ATP Turkey F13 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Turkey F13 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F13 Futures Event Details:

2009-11-09Clay
OutdoorAntalya-Gd-Tennis Academy 3, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F13 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAljaz Bedene (1) (SLO)Aldin Setkic (2) (BIH)6-2 6-1 [H2H]
SFAljaz Bedene (1) (SLO)Ivan Bjelica (5) (YUG)6-0 6-1 [H2H]
SFAldin Setkic (2) (BIH)Alexander Flock (3) (GER)6-3 6-4 [H2H]
QFAljaz Bedene (1) (SLO)Andraz Bedene (Q) (SLO)6-4 6-4 [H2H]
QFIvan Bjelica (5) (YUG)Aleksander Slovic (4) (YUG)6-4 7-5 [H2H]
QFAlexander Flock (3) (GER)Gleb Alekseenko (UKR)5-7 6-3 6-2 [H2H]
QFAldin Setkic (2) (BIH)Gilles De Sousa (8) (FRA)6-2 6-2 [H2H]
R16Aljaz Bedene (1) (SLO)Mateusz Szmigiel (Q) (POL)6-2 6-3 [H2H]
R16Andraz Bedene (Q) (SLO)Dinko Halachev (Q) (BUL)6-2 3-6 6-4 [H2H]
R16Aleksander Slovic (4) (YUG)Andrei Vasilevski (Q) (BLR)4-6 6-1 6-4 [H2H]
R16Ivan Bjelica (5) (YUG)Martin Fafl (CZE)6-3 6-2 [H2H]
R16Gleb Alekseenko (UKR)Llaurentiu-Ady Gavrila (LL) (ROU)6-2 6-4 [H2H]
R16Alexander Flock (3) (GER)Piotr Gadomski (SE) (POL)6-3 6-2 [H2H]
R16Gilles De Sousa (8) (FRA)Tihomir Grozdanov (Q) (BUL)6-3 6-2 [H2H]
R16Aldin Setkic (2) (BIH)Vadim Alekseenko (UKR)6-3 2-6 6-1 [H2H]
R32Aljaz Bedene (1) (SLO)Mikhail Balmashev (Q) (RUS)6-1 6-3 [H2H]
R32Mateusz Szmigiel (Q) (POL)Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)6-2 6-2 [H2H]
R32Dinko Halachev (Q) (BUL)Ivaylo Traykov (BUL)6-3 7-6(5) [H2H]
R32Andraz Bedene (Q) (SLO)Marco Simoni (6) (ITA)7-5 6-4 [H2H]
R32Aleksander Slovic (4) (YUG)Tugay Koylu (WC) (TUR)6-0 6-3 [H2H]
R32Andrei Vasilevski (Q) (BLR)Nuri Ersin Tarim (WC) (TUR)6-1 6-2 [H2H]
R32Martin Fafl (CZE)Baris Erguden (LL) (TUR)7-6(4) 6-1 [H2H]
R32Ivan Bjelica (5) (YUG)Roman Tudoreanu (MDA)4-6 6-2 6-1 [H2H]
R32Gleb Alekseenko (UKR)Ismar Gorcic (7) (BIH)6-2 3-2 Retired[H2H]
R32Llaurentiu-Ady Gavrila (LL) (ROU)Ivan Anikanov (UKR)7-5 6-3 [H2H]
R32Piotr Gadomski (SE) (POL)Zalan Klempa (Q) (SVK)0-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Alexander Flock (3) (GER)Haluk Akkoyun (LL) (TUR)6-1 6-3 [H2H]
R32Gilles De Sousa (8) (FRA)Lukas Weinhandl (Q) (AUT)6-1 6-0 [H2H]
R32Tihomir Grozdanov (Q) (BUL)Lorenzo Giustino (LL) (ITA)7-6(10) 6-4 [H2H]
R32Vadim Alekseenko (UKR)Anil Yuksel (WC) (NED)6-2 6-0 [H2H]
R32Aldin Setkic (2) (BIH)Michael Linzer (AUT)6-2 4-6 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FIvan Bjelica (1) (YUG)
