ATP Spain F6 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Spain F6 Futures Discussion!


Share This...


Spain F6 Futures Event Details:

2014-04-21Clay
OutdoorMadrid, Spain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Spain F6 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRicardo Ojeda Lara (8) (ESP)Ivan Arenas-Gualda (1) (ESP)3-6 6-3 6-3 [H2H]
SFIvan Arenas-Gualda (1) (ESP)Marcos Giraldi Requena (5) (ESP)6-2 6-4 [H2H]
SFRicardo Ojeda Lara (8) (ESP)Marc Giner (2) (ESP)6-3 6-4 [H2H]
QFIvan Arenas-Gualda (1) (ESP)Carlos Boluda-Purkiss (6) (ESP)3-6 7-6(4) 6-2 [H2H]
QFMarcos Giraldi Requena (5) (ESP)Marc Garcia-Roman (Q) (ESP)7-6(5) 6-4 [H2H]
QFRicardo Ojeda Lara (8) (ESP)Miguel Semmler (WC) (ESP)6-4 6-3 [H2H]
QFMarc Giner (2) (ESP)Ivan Gakhov (RUS)7-6(5) 6-2 [H2H]
R16Ivan Arenas-Gualda (1) (ESP)Dariusz Lipka (Q) (POL)6-1 6-3 [H2H]
R16Carlos Boluda-Purkiss (6) (ESP)Jordi Munoz-Abreu (VEN)7-6(7) 6-7(3) 7-6(2) [H2H]
R16Marc Garcia-Roman (Q) (ESP)Ricardo Villacorta-Alonso (4) (ESP)4-6 6-4 7-6(4) [H2H]
R16Marcos Giraldi Requena (5) (ESP)Mauricio Alvarez-Guzman (Q) (CHI)6-2 6-3 [H2H]
R16Ricardo Ojeda Lara (8) (ESP)Eduard Esteve Lobato (ESP)5-0 Retired[H2H]
R16Miguel Semmler (WC) (ESP)Laurent Rochette (FRA)7-5 6-4 [H2H]
R16Ivan Gakhov (RUS)Jan Blecha (CZE)3-6 7-6(4) 6-2 [H2H]
R16Marc Giner (2) (ESP)Alberto Santos Bravo (Q) (ESP)6-1 6-3 [H2H]
R32Ivan Arenas-Gualda (1) (ESP)Ilya Vasilyev (Q) (RUS)6-3 4-6 6-1 [H2H]
R32Dariusz Lipka (Q) (POL)Pablo Vivero Gonzalez (WC) (ESP)6-1 6-4 [H2H]
R32Jordi Munoz-Abreu (VEN)Alejandro Artunedo (Q) (ESP)6-2 6-3 [H2H]
R32Carlos Boluda-Purkiss (6) (ESP)Javier Pulgar-Garcia (WC) (ESP)6-1 4-6 7-5 [H2H]
R32Ricardo Villacorta-Alonso (4) (ESP)Pedro Dominguez Alonso (Q) (ESP)6-3 6-4 [H2H]
R32Marc Garcia-Roman (Q) (ESP)Adam Sanjurjo Hermida (ESP)7-6(7) 6-3 [H2H]
R32Mauricio Alvarez-Guzman (Q) (CHI)Jorge Hernando-Ruano (ESP)6-4 6-2 [H2H]
R32Marcos Giraldi Requena (5) (ESP)Hassan Ndayishimiye (BDI)6-1 6-3 [H2H]
R32Ricardo Ojeda Lara (8) (ESP)Juan Sebastian Gomez (COL)6-2 6-2 [H2H]
R32Eduard Esteve Lobato (ESP)Eric Prodon (FRA)4-6 7-6(10) 7-5 [H2H]
R32Miguel Semmler (WC) (ESP)Jaime Fermosell (WC) (ESP)6-4 6-3 [H2H]
R32Laurent Rochette (FRA)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (3) (ESP)7-6(4) 6-4 [H2H]
R32Jan Blecha (CZE)Jaime Pulgar-Garcia (7) (ESP)6-4 6-3 [H2H]
R32Ivan Gakhov (RUS)Ivan Gomez Mantilla (Q) (ESP)6-2 7-6(7) [H2H]
R32Alberto Santos Bravo (Q) (ESP)Stanislav Poplavskyy (UKR)2-6 6-4 7-6(3) [H2H]
R32Marc Giner (2) (ESP)Matthew Short (GBR)7-5 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FJorge Hernando-Ruano (ESP)
Ricardo Villacorta-Alonso (ESP)
Ivan Arenas-Gualda (2) (ESP)
Carlos Boluda-Purkiss (ESP)
7-5 6-4
SFJorge Hernando-Ruano (ESP)
Ricardo Villacorta-Alonso (ESP)
Mauricio Alvarez-Guzman (4) (CHI)
Jordi Munoz-Abreu (VEN)
6-1 6-0
SFIvan Arenas-Gualda (2) (ESP)
Carlos Boluda-Purkiss (ESP)
