ATP Spain F9 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Spain F9 Futures Discussion!


Share This...


Spain F9 Futures Event Details:

2017-03-27Clay
OutdoorSpain
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Spain F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FStefano Travaglia (3) (ITA)Yannick Maden (4) (GER)6-1 6-2[H2H]
SFStefano Travaglia (3) (ITA)Pedro Cachin (ARG)6-3 6-1[H2H]
SFYannick Maden (4) (GER)Alexander Ward (GBR)6-4 6-3[H2H]
QFPedro Cachin (ARG)Bernabe Zapata Miralles (ESP)6-3 6-2[H2H]
QFStefano Travaglia (3) (ITA)Juan Lizariturry (ESP)7-5 6-4[H2H]
QFYannick Maden (4) (GER)Maxime Hamou (5) (FRA)7-5 6-4[H2H]
QFAlexander Ward (GBR)Carlos Taberner (6) (ESP)6-3 6-2[H2H]
R16Bernabe Zapata Miralles (ESP)Carlos Gomez-Herrera (ESP)6-3 3-6 7-5[H2H]
R16Pedro Cachin (ARG)Marc Giner (8) (ESP)7-5 6-3[H2H]
R16Stefano Travaglia (3) (ITA)Alberto Romero De Avila Senise (WC) (ESP)6-2 6-1[H2H]
R16Juan Lizariturry (ESP)Alexandre Muller (7) (FRA)6-2 6-2[H2H]
R16Maxime Hamou (5) (FRA)Daniel Dutra da Silva (BRA)3-6 7-6(4) 6-4[H2H]
R16Yannick Maden (4) (GER)Roberto Ortega-Olmedo (ESP)6-4 5-7 6-3[H2H]
R16Carlos Taberner (6) (ESP)Joaquin Munoz-Hernandez (WC) (ESP)6-1 6-1[H2H]
R16Alexander Ward (GBR)Jonathan Eysseric (2) (FRA)6-2 4-0 Retired[H2H]
R32Bernabe Zapata Miralles (ESP)Ricardo Ojeda Lara (1) (ESP)6-4 6-0[H2H]
R32Carlos Gomez-Herrera (ESP)Alvaro Lopez San Martin (ESP)6-2 6-2[H2H]
R32Pedro Cachin (ARG)Albert Alcaraz Ivorra (ESP)6-3 6-0[H2H]
R32Marc Giner (8) (ESP)Roberto Marcora (ITA)6-2 6-4[H2H]
R32Stefano Travaglia (3) (ITA)Bruno Sant'anna (BRA)6-2 6-1[H2H]
R32Alberto Romero De Avila Senise (WC) (ESP)Federico Zeballos ()7-6(3) 4-6 6-4[H2H]
R32Juan Lizariturry (ESP)Daniel Munoz-De La Nava (WC) (ESP)7-5 6-3[H2H]
R32Alexandre Muller (7) (FRA)Jaume Pla Malfeito (ESP)7-5 2-6 6-0[H2H]
R32Maxime Hamou (5) (FRA)Miguel Semmler (WC) (ESP)4-6 6-3 7-6(3)[H2H]
R32Daniel Dutra da Silva (BRA)Gonzalo Villanueva (ARG)6-3 6-4[H2H]
R32Roberto Ortega-Olmedo (ESP)Hernan Casanova (ARG)6-1 6-2[H2H]
R32Yannick Maden (4) (GER)Carlos Boluda-Purkiss (ESP)6-4 6-3[H2H]
R32Carlos Taberner (6) (ESP)Mario Vilella Martinez (ESP)4-6 7-6(3) 6-4[H2H]
R32Joaquin Munoz-Hernandez (WC) (ESP)Vullnet Tashi (SUI)7-5 6-3[H2H]
R32Alexander Ward (GBR)Pablo Vivero Gonzalez (ESP)6-3 6-3[H2H]
R32Jonathan Eysseric (2) (FRA)David Jorda Sanchis (ESP)7-6(6) 6-1[H2H]
Men's Doubles
FHernan Casanova (ARG)
Federico Zeballos ()
Alvaro Lopez San Martin (ESP)
Alexander Ward (GBR)
7-6(4) 6-1
SFHernan Casanova (ARG)
Federico Zeballos ()
Albert Alcaraz Ivorra (4) (ESP)
Jaume Pla Malfeito (ESP)
6-1 7-6(7)
SFAlvaro Lopez San Martin (ESP)
Alexander Ward (GBR)
Carlos Gomez-Herrera (ESP)
Juan Lizariturry (ESP)
7-5 6-4
QFHernan Casanova (ARG)
Federico Zeballos ()
