ATP Switzerland F1 Futures Draw (Men's) - 2006

Click Here To Join The Switzerland F1 Futures Discussion!


Share This...


Switzerland F1 Futures Event Details:

2006-02-27Carpet
IndoorWilen, Switzerland
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Switzerland F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAndrea Stoppini (1) (ITA)Dieter Kindlmann (GER)6-2 6-2 [H2H]
SFAndrea Stoppini (1) (ITA)Dmitri Vlasov (Q) (RUS)6-0 6-2 [H2H]
SFDieter Kindlmann (GER)Marco Pedrini (2) (ITA)6-4 6-1 [H2H]
QFAndrea Stoppini (1) (ITA)Tobias Klein (GER)2-6 6-2 6-3 [H2H]
QFDmitri Vlasov (Q) (RUS)Giuseppe Menga (4) (ITA)6-7(5) 6-4 6-3 [H2H]
QFDieter Kindlmann (GER)Philipp Hammer (3) (GER)6-2 6-3 [H2H]
QFMarco Pedrini (2) (ITA)Martin Fischer (AUT)7-5 6-3 [H2H]
R16Andrea Stoppini (1) (ITA)Alexander Flock (Q) (GER)4-6 6-4 7-6(8) [H2H]
R16Tobias Klein (GER)Stefan Kilchhofer (WC) (SUI)6-3 3-6 7-5 [H2H]
R16Giuseppe Menga (4) (ITA)Alexander Sadecky (WC) (SUI)6-1 6-3 [H2H]
R16Dmitri Vlasov (Q) (RUS)Frederic Nussbaum (6) (SUI)6-1 6-2 [H2H]
R16Dieter Kindlmann (GER)Julian Reister (GER)6-4 6-2 [H2H]
R16Philipp Hammer (3) (GER)Patrick Schmolzer (AUT)7-6(3) 6-4 [H2H]
R16Martin Fischer (AUT)Holger Fischer (Q) (GER)6-2 5-7 7-5 [H2H]
R16Marco Pedrini (2) (ITA)Israel Perez-Martinez (Q) (ARG)7-6(3) 6-3 [H2H]
R32Andrea Stoppini (1) (ITA)Roman Kutac (CZE)6-4 6-2 [H2H]
R32Alexander Flock (Q) (GER)Tobias Koeck (AUT)6-1 6-2 [H2H]
R32Tobias Klein (GER)Deniss Pavlovs (LAT)6-3 7-5 [H2H]
R32Stefan Kilchhofer (WC) (SUI)Lado Chikhladze (7) (GEO)6-3 7-6(5) [H2H]
R32Giuseppe Menga (4) (ITA)David-Philipp Stojan (WC) (SUI)6-1 6-0 [H2H]
R32Alexander Sadecky (WC) (SUI)Fabian Roetschi (Q) (SUI)2-6 7-5 6-4 [H2H]
R32Dmitri Vlasov (Q) (RUS)Mikael Ekman (Q) (SWE)6-2 6-2 [H2H]
R32Frederic Nussbaum (6) (SUI)Dustin Brown (JAM)3-6 6-4 7-5 [H2H]
R32Dieter Kindlmann (GER)Benjamin-David Rufer (8) (SUI)6-1 6-3 [H2H]
R32Julian Reister (GER)Carl-Henrik Hansen (SWE)6-4 6-3 [H2H]
R32Patrick Schmolzer (AUT)Marc Steger (Q) (FRA)6-4 6-7(4) 2-3 Retired[H2H]
R32Philipp Hammer (3) (GER)Mathieu Guenat (Q) (SUI)3-6 6-1 6-4 [H2H]
R32Martin Fischer (AUT)Farrukh Dustov (5) (UZB)7-6(4) 3-6 6-0 [H2H]
R32Holger Fischer (Q) (GER)Armin Sandbichler (AUT)6-7(4) 6-2 6-4 [H2H]
R32Israel Perez-Martinez (Q) (ARG)Christoph Steiner (AUT)7-6(3) 7-6(4) [H2H]
