ATP Spain F36 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Spain F36 Futures Discussion!


Share This...


Spain F36 Futures Event Details:

2016-11-07Hard
OutdoorSpain
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Spain F36 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FRoberto Ortega-Olmedo (3) (ESP)Jaume Munar (1) (ESP)6-0 7-6(4)[H2H]
SFJaume Munar (1) (ESP)Mario Vilella Martinez (4) (ESP)6-7(1) 7-5 6-4[H2H]
SFRoberto Ortega-Olmedo (3) (ESP)Ricardo Ojeda Lara (2) (ESP)7-5 6-4[H2H]
QFJaume Munar (1) (ESP)Hannes Wagner ()6-1 6-0[H2H]
QFMario Vilella Martinez (4) (ESP)Pablo Vivero Gonzalez (5) (ESP)3-6 6-3 6-4[H2H]
QFRoberto Ortega-Olmedo (3) (ESP)Joao Monteiro (8) ()7-6(5) 6-3[H2H]
QFRicardo Ojeda Lara (2) (ESP)Alejandro Davidovich Fokina (ESP)6-3 3-6 6-2[H2H]
R16Jaume Munar (1) (ESP)Alejandro Ibanez Gallego (ESP)6-1 6-1[H2H]
R16Hannes Wagner ()Adria Soriano Barrera (ESP)6-4 6-4[H2H]
R16Mario Vilella Martinez (4) (ESP)David Vega Hernandez (ESP)6-4 6-3[H2H]
R16Pablo Vivero Gonzalez (5) (ESP)Alejandro Artunedo (ESP)7-5 6-0[H2H]
R16Joao Monteiro (8) ()Raul Brancaccio (ITA)6-4 1-6 6-2[H2H]
R16Roberto Ortega-Olmedo (3) (ESP)Benjamin Pietri (FRA)6-2 6-1[H2H]
R16Alejandro Davidovich Fokina (ESP)Antonio Javier Ayala Hernandez (ESP)6-2 7-5[H2H]
R16Ricardo Ojeda Lara (2) (ESP)Alexander Carlos Parker (GBR)6-1 6-0[H2H]
R32Jaume Munar (1) (ESP)Nuno Deus (PRT)6-2 6-3[H2H]
R32Alejandro Ibanez Gallego (ESP)Tiago Cacao ()6-2 2-6 6-3[H2H]
R32Adria Soriano Barrera (ESP)Sergio CAPEL Vicente (WC) (ESP)6-2 7-6(1)[H2H]
R32Hannes Wagner ()Jaume Pla Malfeito (7) (ESP)6-2 1-6 7-5[H2H]
R32Mario Vilella Martinez (4) (ESP)Vullnet Tashi (SUI)6-4 6-2[H2H]
R32David Vega Hernandez (ESP)Alexei Popyrin (AUS)6-4 6-3[H2H]
R32Alejandro Artunedo (ESP)Alexandru Vasile Manole (WC) (ROU)6-2 6-2[H2H]
R32Pablo Vivero Gonzalez (5) (ESP)Jorge Hernando-Ruano (ESP)7-6(2) 4-6 6-0[H2H]
R32Joao Monteiro (8) ()Iouri Sant Syromolotov Netrebin (WC) (ESP)6-1 6-3[H2H]
R32Raul Brancaccio (ITA)Javier Barranco Cosano (ESP)7-6(6) 6-2[H2H]
R32Benjamin Pietri (FRA)Jorge Blanco Guadalupe (ESP)7-5 7-6(5)[H2H]
R32Roberto Ortega-Olmedo (3) (ESP)Bruno Mardones (ESP)6-4 6-1[H2H]
R32Alejandro Davidovich Fokina (ESP)Andres Artunedo Martinavarr (6) (ESP)6-4 6-1[H2H]
R32Antonio Javier Ayala Hernandez (ESP)Jaime Fermosell (ESP)6-0 6-0[H2H]
R32Alexander Carlos Parker (GBR)Alejandro Ortega Palacios (WC) (ESP)6-0 3-0 Retired[H2H]
R32Ricardo Ojeda Lara (2) (ESP)Peter Bothwell (IRL)6-4 6-1[H2H]
Men's Doubles
FJavier Barranco Cosano (4) (ESP)
Raul Brancaccio (ITA)
Roberto Ortega-Olmedo (1) (ESP)
David Vega Hernandez (ESP)
6-3 6-0
SFRoberto Ortega-Olmedo (1) (ESP)
David Vega Hernandez (ESP)
Alejandro Davidovich Fokina (3) (ESP)
Alexis Klegou (BEN)
4-6 7-6(3) 10-7
SFJavier Barranco Cosano (4) (ESP)
Raul Brancaccio (ITA)
Peter Bothwell (IRL)
Samuel Bothwell (IRL)