Daniel Dutra da Silva (1) (BRA)
Eduardo Russi (BRA)
6-2 6-2
QFAlbert Alcaraz Ivorra (4) (ESP)
Jaume Pla Malfeito (ESP)
Bruno Mardones (WC) (ESP)
Vullnet Tashi (SUI)
6-4 2-6 12-10
QFAlvaro Lopez San Martin (ESP)
Alexander Ward (GBR)
Bruno Sant'anna (BRA)
Stefano Travaglia (ITA)
6-3 6-3
QFCarlos Gomez-Herrera (ESP)
Juan Lizariturry (ESP)
Marc Giner (ESP)
Roberto Ortega-Olmedo (ESP)
6-4 6-3
R16Daniel Dutra da Silva (1) (BRA)
Eduardo Russi (BRA)
Alberto Romero De Avila Senise (ESP)
Miguel Semmler (ESP)
WO
R16Hernan Casanova (ARG)
Federico Zeballos ()
Moritz Dettinger ()
Yannick Maden (GER)
7-6(8) 6-4
R16Albert Alcaraz Ivorra (4) (ESP)
Jaume Pla Malfeito (ESP)
Maxime Hamou (FRA)
Alexandre Muller (FRA)
6-1 7-6(3)
R16Bruno Mardones (WC) (ESP)
Vullnet Tashi (SUI)
Gonzalo FERNANDEZ Gil (WC) (ESP)
David GURUMETA Abad (ESP)
6-4 6-2
R16Bruno Sant'anna (BRA)
Stefano Travaglia (ITA)
Federico Moreno (ARG)
Gonzalo Villanueva (ARG)
6-3 6-3
R16Alvaro Lopez San Martin (ESP)
Alexander Ward (GBR)
Carlos Boluda-Purkiss (3) (ESP)
Mario Vilella Martinez (ESP)
5-7 6-1 10-7
R16Marc Giner (ESP)
Roberto Ortega-Olmedo (ESP)
Jaime Fermosell (WC) (ESP)
David Jorda Sanchis (ESP)
6-4 6-4
R16Carlos Gomez-Herrera (ESP)
Juan Lizariturry (ESP)
Jonathan Eysseric (2) (FRA)
Ricardo Ojeda Lara (ESP)
7-6(4) 1-6 10-7
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Federico Zeballos (1) ()Jaime Fermosell (14) (ESP)7-5 7-5[H2H]
Q1Gonzalo Villanueva (2) (ARG)Vincent Jaensch-Mueller (13) ()4-6 7-5 7-5[H2H]
Q1Jaume Pla Malfeito (3) (ESP)Marvin Moeller (_GE)6-0 6-2[H2H]
Q1Carlos Gomez-Herrera (4) (ESP)Iouri SYROMOLOTOV Netrebina (15) (ESP)6-3 6-1[H2H]
Q1Carlos Boluda-Purkiss (5) (ESP)Alexei Popyrin (12) (AUS)6-2 6-3[H2H]
Q1Juan Lizariturry (6) (ESP)Bruno Mardones (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q1Vullnet Tashi (11) (SUI)Camilo UGO Carabelli (7) (ARG)5-7 6-3 6-4[H2H]
Q1David Jorda Sanchis (8) (ESP)Federico Moreno (10) (ARG)6-4 6-2[H2H]
Q2Federico Zeballos (1) ()Luis Diego Chavez Villalpando (ESP)6-1 6-7(3) 6-1[H2H]
Q2Jaime Fermosell (14) (ESP)Pablo Irigaray Guarne (ESP)6-2 6-4[H2H]
Q2Gonzalo Villanueva (2) (ARG)Yahir Alcolea Salido (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q2Vincent Jaensch-Mueller (13) ()Mikel Martinez (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q2Jaume Pla Malfeito (3) (ESP)Pelayo Antuna Meana (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q2Marvin Moeller (_GE)Ernesto SANZ Martinez (ESP)6-0 6-3[H2H]
Q2Carlos Gomez-Herrera (4) (ESP)Pablo Belda (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q2Iouri SYROMOLOTOV Netrebina (15) (ESP)Jose Luis Sangroniz Ojer (ESP)6-4 2-6 6-4[H2H]
Q2Carlos Boluda-Purkiss (5) (ESP)Nikita Tatyanin (RUS)6-3 6-0[H2H]
Q2Alexei Popyrin (12) (AUS)Kento Yamada (JPN)7-6(5) 6-1[H2H]
