ATP Turkey F13 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Turkey F13 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F13 Futures Event Details:

2011-04-11Hard
OutdoorAntalya, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F13 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRadu Albot (MDA)Peter Gojowczyk (8) (GER)6-3 6-2 [H2H]
SFPeter Gojowczyk (8) (GER)Brydan Klein (1) (AUS)3-6 7-6(3) 6-4 [H2H]
SFRadu Albot (MDA)Jozef Kovalik (Q) (SVK)3-6 6-4 7-6(6) [H2H]
QFBrydan Klein (1) (AUS)Maxime Authom (BEL)5-7 6-3 6-0 [H2H]
QFPeter Gojowczyk (8) (GER)Miloslav Mecir (3) (SVK)6-2 6-1 [H2H]
QFRadu Albot (MDA)Yannik Reuter (SE) (BEL)3-6 6-3 6-0 [H2H]
QFJozef Kovalik (Q) (SVK)Josh Goodall (5) (GBR)6-4 6-2 [H2H]
R16Brydan Klein (1) (AUS)Sean Thornley (GBR)3-1 Retired[H2H]
R16Maxime Authom (BEL)Nikola Cacic (SCG)6-2 6-1 [H2H]
R16Miloslav Mecir (3) (SVK)Roman Jebavy (CZE)6-4 6-4 [H2H]
R16Peter Gojowczyk (8) (GER)Markus Eriksson (Q) (SWE)7-5 4-6 6-2 [H2H]
R16Yannik Reuter (SE) (BEL)Adam Chadaj (Q) (POL)6-3 6-2 [H2H]
R16Radu Albot (MDA)Andrea Stoppini (4) (ITA)7-5 6-4 [H2H]
R16Josh Goodall (5) (GBR)Xander Spong (Q) (NED)6-2 6-1 [H2H]
R16Jozef Kovalik (Q) (SVK)Andrei Mlendea (ROU)3-6 6-2 6-3 [H2H]
R32Brydan Klein (1) (AUS)David Rice (GBR)6-1 6-2 [H2H]
R32Sean Thornley (GBR)Yann Marti (SUI)2-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Nikola Cacic (SCG)Marcus Willis (GBR)6-2 6-7(3) 6-4 [H2H]
R32Maxime Authom (BEL)Adrien Bossel (7) (SUI)6-1 6-3 [H2H]
R32Miloslav Mecir (3) (SVK)Pavel Filin (Q) (BLR)6-1 6-1 [H2H]
R32Roman Jebavy (CZE)Cahit Kapukiran (WC) (TUR)6-2 6-0 [H2H]
R32Markus Eriksson (Q) (SWE)Tuna Altuna (WC) (TUR)6-4 6-2 [H2H]
R32Peter Gojowczyk (8) (GER)Durukan Durmus (WC) (TUR)6-0 6-2 [H2H]
R32Adam Chadaj (Q) (POL)Laurynas Grigelis (6) (LTU)2-6 6-4 6-4 [H2H]
R32Yannik Reuter (SE) (BEL)Maximilian Neuchrist (Q) (AUT)2-6 7-5 7-5 [H2H]
R32Radu Albot (MDA)Rafal Gozdur (Q) (POL)3-0 Retired[H2H]
R32Andrea Stoppini (4) (ITA)Vadim Alekseenko (Q) (UKR)6-2 2-6 6-3 [H2H]
R32Josh Goodall (5) (GBR)Efekan Senolsun (WC) (TUR)6-1 6-0 [H2H]
R32Xander Spong (Q) (NED)Alexander Bury (BLR)6-4 6-2 [H2H]
R32Jozef Kovalik (Q) (SVK)Haluk Akkoyun (TUR)7-5 4-6 6-1 [H2H]
R32Andrei Mlendea (ROU)Denis Matsukevitch (2) (RUS)7-5 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FMaxime Authom (BEL)
Adrien Bossel (SUI)
Lewis Burton (2) (GBR)
Josh Goodall (GBR)
7-5 6-4
SFMaxime Authom (BEL)
Adrien Bossel (SUI)
David Rice (1) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
6-4 6-3
SFLewis Burton (2) (GBR)
Josh Goodall (GBR)
