ATP Turkey F1 Futures Draw (Men's) - 2007

Click Here To Join The Turkey F1 Futures Discussion!


Share This...


Turkey F1 Futures Event Details:

2007-04-02Clay
OutdoorAntalya-Manavgat 1, Turkey
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Turkey F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJan Minar (4) (CZE)Marcel Zimmermann (3) (GER)6-7(2) 6-4 6-4 [H2H]
SFMarcel Zimmermann (3) (GER)Jose Checa-Calvo (1) (ESP)7-5 6-3 [H2H]
SFJan Minar (4) (CZE)Alexandre Renard (2) (FRA)7-5 6-3 [H2H]
QFJose Checa-Calvo (1) (ESP)Ivan Sergeyev (UKR)3-6 6-4 6-4 [H2H]
QFMarcel Zimmermann (3) (GER)Marek Semjan (SVK)6-4 4-6 6-4 [H2H]
QFJan Minar (4) (CZE)Mariano Albert-Ferrando (ESP)6-4 6-0 [H2H]
QFAlexandre Renard (2) (FRA)Charly Villeneuve (Q) (FRA)6-3 6-1 [H2H]
R16Jose Checa-Calvo (1) (ESP)Guillermo Olaso (ESP)6-2 6-0 [H2H]
R16Ivan Sergeyev (UKR)Artem Smirnov (Q) (UKR)6-2 6-2 [H2H]
R16Marcel Zimmermann (3) (GER)Maxime Authom (BEL)3-6 6-3 6-0 [H2H]
R16Marek Semjan (SVK)Dusan Karol (5) (CZE)6-7(0) 6-2 6-3 [H2H]
R16Mariano Albert-Ferrando (ESP)Christoph Steiner (Q) (AUT)6-3 7-6(7) [H2H]
R16Jan Minar (4) (CZE)Miles Armstrong (AUS)3-6 6-4 6-2 [H2H]
R16Charly Villeneuve (Q) (FRA)Petar Popovic (8) (YUG)6-3 6-4 [H2H]
R16Alexandre Renard (2) (FRA)Brett Ross (USA)6-0 6-2 [H2H]
R32Jose Checa-Calvo (1) (ESP)Arnar Sigurdsson (ISL)6-7(2) 6-2 6-3 [H2H]
R32Guillermo Olaso (ESP)Jochen Schoettler (Q) (GER)6-3 6-0 [H2H]
R32Ivan Sergeyev (UKR)Gokay Celik (WC) (TUR)6-0 6-2 [H2H]
R32Artem Smirnov (Q) (UKR)Artemon Apostu-Efremov (7Q) (ROU)6-2 5-7 6-3 [H2H]
R32Marcel Zimmermann (3) (GER)Marc Sieber (Q) (GER)6-1 6-3 [H2H]
R32Maxime Authom (BEL)Baris Erguden (WC) (TUR)6-0 6-3 [H2H]
R32Marek Semjan (SVK)Haluk Akkoyun (WC) (TUR)6-4 6-1 [H2H]
R32Dusan Karol (5) (CZE)Peter Gojowczyk (GER)6-2 6-4 [H2H]
R32Mariano Albert-Ferrando (ESP)Conor Niland (6) (IRL)6-1 7-6(5) [H2H]
R32Christoph Steiner (Q) (AUT)Felipe Parada (CHI)6-0 7-6(7) [H2H]
R32Miles Armstrong (AUS)Kevin Deden (GER)7-5 3-6 6-3 [H2H]
R32Jan Minar (4) (CZE)Hubert Holzler (Q) (AUT)6-4 6-3 [H2H]
R32Petar Popovic (8) (YUG)Goran Tosic (YUG)6-2 6-2 [H2H]
R32Charly Villeneuve (Q) (FRA)Aleksey Bessonov (Q) (BLR)6-2 6-2 [H2H]
R32Brett Ross (USA)Ergun Zorlu (WC) (TUR)6-4 5-7 6-4 [H2H]
R32Alexandre Renard (2) (FRA)Max Raditschnigg (AUT)7-6(4) 6-3 [H2H]
Men's Doubles
FArtemon Apostu-Efremov (ROU)
Alexandru-Raul Lazar (ROU)
Guillermo Olaso (ESP)
Milan Zekic (YUG)
