ATP Turkey F10 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Turkey F10 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F10 Futures Event Details:

2011-03-21Clay
OutdoorAntalya, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F10 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMilan Zekic (8) (YUG)Patrik Brydolf (SWE)6-4 6-3 [H2H]
SFPatrik Brydolf (SWE)Toni Androic (Q) (CRO)6-4 6-3 [H2H]
SFMilan Zekic (8) (YUG)Gleb Alekseenko (UKR)6-0 5-7 6-2 [H2H]
QFPatrik Brydolf (SWE)Radu Albot (6) (MDA)7-6(1) 6-4 [H2H]
QFToni Androic (Q) (CRO)Dino Marcan (CRO)6-3 6-1 [H2H]
QFGleb Alekseenko (UKR)Jakub Lustyk (CZE)6-4 6-1 [H2H]
QFMilan Zekic (8) (YUG)Alessandro Colella (Q) (ITA)6-0 6-1 [H2H]
R16Patrik Brydolf (SWE)Romain Sichez (FRA)6-1 6-2 [H2H]
R16Radu Albot (6) (MDA)Dimitar Kuzmanov (Q) (BUL)6-4 6-1 [H2H]
R16Dino Marcan (CRO)Alejandro Gonzalez (3) (COL)7-5 6-3 [H2H]
R16Toni Androic (Q) (CRO)Alessandro Giannessi (7) (ITA)7-6(5) 6-3 [H2H]
R16Jakub Lustyk (CZE)David Savic (5) (YUG)6-3 7-5 [H2H]
R16Gleb Alekseenko (UKR)Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)6-1 6-3 [H2H]
R16Milan Zekic (8) (YUG)Omar Hedayet (Q) (EGY)6-7(2) 6-4 6-3 [H2H]
R16Alessandro Colella (Q) (ITA)Samuel Groth (2) (AUS)3-0 Retired[H2H]
R32Patrik Brydolf (SWE)Attila Balazs (1) (HUN)7-6(5) 1-6 6-3 [H2H]
R32Romain Sichez (FRA)Federico Gaio (ITA)7-5 6-2 [H2H]
R32Dimitar Kuzmanov (Q) (BUL)Marco Dierckx (LL) (BEL)6-1 6-2 [H2H]
R32Radu Albot (6) (MDA)Gyorgy Balazs (HUN)6-2 6-3 [H2H]
R32Alejandro Gonzalez (3) (COL)Sherif Sabry (EGY)3-6 7-6(1) 6-2 [H2H]
R32Dino Marcan (CRO)Tihomir Grozdanov (BUL)6-1 6-3 [H2H]
R32Toni Androic (Q) (CRO)Mujtaba Khan (WC) (CAN)6-0 6-0 [H2H]
R32Alessandro Giannessi (7) (ITA)Karim-Mohamed Maamoun (Q) (EGY)6-1 6-3 [H2H]
R32David Savic (5) (YUG)Philip Orno (Q) (DEN)6-2 6-2 [H2H]
R32Jakub Lustyk (CZE)Arsenije Zlatanovic (SCG)6-3 6-3 [H2H]
R32Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)Emre Aydin (WC) (TUR)6-0 6-1 [H2H]
R32Gleb Alekseenko (UKR)Ivan Bjelica (4) (YUG)6-3 7-6(6) [H2H]
R32Milan Zekic (8) (YUG)Bart Govaerts (BEL)6-3 6-2 [H2H]
R32Omar Hedayet (Q) (EGY)Andrei Ciumac (Q) (MDA)2-6 6-2 6-3 [H2H]
R32Alessandro Colella (Q) (ITA)Lucas Renard (Q) (SWE)6-3 6-4 [H2H]
R32Samuel Groth (2) (AUS)Anil Yuksel (WC) (NED)7-5 6-0 [H2H]
Men's Doubles
FToni Androic (4) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Radu Albot (MDA)
Andrei Ciumac (MDA)
6-1 6-2
SFRadu Albot (MDA)
Andrei Ciumac (MDA)
Ivan Bjelica (YUG)
Tihomir Grozdanov (BUL)
6-0 6-2
SFToni Androic (4) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Federico Gaio (2) (ITA)
Alessandro Giannessi (ITA)
6-1 5-7 [10-6]
QFIvan Bjelica (YUG)
Tihomir Grozdanov (BUL)
Valentin Dimov (BUL)
Dimitar Kuzmanov (BUL)
6-4 6-4
QFRadu Albot (MDA)
Andrei Ciumac (MDA)
Marco Dierckx (BEL)
Bart Govaerts (BEL)
6-4 6-2
