ATP Turkey F11 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Turkey F11 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F11 Futures Event Details:

2011-03-28Clay
OutdoorAntalya, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F11 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRadu Albot (2) (MDA)Alejandro Gonzalez (1) (COL)7-5 6-3 [H2H]
SFAlejandro Gonzalez (1) (COL)Alessandro Giannessi (4) (ITA)6-3 6-3 [H2H]
SFRadu Albot (2) (MDA)Toni Androic (SE) (CRO)2-6 6-2 6-4 [H2H]
QFAlejandro Gonzalez (1) (COL)Milan Zekic (6) (YUG)6-1 6-3 [H2H]
QFAlessandro Giannessi (4) (ITA)Dino Marcan (CRO)6-4 3-6 6-2 [H2H]
QFToni Androic (SE) (CRO)Ivan Bjelica (3) (YUG)6-3 7-5 [H2H]
QFRadu Albot (2) (MDA)Yann Marti (8) (SUI)6-3 7-5 [H2H]
R16Alejandro Gonzalez (1) (COL)Arsenije Zlatanovic (SCG)6-4 6-4 [H2H]
R16Milan Zekic (6) (YUG)Federico Gaio (ITA)6-4 6-1 [H2H]
R16Alessandro Giannessi (4) (ITA)Gleb Alekseenko (UKR)6-0 6-4 [H2H]
R16Dino Marcan (CRO)Andrei Ciumac (Q) (MDA)5-7 7-5 6-1 [H2H]
R16Toni Androic (SE) (CRO)Abdullah Maqdas (KUW)6-1 6-1 [H2H]
R16Ivan Bjelica (3) (YUG)Wesley Koolhof (Q) (NED)6-3 6-4 [H2H]
R16Yann Marti (8) (SUI)Patrik Brydolf (SWE)7-5 3-6 6-4 [H2H]
R16Radu Albot (2) (MDA)Dimitar Kuzmanov (Q) (BUL)6-4 6-4 [H2H]
R32Alejandro Gonzalez (1) (COL)Ergun Zorlu (TUR)6-1 6-2 [H2H]
R32Arsenije Zlatanovic (SCG)Ivo Mijic (WC) (GER)7-5 6-7(4) 6-1 [H2H]
R32Federico Gaio (ITA)Laslo Urrutia Fuentes (Q) (GER)6-4 6-3 [H2H]
R32Milan Zekic (6) (YUG)Romain Sichez (FRA)6-2 3-6 6-2 [H2H]
R32Alessandro Giannessi (4) (ITA)Cahit Kapukiran (WC) (TUR)6-1 6-2 [H2H]
R32Gleb Alekseenko (UKR)Alessandro Colella (Q) (ITA)6-3 6-1 [H2H]
R32Dino Marcan (CRO)Jakub Lustyk (CZE)6-2 6-2 [H2H]
R32Andrei Ciumac (Q) (MDA)Alexandre Folie (5) (BEL)6-4 6-3 [H2H]
R32Toni Androic (SE) (CRO)Sherif Sabry (7) (EGY)6-3 4-6 6-2 [H2H]
R32Abdullah Maqdas (KUW)Alp Golcuklu (WC) (TUR)6-1 6-2 [H2H]
R32Wesley Koolhof (Q) (NED)Anil Yuksel (WC) (NED)6-2 6-0 [H2H]
R32Ivan Bjelica (3) (YUG)Lucas Renard (Q) (SWE)6-3 6-7(4) 6-3 [H2H]
R32Yann Marti (8) (SUI)Karim-Mohamed Maamoun (Q) (EGY)7-6(7) 6-4 [H2H]
R32Patrik Brydolf (SWE)Marco Dierckx (BEL)6-3 6-0 [H2H]
R32Dimitar Kuzmanov (Q) (BUL)Philip Orno (Q) (DEN)2-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Radu Albot (2) (MDA)Bart Govaerts (BEL)6-1 1-6 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FToni Androic (4) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Ivan Bjelica (2) (YUG)
Milan Zekic (YUG)
7-5 6-2
SFToni Androic (4) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Radu Albot (MDA)
Andrei Ciumac (MDA)
6-3 7-6(6)
SFIvan Bjelica (2) (YUG)
Milan Zekic (YUG)
Gleb Alekseenko (3) (UKR)
Alejandro Gonzalez (COL)
6-0 3-6 [13-11]
QFRadu Albot (MDA)
Andrei Ciumac (MDA)
Federico Gaio (1) (ITA)
Alessandro Giannessi (ITA)
6-0 6-3
