6-3 6-1 [H2H]
Q3Tuna Altuna (7) (TUR)Petar Trendafilov (BUL)1-6 7-5 6-3 [H2H]
Q3Sardor Pulatov (UZB)Vadim Lobanov (UKR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Andreas Neykov (BUL)Razvan Friptu (ROU)6-1 6-1 [H2H]
Q3Liam Broady (15) (GBR)Giovanni Galuppo (ITA)7-5 6-2 [H2H]
Q3Issam Haitham Taweel (8) (SYR)Emre Aydin (TUR)6-2 6-0 [H2H]
Q3Maksim Malyshev (UKR)Evgeny Khomenko (UKR)7-5 7-5 [H2H]
Q3Danail Tarpov (BUL)Jeroen Claeys (BEL)7-6(6) 6-1 [H2H]
Q3Anton Galkin (11) (RUS)Scott Browne (AUS)7-6(4) 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Turkey F15 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Turkey F15 Futures?