Aleksander Slovic (YUG)
Tugay Koylu (TUR)
Anil Yuksel (NED)
6-3 6-2
SFIvan Bjelica (1) (YUG)
Aleksander Slovic (YUG)
Marco Simoni (ITA)
Roman Tudoreanu (MDA)
WO
SFTugay Koylu (TUR)
Anil Yuksel (NED)
Kaloyan Kirilov (BUL)
Ivaylo Traykov (BUL)
7-6(6) 6-4
QFIvan Bjelica (1) (YUG)
Aleksander Slovic (YUG)
Piotr Gadomski (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
7-6(1) 7-6(6)
QFMarco Simoni (ITA)
Roman Tudoreanu (MDA)
Martin Fafl (CZE)
Zalan Klempa (SVK)
Default
QFKaloyan Kirilov (BUL)
Ivaylo Traykov (BUL)
Ivan Anikanov (4) (UKR)
Andraz Bedene (SLO)
6-4 7-5
QFTugay Koylu (TUR)
Anil Yuksel (NED)
Ismar Gorcic (2) (BIH)
Aldin Setkic (BIH)
WO
R16Ivan Bjelica (1) (YUG)
Aleksander Slovic (YUG)
Tihomir Grozdanov (BUL)
Dinko Halachev (BUL)
6-2 6-2
R16Piotr Gadomski (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
Haluk Akkoyun (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
6-4 7-6(5)
R16Martin Fafl (CZE)
Zalan Klempa (SVK)
Gleb Alekseenko (3) (UKR)
Vadim Alekseenko (UKR)
6-3 6-4
R16Marco Simoni (ITA)
Roman Tudoreanu (MDA)
Baris Erguden (TUR)
Michael Linzer (AUT)
6-3 6-4
R16Kaloyan Kirilov (BUL)
Ivaylo Traykov (BUL)
Korhan Ural Ates (WC) (TUR)
Kaan Senolsun (TUR)
6-3 6-3
R16Ivan Anikanov (4) (UKR)
Andraz Bedene (SLO)
Mikhail Balmashev (RUS)
Gilles De Sousa (FRA)
7-5 6-4
R16Tugay Koylu (TUR)
Anil Yuksel (NED)
Durukan Durmus (WC) (TUR)
Barkin Yalcinkale (TUR)
6-4 6-2
R16Ismar Gorcic (2) (BIH)
Aldin Setkic (BIH)
Nuri Ersin Tarim (WC) (TUR)
Burak Vardal (TUR)
6-1 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tihomir Grozdanov (1) (BUL)Lorenzo Giustino (9) (ITA)7-6(4) 7-6(4) [H2H]
Q1Lukas Weinhandl (AUT)Gabor Montvai (HUN)6-2 6-2 [H2H]
Q1Mateusz Szmigiel (3) (POL)Baris Erguden (10) (TUR)6-3 7-6(2) [H2H]
Q1Andrei Vasilevski (4) (BLR)Alin-Mihai Constantin (ROU)6-2 6-4 [H2H]
Q1Zalan Klempa (SVK)Haluk Akkoyun (12) (TUR)6-2 6-0 [H2H]
Q1Dinko Halachev (6) (BUL)Catalin-Petre Nedelescu (ROU)6-2 6-1 [H2H]
Q1Mikhail Balmashev (13) (RUS)Issam Haitham Taweel (7) (SYR)6-2 6-1 [H2H]
Q1Andraz Bedene (8) (SLO)Llaurentiu-Ady Gavrila (11) (ROU)6-4 6-4 [H2H]
Q2Tihomir Grozdanov (1) (BUL)Mike Urbanija (SLO)6-1 6-1 [H2H]
Q2Lorenzo Giustino (9) (ITA)Akos Bartalos (SVK)7-5 6-3 [H2H]
Q2Lukas Weinhandl (AUT)Ergun Zorlu (2) (TUR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Gabor Montvai (HUN)Werner Eschauer (16) (AUT)6-1 6-2 [H2H]
Q2Mateusz Szmigiel (3) (POL)Bruno Abdel Nour (SYR)6-3 6-1 [H2H]
Q2Baris Erguden (10) (TUR)Valentin Mihai (ROU)7-6(5) 2-6 6-4 [H2H]
