ATP Tasmania Challenger Draw (Men's) - 2004

Click Here To Join The Tasmania Challenger Discussion!


Share This...


Tasmania Challenger Event Details:

2004-03-22Hard
OutdoorBurnie, Australia
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Tasmania Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FYen-Hsun Lu (3) (TPE)Robert Lindstedt (Q) (SWE)6-3 6-0[H2H]
SFRobert Lindstedt (Q) (SWE)Rik De Voest (RSA)7-6(1) 6-7(7) 7-6(7)[H2H]
SFYen-Hsun Lu (3) (TPE)Michael Berrer (GER)6-2 7-5[H2H]
QFRik De Voest (RSA)Jan Minar (CZE)7-6(2) 6-3[H2H]
QFRobert Lindstedt (Q) (SWE)Jimmy Wang (4) (TPE)6-4 6-7(1) 6-3[H2H]
QFYen-Hsun Lu (3) (TPE)Jaymon Crabb (Q) (AUS)6-4 6-3[H2H]
QFMichael Berrer (GER)Dieter Kindlmann (8) (GER)3-6 7-6(5) 6-3[H2H]
R16Jan Minar (CZE)Paul Goldstein (1) (USA)6-3 7-5[H2H]
R16Rik De Voest (RSA)Dudi Sela (ISR)4-6 6-1 6-4[H2H]
R16Jimmy Wang (4) (TPE)Zbynek Mlynarik (AUT)7-6(6) 6-4[H2H]
R16Robert Lindstedt (Q) (SWE)Juan-Pablo Brzezicki (7) (ARG)6-4 6-3[H2H]
R16Jaymon Crabb (Q) (AUS)Robert Smeets (WC) (AUS)6-4 1-6 7-6(5)[H2H]
R16Yen-Hsun Lu (3) (TPE)Paolo Lorenzi (ITA)6-2 6-3[H2H]
R16Dieter Kindlmann (8) (GER)Filip Prpic (Q) (SWE)6-0 6-3[H2H]
R16Michael Berrer (GER)Francesco Aldi (ITA)6-7(2) 6-4 6-3[H2H]
R32Paul Goldstein (1) (USA)Chris Guccione (WC) (AUS)7-5 7-6(4)[H2H]
R32Jan Minar (CZE)Gouichi Motomura (JPN)7-5 6-3[H2H]
R32Rik De Voest (RSA)K.j. Hippensteel (USA)3-6 6-4 6-4[H2H]
R32Dudi Sela (ISR)Peter Luczak (5) (AUS)6-4 4-6 6-2[H2H]
R32Jimmy Wang (4) (TPE)Satoshi Iwabuchi (JPN)6-1 6-2[H2H]
R32Zbynek Mlynarik (AUT)Nathan Healey (WC) (AUS)6-2 6-3[H2H]
R32Robert Lindstedt (Q) (SWE)Tasuku Iwami (JPN)6-3 6-4[H2H]
R32Juan-Pablo Brzezicki (7) (ARG)Jean-Claude Scherrer (SUI)6-1 6-7(2) 6-0[H2H]
R32Robert Smeets (WC) (AUS)Louis Vosloo (6) (RSA)6-3 6-2[H2H]
R32Jaymon Crabb (Q) (AUS)Robert Haybittel (WC) (AUS)5-7 6-3 6-1[H2H]
R32Paolo Lorenzi (ITA)Vasilis Mazarakis (GRC)4-2 Retired[H2H]
R32Yen-Hsun Lu (3) (TPE)Leonardo Azzaro (Q) (ITA)6-3 7-6(2)[H2H]
R32Dieter Kindlmann (8) (GER)Peter Clarke (IRL)6-2 6-3[H2H]
R32Filip Prpic (Q) (SWE)Oliver Marach (AUT)6-2 6-1[H2H]
R32Francesco Aldi (ITA)Michael Lammer (SUI)6-1 6-2[H2H]
R32Michael Berrer (GER)Wayne Arthurs (2) (AUS)6-4 6-7(2) 6-3[H2H]
Men's Doubles
FRik De Voest (1) (RSA)
Yen-Hsun Lu (TPE)
Leonardo Azzaro (4) (ITA)
Oliver Marach (AUT)
6-3 1-6 7-5
SFRik De Voest (1) (RSA)
Yen-Hsun Lu (TPE)
Robert Lindstedt (3) (SWE)
Jean-Claude Scherrer (SUI)
6-1 6-2
SFLeonardo Azzaro (4) (ITA)
Oliver Marach (AUT)
Jaymon Crabb (WC) (AUS)
Peter Luczak (AUS)
6-4 6-4
QFRik De Voest (1) (RSA)
Yen-Hsun Lu (TPE)
Dudi Sela (ISR)
Jimmy Wang (TPE)
WO
QFRobert Lindstedt (3) (SWE)
Jean-Claude Scherrer (SUI)
Michael Lammer (SUI)
Filip Prpic (SWE)
