ATP Spain F8 Futures Draw (Men's) - 1998

Click Here To Join The Spain F8 Futures Discussion!


Share This...


Spain F8 Futures Event Details:

1998-08-31Clay
OutdoorSantander, Spain
Seeds:
View Past Years Draws: 2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Spain F8 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJuan Carlos Ferrero (3) (ESP)Emilio Viuda-Hernandez (2) (ESP)6-1 6-1[H2H]
SFJuan Carlos Ferrero (3) (ESP)Juan-Antonio Saiz-Panadero (ESP)6-4 6-2[H2H]
SFEmilio Viuda-Hernandez (2) (ESP)Rodolphe Cadart (4) (FRA)6-7 6-3 7-5[H2H]
QFJuan-Antonio Saiz-Panadero (ESP)Pedro Nieto-Orellana (ESP)2-6 6-0 6-1[H2H]
QFJuan Carlos Ferrero (3) (ESP)Gorka Fraile (5) (ESP)6-2 6-1[H2H]
QFRodolphe Cadart (4) (FRA)Feliciano Lopez (6) (ESP)6-3 6-2[H2H]
QFEmilio Viuda-Hernandez (2) (ESP)Marc Canovas-Martos (ESP)6-7 6-4 6-2[H2H]
R16Juan-Antonio Saiz-Panadero (ESP)Victor Sendin-Huelves (1) (ESP)6-4 0-6 7-6[H2H]
R16Pedro Nieto-Orellana (ESP)Javier Garcia-Sintes (Q) (ESP)7-6 6-3[H2H]
R16Juan Carlos Ferrero (3) (ESP)Carlos Castellanos-Miguel (ESP)6-4 6-3[H2H]
R16Gorka Fraile (5) (ESP)Ivan Navarro (LL) (ESP)6-3 6-1[H2H]
R16Feliciano Lopez (6) (ESP)Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)5-7 6-2 6-4[H2H]
R16Rodolphe Cadart (4) (FRA)Andreas Weber (GER)7-6 1-6 7-5[H2H]
R16Marc Canovas-Martos (ESP)Alberto Banus-Sado (7) (ESP)6-4 4-6 6-4[H2H]
R16Emilio Viuda-Hernandez (2) (ESP)Tommy Robredo (WC) (ESP)6-3 3-0 Retired[H2H]
R32Victor Sendin-Huelves (1) (ESP)Gabriel Trujillo-Soler (ESP)7-6 6-2[H2H]
R32Juan-Antonio Saiz-Panadero (ESP)Jose-Ezequiel Lido-Mico (Q) (ESP)7-6 6-1[H2H]
R32Javier Garcia-Sintes (Q) (ESP)Joan Jimenez-Guerra (AND)4-6 7-5 1-0 Retired[H2H]
R32Pedro Nieto-Orellana (ESP)Javier Perez-Vazquez (8) (ESP)6-7 6-4 6-2[H2H]
R32Juan Carlos Ferrero (3) (ESP)Alejandro Gutierrez-De La Maza (WC) (ESP)6-2 6-2[H2H]
R32Carlos Castellanos-Miguel (ESP)David Morente-Guerrero (ESP)4-6 6-4 6-2[H2H]
R32Ivan Navarro (LL) (ESP)Maxime Boye (FRA)7-5 6-3[H2H]
R32Gorka Fraile (5) (ESP)Santiago Ventura (ESP)7-5 6-4[H2H]
R32Feliciano Lopez (6) (ESP)Ezequiel Velez-Ortiz (ESP)6-3 7-5[H2H]
R32Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)Raul Morant-Rivas (WC) (ESP)6-0 6-3[H2H]
R32Andreas Weber (GER)Pedro Canovas-Garcia (Q) (ESP)6-2 6-3[H2H]
R32Rodolphe Cadart (4) (FRA)Fernando Sanchez-Martinez (Q) (ESP)6-0 7-6[H2H]
R32Alberto Banus-Sado (7) (ESP)Borja Gutierrez-De La Maza (WC) (ESP)6-1 6-2[H2H]
R32Marc Canovas-Martos (ESP)Andre Lopes (Q) (PRT)6-4 Retired[H2H]
R32Tommy Robredo (WC) (ESP)Mario Munoz-Bejarano (Q) (ESP)6-1 6-2[H2H]
R32Emilio Viuda-Hernandez (2) (ESP)Angel-Jose Martin-Arroyo (Q) (ESP)7-5 7-5[H2H]
Men's Doubles
FDaniel Pahlsson (SWE)
Robert Samuelsson (SWE)
Juan Carlos Ferrero (ESP)
Feliciano Lopez (ESP)
6-3 3-6 6-2
SFDaniel Pahlsson (SWE)
Robert Samuelsson (SWE)
Pedro Nieto-Orellana (4) (ESP)
