ATP Tunisia F35 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Tunisia F35 Futures Discussion!


Share This...


Tunisia F35 Futures Event Details:

2017-11-13Clay
IndoorTUN
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Tunisia F35 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FNikola Cacic (SRB)Carlos Boluda-Purkiss (3) (ESP)6-1 6-2[H2H]
SFNikola Cacic (SRB)Marc Giner (4) (ESP)6-7(6) 6-4 6-4[H2H]
SFCarlos Boluda-Purkiss (3) (ESP)Nino Serdarusic (1) (CRO)3-6 6-2 7-5[H2H]
QFNikola Cacic (SRB)Zizou Bergs (BEL)3-6 7-6(2) 6-4[H2H]
QFCarlos Boluda-Purkiss (3) (ESP)David Vega Hernandez (ESP)6-2 7-6(3)[H2H]
QFMarc Giner (4) (ESP)Samuel Bensoussan (8) (FRA)6-1 6-2[H2H]
QFNino Serdarusic (1) (CRO)Oriol Roca Batalla (6) (ESP)1-6 6-4 7-6(5)[H2H]
R16Nikola Cacic (SRB)Samy Grace (q) (EGY)7-5 7-6(5)[H2H]
R16Carlos Boluda-Purkiss (3) (ESP)Nicola Ghedin (ITA)6-2 6-3[H2H]
R16Marc Giner (4) (ESP)Alessandro Luisi (ITA)6-2 7-6(3)[H2H]
R16Oriol Roca Batalla (6) (ESP)Moez Echargui (TUN)7-5 6-3[H2H]
R16David Vega Hernandez (ESP)Eduard Esteve Lobato (5WC) (ESP)1-0 ret.[H2H]
R16Samuel Bensoussan (8) (FRA)Diego Hidalgo (WC) (ECU)6-3 4-6 6-4[H2H]
R16Nino Serdarusic (1) (CRO)Jaume Pla Malfeito (ESP)6-2 6-3[H2H]
R16Zizou Bergs (BEL)Pablo Irigaray Guarne (WC) (ESP)7-5 6-0[H2H]
R32Nicola Ghedin (ITA)Aitor SANZ Llopis (q) (ESP)6-2 7-6(7)[H2H]
R32Nikola Cacic (SRB)Daniele Catini (q) (ITA)7-5 6-1[H2H]
R32Diego Hidalgo (WC) (ECU)Giuseppe Caparco (q) (ITA)6-3 6-0[H2H]
R32Carlos Boluda-Purkiss (3) (ESP)Anis Ghorbel (TUN)6-3 6-3[H2H]
R32Marc Giner (4) (ESP)Nicolo Turchetti (ITA)6-2 6-3[H2H]
R32Oriol Roca Batalla (6) (ESP)Aaron Cortes Alcaraz (ESP)4-6 6-3 6-2[H2H]
R32David Vega Hernandez (ESP)Cristian Carli (ITA)7-5 1-6 6-3[H2H]
R32Alessandro Luisi (ITA)Pol MARTIN Tiffon (q) (ESP)6-4 6-2[H2H]
R32Eduard Esteve Lobato (5WC) (ESP)Matteo DE Vincentis (q) (ITA)6-7(7) 6-3 6-2[H2H]
R32Samuel Bensoussan (8) (FRA)Theo Fournerie (FRA)6-1 6-1[H2H]
R32Nino Serdarusic (1) (CRO)Dan Dowson (q) (AUS)6-2 2-0 ret.[H2H]
R32Jaume Pla Malfeito (ESP)Bogdan Bobrov (RUS)5-7 6-2 6-2[H2H]
R32Pablo Irigaray Guarne (WC) (ESP)Simon Carr (IRL)6-3 6-1[H2H]
R32Moez Echargui (TUN)Antonio Zucca (q) (ITA)6-3 6-2[H2H]
R32Zizou Bergs (BEL)Maxime Hamou (2WC) (FRA)6-3 6-2[H2H]
R32Samy Grace (q) (EGY)Alessandro Petrone (7) (ITA)6-3 3-6 7-6(5)[H2H]
Men's Doubles
FNikola Cacic (SRB)
Nino Serdarusic (CRO)
Moez Echargui (TUN)
Anis Ghorbel (TUN)
7-5 6-3
SFMoez Echargui (TUN)
Anis Ghorbel (TUN)
Zizou Bergs (BEL)
Diego Hidalgo (ECU)
7-5 6-4
SFNikola Cacic (SRB)
Nino Serdarusic (CRO)
Samuel Bensoussan (FRA)
David Vega Hernandez (ESP)
6-7(3) 6-3 10-4
QFMoez Echargui (TUN)
Anis Ghorbel (TUN)
Eduard Esteve Lobato (ESP)
Oriol Roca Batalla (ESP)
w/o
QFNikola Cacic (SRB)
Nino Serdarusic (CRO)
Matteo DE Vincentis (ITA)
Antonio Zucca (ITA)
6-0 6-0
QFSamuel Bensoussan (FRA)
David Vega Hernandez (ESP)
Giuseppe Caparco (ITA)
Andrea Palmese (ITA)
6-2 6-3
QFZizou Bergs (BEL)
Diego Hidalgo (ECU)
Grigoriy Korobeynikov (UZB)
Pedro Ortega (BRA)
6-2 6-0
R16Eduard Esteve Lobato (ESP)
Oriol Roca Batalla (ESP)
Aaron Cortes Alcaraz (ESP)
Aitor SANZ Llopis (ESP)
6-3 6-7(6) 10-8
R16Moez Echargui (TUN)