7-5 7-5
QFRoberto Ortega-Olmedo (1) (ESP)
David Vega Hernandez (ESP)
Pedro BERNABE Franco (WC) (ESP)
Manuel Valcarcel (ESP)
6-1 6-1
QFAlejandro Davidovich Fokina (3) (ESP)
Alexis Klegou (BEN)
Alejandro Garcia Saez (ESP)
Mario Vilella Martinez (ESP)
6-2 4-1 Retired
QFJavier Barranco Cosano (4) (ESP)
Raul Brancaccio (ITA)
Alejandro Ibanez Gallego (ESP)
Yannick Martell Beuzit (ESP)
6-7(4) 6-4 10-7
QFPeter Bothwell (IRL)
Samuel Bothwell (IRL)
Nuno Deus (2) (PRT)
Joao Monteiro ()
2-6 7-5 10-4
R16Roberto Ortega-Olmedo (1) (ESP)
David Vega Hernandez (ESP)
Alexandru Vasile Manole (ROU)
Iouri Sant Syromolotov Netrebin (ESP)
7-5 6-2
R16Pedro BERNABE Franco (WC) (ESP)
Manuel Valcarcel (ESP)
Alejandro Alaix (ESP)
Alejandro Ortega Palacios (ESP)
WO
R16Alejandro Davidovich Fokina (3) (ESP)
Alexis Klegou (BEN)
Jorge Blanco Guadalupe (WC) (ESP)
Carlos Fernandez-espinar (ESP)
6-4 6-2
R16Alejandro Garcia Saez (ESP)
Mario Vilella Martinez (ESP)
Jorge Hernando-Ruano (ESP)
Pablo Vivero Gonzalez (ESP)
6-3 7-6(6)
R16Alejandro Ibanez Gallego (ESP)
Yannick Martell Beuzit (ESP)
Sergio CAPEL Vicente (WC) (ESP)
Benjamin WINTER Lopez (ESP)
6-3 6-0
R16Javier Barranco Cosano (4) (ESP)
Raul Brancaccio (ITA)
Tiago Cacao ()
Luis Faria (BRA)
6-4 6-2
R16Peter Bothwell (IRL)
Samuel Bothwell (IRL)
Bruno Mardones (ESP)
Vullnet Tashi (SUI)
2-6 6-3 10-6
R16Nuno Deus (2) (PRT)
Joao Monteiro ()
Boris Beumer (NLD)
Hannes Wagner ()
6-2 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Javier Barranco Cosano (1) (ESP)Boris Beumer (NLD)6-1 6-2[H2H]
Q1Bruno Mardones (2) (ESP)David Catala Juan (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q1Peter Bothwell (3) (IRL)Jose Luis Sangroniz Ojer (ESP)6-3 6-1[H2H]
Q1Benjamin Pietri (4) (FRA)Marcos Torralbo-Albos (ESP)3-6 6-2 6-4[H2H]
Q1Antonio Javier Ayala Hernandez (ESP)Javier Molino (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q1Alexander Carlos Parker (GBR)Alejandro Garcia Saez (6) (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q1Jorge Blanco Guadalupe (7) (ESP)Yan Bondarevskiy (RUS)6-2 7-6(4)[H2H]
Q1Adria Soriano Barrera (ESP)Nicolas ALVAREZ Varona (11) (ESP)6-3 2-6 6-4[H2H]
Q2Javier Barranco Cosano (1) (ESP)Pol BOTIFOLL Rius (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q2Boris Beumer (NLD)Jose Vicent Monsonis Uso (ESP)6-4 6-3[H2H]
Q2Bruno Mardones (2) (ESP)Martins Rocens (LAT)6-3 6-4[H2H]
Q2David Catala Juan (ESP)Gonzalo Orozco Carrasco (ESP)7-6(1) 6-3[H2H]
Q2Peter Bothwell (3) (IRL)Luis Faria (BRA)6-4 6-0[H2H]
Q2Jose Luis Sangroniz Ojer (ESP)Julian Alexander Reynolds (AUS)4-6 6-1 6-3[H2H]
Q2Benjamin Pietri (4) (FRA)Francisco MARTINEZ Escot (ESP)6-2 6-3[H2H]
Q2Marcos Torralbo-Albos (ESP)Felipe STEPANOV Zyabtchenko (ESP)6-4 6-3[H2H]
Q2Antonio Javier Ayala Hernandez (ESP)Juan Pablo Canas Garcia (5) (ESP)6-4 6-3[H2H]
Q2Javier Molino (ESP)Leonid Sorkin (WC) (RUS)1-6 7-6(5) 6-2[H2H]