7-6(3) 6-3
SFGuillermo Olaso (ESP)
Milan Zekic (YUG)
Miles Armstrong (AUS)
Goran Tosic (YUG)
7-5 6-1
SFArtemon Apostu-Efremov (ROU)
Alexandru-Raul Lazar (ROU)
Bertram Steinberger (AUT)
Christoph Steiner (AUT)
6-4 3-6 6-4
QFGuillermo Olaso (ESP)
Milan Zekic (YUG)
Dusan Karol (1) (CZE)
Marek Semjan (SVK)
6-3 6-2
QFMiles Armstrong (AUS)
Goran Tosic (YUG)
Marc Meigel (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
6-2 4-6 6-1
QFBertram Steinberger (AUT)
Christoph Steiner (AUT)
Mariano Albert-Ferrando (ESP)
Jose Checa-Calvo (ESP)
7-5 6-4
QFArtemon Apostu-Efremov (ROU)
Alexandru-Raul Lazar (ROU)
Daniel Muller (GER)
Max Raditschnigg (AUT)
2-6 6-0 6-3
R16Dusan Karol (1) (CZE)
Marek Semjan (SVK)
Serkan-Akin Dilek (WC) (TUR)
Ilhan Mutlu (TUR)
6-0 6-0
R16Guillermo Olaso (ESP)
Milan Zekic (YUG)
Maxime Authom (BEL)
Thomas Cazes-Carrere (FRA)
6-4 7-5
R16Miles Armstrong (AUS)
Goran Tosic (YUG)
Alexandre Renard (3) (FRA)
Charly Villeneuve (FRA)
7-6(4) 6-3
R16Marc Meigel (GER)
Marcel Zimmermann (GER)
Baris Erguden (WC) (TUR)
Alaatin-Bora Gerceker (TUR)
3-6 6-3 6-0
R16Mariano Albert-Ferrando (ESP)
Jose Checa-Calvo (ESP)
Peter Gojowczyk (GER)
Marc Sieber (GER)
6-2 6-1
R16Bertram Steinberger (AUT)
Christoph Steiner (AUT)
Brett Ross (4) (USA)
Arnar Sigurdsson (ISL)
1-6 6-4 6-4
R16Daniel Muller (GER)
Max Raditschnigg (AUT)
Jan Minar (CZE)
Felipe Parada (CHI)
5-7 6-3 7-5
R16Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Alexandru-Raul Lazar (ROU)
Haluk Akkoyun (2WC) (TUR)
Ergun Zorlu (TUR)
7-5 4-6 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Artemon Apostu-Efremov (1) (ROU)Tobias Obenaus (AUT)6-0 6-4 [H2H]
Q1Charly Villeneuve (2) (FRA)Sebastian Louis (13) (FRA)6-1 6-4 [H2H]
Q1Christoph Steiner (3) (AUT)Nicolas Reissig (AUT)6-2 6-4 [H2H]
Q1Marc Sieber (4) (GER)Peter Lucassen (NED)6-3 6-4 [H2H]
Q1Jochen Schoettler (GER)Marius Alfs (GER)6-2 6-3 [H2H]
Q1Artem Smirnov (9) (UKR)Edualdo Bonet-De Gispert (ESP)7-6(7) 5-7 6-3 [H2H]
Q1Aleksey Bessonov (BLR)Yannick Thivant (FRA)4-6 6-1 6-1 [H2H]
Q1Hubert Holzler (AUT)Milan Zekic (10) (YUG)2-6 6-3 6-4 [H2H]
Q2Artemon Apostu-Efremov (1) (ROU)Romain Hardy (FRA)6-4 6-0 [H2H]
Q2Tobias Obenaus (AUT)Goncalo Falcao (POR)6-1 6-2 [H2H]
Q2Charly Villeneuve (2) (FRA)Mikhail Karpol (CRO)6-4 6-4 [H2H]
Q2Sebastian Louis (13) (FRA)Marsel Khamdamov (UZB)7-6(4) 4-6 6-4 [H2H]
Q2Christoph Steiner (3) (AUT)Patrick Linke (AUT)6-2 6-2 [H2H]
Q2Nicolas Reissig (AUT)Bertram Steinberger (AUT)6-3 6-3 [H2H]