Anis Ghorbel (TUN)
Samuel Bothwell (IRL)
Simon Carr (IRL)
6-1 6-3
R16Giuseppe Caparco (ITA)
Andrea Palmese (ITA)
Bogdan Bobrov (RUS)
Dan Dowson (AUS)
6-4 6-2
R16Nikola Cacic (SRB)
Nino Serdarusic (CRO)
Alexandru Danes (FRA)
Theo Fournerie (FRA)
6-3 6-2
R16Matteo DE Vincentis (ITA)
Antonio Zucca (ITA)
Sean Collins (USA)
Neil O'Connor ()
6-1 6-3
R16Samuel Bensoussan (FRA)
David Vega Hernandez (ESP)
Cristian Carli (ITA)
Nicolo Turchetti (ITA)
6-1 6-2
R16Zizou Bergs (BEL)
Diego Hidalgo (ECU)
Alberto Berbegal Moreno (ESP)
Carlos Boluda-Purkiss (ESP)
6-2 6-3
R16Grigoriy Korobeynikov (UZB)
Pedro Ortega (BRA)
Marc Giner (ESP)
Jaume Pla Malfeito (ESP)
2-0 ret.
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Antonio Zucca (q) (ITA)Youssef Messaoud (TUN)6-4 6-2[H2H]
Q1Dan Dowson (q) (AUS)Karlo Kranic (_CR)6-1 6-1[H2H]
Q1Daniele Catini (q) (ITA)Alberto Berbegal Moreno (ESP)7-5 6-1[H2H]
Q1Giuseppe Caparco (q) (ITA)Edoardo Sardella (ITA)6-3 6-1[H2H]
Q1Matteo DE Vincentis (q) (ITA)Tommaso Dal Santo (ITA)3-6 6-1 6-1[H2H]
Q1Samy Grace (q) (EGY)Giuliano Benedetti (ITA)6-1 6-0[H2H]
Q1Pol MARTIN Tiffon (q) (ESP)Aron Pierce (USA)6-0 6-1[H2H]
Q1Aitor SANZ Llopis (q) (ESP)Oscar Mancineiras Cornella (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q2Antonio Zucca (q) (ITA)Samuel Bothwell (IRL)6-4 6-3[H2H]
Q2Alberto Berbegal Moreno (ESP)Pedro Munafo (ARG)6-4 3-6 6-3[H2H]
Q2Oscar Mancineiras Cornella (ESP)Andrea Palmese (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q2Aron Pierce (USA)Philip Hjorth (DEN)6-4 6-2[H2H]
Q2Dan Dowson (q) (AUS)Riccardo Siciliano (ITA)6-4 6-2[H2H]
Q2Tommaso Dal Santo (ITA)Sergey Dorozhkin (RUS)6-7(2) 6-0 6-1[H2H]
Q2Daniele Catini (q) (ITA)Davide Albertoni (ITA)6-4 6-1[H2H]
Q2Edoardo Sardella (ITA)Matt Mcbride (USA)7-5 6-2[H2H]
Q2Giuseppe Caparco (q) (ITA)Bogdan Didenko (UKR)6-3 6-0[H2H]
Q2Matteo DE Vincentis (q) (ITA)Grigoriy Korobeynikov (UZB)6-0 0-6 6-2[H2H]
Q2Youssef Messaoud (TUN)Neil O'Connor ()6-0 6-4[H2H]
Q2Samy Grace (q) (EGY)Mohamed Hassan (EGY)0-6 6-1 6-2[H2H]
Q2Pol MARTIN Tiffon (q) (ESP)Lorenzo Bocchi (ITA)6-2 1-6 6-3[H2H]
Q2Karlo Kranic (_CR)Aziz Ouakaa (TUN)6-1 6-4[H2H]
Q2Giuliano Benedetti (ITA)Anze Arh (SLO)4-6 6-2 6-2[H2H]
Q2Aitor SANZ Llopis (q) (ESP)Artur Kulibaba (LAT)6-3 6-1[H2H]
Q3Mohamed Hassan (EGY)Gabriele Nardelli (ITA)6-0 7-5[H2H]
Q3Pedro Munafo (ARG)Maximilian Kendler (NLD)6-1 6-1[H2H]
Q3Tommaso Dal Santo (ITA)Anwar Elkamony (EGY)6-0 6-0[H2H]
Q3Davide Albertoni (ITA)Fred Olivier Schommer (_GE)6-3 6-0[H2H]
Q3Matt Mcbride (USA)Robert Ziganshin (RUS)6-4 6-7(5) 6-4[H2H]
Q3Giuseppe Caparco (q) (ITA)Ruben Busch (_GE)6-3 6-4[H2H]
Q3Samuel Bothwell (IRL)Yanik Kaelin ()6-3 2-6 6-0[H2H]
Q3Grigoriy Korobeynikov (UZB)Pedro Ortega (BRA)6-2 1-6 7-5[H2H]
Q3Andrea Palmese (ITA)Skander BEN Fraj (TUN)6-1 6-2[H2H]
Q3Riccardo Siciliano (ITA)Thomas Drouet (MCO)6-4 2-6 6-4[H2H]
Q3Philip Hjorth (DEN)Vasil Yehorov (UKR)6-3 6-4[H2H]
Q3Pol MARTIN Tiffon (q) (ESP)Sami BEN Abdennibi (SUI)7-5 6-1[H2H]
Q3Karlo Kranic (_CR)Xavier Gabarro (ESP)6-1 6-4[H2H]
Q3Artur Kulibaba (LAT)Mohamed Anouar Braham (TUN)6-3 6-4[H2H]
Q3Anze Arh (SLO)Hamid Reza Nadaf ()6-2 6-4[H2H]
Q3Neil O'Connor ()Benjamin Campi ()6-2 6-0[H2H]