Haluk Akkoyun (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
7-6(6) 6-0
QFDavid Rice (1) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
Markus Eriksson (SWE)
Xander Spong (NED)
6-3 6-1
QFMaxime Authom (BEL)
Adrien Bossel (SUI)
Emre Aydin (WC) (TUR)
Can Kiziltuna (TUR)
6-1 6-1
QFHaluk Akkoyun (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
Tuna Altuna (4) (TUR)
Brydan Klein (AUS)
7-5 6-2
QFLewis Burton (2) (GBR)
Josh Goodall (GBR)
Cahit Kapukiran (WC) (TUR)
Andrei Mlendea (ROU)
6-4 6-1
R16David Rice (1) (GBR)
Sean Thornley (GBR)
Laurynas Grigelis (LTU)
Andrea Stoppini (ITA)
7-6(7) 3-6 [11-9]
R16Markus Eriksson (SWE)
Xander Spong (NED)
Jiri Kosler (CZE)
Yannik Reuter (BEL)
6-2 3-6 [10-8]
R16Emre Aydin (WC) (TUR)
Can Kiziltuna (TUR)
Roman Jebavy (3) (CZE)
Adrian Sikora (SVK)
2-0 Retired
R16Maxime Authom (BEL)
Adrien Bossel (SUI)
Durukan Durmus (WC) (TUR)
Rafal Gozdur (POL)
6-3 6-2
R16Haluk Akkoyun (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
Jarryd Maher (AUS)
Steffen Solomon (RSA)
7-6(4) 6-1
R16Tuna Altuna (4) (TUR)
Brydan Klein (AUS)
Adam Chadaj (POL)
Denis Matsukevitch (RUS)
7-6(5) 6-3
R16Cahit Kapukiran (WC) (TUR)
Andrei Mlendea (ROU)
Alexander Bury (BLR)
Egor Gerasimov (BLR)
6-2 6-7(8) [11-9]
R16Lewis Burton (2) (GBR)
Josh Goodall (GBR)
Miles Bugby (GBR)
Marcus Willis (GBR)
7-5 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jozef Kovalik (SVK)Kevin Botti (13) (FRA)6-2 6-0 [H2H]
Q1Adam Chadaj (2) (POL)Ergun Zorlu (9) (TUR)6-3 6-1 [H2H]
Q1Maximilian Neuchrist (AUT)Francisco Dias (12) (POR)6-1 7-5 [H2H]
Q1Rafal Gozdur (16) (POL)Anton Bettink (NZL)7-6(4) 6-1 [H2H]
Q1Pavel Filin (14) (BLR)Adrian Sikora (5) (SVK)6-3 6-3 [H2H]
Q1Markus Eriksson (15) (SWE)Jiri Kosler (6) (CZE)7-5 6-1 [H2H]
Q1Vadim Alekseenko (11) (UKR)Danila Arsenov (7) (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q1Xander Spong (8) (NED)Roman Kislyanskiy (RUS)4-6 6-3 6-3 [H2H]
Q2Jozef Kovalik (SVK)Marcus Weiglhofer (AUT)6-3 3-6 6-1 [H2H]
Q2Kevin Botti (13) (FRA)Marvin Netuschil (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q2Adam Chadaj (2) (POL)Miles Bugby (GBR)6-4 7-6(5) [H2H]
Q2Ergun Zorlu (9) (TUR)Lewis Burton (GBR)7-5 6-7(4) 7-6(4) [H2H]
Q2Maximilian Neuchrist (AUT)Jarryd Maher (3) (AUS)6-0 6-1 [H2H]
Q2Francisco Dias (12) (POR)Tobias Simon (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q2Anton Bettink (NZL)Antoine Richard (CAN)6-4 6-2 [H2H]
Q2Rafal Gozdur (16) (POL)Alp Golcuklu (TUR)6-0 6-3 [H2H]
Q2Adrian Sikora (5) (SVK)Otakar Lucak (CZE)6-2 6-1 [H2H]
Q2Pavel Filin (14) (BLR)Stepan Khotulev (RUS)6-4 6-2 [H2H]
