ATP Tampere Challenger Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Tampere Challenger Discussion!


Share This...


Tampere Challenger Event Details:

2014-07-21Clay
OutdoorFinland
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Tampere Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDavid Goffin (2) ()Jarkko Nieminen (1) (FIN)7-6(3) 6-3[H2H]
SFJarkko Nieminen (1) (FIN)Giovanni Lapentti (ECU)6-3 6-4[H2H]
SFDavid Goffin (2) ()Pedja Krstin (SRB)6-4 6-2[H2H]
QFJarkko Nieminen (1) (FIN)Rogerio Dutra Silva (6) (BRA)6-4 6-7(5) 7-6(3)[H2H]
QFGiovanni Lapentti (ECU)Laurent Lokoli (FRA)6-4 6-0[H2H]
QFPedja Krstin (SRB)Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)6-3 5-7 7-6(3)[H2H]
QFDavid Goffin (2) ()Elias Ymer (SWE)6-2 6-1[H2H]
R16Jarkko Nieminen (1) (FIN)Yannick Mertens (BEL)6-3 6-2[H2H]
R16Rogerio Dutra Silva (6) (BRA)Adam Pavlasek (CZE)6-2 6-2[H2H]
R16Giovanni Lapentti (ECU)Damir Dzumhur (3) (BIH)6-4 6-3[H2H]
R16Laurent Lokoli (FRA)Jesse Huta Galung (5) (NLD)1-6 6-4 6-1[H2H]
R16Pedja Krstin (SRB)Maxime Teixeira (FRA)7-6(4) 6-2[H2H]
R16Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)Gastao Elias (4) (PRT)7-6(7) 6-4[H2H]
R16Elias Ymer (SWE)Henrik Sillanpaa (WC) (FIN)6-4 6-3[H2H]
R16David Goffin (2) ()Micke Kontinen (WC) (FIN)6-2 6-0[H2H]
R32Jarkko Nieminen (1) (FIN)Gianluigi Quinzi (ITA)6-3 6-2[H2H]
R32Yannick Mertens (BEL)Timi Kivijarvi (WC) (FIN)6-3 6-1[H2H]
R32Adam Pavlasek (CZE)Jurgen Zopp (EST)6-4 6-4[H2H]
R32Rogerio Dutra Silva (6) (BRA)Ricardo Hocevar (BRA)6-0 6-2[H2H]
R32Damir Dzumhur (3) (BIH)Herkko Pollanen (WC) (FIN)6-2 6-1[H2H]
R32Giovanni Lapentti (ECU)Germain Gigounon (BEL)6-1 6-3[H2H]
R32Laurent Lokoli (FRA)Aslan Karatsev (RUS)4-6 6-2 6-1[H2H]
R32Jesse Huta Galung (5) (NLD)Isak Arvidsson (SWE)6-2 6-1[H2H]
R32Pedja Krstin (SRB)Boy Westerhof (7) (NLD)6-4 6-1[H2H]
R32Maxime Teixeira (FRA)Jordi Samper-Montana (ESP)6-1 6-4[H2H]
R32Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)Tak Khunn Wang (FRA)7-6(4) 6-2[H2H]
R32Gastao Elias (4) (PRT)Harri Heliovaara (FIN)6-1 6-3[H2H]
R32Henrik Sillanpaa (WC) (FIN)Niels Desein (8) (BEL)6-7(4) 6-2 6-4[H2H]
R32Elias Ymer (SWE)Antal Van Der Duim (NLD)6-0 6-2[H2H]
R32Micke Kontinen (WC) (FIN)Marc Giner (ESP)6-3 5-7 6-3[H2H]
R32David Goffin (2) ()Daniel Munoz-De La Nava (ESP)6-3 6-4[H2H]
Men's Doubles
FRuben Gonzales (3) (PHL)
Sean Thornley ()
Elias Ymer (SWE)
Anton Zaitcev (RUS)
6-7(5) 7-6(10) [10-8]
SFElias Ymer (SWE)
Anton Zaitcev (RUS)
Jesse Huta Galung (1) (NLD)
Andreas Siljestrom (SWE)
5-7 6-2 10-8
SFRuben Gonzales (3) (PHL)
Sean Thornley ()
Damir Dzumhur (BIH)
Adam Pavlasek (CZE)
WO
QFJesse Huta Galung (1) (NLD)
Andreas Siljestrom (SWE)
Rogerio Dutra Silva (BRA)
Roberto Maytin ()
3-6 6-4 10-4
QFElias Ymer (SWE)
Anton Zaitcev (RUS)
James Cluskey (4) (IRL)
