ATP Thailand F1 Futures Draw (Men's) - 2000

Click Here To Join The Thailand F1 Futures Discussion!


Share This...


Thailand F1 Futures Event Details:

2000-11-06Hard
OutdoorNonthaburi, Thailand
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Thailand F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDmitriy Tomashevich (3) (UZB)Dmitri Mazur (7) (UZB)6-4 3-6 6-3[H2H]
SFDmitri Mazur (7) (UZB)Bjorn Jacob (GER)6-4 6-2[H2H]
SFDmitriy Tomashevich (3) (UZB)Frederik Fetterlein (8) (DNK)6-1 4-0 Retired[H2H]
QFDmitri Mazur (7) (UZB)Mario Ancic (CRO)6-4 2-6 6-3[H2H]
QFBjorn Jacob (GER)Hans Grobecker (SWE)6-4 6-4[H2H]
QFDmitriy Tomashevich (3) (UZB)Gwaneal Gueit (FRA)6-1 6-4[H2H]
QFFrederik Fetterlein (8) (DNK)Ekkarin Pisuth-Arnonth (THA)6-2 2-6 6-1[H2H]
R16Mario Ancic (CRO)Jakub Hasek (Q) (CZE)4-1 Retired[H2H]
R16Dmitri Mazur (7) (UZB)Evgueni Smirnov (RUS)6-2 6-0[H2H]
R16Bjorn Jacob (GER)Per Thornadsson (4) (SWE)7-5 6-4[H2H]
R16Hans Grobecker (SWE)Lee Radovanovich (NZL)7-5 7-6(6)[H2H]
R16Gwaneal Gueit (FRA)Attapol Rithiwattanapong (WC) (THA)6-3 6-1[H2H]
R16Dmitriy Tomashevich (3) (UZB)Ciaran Moore (Q) (RSA)7-6(3) 3-6 6-2[H2H]
R16Frederik Fetterlein (8) (DNK)Esat Tanik (TUR)7-5 6-1[H2H]
R16Ekkarin Pisuth-Arnonth (THA)Donavan September (2) (RSA)3-6 6-2 6-4[H2H]
R32Mario Ancic (CRO)Pracharapol Khamsaman (LL) (THA)6-4 6-3[H2H]
R32Jakub Hasek (Q) (CZE)Zoltan Boroczky (HUN)6-3 6-1[H2H]
R32Evgueni Smirnov (RUS)Fred Hemmes (NLD)6-2 6-4[H2H]
R32Dmitri Mazur (7) (UZB)Ruben de Kleijn (Q) (NLD)6-2 6-4[H2H]
R32Per Thornadsson (4) (SWE)Abdul-Hamid Makhkamov (UZB)6-3 6-4[H2H]
R32Bjorn Jacob (GER)Sanchai Ratiwatana (WC) (THA)6-1 6-1[H2H]
R32Lee Radovanovich (NZL)Phoemphon Atabut (LL) (THA)6-3 6-3[H2H]
R32Hans Grobecker (SWE)Suwandi Suwandi (6WC) (IDN)6-4 6-4[H2H]
R32Attapol Rithiwattanapong (WC) (THA)Jirawat Rukkarnpaet (LL) (THA)6-2 6-3[H2H]
R32Gwaneal Gueit (FRA)Giunior Ghedina (Q) (GER)6-3 6-2[H2H]
R32Ciaran Moore (Q) (RSA)Supanya Apaipan (WC) (THA)6-3 6-2[H2H]
R32Dmitriy Tomashevich (3) (UZB)Sonchat Ratiwatana (Q) (THA)6-1 6-2[H2H]
R32Frederik Fetterlein (8) (DNK)Supparat Chukwan (Q) (THA)7-6(4) 6-2[H2H]
R32Esat Tanik (TUR)Domenic Marafiote (AUS)2-6 6-4 6-1[H2H]
R32Ekkarin Pisuth-Arnonth (THA)Raoul Snijders (Q) (NLD)6-0 3-6 6-3[H2H]
R32Donavan September (2) (RSA)Steven Bijl (Q) (NLD)1-6 6-1 6-2[H2H]
Men's Doubles
FVittaya Samrej (THA)
Narathorn Srichaphan (THA)
Lee Radovanovich (4) (NZL)
Donavan September (RSA)
7-6(4) 6-1
SFLee Radovanovich (4) (NZL)
Donavan September (RSA)
Giunior Ghedina (GER)
Raoul Snijders (NLD)
6-3 6-3
SFVittaya Samrej (THA)
Narathorn Srichaphan (THA)
Gwaneal Gueit (2) (FRA)
Niko Karagiannis (GRC)
6-3 6-4
QFGiunior Ghedina (GER)
Raoul Snijders (NLD)
Fred Hemmes (NLD)
Evgueni Smirnov (RUS)
6-1 6-4
QFLee Radovanovich (4) (NZL)
Donavan September (RSA)
Ivica Ancic (CRO)
Mario Ancic (CRO)
7-6(5) 6-1
QFVittaya Samrej (THA)
Narathorn Srichaphan (THA)
Abdul-Hamid Makhkamov (3) (UZB)
Dmitri Mazur (UZB)
6-1 1-0 Retired