6-3 6-4
QFLeonardo Azzaro (4) (ITA)
Oliver Marach (AUT)
Lukasz Kubot (POL)
Zbynek Mlynarik (AUT)
4-6 6-4 6-1
QFJaymon Crabb (WC) (AUS)
Peter Luczak (AUS)
Paul Goldstein (2) (USA)
K.j. Hippensteel (USA)
2-6 6-4 7-6(4)
R16Rik De Voest (1) (RSA)
Yen-Hsun Lu (TPE)
Juan-Pablo Brzezicki (ARG)
Louis Vosloo (RSA)
4-6 7-5 6-2
R16Dudi Sela (ISR)
Jimmy Wang (TPE)
Sadik Kadir (A) (AUS)
Toshihide Matsui (JPN)
6-2 6-3
R16Robert Lindstedt (3) (SWE)
Jean-Claude Scherrer (SUI)
Nathan Healey (AUS)
Robert Smeets (AUS)
6-4 3-6 6-4
R16Michael Lammer (SUI)
Filip Prpic (SWE)
Marc Kimmich (WC) (AUS)
Brad Weston (AUS)
7-6(4) 6-1
R16Lukasz Kubot (POL)
Zbynek Mlynarik (AUT)
Peter Clarke (IRL)
Anthony Ross (AUS)
6-1 6-3
R16Leonardo Azzaro (4) (ITA)
Oliver Marach (AUT)
Michael Berrer (GER)
Dieter Kindlmann (GER)
6-4 6-4
R16Jaymon Crabb (WC) (AUS)
Peter Luczak (AUS)
Francesco Aldi (ITA)
Paolo Lorenzi (ITA)
6-2 6-7(4) 6-3
R16Paul Goldstein (2) (USA)
K.j. Hippensteel (USA)
Adam Feeney (WC) (AUS)
Chris Guccione (AUS)
6-3 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Filip Prpic (1) (SWE)Vadim Davletshin (RUS)6-3 7-5[H2H]
Q1Leonardo Azzaro (2) (ITA)Toshihide Matsui (JPN)6-4 6-2[H2H]
Q1Jaymon Crabb (AUS)Lukasz Kubot (5) (POL)6-2 6-3[H2H]
Q1Robert Lindstedt (8) (SWE)Marcel Felder (URU)4-6 6-3 6-1[H2H]
Q2Filip Prpic (1) (SWE)Marc Kimmich (AUS)6-2 6-4[H2H]
Q2Vadim Davletshin (RUS)Shannon Nettle (AUS)6-4 7-6(6)[H2H]
Q2Leonardo Azzaro (2) (ITA)Roger Anderson (RSA)6-0 7-6(6)[H2H]
Q2Toshihide Matsui (JPN)Daniel Wendler (WC) (AUS)6-4 7-5[H2H]
Q2Jaymon Crabb (AUS)Adam Feeney (WC) (AUS)6-3 6-2[H2H]
Q2Lukasz Kubot (5) (POL)Sadik Kadir (AUS)7-5 6-4[H2H]
Q2Marcel Felder (URU)Paul Logtens (4) (NLD)4-6 6-2 6-2[H2H]
Q2Robert Lindstedt (8) (SWE)Fritz Wolmarans (RSA)6-7(3) 6-3 6-3[H2H]
Q3Filip Prpic (1) (SWE)Pavel Lobanov (A) (RUS)6-4 6-1[H2H]
Q3Marc Kimmich (AUS)Goran Kovacevic (WC) (AUS)6-3 6-1[H2H]
Q3Vadim Davletshin (RUS)Ognian Kolev (WC) (BUL)6-4 6-3[H2H]
Q3Shannon Nettle (AUS)Radim Zitko (7) (CZE)4-6 6-3 6-2[H2H]
Q3Leonardo Azzaro (2) (ITA)Todd Ley (WC) (AUS)6-3 6-0[H2H]
Q3Roger Anderson (RSA)Michael Staniak (AUS)6-3 6-3[H2H]
Q3Daniel Wendler (WC) (AUS)Daniel Klemetz (SWE)6-4 7-6(5)[H2H]
Q3Toshihide Matsui (JPN)Joseph Sirianni (6) (AUS)1-6 7-6(5) 6-4[H2H]
Q3Jaymon Crabb (AUS)Alun Jones (3) (AUS)7-5 6-3[H2H]
Q3Adam Feeney (WC) (AUS)Andrew Derer (AUS)6-1 6-1[H2H]
Q3Sadik Kadir (AUS)Brad Weston (AUS)7-6(3) 2-6 6-3[H2H]
Q3Lukasz Kubot (5) (POL)Andrew Roberts (AUS)6-1 6-3[H2H]
Q3Paul Logtens (4) (NLD)Luka Gregorc (SLO)7-6(6) 7-5[H2H]
Q3Marcel Felder (URU)Brodie Stewart (WC) (AUS)6-2 6-2[H2H]
Q3Fritz Wolmarans (RSA)Gyorgy Balazs (HUN)4-6 6-1 7-5[H2H]
Q3Robert Lindstedt (8) (SWE)Go Soeda (JPN)6-4 6-3[H2H]