Javier Perez-Vazquez (ESP)
6-1 2-6 6-4
SFJuan Carlos Ferrero (ESP)
Feliciano Lopez (ESP)
Jose-Ezequiel Lido-Mico (ESP)
Santiago Ventura (ESP)
6-2 6-4
QFDaniel Pahlsson (SWE)
Robert Samuelsson (SWE)
Antonio Navarro-Garcia (WC) (ESP)
Pedro Navedo-Garcia (ESP)
6-2 6-1
QFPedro Nieto-Orellana (4) (ESP)
Javier Perez-Vazquez (ESP)
Maxime Boye (FRA)
Rodolphe Cadart (FRA)
6-4 6-2
QFJuan Carlos Ferrero (ESP)
Feliciano Lopez (ESP)
Gorka Fraile (3) (ESP)
Angel-Jose Martin-Arroyo (ESP)
6-7 6-4 6-2
QFJose-Ezequiel Lido-Mico (ESP)
Santiago Ventura (ESP)
Pedro Canovas-Garcia (ESP)
Tommy Robredo (ESP)
WO
R16Daniel Pahlsson (SWE)
Robert Samuelsson (SWE)
Carlos Castellanos-Miguel (1) (ESP)
Joan Jimenez-Guerra (AND)
7-5 6-4
R16Antonio Navarro-Garcia (WC) (ESP)
Pedro Navedo-Garcia (ESP)
Cesar Martinez (WC) (ESP)
Gabriel Reyna-Huidobro (ESP)
6-1 6-3
R16Pedro Nieto-Orellana (4) (ESP)
Javier Perez-Vazquez (ESP)
Raul Diaz-Garcia (ESP)
Fernando Sanchez-Martinez (ESP)
5-7 6-2 7-5
R16Maxime Boye (FRA)
Rodolphe Cadart (FRA)
Pablo Gonzalez (COL)
Kai Schmid (GER)
6-2 6-3
R16Juan Carlos Ferrero (ESP)
Feliciano Lopez (ESP)
David Morente-Guerrero (ESP)
Andreas Weber (GER)
6-2 7-6
R16Gorka Fraile (3) (ESP)
Angel-Jose Martin-Arroyo (ESP)
Alejandro Gutierrez-De La Maza (WC) (ESP)
Borja Gutierrez-De La Maza (ESP)
6-2 6-3
R16Jose-Ezequiel Lido-Mico (ESP)
Santiago Ventura (ESP)
Juan-Antonio Saiz-Panadero (ESP)
Emilio Viuda-Hernandez (ESP)
1-6 7-6 7-6
R16Pedro Canovas-Garcia (ESP)
Tommy Robredo (ESP)
Javier Garcia-Sintes (2) (ESP)
Ezequiel Velez-Ortiz (ESP)
4-6 6-4 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Rafael Serpa-Guinazu (1) (ARG)David Cors-Pares (ESP)6-4 6-2[H2H]
Q1Jose-Ezequiel Lido-Mico (2) (ESP)Vitor Ferreira (PRT)7-5 6-2[H2H]
Q1Pedro Canovas-Garcia (3) (ESP)Raul Diaz-Garcia (ESP)6-1 7-6[H2H]
Q1Angel-Jose Martin-Arroyo (4) (ESP)Antonio Navarro-Garcia (14) (ESP)6-4 7-6[H2H]
Q1Fernando Sanchez-Martinez (11) (ESP)Ivan Navarro (5) (ESP)6-1 6-4[H2H]
Q1Mario Munoz-Bejarano (12) (ESP)Kai Schmid (GER)6-3 4-6 6-3[H2H]
Q1Javier Garcia-Sintes (9) (ESP)Helder Lopes (7) (PRT)6-0 7-6[H2H]
Q1Andre Lopes (8) (PRT)Jose-Luis Condor-Fernandez (10) (ESP)6-4 4-6 7-6[H2H]
Q2Rafael Serpa-Guinazu (1) (ARG)Lorenzo Coll-Rodriguez (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q2David Cors-Pares (ESP)Fermin Barquin-De Arostegui (WC) (ESP)6-0 6-2[H2H]
Q2Jose-Ezequiel Lido-Mico (2) (ESP)Airan Kiebel (ESP)6-0 6-2[H2H]
Q2Vitor Ferreira (PRT)Jose-Luis Vallejo-Garcia (ESP)7-5 6-3[H2H]
Q2Pedro Canovas-Garcia (3) (ESP)Mikhail Elgin (RUS)6-1 6-2[H2H]
Q2Raul Diaz-Garcia (ESP)Jorge Martin-Fernandez (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q2Angel-Jose Martin-Arroyo (4) (ESP)Jorge Jimenez-Letrado (ESP)6-1 6-1[H2H]
Q2Antonio Navarro-Garcia (14) (ESP)Eloy Guerrero-Vallespin (ESP)6-0 6-3[H2H]
Q2Ivan Navarro (5) (ESP)Jesus Escribano-Joven (ESP)6-4 7-6[H2H]
