ATP Sylt Challenger Draw (Men's) - 2000

Click Here To Join The Sylt Challenger Discussion!


Share This...


Sylt Challenger Event Details:

2000-08-14Clay
OutdoorSylt, Germany
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Sylt Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FYuriy Schukin (KAZ)Jakub Herm-Zahlava (GER)6-2 6-4[H2H]
SFYuriy Schukin (KAZ)Sebastien De Chaunac (5) (FRA)6-1 6-2[H2H]
SFJakub Herm-Zahlava (GER)Ionut Moldovan (7) (ROU)6-3 6-1[H2H]
QFYuriy Schukin (KAZ)Robert Lindstedt (Q) (SWE)6-3 3-6 6-3[H2H]
QFSebastien De Chaunac (5) (FRA)Thomas Schiessling (AUT)6-7(8) 6-4 6-1[H2H]
QFJakub Herm-Zahlava (GER)Ladislav Svarc (4) (SVK)6-4 6-4[H2H]
QFIonut Moldovan (7) (ROU)Salvador Navarro-Gutierrez (2) (ESP)4-6 6-4 6-4[H2H]
R16Yuriy Schukin (KAZ)Sergio Bruguera (1) (ESP)2-6 6-4 6-3[H2H]
R16Robert Lindstedt (Q) (SWE)Eduardo Nicolas-Espin (8) (ESP)6-3 6-3[H2H]
R16Thomas Schiessling (AUT)Luis Morejon (ECU)6-3 1-6 6-4[H2H]
R16Sebastien De Chaunac (5) (FRA)Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (Q) (ESP)6-1 6-4[H2H]
R16Jakub Herm-Zahlava (GER)Jan Weinzierl (GER)1-6 6-4 6-2[H2H]
R16Ladislav Svarc (4) (SVK)Martin Verkerk (NLD)2-6 6-4 6-4[H2H]
R16Ionut Moldovan (7) (ROU)Marco Chiudinelli (SUI)6-4 6-4[H2H]
R16Salvador Navarro-Gutierrez (2) (ESP)Jerome Hanquez (FRA)6-1 7-5[H2H]
R32Sergio Bruguera (1) (ESP)Eric Prodon (Q) (FRA)6-1 6-2[H2H]
R32Yuriy Schukin (KAZ)Daniel Lesske (WC) (GER)6-4 6-2[H2H]
R32Robert Lindstedt (Q) (SWE)Kacper Cecek (WC) (GER)6-3 7-6(5)[H2H]
R32Eduardo Nicolas-Espin (8) (ESP)Ralph Grambow (WC) (GER)6-2 6-4[H2H]
R32Luis Morejon (ECU)Rene Nicklisch (3) (GER)7-6(4) 6-0[H2H]
R32Thomas Schiessling (AUT)Thomas Schreyer (WC) (GER)6-0 6-2[H2H]
R32Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (Q) (ESP)Alexander Peya (LL) (AUT)6-4 6-0[H2H]
R32Sebastien De Chaunac (5) (FRA)Yves Allegro (SUI)6-3 1-6 6-3[H2H]
R32Jan Weinzierl (GER)Olivier Malcor (6) (FRA)6-1 6-1[H2H]
R32Jakub Herm-Zahlava (GER)Leonardo Azzaro (ITA)6-4 3-6 7-5[H2H]
R32Martin Verkerk (NLD)Scott Barron (IRL)6-3 6-2[H2H]
R32Ladislav Svarc (4) (SVK)Dimitri Lorin (FRA)6-2 2-6 6-4[H2H]
R32Ionut Moldovan (7) (ROU)Juan Giner (Q) (ESP)6-4 6-4[H2H]
R32Marco Chiudinelli (SUI)Kobi Ziv (ISR)6-4 6-0[H2H]
R32Jerome Hanquez (FRA)Bernardo Mota (PRT)6-2 6-2[H2H]
R32Salvador Navarro-Gutierrez (2) (ESP)Edgardo Massa (ARG)6-3 6-1[H2H]
Men's Doubles
FIonut Moldovan (ROU)
Yuriy Schukin (KAZ)
Ashley Fisher (2) (AUS)
Gareth Williams (RSA)
6-4 6-2
SFIonut Moldovan (ROU)
Yuriy Schukin (KAZ)
Daniel Lesske (WC) (GER)
Thomas Schreyer (GER)
6-1 6-1
SFAshley Fisher (2) (AUS)
Gareth Williams (RSA)
James Greenhalgh (4) (NZL)
Robert Lindstedt (SWE)
7-6(5) 6-3
QFIonut Moldovan (ROU)
Yuriy Schukin (KAZ)
Yves Allegro (SUI)
Rene Nicklisch (GER)
2-6 7-6(7) 6-2
QFDaniel Lesske (WC) (GER)
Thomas Schreyer (GER)
Edgardo Massa (3) (ARG)
Bernardo Mota (PRT)
6-3 6-4
QFJames Greenhalgh (4) (NZL)
Robert Lindstedt (SWE)
Stephen Huss (AUS)
Sebastian Jaeger (GER)
6-4 6-4
QFAshley Fisher (2) (AUS)
Gareth Williams (RSA)
Bobbie Altelaar (NLD)
Jan Weinzierl (GER)
7-5 4-6 7-6(3)