QFGwaneal Gueit (2) (FRA)
Niko Karagiannis (GRC)
Bob Borella (Q) (DNK)
Frederik Fetterlein (DNK)
6-1 6-4
R16Giunior Ghedina (GER)
Raoul Snijders (NLD)
Bjorn Jacob (1) (GER)
Dmitriy Tomashevich (UZB)
6-3 6-2
R16Fred Hemmes (NLD)
Evgueni Smirnov (RUS)
Sanchai Ratiwatana (THA)
Sonchat Ratiwatana (THA)
6-3 7-5
R16Lee Radovanovich (4) (NZL)
Donavan September (RSA)
Zoltan Boroczky (HUN)
Alexander Karpenko (UKR)
6-3 6-3
R16Ivica Ancic (CRO)
Mario Ancic (CRO)
Pich Luewanichkit (LL) (THA)
Jirawat Rukkarnpaet (THA)
7-5 6-4
R16Vittaya Samrej (THA)
Narathorn Srichaphan (THA)
Supanya Apaipan (WC) (THA)
Supparat Chukwan (THA)
6-1 6-2
R16Abdul-Hamid Makhkamov (3) (UZB)
Dmitri Mazur (UZB)
Seyed Akbar Taheri Rahaghi (WC) ()
Tara Tanthasuwanlert (THA)
6-2 6-4
R16Bob Borella (Q) (DNK)
Frederik Fetterlein (DNK)
Atip Chotiyarnwong (WC) (THA)
Attapol Rithiwattanapong (THA)
6-7(5) 7-5 7-6(5)
R16Gwaneal Gueit (2) (FRA)
Niko Karagiannis (GRC)
Pracharapol Khamsaman (THA)
Ekkarin Pisuth-Arnonth (THA)
7-6(17) 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jakub Hasek (1) (CZE)Tara Tanthasuwanlert (THA)6-4 6-4[H2H]
Q1Ruben de Kleijn (2) (NLD)Rahim Esmail (CAN)6-2 7-5[H2H]
Q1Steven Bijl (3) (NLD)Atsufumi Yoshikawa (JPN)6-3 6-2[H2H]
Q1Giunior Ghedina (4) (GER)Jirawat Rukkarnpaet (THA)6-4 6-1[H2H]
Q1Ciaran Moore (5) (RSA)Ryo Oki (JPN)6-3 6-3[H2H]
Q1Raoul Snijders (NLD)Phoemphon Atabut (6) (THA)6-3 1-6 6-2[H2H]
Q1Supparat Chukwan (THA)Pracharapol Khamsaman (10) (THA)6-3 6-3[H2H]
Q1Sonchat Ratiwatana (9) (THA)Atip Chotiyarnwong (THA)6-4 6-2[H2H]
Q2Jakub Hasek (1) (CZE)Charupol Rintranurak (THA)6-1 6-1[H2H]
Q2Tara Tanthasuwanlert (THA)Art Dyson (CAN)6-3 3-6 7-6(5)[H2H]
Q2Ruben de Kleijn (2) (NLD)Bhee Witoonpanich (THA)6-4 1-6 6-2[H2H]
Q2Rahim Esmail (CAN)Chalermvui Apanukul (THA)6-1 6-1[H2H]
Q2Steven Bijl (3) (NLD)Stefan Weeda (NLD)6-2 6-0[H2H]
Q2Atsufumi Yoshikawa (JPN)Seyed Akbar Taheri Rahaghi (WC) ()4-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Giunior Ghedina (4) (GER)Pongsiri Niroj (THA)6-4 6-3[H2H]
Q2Jirawat Rukkarnpaet (THA)Mohammed-Rajan Sundera-Karuppiah ()6-1 6-2[H2H]
Q2Ciaran Moore (5) (RSA)Marin Radovanovich (NZL)6-3 6-2[H2H]
Q2Ryo Oki (JPN)Assaf Drori (11) (ISR)6-3 6-3[H2H]
Q2Phoemphon Atabut (6) (THA)Alexander Karpenko (UKR)6-4 6-3[H2H]
Q2Raoul Snijders (NLD)Bob Borella (12) (DNK)3-6 7-5 7-6(6)[H2H]
Q2Supparat Chukwan (THA)Denis Salimsakov (7) (UZB)6-1 6-1[H2H]
Q2Pracharapol Khamsaman (10) (THA)Denis Kurmatov (UZB)6-7(5) 6-3 6-0[H2H]
Q2Atip Chotiyarnwong (THA)Niko Karagiannis (8) (GRC)5-7 6-3 6-1[H2H]
Q2Sonchat Ratiwatana (9) (THA)Pich Luewanichkit (THA)6-1 6-2[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Bob Borella (DNK)
Frederik Fetterlein (DNK)
Pich Luewanichkit (WC) (THA)
Jirawat Rukkarnpaet (THA)
6-0 6-2
Q2Pich Luewanichkit (WC) (THA)
Jirawat Rukkarnpaet (THA)
Steven Bijl (1) (NLD)
Ruben de Kleijn (NLD)
6-1 6-3
Q2Bob Borella (DNK)
Frederik Fetterlein (DNK)
Denis Kurmatov (2) (UZB)
Denis Salimsakov (UZB)
6-3 6-4