QFToni Androic (4) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Edoardo Eremin (ITA)
Viktor Galovic (ITA)
6-1 6-1
QFGleb Alekseenko (3) (UKR)
Alejandro Gonzalez (COL)
Marco Dierckx (BEL)
Bart Govaerts (BEL)
6-4 6-4
QFIvan Bjelica (2) (YUG)
Milan Zekic (YUG)
Patrik Brydolf (SWE)
Lucas Renard (SWE)
6-2 6-2
R16Federico Gaio (1) (ITA)
Alessandro Giannessi (ITA)
Mark Fynn (ZIM)
Steffen Solomon (RSA)
6-2 6-4
R16Radu Albot (MDA)
Andrei Ciumac (MDA)
Sefa Suluoglu (WC) (TUR)
Efe Yurtacan (TUR)
6-1 6-0
R16Toni Androic (4) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
David De Goede (NED)
Wesley Koolhof (NED)
6-3 6-2
R16Edoardo Eremin (ITA)
Viktor Galovic (ITA)
Alp Golcuklu (WC) (TUR)
Anil Yuksel (NED)
6-3 6-2
R16Marco Dierckx (BEL)
Bart Govaerts (BEL)
Karim-Mohamed Maamoun (EGY)
Sherif Sabry (EGY)
7-6(5) 5-7 [10-5]
R16Gleb Alekseenko (3) (UKR)
Alejandro Gonzalez (COL)
Yann Marti (SUI)
Romain Sichez (FRA)
7-5 6-0
R16Patrik Brydolf (SWE)
Lucas Renard (SWE)
Mario Dierckx (A) (BEL)
Stepan Khotulev (RUS)
6-4 6-7(7) [10-2]
R16Ivan Bjelica (2) (YUG)
Milan Zekic (YUG)
Cahit Kapukiran (WC) (TUR)
Stefan Micov (MKD)
6-2 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Lucas Renard (SWE)Edoardo Eremin (1) (ITA)6-2 6-3 [H2H]
Q1Andrei Ciumac (2) (MDA)Alberto Sibona (ITA)6-4 7-6(4) [H2H]
Q1Philip Orno (10) (DEN)Christian Plattes (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q1Wesley Koolhof (4) (NED)Francesco Picco (9) (ITA)7-6(7) 6-1 [H2H]
Q1Karim-Mohamed Maamoun (5) (EGY)Stefan Micov (MKD)6-4 6-1 [H2H]
Q1Alessandro Colella (6) (ITA)Tore Deleuran-Skjold (DEN)6-4 7-5 [H2H]
Q1Laslo Urrutia Fuentes (GER)Jacopo Marchegiani (7) (ITA)6-3 6-3 [H2H]
Q1Dimitar Kuzmanov (8) (BUL)David De Goede (13) (NED)6-2 6-7(4) 6-4 [H2H]
Q2Edoardo Eremin (1) (ITA)Libor Salaba (CZE)6-2 5-7 6-3 [H2H]
Q2Lucas Renard (SWE)Pietro Fanucci (11) (ITA)6-1 7-6(1) [H2H]
Q2Andrei Ciumac (2) (MDA)Alessandro Luisi (ITA)6-2 6-2 [H2H]
Q2Alberto Sibona (ITA)Giammarco Micolani (14) (ITA)7-6(8) 6-3 [H2H]
Q2Christian Plattes (GER)Valentin Dimov (3) (BUL)5-7 6-3 6-3 [H2H]
Q2Philip Orno (10) (DEN)Shendrit Deari (MKD)6-4 6-1 [H2H]
Q2Wesley Koolhof (4) (NED)Motaz Abou El Khair (EGY)6-1 1-0 Retired[H2H]
Q2Francesco Picco (9) (ITA)Georgi Revazishvili (GEO)6-4 7-6(5) [H2H]
Q2Karim-Mohamed Maamoun (5) (EGY)Florian Barth (GER)6-3 6-7(2) 6-1 [H2H]
Q2Stefan Micov (MKD)Andrea Ceccarello (ITA)6-3 6-4 [H2H]
Q2Alessandro Colella (6) (ITA)Finn Meinecke (GER)6-4 7-5 [H2H]
Q2Tore Deleuran-Skjold (DEN)Stepan Khotulev (16) (RUS)6-4 6-3 [H2H]
Q2Jacopo Marchegiani (7) (ITA)Nikita Kushnarev (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q2Laslo Urrutia Fuentes (GER)Kalle Averfalk (SWE)1-6 7-6(4) 6-4 [H2H]
Q2Dimitar Kuzmanov (8) (BUL)Dmitry Surchenko (RUS)6-4 6-4 [H2H]
Q2David De Goede (13) (NED)Viktor Galovic (ITA)7-5 6-2 [H2H]
Q3Edoardo Eremin (1) (ITA)Aleksey Rozhnov (RUS)6-1 6-4 [H2H]
