ATP Switzerland F3 Futures Draw (Men's) - 2011

Click Here To Join The Switzerland F3 Futures Discussion!


Share This...


Switzerland F3 Futures Event Details:

2011-03-28Carpet
IndoorTaverne, Switzerland
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Switzerland F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FChris Eaton (8) (GBR)Peter Torebko (6) (GER)6-3 6-4 [H2H]
SFPeter Torebko (6) (GER)Riccardo Sinicropi (ITA)7-5 6-4 [H2H]
SFChris Eaton (8) (GBR)Michal Konecny (CZE)6-0 6-2 [H2H]
QFPeter Torebko (6) (GER)Karlis Lejnieks (1) (LAT)6-4 4-6 6-2 [H2H]
QFRiccardo Sinicropi (ITA)Rudy Coco (5) (FRA)6-1 3-6 7-6(4) [H2H]
QFMichal Konecny (CZE)Grzegorz Panfil (7) (POL)6-2 6-0 [H2H]
QFChris Eaton (8) (GBR)Laurynas Grigelis (2) (LTU)6-4 6-2 [H2H]
R16Karlis Lejnieks (1) (LAT)Francois-Arthur Vibert (LL) (FRA)6-1 6-4 [H2H]
R16Peter Torebko (6) (GER)Erik Crepaldi (ITA)7-5 7-6(4) [H2H]
R16Riccardo Sinicropi (ITA)Riccardo Maiga (Q) (SUI)6-7(5) 6-4 6-4 [H2H]
R16Rudy Coco (5) (FRA)Matthias Kolbe (Q) (GER)7-5 6-3 [H2H]
R16Grzegorz Panfil (7) (POL)Luca Margaroli (WC) (SUI)6-3 6-1 [H2H]
R16Michal Konecny (CZE)Claudio Grassi (3) (ITA)6-3 3-6 6-2 [H2H]
R16Chris Eaton (8) (GBR)Marc Rath (AUT)6-3 6-0 [H2H]
R16Laurynas Grigelis (2) (LTU)Nils Langer (PR) (GER)4-6 6-1 6-4 [H2H]
R32Karlis Lejnieks (1) (LAT)Sami Reinwein (GER)6-4 6-4 [H2H]
R32Francois-Arthur Vibert (LL) (FRA)Henri Laaksonen (WC) (FIN)6-3 6-7(4) 6-4 [H2H]
R32Erik Crepaldi (ITA)Alessandro Bega (Q) (ITA)6-4 7-5 [H2H]
R32Peter Torebko (6) (GER)Roberto Marcora (Q) (ITA)3-6 7-5 7-6(4) [H2H]
R32Riccardo Maiga (Q) (SUI)Andrea Stoppini (4) (ITA)WO[H2H]
R32Riccardo Sinicropi (ITA)Kevin Jordi (Q) (SUI)7-6(3) 6-3 [H2H]
R32Matthias Kolbe (Q) (GER)Piotr Gadomski (POL)6-1 6-7(16) 6-3 [H2H]
R32Rudy Coco (5) (FRA)Claude Benz (WC) (SUI)6-4 6-4 [H2H]
R32Grzegorz Panfil (7) (POL)Pirmin Haenle (Q) (GER)6-3 3-6 7-5 [H2H]
R32Luca Margaroli (WC) (SUI)Giacomo Oradini (Q) (ITA)6-7(4) 6-4 6-2 [H2H]
R32Michal Konecny (CZE)Fede Valsangiacomo (WC) (SUI)6-2 6-3 [H2H]
R32Claudio Grassi (3) (ITA)Jarryd Maher (AUS)6-4 7-6(1) [H2H]
R32Chris Eaton (8) (GBR)Holger Fischer (GER)7-6(1) 6-1 [H2H]
R32Marc Rath (AUT)Stanislav Vovk (RUS)6-3 6-4 [H2H]
R32Nils Langer (PR) (GER)Baptiste Bayet (Q) (FRA)6-3 4-6 6-2 [H2H]
R32Laurynas Grigelis (2) (LTU)Raphael Lustenberger (LL) (SUI)6-1 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FJames Cluskey (1) (IRL)
Claudio Grassi (ITA)
Erik Crepaldi (4) (ITA)
Piotr Gadomski (POL)
6-2 6-1
SFJames Cluskey (1) (IRL)
Claudio Grassi (ITA)
Nils Langer (GER)
Marc Rath (AUT)
6-4 6-2
SFErik Crepaldi (4) (ITA)
Piotr Gadomski (POL)
Karlis Lejnieks (2) (LAT)
Grzegorz Panfil (POL)
6-3 6-3
QFJames Cluskey (1) (IRL)
Claudio Grassi (ITA)
Raphael Hemmeler (SUI)
Raphael Lustenberger (SUI)
6-1 6-1
QFNils Langer (GER)
Marc Rath (AUT)
Alexei Filenkov (3) (RUS)
Stanislav Vovk (RUS)
6-3 7-6(7)
QFErik Crepaldi (4) (ITA)
Piotr Gadomski (POL)
Jannis Liniger (SUI)
Jarryd Maher (AUS)
4-6 6-0 [10-5]
QFKarlis Lejnieks (2) (LAT)
Grzegorz Panfil (POL)
Claude Benz (SUI)
Luca Margaroli (SUI)
6-4 6-4
R16James Cluskey (1) (IRL)
Claudio Grassi (ITA)
Bye
R16Raphael Hemmeler (SUI)
Raphael Lustenberger (SUI)
Alan Riedi (WC) (SUI)
Umberto Setter (SUI)
6-0 6-1
R16Alexei Filenkov (3) (RUS)
