ATP Switzerland F4 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Switzerland F4 Futures Discussion!


Share This...


Switzerland F4 Futures Event Details:

2018-08-27Clay
OutdoorSwitzerland
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Switzerland F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FPeter Heller (1) (GER)Matteo Martineau (8) (FRA)4-6 6-3 6-4[H2H]
SFMatteo Martineau (8) (FRA)Pascal Meis (6) (GER)6-7(9) 6-4 6-2[H2H]
SFPeter Heller (1) (GER)Elmar Ejupovic (3) (GER)6-2 3-6 6-1[H2H]
QFPascal Meis (6) (GER)Juan Pablo Ficovich (2) (ARG)6-4 6-3[H2H]
QFPeter Heller (1) (GER)Lucas Gomez (MEX)6-3 6-4[H2H]
QFMatteo Martineau (8) (FRA)Christian Lindell (q) (SWE)7-6(2) 1-6 7-6(5)[H2H]
QFElmar Ejupovic (3) (GER)Tomas Lipovsek Puches (7) (ARG)6-1 6-7(6) 6-3[H2H]
R16Christian Lindell (q) (SWE)Alexander Lazov (4) (BUL)6-3 7-6(5)[H2H]
R16Elmar Ejupovic (3) (GER)Raphael Baltensperger ()6-2 1-6 6-2[H2H]
R16Matteo Martineau (8) (FRA)Paul Woerner (GER)6-3 7-6(6)[H2H]
R16Peter Heller (1) (GER)Jakub Paul (SUI)3-6 6-1 7-6(5)[H2H]
R16Tomas Lipovsek Puches (7) (ARG)Sandro Ehrat (WC) (SUI)6-3 6-2[H2H]
R16Lucas Gomez (MEX)Yannik Steinegger (q) (SUI)6-2 6-3[H2H]
R16Juan Pablo Ficovich (2) (ARG)Anton Chekhov (q) (RUS)6-3 6-0[H2H]
R16Pascal Meis (6) (GER)Florent Bax (q) (FRA)6-4 6-1[H2H]
R32Sandro Ehrat (WC) (SUI)Benjamin Pietri (FRA)6-2 7-6(3)[H2H]
R32Yannik Steinegger (q) (SUI)Patrik Hartmeier (q) (SUI)6-4 7-6(7)[H2H]
R32Paul Woerner (GER)Nicolas Uryson (q) (ARG)6-1 7-5[H2H]
R32Juan Pablo Ficovich (2) (ARG)Dan Added (FRA)7-5 7-6(4)[H2H]
R32Raphael Baltensperger ()Louroi Martinez (WC) (SUI)6-2 2-6 6-2[H2H]
R32Lucas Gomez (MEX)Keivon Tabrizi (LL) (SUI)6-1 6-1[H2H]
R32Elmar Ejupovic (3) (GER)Bart Stevens (q) (NLD)7-5 6-2[H2H]
R32Pascal Meis (6) (GER)Johan Nikles (SUI)6-3 6-2[H2H]
R32Anton Chekhov (q) (RUS)Zakhar Trapeznikov (q) (RUS)7-6(6) 7-5[H2H]
R32Peter Heller (1) (GER)Antoine Bellier (SUI)4-6 7-6(3) 6-3[H2H]
R32Tomas Lipovsek Puches (7) (ARG)Mischa Lanz (WC) ()6-2 6-1[H2H]
R32Christian Lindell (q) (SWE)Marc Dijkhuizen ()6-1 6-2[H2H]
R32Jakub Paul (SUI)Luca Staeheli (WC) (SUI)6-2 6-2[H2H]
R32Alexander Lazov (4) (BUL)Eduardo Dischinger (BRA)3-6 6-3 6-4[H2H]
R32Matteo Martineau (8) (FRA)Mirko Martinez (SUI)6-2 6-0[H2H]
R32Florent Bax (q) (FRA)Adrien Bossel (SUI)6-1 7-6(3)[H2H]
Men's Doubles
FEduardo Dischinger (BRA)
Diego Matos (BRA)
Marc Dijkhuizen ()
Bart Stevens (NLD)
6-3 6-7(6) 10-7
SFMarc Dijkhuizen ()
Bart Stevens (NLD)
Adam Taylor (GBR)
Jason Taylor (AUS)
6-4 7-5
SFEduardo Dischinger (BRA)
Diego Matos (BRA)
Sandro Ehrat (SUI)
Nicolas Uryson (ARG)
6-1 7-5
QFSandro Ehrat (SUI)
Nicolas Uryson (ARG)
Tomas Lipovsek Puches (ARG)
Louroi Martinez (SUI)
6-2 7-6(2)
QFAdam Taylor (GBR)
Jason Taylor (AUS)
Anton Chekhov (RUS)
Lucas Gomez (MEX)
5-7 6-3 10-5
QFEduardo Dischinger (BRA)
Diego Matos (BRA)
Mirko Martinez (SUI)
Simeon Rossier (SUI)
6-1 6-2
QFMarc Dijkhuizen ()
Bart Stevens (NLD)
Adrien Bossel (SUI)
Jakub Paul (SUI)
6-2 7-6(9)
R16Tomas Lipovsek Puches (ARG)