Q2Andrei Vasilevski (4) (BLR)Jakhongir Khaydarov (UZB)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q2Alin-Mihai Constantin (ROU)Erik Crepaldi (15) (ITA)6-4 6-2 [H2H]
Q2Zalan Klempa (SVK)Ilie-Aurelian Giurgiu (5) (ROU)6-1 6-3 [H2H]
Q2Haluk Akkoyun (12) (TUR)Pavel Kuzin (UKR)6-3 6-2 [H2H]
Q2Dinko Halachev (6) (BUL)Marcin Chlebowski (POL)6-1 6-4 [H2H]
Q2Catalin-Petre Nedelescu (ROU)Oleksiy Zhornyak (14) (UKR)6-3 2-6 6-2 [H2H]
Q2Issam Haitham Taweel (7) (SYR)Lucas Idestrom (SWE)6-7(4) 6-1 7-5 [H2H]
Q2Mikhail Balmashev (13) (RUS)Adrian-Marin Dancescu (ROU)7-6(6) 7-5 [H2H]
Q2Andraz Bedene (8) (SLO)Nishank Mishra (IND)6-4 6-0 [H2H]
Q2Llaurentiu-Ady Gavrila (11) (ROU)Oleksiy Odazhyu (UKR)4-6 7-5 6-0 [H2H]
Q3Tihomir Grozdanov (1) (BUL)Bye
Q3Mike Urbanija (SLO)Adam Novak (CZE)6-2 6-0 [H2H]
Q3Akos Bartalos (SVK)Oleksandr Kazakov (UKR)1-6 6-2 6-2 [H2H]
Q3Lorenzo Giustino (9) (ITA)Bye
Q3Ergun Zorlu (2) (TUR)Bye
Q3Lukas Weinhandl (AUT)Kaloyan Kirilov (BUL)6-2 6-3 [H2H]
Q3Gabor Montvai (HUN)Kaan Senolsun (TUR)6-4 6-1 [H2H]
Q3Werner Eschauer (16) (AUT)Burak Vardal (TUR)6-1 6-0 [H2H]
Q3Mateusz Szmigiel (3) (POL)Bye
Q3Bruno Abdel Nour (SYR)Roman Suladze (GEO)6-1 6-1 [H2H]
Q3Valentin Mihai (ROU)Emre Ozlen (TUR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Baris Erguden (10) (TUR)Bye
Q3Andrei Vasilevski (4) (BLR)Bye
Q3Jakhongir Khaydarov (UZB)Shogafur Shofayziev (UZB)6-4 6-4 [H2H]
Q3Alin-Mihai Constantin (ROU)Korhan Ural Ates (TUR)6-4 6-2 [H2H]
Q3Erik Crepaldi (15) (ITA)Florin-Dimitrie Sorodoc (ROU)6-2 6-2 [H2H]
Q3Ilie-Aurelian Giurgiu (5) (ROU)Bye
Q3Zalan Klempa (SVK)Durukan Durmus (TUR)6-2 6-2 [H2H]
Q3Pavel Kuzin (UKR)Andreii Andriienko (UKR)6-1 6-3 [H2H]
Q3Haluk Akkoyun (12) (TUR)Bye
Q3Dinko Halachev (6) (BUL)Bye
Q3Marcin Chlebowski (POL)David Mikula (SVK)6-2 6-0 [H2H]
Q3Catalin-Petre Nedelescu (ROU)Vladislav Sviridov (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q3Oleksiy Zhornyak (14) (UKR)Vadim Lobanov (UKR)6-3 6-0 [H2H]
Q3Issam Haitham Taweel (7) (SYR)Bye
Q3Lucas Idestrom (SWE)Ivan Kobzar (BLR)2-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Adrian-Marin Dancescu (ROU)Boryslaw Michalowski (POL)6-4 6-0 [H2H]
Q3Mikhail Balmashev (13) (RUS)Bye
Q3Andraz Bedene (8) (SLO)Bye
Q3Nishank Mishra (IND)Alexander Tavkhelidze (GEO)6-2 6-0 [H2H]
Q3Oleksiy Odazhyu (UKR)Bogdan Andrii (ROU)7-5 6-0 [H2H]
Q3Llaurentiu-Ady Gavrila (11) (ROU)Bye


What's your opinion on the ATP Turkey F13 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Turkey F13 Futures?