Q2Juan Lizariturry (6) (ESP)Antonio Javier Ayala Hernandez (ESP)6-2 4-6 6-1[H2H]
Q2Bruno Mardones (ESP)Jorge Lopez Perez Fuster (9) (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q2Camilo UGO Carabelli (7) (ARG)Saul VERDUGO Vicente (ESP)6-2 6-4[H2H]
Q2Vullnet Tashi (11) (SUI)Moritz Dettinger ()6-2 6-3[H2H]
Q2David Jorda Sanchis (8) (ESP)Luis HEREDIA Gomez (ESP)6-2 6-4[H2H]
Q2Federico Moreno (10) (ARG)Owen Kirk (IRL)6-2 6-3[H2H]
Q3Federico Zeballos (1) ()ByeBye[H2H]
Q3Luis Diego Chavez Villalpando (ESP)Diego LE GAL Perez (ESP)3-6 6-2 6-3[H2H]
Q3Pablo Irigaray Guarne (ESP)Dietrich Dernowski ()6-2 6-2[H2H]
Q3Jaime Fermosell (14) (ESP)Joao Vitor Cieri De Moura (BRA)6-0 6-4[H2H]
Q3Gonzalo Villanueva (2) (ARG)ByeBye[H2H]
Q3Yahir Alcolea Salido (ESP)Jesus PEREZ Plaza (ESP)7-5 6-4[H2H]
Q3Mikel Martinez (ESP)Carlos Fernandez-ventura (ESP)6-1 6-3[H2H]
Q3Vincent Jaensch-Mueller (13) ()Juan GRANELL Heredero (ESP)6-1 6-1[H2H]
Q3Jaume Pla Malfeito (3) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Pelayo Antuna Meana (ESP)Ismael Carrero (ESP)6-2 6-7(3) 6-3[H2H]
Q3Marvin Moeller (_GE)Rafael Mazon-Hernandez (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q3Ernesto SANZ Martinez (ESP)Albert Roglan (16) (ESP)WO[H2H]
Q3Carlos Gomez-Herrera (4) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Pablo Belda (ESP)Egill Sigurdsson (ISL)6-2 6-2[H2H]
Q3Jose Luis Sangroniz Ojer (ESP)Luis DIAZ Argente (ESP)6-1 6-4[H2H]
Q3Iouri SYROMOLOTOV Netrebina (15) (ESP)Francisco SAN ANDRES Aguado (ESP)6-4 6-4[H2H]
Q3Carlos Boluda-Purkiss (5) (ESP)David Redondo Pereira (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q3Nikita Tatyanin (RUS)Sergio Redondo Pereira (ESP)7-6(5) 6-2[H2H]
Q3Kento Yamada (JPN)Gonzalo FERNANDEZ Gil (ESP)6-4 7-5[H2H]
Q3Alexei Popyrin (12) (AUS)Jacobo HERRERO Rico (ESP)6-1 6-2[H2H]
Q3Juan Lizariturry (6) (ESP)Sergi Perez Contri (ESP)3-6 7-6(0) 7-5[H2H]
Q3Antonio Javier Ayala Hernandez (ESP)Miguel Vallejo (ESP)6-1 6-4[H2H]
Q3Bruno Mardones (ESP)Ivan MARRERO Curbelo (ESP)6-3 1-6 6-2[H2H]
Q3Jorge Lopez Perez Fuster (9) (ESP)Carlos Fernandez-espinar (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q3Camilo UGO Carabelli (7) (ARG)Sergio Esteban Barroso (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q3Saul VERDUGO Vicente (ESP)Raul Jimenez Platas (ESP)7-5 4-6 7-5[H2H]
Q3Moritz Dettinger ()Eduardo Russi (BRA)6-0 6-4[H2H]
Q3Vullnet Tashi (11) (SUI)Javier APELLANIZ Napal (ESP)6-4 6-0[H2H]
Q3David Jorda Sanchis (8) (ESP)Manuel Montalvo Hidalgo (ESP)6-2 6-0[H2H]
Q3Luis HEREDIA Gomez (ESP)Santiago PULPON Feito (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q3Owen Kirk (IRL)Rodrigo Ramos Codes (ESP)6-4 6-2[H2H]
Q3Federico Moreno (10) (ARG)Santiago Plaza (ESP)6-3 6-7(1) 6-3[H2H]