Tomas Fernandez (A) (ARG)
Ilya Vasilyev (RUS)
6-2 6-2
QFJorge Hernando-Ruano (ESP)
Ricardo Villacorta-Alonso (ESP)
Juan-Samuel Arauzo-Martinez (1) (ESP)
Jaime Pulgar-Garcia (ESP)
6-3 7-6(2)
QFMauricio Alvarez-Guzman (4) (CHI)
Jordi Munoz-Abreu (VEN)
Marc Garcia-Roman (ESP)
Juan Sebastian Gomez (COL)
6-4 6-7(3) [10-6]
QFTomas Fernandez (A) (ARG)
Ilya Vasilyev (RUS)
Eduard Esteve Lobato (3) (ESP)
Adam Sanjurjo Hermida (ESP)
WO
QFIvan Arenas-Gualda (2) (ESP)
Carlos Boluda-Purkiss (ESP)
Ivan Gakhov (RUS)
Jaume Pla Malfeito (ESP)
6-7(5) 7-6(4) [10-2]
R16Juan-Samuel Arauzo-Martinez (1) (ESP)
Jaime Pulgar-Garcia (ESP)
Nacho Blazquez Dominguez (WC) (ESP)
Alonso Tellez Agudiez (ESP)
6-2 6-2
R16Jorge Hernando-Ruano (ESP)
Ricardo Villacorta-Alonso (ESP)
Marcos Giraldi Requena (ESP)
Ivan Gomez Mantilla (ESP)
7-6(5) 3-6 [11-9]
R16Mauricio Alvarez-Guzman (4) (CHI)
Jordi Munoz-Abreu (VEN)
Marc Giner (ESP)
Ricardo Ojeda Lara (ESP)
6-4 3-6 [11-9]
R16Marc Garcia-Roman (ESP)
Juan Sebastian Gomez (COL)
Jaime Fermosell (WC) (ESP)
Stefan Privee (NED)
6-1 7-6(3)
R16Tomas Fernandez (A) (ARG)
Ilya Vasilyev (RUS)
Rafael Mazon-Hernandez (ESP)
Alberto Santos Bravo (ESP)
6-3 6-1
R16Eduard Esteve Lobato (3) (ESP)
Adam Sanjurjo Hermida (ESP)
Alex Dominguez Soto (WC) (ESP)
Eduardo Andres Urgell Bustamante (ESP)
6-3 7-6(3)
R16Ivan Gakhov (RUS)
Jaume Pla Malfeito (ESP)
Denis Merkulov (RUS)
Matthew Short (GBR)
6-3 6-1
R16Ivan Arenas-Gualda (2) (ESP)
Carlos Boluda-Purkiss (ESP)
Jan Blecha (CZE)
Stanislav Poplavskyy (UKR)
7-6(5) 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alejandro Artunedo (15) (ESP)Alberto Caceres Casas (ESP)3-6 6-3 6-4 [H2H]
Q1Marc Garcia-Roman (2) (ESP)Martin Beran (CAN)6-1 6-2 [H2H]
Q1Dariusz Lipka (3) (POL)Antonio Cembellin Prieto (ESP)6-2 7-5 [H2H]
Q1Pedro Dominguez Alonso (4) (ESP)Tomas Fernandez (ARG)6-3 6-1 [H2H]
Q1Ilya Vasilyev (5) (RUS)Jaume Pla Malfeito (11) (ESP)6-1 6-2 [H2H]
Q1Mauricio Alvarez-Guzman (10) (CHI)Alejandro Ibanez Gallego (ESP)6-1 6-1 [H2H]
Q1Alberto Santos Bravo (7) (ESP)Rutger Cramer (A) (NED)6-1 6-4 [H2H]
Q1Ivan Gomez Mantilla (12) (ESP)Jorge Martinez Martinez (8) (ESP)1-6 6-1 6-1 [H2H]
Q2Alberto Caceres Casas (ESP)Samuel Ribeiro Navarrete (1) (ESP)6-3 3-0 Retired[H2H]
Q2Alejandro Artunedo (15) (ESP)Piercarlo Bianciardi (ITA)7-6(3) 3-6 6-0 [H2H]
Q2Marc Garcia-Roman (2) (ESP)Rudolfs Mednis (LAT)WO[H2H]
Q2Martin Beran (CAN)Tomas Builes (9) (COL)6-4 6-1 [H2H]
Q2Dariusz Lipka (3) (POL)Inigo Santos-Fernandez (ESP)6-2 6-2 [H2H]
Q2Antonio Cembellin Prieto (ESP)Rafael Mazon-Hernandez (14) (ESP)4-6 7-5 6-2 [H2H]
Q2Pedro Dominguez Alonso (4) (ESP)David Redondo Pereira (ESP)6-2 6-1 [H2H]
Q2Tomas Fernandez (ARG)Roberto Herrero Araguas (ESP)3-6 6-3 6-0 [H2H]
Q2Ilya Vasilyev (5) (RUS)Pavel Lipka (POL)7-5 6-3 [H2H]
Q2Jaume Pla Malfeito (11) (ESP)Sergio Redondo Pereira (ESP)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q2Alejandro Ibanez Gallego (ESP)Borja Rodriguez Manzano (6) (ESP)4-6 6-4 Retired[H2H]