QFToni Androic (4) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Motaz Abou El Khair (EGY)
Sherif Sabry (EGY)
7-6(4) 6-2
QFFederico Gaio (2) (ITA)
Alessandro Giannessi (ITA)
David De Goede (A) (NED)
Wesley Koolhof (NED)
3-6 7-6(7) [10-7]
R16Ivan Bjelica (YUG)
Tihomir Grozdanov (BUL)
David Savic (1) (YUG)
Milan Zekic (YUG)
3-6 7-5 [10-8]
R16Valentin Dimov (BUL)
Dimitar Kuzmanov (BUL)
Gleb Alekseenko (UKR)
Egor Kovalev (RUS)
7-5 1-6 [10-5]
R16Radu Albot (MDA)
Andrei Ciumac (MDA)
Alejandro Gonzalez (3) (COL)
Jacopo Marchegiani (ITA)
6-1 6-2
R16Marco Dierckx (BEL)
Bart Govaerts (BEL)
Barkin Yalcinkale (WC) (TUR)
Anil Yuksel (NED)
6-1 6-2
R16Motaz Abou El Khair (EGY)
Sherif Sabry (EGY)
Daniel Lustig (CZE)
Martin Prikryl (CZE)
7-6(4) 7-6(7)
R16Toni Androic (4) (CRO)
Dino Marcan (CRO)
Mert Dinc (WC) (TUR)
Yanais Laurent (FRA)
6-2 6-1
R16David De Goede (A) (NED)
Wesley Koolhof (NED)
Patrik Brydolf (SWE)
Romain Sichez (FRA)
6-4 6-0
R16Federico Gaio (2) (ITA)
Alessandro Giannessi (ITA)
Gokberk Ergeneman (WC) (TUR)
Efe Yurtacan (TUR)
6-1 6-0
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Lucas Renard (SWE)Sascha Kloer (1) (GER)3-0 Retired[H2H]
Q1Dimitar Kuzmanov (15) (BUL)Marco Dierckx (2) (BEL)7-6(3) 6-1 [H2H]
Q1Toni Androic (3) (CRO)Ivo Mijic (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q1Philip Orno (16) (DEN)Federico Zeballos (4) (BOL)6-4 6-1 [H2H]
Q1Karim-Mohamed Maamoun (11) (EGY)Laslo Urrutia Fuentes (GER)3-6 6-4 6-3 [H2H]
Q1Omar Hedayet (14) (EGY)Edoardo Eremin (6) (ITA)4-6 6-4 6-1 [H2H]
Q1Alessandro Colella (12) (ITA)Finn Meinecke (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q1Andrei Ciumac (8) (MDA)Valentin Dimov (9) (BUL)6-7(4) 7-5 6-2 [H2H]
Q2Sascha Kloer (1) (GER)Sasa Stojisavljevic (YUG)6-4 6-3 [H2H]
Q2Lucas Renard (SWE)Jacopo Marchegiani (13) (ITA)6-4 6-3 [H2H]
Q2Marco Dierckx (2) (BEL)Marc Reyes (ITA)6-2 6-2 [H2H]
Q2Dimitar Kuzmanov (15) (BUL)Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU)6-1 6-4 [H2H]
Q2Toni Androic (3) (CRO)Egor Kovalev (RUS)7-5 6-4 [H2H]
Q2Ivo Mijic (GER)Marco Gualdi (ITA)7-5 6-2 [H2H]
Q2Federico Zeballos (4) (BOL)Antoine Richard (CAN)6-3 6-2 [H2H]
Q2Philip Orno (16) (DEN)Rafal Gozdur (POL)6-4 6-1 [H2H]
Q2Laslo Urrutia Fuentes (GER)Martin Prikryl (5) (CZE)6-2 6-3 [H2H]
Q2Karim-Mohamed Maamoun (11) (EGY)Libor Salaba (CZE)6-3 6-1 [H2H]
Q2Edoardo Eremin (6) (ITA)Dragos Dima (ROU)5-7 6-3 6-1 [H2H]
Q2Omar Hedayet (14) (EGY)Mikhail Balmashev (RUS)7-5 6-2 [H2H]
Q2Finn Meinecke (GER)Marius Zay (7) (GER)6-3 7-5 [H2H]
Q2Alessandro Colella (12) (ITA)Othar Kordsachia (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q2Andrei Ciumac (8) (MDA)Anton Bettink (NZL)6-3 6-1 [H2H]
Q2Valentin Dimov (9) (BUL)Johannes Schretter (AUT)6-0 3-6 6-0 [H2H]
Q3Sascha Kloer (1) (GER)Christian Plattes (GER)6-0 6-3 [H2H]