Q3Libor Salaba (CZE)Egor Kovalev (RUS)6-2 1-6 6-1 [H2H]
Q3Lucas Renard (SWE)Philip Davydenko (RUS)7-6(5) 7-5 [H2H]
Q3Pietro Fanucci (11) (ITA)Serkan Kurt (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q3Andrei Ciumac (2) (MDA)Christian Mohs (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q3Alessandro Luisi (ITA)Bruno Denadae Biroche (BRA)6-2 6-1 [H2H]
Q3Alberto Sibona (ITA)Slobodan Jevtic (SRB)2-6 6-2 6-2 [H2H]
Q3Giammarco Micolani (14) (ITA)Davide Melchiorre (ITA)2-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Valentin Dimov (3) (BUL)Federico Eggmann (ITA)6-2 6-1 [H2H]
Q3Christian Plattes (GER)Marco Gualdi (ITA)6-1 6-1 [H2H]
Q3Shendrit Deari (MKD)Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU)7-6(5) 4-6 6-2 [H2H]
Q3Philip Orno (10) (DEN)Isak Arvidsson (SWE)6-1 6-2 [H2H]
Q3Wesley Koolhof (4) (NED)Tom Diederich (LUX)6-1 6-0 [H2H]
Q3Motaz Abou El Khair (EGY)Barkin Yalcinkale (TUR)6-2 6-7(2) 7-5 [H2H]
Q3Georgi Revazishvili (GEO)Aaron Wirths (GER)5-7 7-6(4) 6-2 [H2H]
Q3Francesco Picco (9) (ITA)Filip Bergevi (SWE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Karim-Mohamed Maamoun (5) (EGY)Alberto Cammarata (ITA)6-4 7-5 [H2H]
Q3Florian Barth (GER)Jakub Hadrava (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Stefan Micov (MKD)Besir Durguti (MKD)7-6(6) 6-4 [H2H]
Q3Andrea Ceccarello (ITA)Marco Sattanino (15) (ITA)7-5 7-5 [H2H]
Q3Alessandro Colella (6) (ITA)Othar Kordsachia (GER)6-3 7-5 [H2H]
Q3Finn Meinecke (GER)Jacob Johansson (SWE)5-7 6-3 6-1 [H2H]
Q3Tore Deleuran-Skjold (DEN)Sergey Poverinov (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q3Stepan Khotulev (16) (RUS)Patrick Striessnig (AUT)6-2 6-1 [H2H]
Q3Jacopo Marchegiani (7) (ITA)Devrim Yozgat (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Nikita Kushnarev (RUS)Ignacio Huertas Barrantes (ESP)4-6 6-4 6-2 [H2H]
Q3Kalle Averfalk (SWE)Mikhail Balmashev (RUS)5-7 7-5 6-0 [H2H]
Q3Laslo Urrutia Fuentes (GER)Steffen Solomon (12) (RSA)6-3 6-4 [H2H]
Q3Dimitar Kuzmanov (8) (BUL)Callum Macarty (GBR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Dmitry Surchenko (RUS)Andreii Andriienko (UKR)6-0 6-2 [H2H]
Q3Viktor Galovic (ITA)Anton Bettink (NZL)6-0 6-0 [H2H]
Q3David De Goede (13) (NED)Mario Dierckx (BEL)6-3 6-3 [H2H]
Q4Edoardo Eremin (1) (ITA)Bye
Q4Aleksey Rozhnov (RUS)Bye
Q4Egor Kovalev (RUS)Koray Kiziltuna (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Libor Salaba (CZE)Sefa Suluoglu (TUR)6-2 6-1 [H2H]
Q4Philip Davydenko (RUS)Yanais Laurent (FRA)6-4 1-6 6-4 [H2H]
Q4Lucas Renard (SWE)Chiel Van Der Plas (NED)6-3 6-0 [H2H]
Q4Serkan Kurt (TUR)Gokberk Ergeneman (TUR)6-3 6-1 [H2H]
Q4Pietro Fanucci (11) (ITA)Bye
Q4Andrei Ciumac (2) (MDA)Bye
Q4Christian Mohs (GER)Bye
Q4Bruno Denadae Biroche (BRA)Alden Eakins (CAN)6-0 6-0 [H2H]