Q2Marc Sieber (4) (GER)Ben Pritchard (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q2Peter Lucassen (NED)Daniel Muller (11) (GER)3-6 7-6(6) 6-2 [H2H]
Q2Jochen Schoettler (GER)Egor Puntus (5) (BLR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Marius Alfs (GER)Alan Wright (GBR)6-1 7-6(11) [H2H]
Q2Edualdo Bonet-De Gispert (ESP)Alexandru-Raul Lazar (6) (ROU)6-4 6-1 [H2H]
Q2Artem Smirnov (9) (UKR)Mike Steinherr (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q2Aleksey Bessonov (BLR)Willi Wolfer (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q2Yannick Thivant (FRA)Patrick Taubert (16) (GER)6-3 6-3 [H2H]
Q2Hubert Holzler (AUT)Alexei Milner (ISR)6-4 6-1 [H2H]
Q2Milan Zekic (10) (YUG)Christian Ramos-Abad (ESP)1-6 6-1 6-2 [H2H]
Q3Artemon Apostu-Efremov (1) (ROU)Dariusz Kuligowski (GER)3-6 6-2 6-4 [H2H]
Q3Romain Hardy (FRA)David Thurner (GER)6-4 6-4 [H2H]
Q3Goncalo Falcao (POR)Paul-Mihai Puscasu (ROU)6-0 6-2 [H2H]
Q3Tobias Obenaus (AUT)Takahiro Ittogi (15) (JPN)6-4 6-1 [H2H]
Q3Charly Villeneuve (2) (FRA)Jose-Ricardo Nunes (POR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Mikhail Karpol (CRO)Alexander Ward (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Marsel Khamdamov (UZB)Gleb Alekseenko (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Q3Sebastian Louis (13) (FRA)Vadim Alekseenko (UKR)6-1 6-4 [H2H]
Q3Christoph Steiner (3) (AUT)Orcun Seyrek (TUR)6-1 6-2 [H2H]
Q3Patrick Linke (AUT)Arsen Asanov (UZB)6-3 3-6 6-3 [H2H]
Q3Nicolas Reissig (AUT)Dragos-Robert Nita (ROU)6-1 6-1 [H2H]
Q3Bertram Steinberger (AUT)Tobias Reitz (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q3Marc Sieber (4) (GER)Matteo Marfia (ITA)6-3 6-3 [H2H]
Q3Ben Pritchard (GBR)Cedric Lemesle (FRA)6-3 6-3 [H2H]
Q3Peter Lucassen (NED)Christian Hansen (GER)3-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Daniel Muller (11) (GER)Andrei Ciumac (MDA)7-5 6-3 [H2H]
Q3Egor Puntus (5) (BLR)Lukas Weinhandl (AUT)7-5 6-3 [H2H]
Q3Jochen Schoettler (GER)Christian Kloimullner (AUT)6-4 4-6 6-2 [H2H]
Q3Marius Alfs (GER)Miguel-Angel Solbes-Llorens (ESP)6-0 6-1 [H2H]
Q3Alan Wright (GBR)Marc Meigel (14) (GER)7-6(4) 7-5 [H2H]
Q3Alexandru-Raul Lazar (6) (ROU)Sergiy Myropolsky (UKR)6-4 6-0 [H2H]
Q3Edualdo Bonet-De Gispert (ESP)Peter Steinberger (GER)6-2 1-6 6-3 [H2H]
Q3Mike Steinherr (GER)Vasil Mladenov (BUL)3-6 6-1 6-3 [H2H]