Stanislav Vovk (RUS)
Bye
R16Nils Langer (GER)
Marc Rath (AUT)
Bye
R16Jannis Liniger (SUI)
Jarryd Maher (AUS)
Stefan Milenkovic (SRB)
Sasa Vidojevic (SRB)
5-7 6-4 [10-1]
R16Erik Crepaldi (4) (ITA)
Piotr Gadomski (POL)
Bye
R16Claude Benz (SUI)
Luca Margaroli (SUI)
Holger Fischer (GER)
Peter Torebko (GER)
6-4 6-7(5) [11-9]
R16Karlis Lejnieks (2) (LAT)
Grzegorz Panfil (POL)
Bye
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Pirmin Haenle (GER)Francois-Arthur Vibert (1) (FRA)6-4 6-4 [H2H]
Q1Baptiste Bayet (2) (FRA)Dominik Egolf (SUI)6-1 6-2 [H2H]
Q1Kevin Jordi (14) (SUI)Tim Van Terheijden (3) (NED)7-6(5) 7-5 [H2H]
Q1Alessandro Bega (4) (ITA)Emanuele Molina (ITA)6-4 6-1 [H2H]
Q1Giacomo Oradini (5) (ITA)Matthieu Vierin (ITA)7-5 4-6 7-6(5) [H2H]
Q1Roberto Marcora (6) (ITA)Stefan Milenkovic (SRB)6-4 6-4 [H2H]
Q1Matthias Kolbe (10) (GER)Raphael Lustenberger (7) (SUI)6-7(4) 6-2 7-6(4) [H2H]
Q1Riccardo Maiga (8) (SUI)Raphael Hemmeler (15) (SUI)7-6(6) 7-6(5) [H2H]
Q2Francois-Arthur Vibert (1) (FRA)Tobias Simon (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q2Pirmin Haenle (GER)Renier Moolman (12) (RSA)6-2 6-1 [H2H]
Q2Baptiste Bayet (2) (FRA)Tim Srkala (WC) (SUI)6-0 4-6 6-3 [H2H]
Q2Dominik Egolf (SUI)Yann Minster (16) (SUI)7-5 7-5 [H2H]
Q2Tim Van Terheijden (3) (NED)Vullnet Tashi (SUI)WO[H2H]
Q2Kevin Jordi (14) (SUI)Sasa Vidojevic (SRB)6-2 6-1 [H2H]
Q2Alessandro Bega (4) (ITA)Marvin Netuschil (GER)7-5 6-3 [H2H]
Q2Emanuele Molina (ITA)Alexei Filenkov (9) (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q2Giacomo Oradini (5) (ITA)Riccardo Stiglich (ITA)6-4 6-2 [H2H]
Q2Matthieu Vierin (ITA)Davide Della Tommasina (11) (ITA)6-1 6-3 [H2H]
Q2Roberto Marcora (6) (ITA)Nicola Remedi (ITA)6-3 6-2 [H2H]
Q2Stefan Milenkovic (SRB)Jannis Liniger (13) (SUI)6-1 6-1 [H2H]
Q2Raphael Lustenberger (7) (SUI)Alan Riedi (SUI)6-0 6-4 [H2H]
Q2Matthias Kolbe (10) (GER)Daniel Valent (SUI)6-3 6-0 [H2H]
Q2Riccardo Maiga (8) (SUI)Umberto Setter (SUI)6-1 6-0 [H2H]
Q2Raphael Hemmeler (15) (SUI)Nikolai Haessig (CAN)6-4 6-2 [H2H]
Q3Francois-Arthur Vibert (1) (FRA)Bye
Q3Tobias Simon (GER)Alessandro Petrone (ITA)6-4 3-6 6-3 [H2H]
Q3Pirmin Haenle (GER)Bye
Q3Renier Moolman (12) (RSA)Bye
Q3Baptiste Bayet (2) (FRA)Bye
Q3Tim Srkala (WC) (SUI)Bye
Q3Dominik Egolf (SUI)Bye
Q3Yann Minster (16) (SUI)Bye
Q3Tim Van Terheijden (3) (NED)Bye
Q3Vullnet Tashi (SUI)Bye
Q3Sasa Vidojevic (SRB)Nemanja Lazic (SRB)7-6(3) 6-1 [H2H]
Q3Kevin Jordi (14) (SUI)Bye
Q3Alessandro Bega (4) (ITA)Bye
Q3Marvin Netuschil (GER)Bye
Q3Emanuele Molina (ITA)Bye
Q3Alexei Filenkov (9) (RUS)Bye
Q3Giacomo Oradini (5) (ITA)Bye
Q3Riccardo Stiglich (ITA)Bye
Q3Matthieu Vierin (ITA)Yanick Ueckert (SUI)6-0 6-2 [H2H]
Q3Davide Della Tommasina (11) (ITA)Bye
Q3Roberto Marcora (6) (ITA)Bye
Q3Nicola Remedi (ITA)Adrian Bodmer (SUI)6-4 1-6 6-2 [H2H]
Q3Stefan Milenkovic (SRB)Bye
Q3Jannis Liniger (13) (SUI)Bye
Q3Raphael Lustenberger (7) (SUI)Bye
Q3Alan Riedi (SUI)Bye
Q3Daniel Valent (SUI)Bye
Q3Matthias Kolbe (10) (GER)Bye
Q3Riccardo Maiga (8) (SUI)Bye
Q3Umberto Setter (SUI)Bye
Q3Nikolai Haessig (CAN)Lucas Szewczyk (FRA)7-5 6-4 [H2H]
Q3Raphael Hemmeler (15) (SUI)Bye


What's your opinion on the ATP Switzerland F3 Futures draw (Men's) 2011?
Who will win Switzerland F3 Futures?