R16Yves Allegro (SUI)
Rene Nicklisch (GER)
Lee Pearson (1) (AUS)
Grant Silcock (AUS)
6-3 4-6 6-2
R16Ionut Moldovan (ROU)
Yuriy Schukin (KAZ)
Daniel Koellerer (WC) (AUT)
Christian Magg (AUT)
6-3 6-4
R16Edgardo Massa (3) (ARG)
Bernardo Mota (PRT)
Rik De Voest (RSA)
Willem-Petrus Meyer ()
6-4 6-7(5) 6-2
R16Daniel Lesske (WC) (GER)
Thomas Schreyer (GER)
Ingo Neumuller (Q) (AUT)
Alexander Peya (AUT)
4-6 6-4 6-4
R16Stephen Huss (AUS)
Sebastian Jaeger (GER)
Scott Barron (IRL)
Eric Prodon (FRA)
6-3 6-4
R16James Greenhalgh (4) (NZL)
Robert Lindstedt (SWE)
Juan Giner (ESP)
Eduardo Medica (ARG)
6-1 6-4
R16Bobbie Altelaar (NLD)
Jan Weinzierl (GER)
Wim Neefs (BEL)
Djalmar Sistermans (NLD)
6-3 3-6 7-6(2)
R16Ashley Fisher (2) (AUS)
Gareth Williams (RSA)
Ralph Grambow (WC) (GER)
Florian Kunth (GER)
6-2 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Eric Prodon (1) (FRA)Sebastian Jaeger (7) (GER)6-2 6-3[H2H]
Q1Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (2) (ESP)Frank Pokorny (8) (GER)7-6(9) 6-2[H2H]
Q1Robert Lindstedt (3) (SWE)Lars Zimmermann (GER)6-3 6-0[H2H]
Q1Juan Giner (6) (ESP)Alexander Peya (4) (AUT)6-2 6-4[H2H]
Q2Eric Prodon (1) (FRA)Ingo Neumuller (AUT)6-2 6-4[H2H]
Q2Sebastian Jaeger (7) (GER)Jan Minar (CZE)6-4 6-4[H2H]
Q2Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (2) (ESP)Florian Merkel ()7-6(6) 6-3[H2H]
Q2Frank Pokorny (8) (GER)Bobbie Altelaar (NLD)7-6(1) 6-3[H2H]
Q2Robert Lindstedt (3) (SWE)Erik Truempler (GER)7-5 6-3[H2H]
Q2Lars Zimmermann (GER)Florian Kunth (GER)6-2 6-7(5) 6-2[H2H]
Q2Alexander Peya (4) (AUT)James Greenhalgh (NZL)3-6 6-2 6-3[H2H]
Q2Juan Giner (6) (ESP)Eduardo Medica (ARG)4-6 6-3 Retired[H2H]
Q3Eric Prodon (1) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Ingo Neumuller (AUT)Ladislav Chramosta (CZE)7-6(3) 6-0[H2H]
Q3Jan Minar (CZE)Ludwig-Lajos Levai (WC) ()6-0 6-0[H2H]
Q3Sebastian Jaeger (7) (GER)Lennart Maack (WC) (GER)6-4 6-1[H2H]
Q3Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (2) (ESP)Daniel Hoeppner (WC) (GER)6-4 6-4[H2H]
Q3Florian Merkel ()Francisco Bou-Alameda (ESP)7-6(2) 6-2[H2H]
Q3Bobbie Altelaar (NLD)Daniel Koellerer (AUT)7-6 2-6 6-1[H2H]
Q3Frank Pokorny (8) (GER)Volker Neumann (GER)6-2 6-3[H2H]
Q3Robert Lindstedt (3) (SWE)Philipp Schunemann (WC) ()6-0 6-1[H2H]
Q3Erik Truempler (GER)Benedikt Dorsch (GER)5-7 6-3 6-3[H2H]
Q3Florian Kunth (GER)Christian Magg (AUT)7-6(5) 3-6 6-3[H2H]
Q3Lars Zimmermann (GER)Rik De Voest (5) (RSA)1-6 6-2 6-3[H2H]
Q3Alexander Peya (4) (AUT)Reinhard Leopold (WC) (AUT)6-1 6-0[H2H]
Q3James Greenhalgh (NZL)Willem-Petrus Meyer ()6-3 6-4[H2H]
Q3Eduardo Medica (ARG)Sven Wiechmann (WC) ()6-1 7-6(7)[H2H]
Q3Juan Giner (6) (ESP)Alexander Von Hugo (GER)6-4 6-3[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Ingo Neumuller (1) (AUT)
Alexander Peya (AUT)
Erik Truempler (WC) (GER)
Alexander Von Hugo (GER)
6-4 6-4
Q2Ingo Neumuller (1) (AUT)
Alexander Peya (AUT)
Reinhard Leopold (AUT)
Frank Pokorny (GER)
WO
Q2Erik Truempler (WC) (GER)
Alexander Von Hugo (GER)
Ladislav Chramosta (2) (CZE)
Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (ESP)
6-4 6-4