Q3Sasa Stojisavljevic (YUG)Matej Kracik (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Q3Lucas Renard (SWE)Gokberk Ergeneman (TUR)4-6 6-0 6-4 [H2H]
Q3Jacopo Marchegiani (13) (ITA)Christian Mohs (GER)6-0 Retired[H2H]
Q3Marco Dierckx (2) (BEL)Florian Barth (GER)6-2 5-7 6-4 [H2H]
Q3Marc Reyes (ITA)Aaron Wirths (GER)7-6(2) 6-4 [H2H]
Q3Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU)Stefan Micov (MKD)6-2 6-1 [H2H]
Q3Dimitar Kuzmanov (15) (BUL)Besir Durguti (MKD)6-1 6-2 [H2H]
Q3Toni Androic (3) (CRO)David De Goede (NED)6-3 7-6(3) [H2H]
Q3Egor Kovalev (RUS)Vadim Lobanov (UKR)6-0 6-0 [H2H]
Q3Ivo Mijic (GER)Georgi Revazishvili (GEO)6-0 6-0 [H2H]
Q3Marco Gualdi (ITA)Wesley Koolhof (10) (NED)7-5 6-3 [H2H]
Q3Federico Zeballos (4) (BOL)Viktor Galovic (ITA)1-6 6-4 6-4 [H2H]
Q3Antoine Richard (CAN)Yury Vaschenko (RUS)7-5 6-4 [H2H]
Q3Rafal Gozdur (POL)Philip Davydenko (RUS)7-5 6-0 [H2H]
Q3Philip Orno (16) (DEN)Alexander Igoshin (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Q3Martin Prikryl (5) (CZE)Slobodan Jevtic (SRB)6-4 6-1 [H2H]
Q3Laslo Urrutia Fuentes (GER)Andreas Neykov (BUL)6-3 6-2 [H2H]
Q3Libor Salaba (CZE)Motaz Abou El Khair (EGY)6-0 6-3 [H2H]
Q3Karim-Mohamed Maamoun (11) (EGY)Tore Deleuran-Skjold (DEN)1-6 6-0 6-4 [H2H]
Q3Edoardo Eremin (6) (ITA)Dmitry Kalyuzhny (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Dragos Dima (ROU)Kalle Averfalk (SWE)6-1 6-0 [H2H]
Q3Mikhail Balmashev (RUS)Giammarco Micolani (ITA)6-3 6-4 [H2H]
Q3Omar Hedayet (14) (EGY)Jakub Hadrava (CZE)7-5 6-2 [H2H]
Q3Marius Zay (7) (GER)Federico Eggmann (ITA)6-2 6-0 [H2H]
Q3Finn Meinecke (GER)Alessandro Luisi (ITA)6-4 6-1 [H2H]
Q3Othar Kordsachia (GER)John Valenti (USA)6-0 6-3 [H2H]
Q3Alessandro Colella (12) (ITA)Felipe Mantilla (COL)4-0 Retired[H2H]
Q3Andrei Ciumac (8) (MDA)Peter Goldsteiner (AUT)6-2 6-3 [H2H]
Q3Anton Bettink (NZL)Vyacheslav Kuznetsov (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q3Johannes Schretter (AUT)Nikita Kushnarev (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Valentin Dimov (9) (BUL)Yanais Laurent (FRA)6-4 6-3 [H2H]
Q4Sascha Kloer (1) (GER)Bye
Q4Christian Plattes (GER)Bye
Q4Sasa Stojisavljevic (YUG)Andreii Andriienko (UKR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Matej Kracik (CZE)Emanuele Ceriani (ITA)4-0 Retired[H2H]
Q4Lucas Renard (SWE)Efe Yurtacan (TUR)6-3 6-3 [H2H]
Q4Gokberk Ergeneman (TUR)Janicije Sasha Karic (USA)6-4 6-3 [H2H]
Q4Christian Mohs (GER)Can Kiziltuna (TUR)6-4 1-6 7-6(1) [H2H]
Q4Jacopo Marchegiani (13) (ITA)Bye
Q4Marco Dierckx (2) (BEL)Bye
Q4Florian Barth (GER)Chiel Van Der Plas (NED)6-2 6-0 [H2H]
Q4Aaron Wirths (GER)Johannes Schrocksnadel (AUT)6-1 6-2 [H2H]
Q4Marc Reyes (ITA)Ignacio Huertas Barrantes (ESP)0-6 6-2 6-3 [H2H]
Q4Stefan Micov (MKD)Sergey Poverinov (RUS)6-4 6-0 [H2H]
Q4Ilie-Aurelian Giurgiu (ROU)Mohamadreza Kazemi (IRI)6-0 6-1 [H2H]