Q4Alessandro Luisi (ITA)Vyacheslav Kuznetsov (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q4Slobodan Jevtic (SRB)Steven Jarman (GBR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Alberto Sibona (ITA)David Johansson (SWE)7-5 6-1 [H2H]
Q4Davide Melchiorre (ITA)Vladislav Kosolapov (BLR)6-3 6-2 [H2H]
Q4Giammarco Micolani (14) (ITA)Bye
Q4Valentin Dimov (3) (BUL)Bye
Q4Federico Eggmann (ITA)Bye
Q4Christian Plattes (GER)Matej Kracik (CZE)6-2 6-0 [H2H]
Q4Marco Gualdi (ITA)Antoine Richard (CAN)6-2 6-0 [H2H]
Q4Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU)Erik Johnsson (SWE)6-2 6-1 [H2H]
Q4Shendrit Deari (MKD)Andreas Neykov (BUL)7-6(6) 6-1 [H2H]
Q4Isak Arvidsson (SWE)Rade Popovic (SRB)6-2 6-1 [H2H]
Q4Philip Orno (10) (DEN)Bye
Q4Wesley Koolhof (4) (NED)Bye
Q4Tom Diederich (LUX)Bye
Q4Motaz Abou El Khair (EGY)Peter Goldsteiner (AUT)3-6 6-2 6-3 [H2H]
Q4Barkin Yalcinkale (TUR)Nikolay Vvedenskiy (RUS)6-1 6-3 [H2H]
Q4Georgi Revazishvili (GEO)John Valenti (USA)3-6 6-2 6-1 [H2H]
Q4Aaron Wirths (GER)Robert Morris (GBR)6-0 6-1 [H2H]
Q4Filip Bergevi (SWE)Dmitry Kalyuzhny (RUS)7-6(4) 6-0 [H2H]
Q4Francesco Picco (9) (ITA)Bye
Q4Karim-Mohamed Maamoun (5) (EGY)Bye
Q4Alberto Cammarata (ITA)Bye
Q4Jakub Hadrava (CZE)Alexander Igoshin (RUS)7-6(4) 6-1 [H2H]
Q4Florian Barth (GER)Sebastian Beutel (AUT)6-3 6-3 [H2H]
Q4Stefan Micov (MKD)Baris Firat (TUR)6-0 6-1 [H2H]
Q4Besir Durguti (MKD)Giovanni Basile (ITA)6-2 6-1 [H2H]
Q4Andrea Ceccarello (ITA)Johannes Schrocksnadel (AUT)6-2 6-2 [H2H]
Q4Marco Sattanino (15) (ITA)Bye
Q4Alessandro Colella (6) (ITA)Bye
Q4Othar Kordsachia (GER)Bye
Q4Jacob Johansson (SWE)Dimitar Ristovski (MKD)6-2 3-6 6-4 [H2H]
Q4Finn Meinecke (GER)Pavel Krcek (CZE)6-7(4) 7-5 6-0 [H2H]
Q4Tore Deleuran-Skjold (DEN)Yury Vaschenko (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q4Sergey Poverinov (RUS)Mert Dinc (TUR)6-3 6-2 [H2H]
Q4Patrick Striessnig (AUT)Gabriele Dutto (ITA)6-3 6-2 [H2H]
Q4Stepan Khotulev (16) (RUS)Bye
Q4Jacopo Marchegiani (7) (ITA)Bye
Q4Devrim Yozgat (TUR)Bye
Q4Nikita Kushnarev (RUS)Johan Ljungdahl (SWE)6-3 6-4 [H2H]
Q4Ignacio Huertas Barrantes (ESP)Youssef Tamimount (MAR)6-3 7-6(4) [H2H]
Q4Mikhail Balmashev (RUS)Edward Riman (BLR)6-2 6-3 [H2H]
Q4Kalle Averfalk (SWE)Erik Moberg (SWE)6-0 6-4 [H2H]
Q4Laslo Urrutia Fuentes (GER)Dragos Dima (ROU)2-6 7-6(0) 6-3 [H2H]
Q4Steffen Solomon (12) (RSA)Bye
Q4Dimitar Kuzmanov (8) (BUL)Bye
Q4Callum Macarty (GBR)Bye
Q4Dmitry Surchenko (RUS)Vadim Lobanov (UKR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Andreii Andriienko (UKR)Efe Yurtacan (TUR)4-6 6-4 6-1 [H2H]
Q4Anton Bettink (NZL)Marc Reyes (ITA)7-5 7-6(5) [H2H]
Q4Viktor Galovic (ITA)Mark Fynn (ZIM)6-2 6-2 [H2H]
Q4Mario Dierckx (BEL)Janicije Sasha Karic (USA)6-1 6-1 [H2H]
Q4David De Goede (13) (NED)Bye


What's your opinion on the ATP Turkey F11 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Turkey F11 Futures?