R32Marco Pedrini (2) (ITA)Robin Roshardt (WC) (SUI)6-4 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FDustin Brown (4) (JAM)
Tobias Klein (GER)
Lado Chikhladze (GEO)
Deniss Pavlovs (LAT)
6-4 4-6 7-5
SFDustin Brown (4) (JAM)
Tobias Klein (GER)
Giuseppe Menga (1) (ITA)
Marco Pedrini (ITA)
3-6 6-4 7-5
SFLado Chikhladze (GEO)
Deniss Pavlovs (LAT)
Farrukh Dustov (2) (UZB)
Andrea Stoppini (ITA)
6-3 6-4
QFGiuseppe Menga (1) (ITA)
Marco Pedrini (ITA)
Roman Kutac (CZE)
Jan Subota (CZE)
6-2 6-1
QFDustin Brown (4) (JAM)
Tobias Klein (GER)
Syrym Abdukhalikov (KAZ)
Maxime Boye (FRA)
6-3 6-4
QFLado Chikhladze (GEO)
Deniss Pavlovs (LAT)
Olivier Charroin (3) (FRA)
Ivan Vukovic (CRO)
4-6 6-3 6-4
QFFarrukh Dustov (2) (UZB)
Andrea Stoppini (ITA)
Martin Fischer (AUT)
Patrick Schmolzer (AUT)
6-4 7-6(4)
R16Giuseppe Menga (1) (ITA)
Marco Pedrini (ITA)
Bye
R16Roman Kutac (CZE)
Jan Subota (CZE)
Tristan Farron-Mahon (IRL)
Alexander Sadecky (SUI)
6-4 6-4
R16Dustin Brown (4) (JAM)
Tobias Klein (GER)
Manuel Kost (SUI)
Sven Swinnen (SUI)
6-3 7-6(10)
R16Syrym Abdukhalikov (KAZ)
Maxime Boye (FRA)
Armin Sandbichler (AUT)
Christoph Steiner (AUT)
6-7(5) 7-6(6) 6-4
R16Lado Chikhladze (GEO)
Deniss Pavlovs (LAT)
Mikael Ekman (SWE)
Carl-Henrik Hansen (SWE)
7-6(5) 7-6(4)
R16Olivier Charroin (3) (FRA)
Ivan Vukovic (CRO)
Stefan Kilchhofer (SUI)
Robin Roshardt (SUI)
6-4 6-1
R16Martin Fischer (AUT)
Patrick Schmolzer (AUT)
Julien Burgnard (SUI)
Mathieu Guenat (SUI)
6-2 6-0
R16Farrukh Dustov (2) (UZB)
Andrea Stoppini (ITA)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Fabian Roetschi (1) (SUI)Luca Schena (SUI)2-6 6-1 6-1 [H2H]
Q1Dmitri Vlasov (14) (RUS)Juho Paukku (2) (FIN)6-3 7-6(2) [H2H]
Q1Holger Fischer (3) (GER)Jan Subota (13) (CZE)4-6 6-0 6-4 [H2H]
Q1Alexander Flock (4) (GER)Peter Gojowczyk (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q1Mathieu Guenat (15) (SUI)Manuel Kost (SUI)6-3 6-3 [H2H]
Q1Marc Steger (6) (FRA)Amar Zubcevic (16) (SUI)7-6(5) 6-0 [H2H]
Q1Israel Perez-Martinez (ARG)Ivan Vukovic (10) (CRO)6-1 6-4 [H2H]
Q1Mikael Ekman (8) (SWE)Jean-Baptiste Dupuy (FRA)7-5 6-1 [H2H]
Q2Fabian Roetschi (1) (SUI)Baptiste Bayet (FRA)6-3 6-3 [H2H]
Q2Luca Schena (SUI)Markus Krenn (9) (AUT)6-2 2-6 6-2 [H2H]
Q2Juho Paukku (2) (FIN)Andrea Merati (ITA)6-1 6-4 [H2H]
Q2Dmitri Vlasov (14) (RUS)Pirmin Haenle (GER)4-6 7-6(4) 6-4 [H2H]