Q2Mauricio Alvarez-Guzman (10) (CHI)Danyal Sualehe (POR)7-6(6) 6-3 [H2H]
Q2Alberto Santos Bravo (7) (ESP)Guillermo Nicolas (ESP)2-6 7-5 6-0 [H2H]
Q2Rutger Cramer (A) (NED)Alvaro Terron Gonzalez (ESP)6-4 6-4 [H2H]
Q2Jorge Martinez Martinez (8) (ESP)Javier Amantegui (ESP)6-1 6-3 [H2H]
Q2Ivan Gomez Mantilla (12) (ESP)Diego-Jose Manrique-Velazquez (ESP)6-2 4-6 6-3 [H2H]
Q3Samuel Ribeiro Navarrete (1) (ESP)Ibai Gomez (ESP)6-3 6-1 [H2H]
Q3Alberto Caceres Casas (ESP)Eric Domingo (WC) (ESP)6-2 6-0 [H2H]
Q3Piercarlo Bianciardi (ITA)Yahir Alcolea Salido (ESP)6-2 6-4 [H2H]
Q3Alejandro Artunedo (15) (ESP)Nikita Kardivar (USA)6-4 7-5 [H2H]
Q3Marc Garcia-Roman (2) (ESP)Rafael Moreno-Higueras (ESP)6-2 6-1 [H2H]
Q3Rudolfs Mednis (LAT)Francisco Adolfo Blanco Paris (ESP)7-6(3) Retired[H2H]
Q3Martin Beran (CAN)Alex Molina (ESP)4-6 6-1 6-2 [H2H]
Q3Tomas Builes (9) (COL)Sergey Baryshev (RUS)5-7 7-6(3) 6-3 [H2H]
Q3Dariusz Lipka (3) (POL)Alonso Tellez Agudiez (WC) (ESP)6-3 6-2 [H2H]
Q3Inigo Santos-Fernandez (ESP)Daniel Ledesma Pineda (ESP)6-2 6-2 [H2H]
Q3Antonio Cembellin Prieto (ESP)Manuel Montalvo Hidalgo (ESP)6-4 3-6 6-4 [H2H]
Q3Rafael Mazon-Hernandez (14) (ESP)Alex Dominguez Soto (ESP)6-4 6-3 [H2H]
Q3Pedro Dominguez Alonso (4) (ESP)Nacho Blazquez Dominguez (ESP)6-2 6-0 [H2H]
Q3David Redondo Pereira (ESP)Jeremias Lima-Perez (ESP)6-2 6-4 [H2H]
Q3Roberto Herrero Araguas (ESP)Jose Pineda (WC) (ESP)6-1 6-1 [H2H]
Q3Tomas Fernandez (ARG)Thibault Forget (16) (FRA)7-5 6-2 [H2H]
Q3Ilya Vasilyev (5) (RUS)Mario Paccini Sancho (WC) (ESP)6-0 2-6 6-4 [H2H]
Q3Pavel Lipka (POL)Juan Pablo Canas Garcia (ESP)4-6 6-3 6-2 [H2H]
Q3Sergio Redondo Pereira (ESP)Stefan Privee (WC) (NED)6-1 6-3 [H2H]
Q3Jaume Pla Malfeito (11) (ESP)Vicente Monton Queralt (ESP)6-2 6-0 [H2H]
Q3Borja Rodriguez Manzano (6) (ESP)Guillermo Artiz Mateo (WC) (ESP)6-4 7-5 [H2H]
Q3Alejandro Ibanez Gallego (ESP)Alejandro Ridruejo Florez (ESP)7-6(2) 3-0 Retired[H2H]
Q3Danyal Sualehe (POR)Alejandro Garcia Moreno (ESP)7-6(6) 6-4 [H2H]
Q3Mauricio Alvarez-Guzman (10) (CHI)Jose Maria Martin De Oliva Carr (ESP)6-2 6-1 [H2H]
Q3Alberto Santos Bravo (7) (ESP)Faustino Arrogante-De Lanuza (ESP)6-4 7-5 [H2H]
Q3Guillermo Nicolas (ESP)Arturo Torregrosa Velilla (ESP)6-3 6-1 [H2H]
Q3Alvaro Terron Gonzalez (ESP)Bruno Mardones (WC) (ESP)1-6 6-4 6-3 [H2H]
Q3Rutger Cramer (A) (NED)Hugo Largo (WC) (ESP)6-3 6-2 [H2H]
Q3Jorge Martinez Martinez (8) (ESP)Gil Uwe Grund (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q3Javier Amantegui (ESP)Eduardo Andres Urgell Bustamante (ESP)6-3 6-1 [H2H]
Q3Diego-Jose Manrique-Velazquez (ESP)Luis Diego Chavez Villalpando (ESP)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q3Ivan Gomez Mantilla (12) (ESP)Guanarteme Nuez Delgado (ESP)7-5 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Spain F6 Futures draw (Men's) 2014?
Who will win Spain F6 Futures?