Q2Jiri Kosler (6) (CZE)Richard Gabb (GBR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Markus Eriksson (15) (SWE)Viktor Stjern (A) (SWE)6-4 6-4 [H2H]
Q2Danila Arsenov (7) (RUS)Pirmin Haenle (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q2Vadim Alekseenko (11) (UKR)Ahmed Al Bitar (EGY)6-1 6-1 [H2H]
Q2Xander Spong (8) (NED)Clifford Enosoregbe (NGR)6-4 4-6 6-2 [H2H]
Q2Roman Kislyanskiy (RUS)Baris Erguden (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Jozef Kovalik (SVK)Scott Browne (AUS)6-0 6-1 [H2H]
Q3Marcus Weiglhofer (AUT)Omar Awadhy (UAE)6-2 6-4 [H2H]
Q3Marvin Netuschil (GER)Pavels Grigorjevs (LAT)6-3 6-1 [H2H]
Q3Kevin Botti (13) (FRA)Can Cetinel (TUR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Adam Chadaj (2) (POL)Mark Fynn (ZIM)6-4 6-0 [H2H]
Q3Miles Bugby (GBR)Steffen Solomon (RSA)6-2 6-4 [H2H]
Q3Lewis Burton (GBR)Emre Aydin (WC) (TUR)6-0 6-1 [H2H]
Q3Ergun Zorlu (9) (TUR)Sarp Laleli (WC) (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Jarryd Maher (3) (AUS)Georgi Revazishvili (GEO)7-5 6-4 [H2H]
Q3Maximilian Neuchrist (AUT)Simon Ede (AUS)6-2 6-2 [H2H]
Q3Tobias Simon (GER)Yannis Baltogiannis (WC) (BEL)7-5 6-3 [H2H]
Q3Francisco Dias (12) (POR)Mohammed Al Nabhani (OMA)6-2 6-2 [H2H]
Q3Anton Bettink (NZL)Piotr Gadomski (4) (POL)7-5 6-4 [H2H]
Q3Antoine Richard (CAN)Can Kiziltuna (WC) (TUR)6-0 6-2 [H2H]
Q3Alp Golcuklu (TUR)Tim Focht (GER)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q3Rafal Gozdur (16) (POL)Delf Gohlke (WC) (GER)6-4 6-1 [H2H]
Q3Adrian Sikora (5) (SVK)Egor Gerasimov (BLR)7-6(3) 6-3 [H2H]
Q3Otakar Lucak (CZE)Yann Minster (SUI)6-4 2-6 6-2 [H2H]
Q3Stepan Khotulev (RUS)Ziad Sultan (KUW)7-5 6-2 [H2H]
Q3Pavel Filin (14) (BLR)Chris Priddle (GBR)6-4 2-6 6-3 [H2H]
Q3Jiri Kosler (6) (CZE)John Valenti (USA)6-1 6-4 [H2H]
Q3Richard Gabb (GBR)Frederic De Fays (BEL)6-4 7-6(2) [H2H]
Q3Viktor Stjern (A) (SWE)Sardor Pulatov (UZB)6-1 6-4 [H2H]
Q3Markus Eriksson (15) (SWE)Predrag Nedeljkovic (SCG)6-3 6-1 [H2H]
Q3Danila Arsenov (7) (RUS)Andriej Kapas (POL)6-4 1-6 6-3 [H2H]
Q3Pirmin Haenle (GER)Mons Knudtzon (NOR)6-2 6-3 [H2H]
Q3Ahmed Al Bitar (EGY)Svyatoslav Knyazev (RUS)6-3 7-5 [H2H]
Q3Vadim Alekseenko (11) (UKR)Alexandr Kushakov (UKR)6-2 6-4 [H2H]
Q3Xander Spong (8) (NED)Arturs Kazijevs (LAT)6-4 6-3 [H2H]
Q3Clifford Enosoregbe (NGR)Burak Vardal (WC) (TUR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Baris Erguden (TUR)Can Altiner (WC) (TUR)7-5 6-2 [H2H]
Q3Roman Kislyanskiy (RUS)Burnham Arlidge (10) (GBR)7-5 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Turkey F13 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Turkey F13 Futures?