Q3Artem Smirnov (9) (UKR)Philip Barlow (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q3Willi Wolfer (GER)Alexander Vasin (RUS)6-2 6-3 [H2H]
Q3Aleksey Bessonov (BLR)Johannes Pulsfort (GER)6-3 6-1 [H2H]
Q3Yannick Thivant (FRA)Rumen Gospodinov (BUL)6-1 7-5 [H2H]
Q3Patrick Taubert (16) (GER)Bartosz Terczynski (POL)6-4 6-2 [H2H]
Q3Hubert Holzler (AUT)Philipp Piyamongkol (8) (GER)7-5 7-6(6) [H2H]
Q3Alexei Milner (ISR)Tobias Simon (GER)6-4 4-6 7-5 [H2H]
Q3Christian Ramos-Abad (ESP)Amador Romero-Torres (ESP)6-1 6-2 [H2H]
Q3Milan Zekic (10) (YUG)Arnaud Agniel (FRA)4-6 6-2 6-1 [H2H]
Q4Artemon Apostu-Efremov (1) (ROU)Kirill Krioukov (RUS)6-0 6-4 [H2H]
Q4Dariusz Kuligowski (GER)Matthias Dorfler (GER)6-0 6-2 [H2H]
Q4Romain Hardy (FRA)Vladyslav Klymenko (UKR)3-6 6-3 7-6(4) [H2H]
Q4David Thurner (GER)Matthias Mazur (SUI)4-6 6-4 6-3 [H2H]
Q4Paul-Mihai Puscasu (ROU)Fakhraddin Shirinov (AZE)6-2 6-3 [H2H]
Q4Goncalo Falcao (POR)Ilhan Mutlu (WC) (TUR)6-4 6-1 [H2H]
Q4Tobias Obenaus (AUT)Saar Steele (ISR)4-6 6-0 6-1 [H2H]
Q4Takahiro Ittogi (15) (JPN)Dmitri Marfinsky (RUS)6-2 6-3 [H2H]
Q4Charly Villeneuve (2) (FRA)James Feaver (GBR)6-3 6-3 [H2H]
Q4Jose-Ricardo Nunes (POR)Yuri Kalmutsky (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q4Alexander Ward (GBR)Mario Perez-Juarez (MEX)6-4 6-4 [H2H]
Q4Mikhail Karpol (CRO)Roberto Ovallez (MEX)6-3 6-7(4) 6-1 [H2H]
Q4Gleb Alekseenko (UKR)Kaan Yaylali (WC) (TUR)6-1 7-5 [H2H]
Q4Marsel Khamdamov (UZB)Guillaume Crasson (BEL)6-0 6-2 [H2H]
Q4Vadim Alekseenko (UKR)Yevgeny Perepelov (USA)6-4 6-1 [H2H]
Q4Sebastian Louis (13) (FRA)Adrian-Marin Dancescu (ROU)6-1 6-2 [H2H]
Q4Christoph Steiner (3) (AUT)Mihai Parvan (ROU)7-6(2) 6-4 [H2H]
Q4Orcun Seyrek (TUR)Yuri Matyychuk (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q4Patrick Linke (AUT)Nikita Gostev (RUS)3-6 6-1 6-1 [H2H]
Q4Arsen Asanov (UZB)Vasilly Kazhera (BLR)7-6(3) 6-4 [H2H]
Q4Dragos-Robert Nita (ROU)Can Coktur (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Nicolas Reissig (AUT)Julian Lopez-Aguado (MEX)6-1 6-0 [H2H]
Q4Bertram Steinberger (AUT)Israel Perez-Martinez (ARG)6-4 6-4 [H2H]
Q4Tobias Reitz (GER)Alexander Stamchev (12) (BUL)6-1 7-6(3) [H2H]
Q4Marc Sieber (4) (GER)Matthias Neubert (GER)6-0 6-1 [H2H]
Q4Matteo Marfia (ITA)Florian Farnleitner (AUT)6-3 2-6 7-6(3) [H2H]
Q4Ben Pritchard (GBR)Alexander Perfilov (RUS)6-3 6-0 [H2H]
Q4Cedric Lemesle (FRA)Thomas Gilner (GER)5-7 6-3 7-6(3) [H2H]
Q4Christian Hansen (GER)Maksim Bakunin (UKR)6-3 6-4 [H2H]