Q2Fernando Sanchez-Martinez (11) (ESP)Jose-Manuel Cuenca-Castello (WC) (ESP)6-1 6-4[H2H]
Q2Kai Schmid (GER)Christian Requeni-Sivera (ESP)6-3 6-1[H2H]
Q2Mario Munoz-Bejarano (12) (ESP)Gerard Gramatica (WC) (ARG)6-4 7-6[H2H]
Q2Helder Lopes (7) (PRT)Jose-Manuel Garcia-Rodriguez (ESP)2-6 6-2 6-4[H2H]
Q2Javier Garcia-Sintes (9) (ESP)Jose Nunes (PRT)6-1 6-1[H2H]
Q2Andre Lopes (8) (PRT)Arturo Planell (MEX)6-2 7-5[H2H]
Q2Jose-Luis Condor-Fernandez (10) (ESP)Sergi Farro-Soler (ESP)6-4 6-1[H2H]
Q3Rafael Serpa-Guinazu (1) (ARG)Daniel Uson-Olaso (ESP)6-3 6-1[H2H]
Q3Lorenzo Coll-Rodriguez (ESP)Mateo Fiol-Bibiloni (ESP)6-4 4-6 6-3[H2H]
Q3David Cors-Pares (ESP)Salvador Tomas-Tomas (WC) (ESP)6-1 7-6[H2H]
Q3Fermin Barquin-De Arostegui (WC) (ESP)Juan Soberon (WC) (ESP)6-1 3-6 6-2[H2H]
Q3Jose-Ezequiel Lido-Mico (2) (ESP)Jose-Luis Mate-Munoz (ESP)6-2 7-5[H2H]
Q3Airan Kiebel (ESP)Pablo Gonzalez (COL)6-2 6-7 6-4[H2H]
Q3Vitor Ferreira (PRT)Israel Najera-Aliende (ESP)6-4 5-7 7-5[H2H]
Q3Jose-Luis Vallejo-Garcia (ESP)Carlos Herrero-Tambo (15) (ESP)2-6 6-3 6-3[H2H]
Q3Pedro Canovas-Garcia (3) (ESP)Miguel Olaso-de la Rica (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q3Mikhail Elgin (RUS)Daniel Munoz-De La Nava (ESP)6-2 7-6[H2H]
Q3Raul Diaz-Garcia (ESP)Oleg Ouchakov (A) (RUS)6-0 6-3[H2H]
Q3Jorge Martin-Fernandez (ESP)Joao Antunes (13) (PRT)6-1 6-3[H2H]
Q3Angel-Jose Martin-Arroyo (4) (ESP)Gorka Sanchez (ESP)6-2 6-3[H2H]
Q3Jorge Jimenez-Letrado (ESP)Javier Pineiro (ESP)6-0 6-2[H2H]
Q3Eloy Guerrero-Vallespin (ESP)Jon Sanchez (ESP)7-5 7-5[H2H]
Q3Antonio Navarro-Garcia (14) (ESP)Joseba Diego-Allende (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q3Ivan Navarro (5) (ESP)Jesus Beltran-Palmero (WC) (ESP)6-3 6-0[H2H]
Q3Jesus Escribano-Joven (ESP)Javier Romero-Barrio (ESP)7-6 4-6 6-2[H2H]
Q3Jose-Manuel Cuenca-Castello (WC) (ESP)Gian-Maria Benatti (ITA)7-6 2-6 6-2[H2H]
Q3Fernando Sanchez-Martinez (11) (ESP)Oscar Hernandez Perez (ESP)7-5 6-4[H2H]
Q3Christian Requeni-Sivera (ESP)Marc Marco-Ripoll (6) (ESP)6-4 7-5[H2H]
Q3Kai Schmid (GER)Alex Rendon (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q3Gerard Gramatica (WC) (ARG)Roger Fradera-Jubany (ESP)5-7 6-2 6-2[H2H]
Q3Mario Munoz-Bejarano (12) (ESP)Karim Zarini ()6-2 6-4[H2H]
Q3Helder Lopes (7) (PRT)Alejandro Sorrentini-Gutierrez (ESP)6-2 6-3[H2H]
Q3Jose-Manuel Garcia-Rodriguez (ESP)Antonio Van Grichen ()6-4 6-3[H2H]
Q3Jose Nunes (PRT)Cesar Lapucci (WC) (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q3Javier Garcia-Sintes (9) (ESP)Ivan Lopez-Rios (ESP)6-3 7-5[H2H]
Q3Andre Lopes (8) (PRT)Ezequiel Nastari ()6-2 6-2[H2H]
Q3Arturo Planell (MEX)Borja Anglada-Orengo (ESP)3-6 6-4 6-1[H2H]
Q3Sergi Farro-Soler (ESP)Alberto Fernandez-Leroy (ESP)6-1 6-1[H2H]
Q3Jose-Luis Condor-Fernandez (10) (ESP)Francisco Mendez-Garcia (ESP)6-4 3-6 6-2[H2H]