Q2Alejandro Garcia Saez (6) (ESP)Tao CASTILLO Bernal (ESP)3-6 7-6(7) 6-0[H2H]
Q2Alexander Carlos Parker (GBR)Samuel Bothwell (9) (IRL)6-0 6-2[H2H]
Q2Jorge Blanco Guadalupe (7) (ESP)Alberto Berbegal Moreno (ESP)6-3 3-6 6-4[H2H]
Q2Yan Bondarevskiy (RUS)Jose Antonio ARCOS DEL Valle (WC) (ESP)7-6(2) 6-0[H2H]
Q2Adria Soriano Barrera (ESP)Benjamin Rosen (USA)6-3 4-6 6-3[H2H]
Q2Nicolas ALVAREZ Varona (11) (ESP)Luis GOMAR Monio (ESP)3-6 6-0 6-2[H2H]
Q3Javier Barranco Cosano (1) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Pol BOTIFOLL Rius (ESP)Benjamin Niv (BUL)6-4 7-6(2)[H2H]
Q3Boris Beumer (NLD)Omar Elkadi (EGY)6-1 6-7(5) 7-5[H2H]
Q3Jose Vicent Monsonis Uso (ESP)Antonio Frutos Calatayud (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q3Bruno Mardones (2) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Martins Rocens (LAT)Diego MORCILLO Oruno (WC) (ESP)6-1 6-1[H2H]
Q3Gonzalo Orozco Carrasco (ESP)Ernesto De Haro Sotorrio (ESP)6-0 6-7(5) 6-3[H2H]
Q3David Catala Juan (ESP)Sergio INGLES GARRE (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q3Peter Bothwell (3) (IRL)ByeBye[H2H]
Q3Luis Faria (BRA)Tony Petrola (FIN)6-0 6-2[H2H]
Q3Julian Alexander Reynolds (AUS)Maximiliano ROMAN Mayorga (CHI)6-2 6-0[H2H]
Q3Jose Luis Sangroniz Ojer (ESP)Alejandro Alaix (ESP)3-6 6-3 6-2[H2H]
Q3Benjamin Pietri (4) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Francisco MARTINEZ Escot (ESP)Adria Alvarez (ESP)6-1 6-2[H2H]
Q3Felipe STEPANOV Zyabtchenko (ESP)Carlos Fernandez-espinar (ESP)7-6(5) 4-6 6-2[H2H]
Q3Marcos Torralbo-Albos (ESP)Pedro BERNABE Franco (ESP)6-0 6-3[H2H]
Q3Juan Pablo Canas Garcia (5) (ESP)Yannick Martell Beuzit (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q3Antonio Javier Ayala Hernandez (ESP)Benoit Legrand (FRA)6-0 6-1[H2H]
Q3Javier Molino (ESP)Manuel Montalvo Hidalgo (ESP)6-4 2-6 6-2[H2H]
Q3Leonid Sorkin (WC) (RUS)Marcel Marlon Sudzum (NLD)7-6(3) 6-2[H2H]
Q3Alejandro Garcia Saez (6) (ESP)Luis Enrique Mancilla De La Cruz (MEX)6-2 6-1[H2H]
Q3Tao CASTILLO Bernal (ESP)Ivan Constantino Gijon Arruabarrena (ESP)6-7(4) 6-2 6-3[H2H]
Q3Alexander Carlos Parker (GBR)Imanol LOPEZ Morillo (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q3Samuel Bothwell (9) (IRL)Manuel Valcarcel (ESP)7-5 6-0[H2H]
Q3Jorge Blanco Guadalupe (7) (ESP)Benjamin WINTER Lopez (ESP)7-5 7-5[H2H]
Q3Alberto Berbegal Moreno (ESP)Egill Sigurdsson (ISL)6-0 6-2[H2H]
Q3Jose Antonio ARCOS DEL Valle (WC) (ESP)Mario TORRA Cabrera (ESP)6-4 6-3[H2H]
Q3Yan Bondarevskiy (RUS)Sergi Perez Contri (10) (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q3Adria Soriano Barrera (ESP)Anton Desyatnik (8) (RUS)6-1 5-7 6-1[H2H]
Q3Benjamin Rosen (USA)Axel Franck (BEL)6-1 6-4[H2H]
Q3Luis GOMAR Monio (ESP)Eduardo Villar (ESP)6-1 6-2[H2H]
Q3Nicolas ALVAREZ Varona (11) (ESP)Francecs Xavier Peregrino (ESP)6-0 6-3[H2H]