Q4Peter Lucassen (NED)Ryuma Yamakawa (A) (JPN)6-2 6-0 [H2H]
Q4Andrei Ciumac (MDA)Piotr Olechowski (POL)6-3 6-1 [H2H]
Q4Daniel Muller (11) (GER)Sergio Barberan-Miquel (ESP)6-3 6-3 [H2H]
Q4Egor Puntus (5) (BLR)Ervand Gasparyan (RUS)7-5 6-2 [H2H]
Q4Lukas Weinhandl (AUT)Serkan-Akin Dilek (WC) (TUR)3-6 6-2 6-4 [H2H]
Q4Jochen Schoettler (GER)Artem Isaev (RUS)6-0 6-2 [H2H]
Q4Christian Kloimullner (AUT)Michiel Antheunis (BEL)6-4 6-3 [H2H]
Q4Marius Alfs (GER)Christophe Lenzi (FRA)7-5 6-1 [H2H]
Q4Miguel-Angel Solbes-Llorens (ESP)Ashot Gevorgyan (ARM)6-2 6-1 [H2H]
Q4Alan Wright (GBR)Nils Muschiol (GER)4-6 6-3 6-3 [H2H]
Q4Marc Meigel (14) (GER)Micha Jonathan Winkler (SUI)6-0 6-4 [H2H]
Q4Alexandru-Raul Lazar (6) (ROU)Tihomir Grozdanov (BUL)4-6 6-3 6-3 [H2H]
Q4Sergiy Myropolsky (UKR)Adem Ozmeral (TUR)6-3 6-3 [H2H]
Q4Edualdo Bonet-De Gispert (ESP)Maxim Geraskin (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q4Peter Steinberger (GER)Razvan Verone (ROU)6-0 6-0 [H2H]
Q4Mike Steinherr (GER)Ivan Tsiganov (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q4Vasil Mladenov (BUL)Dariusz Lipka (POL)6-3 6-4 [H2H]
Q4Philip Barlow (GBR)Salavat Khamitov (UZB)6-1 6-0 [H2H]
Q4Artem Smirnov (9) (UKR)Pawel Syrewicz (POL)6-1 6-1 [H2H]
Q4Willi Wolfer (GER)Thomas Cazes-Carrere (7) (FRA)7-5 7-6(6) [H2H]
Q4Alexander Vasin (RUS)Vladislav Shamin (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q4Aleksey Bessonov (BLR)Adrian Vodislav (ROU)6-7(5) 6-4 7-5 [H2H]
Q4Johannes Pulsfort (GER)Semon Ivanov (RUS)6-4 6-0 [H2H]
Q4Yannick Thivant (FRA)Javier Gimenez-Garcia (WC) (ESP)3-6 7-6(4) 6-1 [H2H]
Q4Rumen Gospodinov (BUL)Andrei George Daraban (ROU)7-5 6-3 [H2H]
Q4Bartosz Terczynski (POL)Aleksandr Agafonov (UKR)6-1 5-7 7-6(4) [H2H]
Q4Patrick Taubert (16) (GER)Stefan Seywald (AUT)6-2 6-1 [H2H]
Q4Philipp Piyamongkol (8) (GER)Stas Kovalev (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q4Hubert Holzler (AUT)Danail Tarpov (BUL)2-6 6-4 6-1 [H2H]
Q4Alexei Milner (ISR)Jens Heyndrickx (BEL)7-6(6) 6-2 [H2H]
Q4Tobias Simon (GER)Benedikt Peischler (AUT)6-3 6-2 [H2H]
Q4Amador Romero-Torres (ESP)Dmitry Sventitsky (RUS)6-4 6-3 [H2H]
Q4Christian Ramos-Abad (ESP)Alaatin-Bora Gerceker (WC) (TUR)6-1 6-1 [H2H]
Q4Arnaud Agniel (FRA)Can Kiziltuna (WC) (TUR)6-0 6-0 [H2H]
Q4Milan Zekic (10) (YUG)Heiner Tadault (FRA)6-0 6-0 [H2H]


What's your opinion on the ATP Turkey F1 Futures draw (Men's) 2007?
Who will win Turkey F1 Futures?