Q4Besir Durguti (MKD)Magomed Akaev (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q4Dimitar Kuzmanov (15) (BUL)Bye
Q4Toni Androic (3) (CRO)Bye
Q4David De Goede (NED)Dmitry Surchenko (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q4Egor Kovalev (RUS)Isak Arvidsson (SWE)6-3 6-0 [H2H]
Q4Vadim Lobanov (UKR)Koray Kiziltuna (WC) (TUR)6-2 6-0 [H2H]
Q4Ivo Mijic (GER)Serkan Kurt (TUR)2-0 Retired[H2H]
Q4Georgi Revazishvili (GEO)Dimitar Petrov (BUL)5-7 6-4 6-2 [H2H]
Q4Marco Gualdi (ITA)Branislav Vasiljevic (SRB)6-1 6-1 [H2H]
Q4Wesley Koolhof (10) (NED)Bye
Q4Federico Zeballos (4) (BOL)Bye
Q4Viktor Galovic (ITA)Vladislav Kosolapov (BLR)6-2 6-3 [H2H]
Q4Yury Vaschenko (RUS)Philippe May (GER)6-1 6-3 [H2H]
Q4Antoine Richard (CAN)Dragan Angjeleski (MKD)6-1 6-2 [H2H]
Q4Philip Davydenko (RUS)Nikolay Vvedenskiy (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q4Rafal Gozdur (POL)Stepan Khotulev (RUS)6-1 7-5 [H2H]
Q4Alexander Igoshin (RUS)Liridon Berjani (AUT)6-1 6-1 [H2H]
Q4Philip Orno (16) (DEN)Bye
Q4Martin Prikryl (5) (CZE)Bye
Q4Slobodan Jevtic (SRB)Zurab Tskhakaia (GEO)6-0 6-0 [H2H]
Q4Laslo Urrutia Fuentes (GER)Marco Sattanino (ITA)6-1 6-0 [H2H]
Q4Andreas Neykov (BUL)Efekan Senolsun (TUR)6-0 6-1 [H2H]
Q4Motaz Abou El Khair (EGY)Shendrit Deari (MKD)1-6 7-6(4) 6-3 [H2H]
Q4Libor Salaba (CZE)Dimitar Ristovski (MKD)6-1 6-0 [H2H]
Q4Tore Deleuran-Skjold (DEN)Michiel Kapteijns (NED)6-1 6-1 [H2H]
Q4Karim-Mohamed Maamoun (11) (EGY)Bye
Q4Edoardo Eremin (6) (ITA)Bye
Q4Dmitry Kalyuzhny (RUS)Rade Popovic (SRB)7-5 6-2 [H2H]
Q4Dragos Dima (ROU)Niklas Scheucher (AUT)6-2 6-1 [H2H]
Q4Kalle Averfalk (SWE)Mario Dierckx (BEL)1-6 6-3 7-5 [H2H]
Q4Giammarco Micolani (ITA)Bas De Laat (NED)6-3 6-2 [H2H]
Q4Mikhail Balmashev (RUS)Edward Riman (BLR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Jakub Hadrava (CZE)Baris Firat (TUR)6-3 6-3 [H2H]
Q4Omar Hedayet (14) (EGY)Bye
Q4Marius Zay (7) (GER)Bye
Q4Federico Eggmann (ITA)Mert Dinc (TUR)7-6(2) 6-1 [H2H]
Q4Finn Meinecke (GER)Pietro Fanucci (ITA)6-4 6-0 [H2H]
Q4Alessandro Luisi (ITA)Bruno Denadae Biroche (BRA)6-2 7-6(9) [H2H]
Q4John Valenti (USA)Zlatozar Dimitrov (BUL)6-0 6-1 [H2H]
Q4Othar Kordsachia (GER)David Johansson (SWE)7-6(2) 7-5 [H2H]
Q4Felipe Mantilla (COL)Tom Diederich (LUX)6-4 6-0 [H2H]
Q4Alessandro Colella (12) (ITA)Bye
Q4Andrei Ciumac (8) (MDA)Bye
Q4Peter Goldsteiner (AUT)Davide Melchiorre (ITA)6-1 6-3 [H2H]
Q4Vyacheslav Kuznetsov (RUS)Ruslan Rakhimov (RUS)7-5 6-7(4) 6-3 [H2H]
Q4Anton Bettink (NZL)Pavel Krcek (CZE)4-6 6-3 6-2 [H2H]
Q4Johannes Schretter (AUT)Ugo Nastasi (FRA)6-3 6-7(5) 6-2 [H2H]
Q4Nikita Kushnarev (RUS)Sefa Suluoglu (TUR)6-3 6-0 [H2H]
Q4Yanais Laurent (FRA)Andrea Ceccarello (ITA)6-0 6-3 [H2H]
Q4Valentin Dimov (9) (BUL)Bye


What's your opinion on the ATP Turkey F10 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Turkey F10 Futures?