Q2Holger Fischer (3) (GER)Syrym Abdukhalikov (KAZ)6-1 6-1 [H2H]
Q2Jan Subota (13) (CZE)Bastien Ferrier (WC) (SUI)6-4 3-6 6-0 [H2H]
Q2Alexander Flock (4) (GER)Yannick Fattebert (SUI)6-2 6-0 [H2H]
Q2Peter Gojowczyk (GER)Maxime Authom (12) (BEL)6-1 6-1 [H2H]
Q2Manuel Kost (SUI)Remko De Rijke (5) (NED)6-2 5-7 7-6(4) [H2H]
Q2Mathieu Guenat (15) (SUI)Raphael Lustenberger (SUI)7-6(6) 6-0 [H2H]
Q2Marc Steger (6) (FRA)Yann Marti (SUI)6-4 6-4 [H2H]
Q2Amar Zubcevic (16) (SUI)Yannick Thomet (SUI)4-6 6-3 6-4 [H2H]
Q2Israel Perez-Martinez (ARG)Kiantki Thomas (7) (USA)7-5 5-0 Retired[H2H]
Q2Ivan Vukovic (10) (CRO)Dylan Sessagesimi (SUI)6-2 6-3 [H2H]
Q2Mikael Ekman (8) (SWE)Julien Burgnard (SUI)6-3 7-5 [H2H]
Q2Jean-Baptiste Dupuy (FRA)Olivier Charroin (11) (FRA)6-4 6-4 [H2H]
Q3Fabian Roetschi (1) (SUI)Bye
Q3Baptiste Bayet (FRA)Roman Schirmaier (GER)4-6 6-4 6-4 [H2H]
Q3Luca Schena (SUI)Kevin Mcduffee (USA)6-0 6-1 [H2H]
Q3Markus Krenn (9) (AUT)Bye
Q3Juho Paukku (2) (FIN)Bye
Q3Andrea Merati (ITA)Michael Kurz (SUI)6-1 7-5 [H2H]
Q3Pirmin Haenle (GER)Andreas Eichenberger (SUI)7-5 6-3 [H2H]
Q3Dmitri Vlasov (14) (RUS)Bye
Q3Holger Fischer (3) (GER)Bye
Q3Syrym Abdukhalikov (KAZ)Luca Barlocchi (SUI)6-3 6-3 [H2H]
Q3Bastien Ferrier (WC) (SUI)Daniele Noce (ITA)7-5 7-6(4) [H2H]
Q3Jan Subota (13) (CZE)Bye
Q3Alexander Flock (4) (GER)Bye
Q3Yannick Fattebert (SUI)Sandro Herzig (WC) (SUI)6-2 6-3 [H2H]
Q3Peter Gojowczyk (GER)Julien Schindler (WC) (SUI)7-5 6-1 [H2H]
Q3Maxime Authom (12) (BEL)Bye
Q3Remko De Rijke (5) (NED)Bye
Q3Manuel Kost (SUI)Marc Zuber (WC) (SUI)6-2 6-4 [H2H]
Q3Raphael Lustenberger (SUI)Marco Principato (WC) (SUI)7-5 6-4 [H2H]
Q3Mathieu Guenat (15) (SUI)Bye
Q3Marc Steger (6) (FRA)Bye
Q3Yann Marti (SUI)Alexander Somogyi (WC) (SVK)6-2 6-4 [H2H]
Q3Yannick Thomet (SUI)Tristan Farron-Mahon (WC) (IRL)6-3 6-3 [H2H]
Q3Amar Zubcevic (16) (SUI)Bye
Q3Kiantki Thomas (7) (USA)Bye
Q3Israel Perez-Martinez (ARG)Daniel Ludi (SUI)7-5 7-5 [H2H]
Q3Dylan Sessagesimi (SUI)Igor Pavlov (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q3Ivan Vukovic (10) (CRO)Bye
Q3Mikael Ekman (8) (SWE)Bye
Q3Julien Burgnard (SUI)Luca Bianchini (ITA)6-4 6-4 [H2H]
Q3Jean-Baptiste Dupuy (FRA)Sven Swinnen (SUI)6-2 4-6 7-6(5) [H2H]
Q3Olivier Charroin (11) (FRA)Bye


What's your opinion on the ATP Switzerland F1 Futures draw (Men's) 2006?
Who will win Switzerland F1 Futures?