Darren Walsh ()
7-6(8) 4-6 10-5
QFRuben Gonzales (3) (PHL)
Sean Thornley ()
Germain Gigounon (BEL)
David Goffin ()
6-2 6-3
QFDamir Dzumhur (BIH)
Adam Pavlasek (CZE)
Marc Giner (ESP)
Jordi Samper-Montana (ESP)
6-3 6-3
R16Jesse Huta Galung (1) (NLD)
Andreas Siljestrom (SWE)
Patrik Niklas-Salminen (WC) (FIN)
Eero Vasa (FIN)
6-4 6-1
R16Roberto Maytin ()
Rogerio Dutra Silva (BRA)
Niels Desein (BEL)
Yannick Mertens (BEL)
R16James Cluskey (4) (IRL)
Darren Walsh ()
Micke Kontinen (FIN)
Jurgen Zopp (EST)
7-6(4) 3-6 10-7
R16Elias Ymer (SWE)
Anton Zaitcev (RUS)
Laurent Lokoli (WC) (FRA)
Henrik Sillanpaa (FIN)
6-3 4-6 10-8
R16Germain Gigounon (BEL)
David Goffin ()
Harri Heliovaara (WC) (FIN)
Herkko Pollanen (FIN)
6-3 6-2
R16Ruben Gonzales (3) (PHL)
Sean Thornley ()
Daniel Munoz-De La Nava (ESP)
Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)
WO
R16Marc Giner (ESP)
Jordi Samper-Montana (ESP)
Isak Arvidsson (SWE)
Markus Eriksson (SWE)
6-3 6-3
R16Damir Dzumhur (BIH)
Adam Pavlasek (CZE)
Antal Van Der Duim (2) (NLD)
Boy Westerhof (NLD)
6-3 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Elias Ymer (1) (SWE)Leonardo Kirche (7) (BRA)7-5 6-2[H2H]
Q1Laurent Lokoli (2) (FRA)Patrik Rosenholm (5) (SWE)6-3 6-2[H2H]
Q1Isak Arvidsson (6) (SWE)Wilson Leite (3) (BRA)6-1 6-4[H2H]
Q1Harri Heliovaara (WC) (FIN)Anton Zaitcev (4) (RUS)1-6 7-6(2) 6-3[H2H]
Q2Elias Ymer (1) (SWE)Lauri Kiiski (WC) (FIN)7-6(5) 6-2[H2H]
Q2Leonardo Kirche (7) (BRA)Juho Paukku (FIN)6-2 4-6 7-6(7)[H2H]
Q2Laurent Lokoli (2) (FRA)Eero Vasa (WC) (FIN)6-3 6-2[H2H]
Q2Patrik Rosenholm (5) (SWE)Emil Ruusuvuori (WC) (FIN)6-4 6-4[H2H]
Q2Wilson Leite (3) (BRA)Pyry Hyrkkonen (WC) (FIN)6-1 6-0[H2H]
Q2Isak Arvidsson (6) (SWE)Elmo Kekkonen (WC) (FIN)6-1 6-2[H2H]
Q2Anton Zaitcev (4) (RUS)Anssi Raasio (WC) (FIN)6-2 6-0[H2H]
Q2Harri Heliovaara (WC) (FIN)Lucas Renard (8) (SWE)4-6 7-5 7-6[H2H]
Q3Elias Ymer (1) (SWE)ByeBye[H2H]
Q3Lauri Kiiski (WC) (FIN)Tobias Blomgren (SWE)6-4 6-3[H2H]
Q3Juho Paukku (FIN)Ristomatti Lanne (FIN)6-4 6-2[H2H]
Q3Leonardo Kirche (7) (BRA)Noah Johansen (WC) (FIN)6-1 6-2[H2H]
Q3Laurent Lokoli (2) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Eero Vasa (WC) (FIN)Pauli Partinen (WC) (FIN)6-1 6-2[H2H]
Q3Emil Ruusuvuori (WC) (FIN)Aleksi Tuukkanen (WC) (FIN)3-2 Retired[H2H]
Q3UndecidedPatrik Rosenholm (5) (SWE)Bye[H2H]
Q3Wilson Leite (3) (BRA)ByeBye[H2H]
Q3Pyry Hyrkkonen (WC) (FIN)Mikko Rouvala (WC) (FIN)6-1 6-3[H2H]
Q3Elmo Kekkonen (WC) (FIN)Tero Jokinen (WC) (FIN)6-1 6-3[H2H]
Q3Isak Arvidsson (6) (SWE)Vladimir Polyakov ()6-0 5-7 6-3[H2H]
Q3Anton Zaitcev (4) (RUS)ByeBye[H2H]
Q3Anssi Raasio (WC) (FIN)Kim Kauppila (WC) (FIN)6-0 6-0[H2H]
Q3Harri Heliovaara (WC) (FIN)Patrik Niklas-Salminen (WC) (FIN)6-4 6-4[H2H]
Q3Lucas Renard (8) (SWE)Sami Huurinainen (FIN)6-3 6-7(5) 6-2[H2H]