Louroi Martinez (SUI)
Luca Staeheli (SUI)
Yannik Steinegger (SUI)
7-5 6-1
R16Eduardo Dischinger (BRA)
Diego Matos (BRA)
Mischa Lanz ()
Timo Lanz (SUI)
6-1 6-1
R16Mirko Martinez (SUI)
Simeon Rossier (SUI)
Nicolas Grandjean ()
Bastien Kolly ()
6-0 6-2
R16Adrien Bossel (SUI)
Jakub Paul (SUI)
Sergey Dorozhkin (RUS)
Christian Lindell (SWE)
7-6(7) 7-5
R16Marc Dijkhuizen ()
Bart Stevens (NLD)
Johan Nikles (SUI)
Loic Perret (SUI)
6-4 2-6 10-4
R16Anton Chekhov (RUS)
Lucas Gomez (MEX)
Elmar Ejupovic (GER)
Peter Heller (GER)
7-5 4-6 10-5
R16Adam Taylor (GBR)
Jason Taylor (AUS)
Tanguy Genier ()
Arthur Proca ()
6-2 6-4
R16Sandro Ehrat (SUI)
Nicolas Uryson (ARG)
Florent Bax (FRA)
Benjamin Pietri (FRA)
3-6 6-3 10-8
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Bart Stevens (q) (NLD)Nicolas Parizzia ()6-4 6-2[H2H]
Q1Zakhar Trapeznikov (q) (RUS)Dominic Stephan Stricker ()6-7(3) 6-3 7-5[H2H]
Q1Anton Chekhov (q) (RUS)Keivon Tabrizi (LL) (SUI)6-2 0-6 6-3[H2H]
Q1Yannik Steinegger (q) (SUI)Loic Perret (SUI)6-4 6-2[H2H]
Q1Florent Bax (q) (FRA)Bastien Kolly ()6-1 6-3[H2H]
Q1Christian Lindell (q) (SWE)Enzo Sommer ()7-5 6-3[H2H]
Q1Nicolas Uryson (q) (ARG)Pietro Pellanda ()6-1 6-3[H2H]
Q1Patrik Hartmeier (q) (SUI)Bastian Parada ()6-3 7-5[H2H]
Q2Pietro Pellanda ()Jesse Paul Krattiger (SUI)6-0 6-4[H2H]
Q2Nicolas Uryson (q) (ARG)Nicolas Grandjean ()6-1 6-4[H2H]
Q2Enzo Sommer ()Filippo Giovannini (ITA)6-1 7-5[H2H]
Q2Christian Lindell (q) (SWE)Arthur Proca ()6-0 6-0[H2H]
Q2Yannik Steinegger (q) (SUI)Leon Imhoof ()6-1 6-0[H2H]
Q2Loic Perret (SUI)Adrien Guye ()6-1 6-0[H2H]
Q2Bastian Parada ()Bastien Rieme ()4-6 6-2 6-2[H2H]
Q2Zakhar Trapeznikov (q) (RUS)Jack Davis (CAN)6-4 6-4[H2H]
Q2Dominic Stephan Stricker ()Marco Zocastello ()6-2 6-4[H2H]
Q2Bastien Kolly ()Tanguy Genier ()6-0 6-0[H2H]
Q2Florent Bax (q) (FRA)Gilles Eckert ()6-1 7-5[H2H]
Q2Keivon Tabrizi (LL) (SUI)David Rieme ()6-4 6-1[H2H]
Q2Anton Chekhov (q) (RUS)Nicolas Affolter ()6-3 6-0[H2H]
Q2Nicolas Parizzia ()Umberto Giovannini (ITA)6-2 6-2[H2H]
Q2Bart Stevens (q) (NLD)Martin Poplawski (SUI)6-4 6-1[H2H]
Q3Martin Poplawski (SUI)Yanik Kaelin ()6-2 7-6(5)[H2H]
Q3Jack Davis (CAN)Sebastian Hawken (NOR)4-6 6-2 6-0[H2H]
Q3Bastian Parada ()Sergey Dorozhkin (RUS)7-5 7-5[H2H]
Q3Patrik Hartmeier (q) (SUI)Jamie Krattiger ()6-3 7-5[H2H]
Q3Leon Imhoof ()Killian Davanzo ()5-7 6-2 6-4[H2H]
Q3Adrien Guye ()Javier Alonso Velasquez Meza ()6-1 6-2[H2H]
Q3Arthur Proca ()Mathieu Pittet ()6-4 2-6 7-6(5)[H2H]
Q3Enzo Sommer ()Joel Javier Alt (SUI)7-5 5-7 7-6(2)[H2H]
Q3Nicolas Grandjean ()Cedric Rechenmann (SUI)6-3 6-2[H2H]
Q3Pietro Pellanda ()Mael Martinez (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q3Nicolas Parizzia ()Sami BEN Abdennibi (SUI)6-4 7-6(7)[H2H]
Q3Nicolas Affolter ()Boris Petrovic (SUI)4-6 6-4 6-4[H2H]
Q3David Rieme ()James Mitchell (GBR)3-6 6-1 6-3[H2H]
Q3Gilles Eckert ()Nicholas Solarewicz (USA)6-2 6-1[H2H]
Q3Tanguy Genier ()Luka Vukmanovic (SUI)6-3 6-2[H2H]
Q3Dominic Stephan Stricker ()Sebastian Eguez (BOL)6-4 6-1[H2H]