ATP Spain F30 Futures Draw (Men's) - 2013

Click Here To Join The Spain F30 Futures Discussion!


Share This...


Spain F30 Futures Event Details:

2013-09-09Hard
OutdoorMadrid, Spain
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Spain F30 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FIvan Arenas-Gualda (1) (ESP)Jaime Pulgar-Garcia (8) (ESP)6-2 6-4 [H2H]
SFIvan Arenas-Gualda (1) (ESP)Oriol Roca Batalla (4) (ESP)6-4 6-0 [H2H]
SFJaime Pulgar-Garcia (8) (ESP)Yannick Jankovits (3) (FRA)6-4 1-6 6-3 [H2H]
QFIvan Arenas-Gualda (1) (ESP)Sergio Magro Moreno (ESP)6-2 6-1 [H2H]
QFOriol Roca Batalla (4) (ESP)Federico Zeballos (6) (BOL)7-5 6-7(1) 6-2 [H2H]
QFYannick Jankovits (3) (FRA)Giammarco Micolani (7) (ITA)6-1 6-2 [H2H]
QFJaime Pulgar-Garcia (8) (ESP)David Vega Hernandez (2) (ESP)4-6 6-3 6-1 [H2H]
R16Ivan Arenas-Gualda (1) (ESP)Miguel Semmler (WC) (ESP)6-4 6-4 [H2H]
R16Sergio Magro Moreno (ESP)Diego-Jose Manrique-Velazquez (Q) (ESP)6-0 6-4 [H2H]
R16Oriol Roca Batalla (4) (ESP)Marcos Giraldi Requena (ESP)6-3 6-3 [H2H]
R16Federico Zeballos (6) (BOL)Ivan Gakhov (RUS)6-0 6-4 [H2H]
R16Giammarco Micolani (7) (ITA)Alberto Santos Bravo (ESP)6-3 4-6 6-3 [H2H]
R16Yannick Jankovits (3) (FRA)David Jorda Sanchis (ESP)6-3 6-3 [H2H]
R16Jaime Pulgar-Garcia (8) (ESP)Adam Sanjurjo Hermida (ESP)6-3 6-1 [H2H]
R16David Vega Hernandez (2) (ESP)Jorge Hernando-Ruano (ESP)6-1 Retired[H2H]
R32Ivan Arenas-Gualda (1) (ESP)Jaume Pla Malfeito (Q) (ESP)6-2 6-2 [H2H]
R32Miguel Semmler (WC) (ESP)Jose-Ricardo Nunes (Q) (POR)7-6(4) 6-1 [H2H]
R32Sergio Magro Moreno (ESP)Alex Molina (Q) (ESP)6-4 6-1 [H2H]
R32Diego-Jose Manrique-Velazquez (Q) (ESP)Ricardo Villacorta-Alonso (5) (ESP)4-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Oriol Roca Batalla (4) (ESP)Murkel Alejandro Dellien Velasco (Q) (BOL)6-2 6-2 [H2H]
R32Marcos Giraldi Requena (ESP)Alejandro Mendoza (BOL)7-6(8) 7-5 [H2H]
R32Ivan Gakhov (RUS)Frederico Ferreira Silva (POR)7-6(3) 7-6(8) [H2H]
R32Federico Zeballos (6) (BOL)Francisco Adolfo Blanco Paris (WC) (ESP)6-1 6-2 [H2H]
R32Giammarco Micolani (7) (ITA)Bayo Philips (Q) (USA)6-3 6-3 [H2H]
R32Alberto Santos Bravo (ESP)Nicholas Baez (LL) (USA)6-0 5-7 5-2 Retired[H2H]
R32David Jorda Sanchis (ESP)Alberto Romero De Avila Senise (WC) (ESP)6-3 3-6 6-3 [H2H]
R32Yannick Jankovits (3) (FRA)Eduardo Andres Urgell Bustamante (Q) (ESP)6-1 6-3 [H2H]
R32Jaime Pulgar-Garcia (8) (ESP)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP)6-3 6-1 [H2H]
R32Adam Sanjurjo Hermida (ESP)Nikita Kardivar (Q) (USA)1-6 7-5 6-4 [H2H]
R32Jorge Hernando-Ruano (ESP)Ander De Lorenzo-Aracama (WC) (ESP)6-4 4-0 Retired[H2H]
R32David Vega Hernandez (2) (ESP)Rafael Mazon-Hernandez (ESP)6-3 7-5 [H2H]
Men's Doubles
FOriol Roca Batalla (3) (ESP)
Adam Sanjurjo Hermida (ESP)
Alejandro Mendoza (4) (BOL)
Federico Zeballos (BOL)
7-6(3) 6-4
SFOriol Roca Batalla (3) (ESP)
Adam Sanjurjo Hermida (ESP)
Juan-Samuel Arauzo-Martinez (1) (ESP)
Ivan Arenas-Gualda (ESP)
6-3 7-6(4)
SFAlejandro Mendoza (4) (BOL)
Federico Zeballos (BOL)
Jaime Pulgar-Garcia (2) (ESP)
David Vega Hernandez (ESP)
7-6(4) 1-6 [10-7]
QFJuan-Samuel Arauzo-Martinez (1) (ESP)
Ivan Arenas-Gualda (ESP)
Philipp Aleksanyan (RUS)
Ivan Gakhov (RUS)
7-6(4) 6-3
QFOriol Roca Batalla (3) (ESP)
Adam Sanjurjo Hermida (ESP)
Giammarco Micolani (ITA)
Jose-Ricardo Nunes (POR)
6-4 6-4
QFAlejandro Mendoza (4) (BOL)
Federico Zeballos (BOL)
Alejandro Bejar Andres (ESP)
Marcos Giraldi Requena (ESP)
6-2 6-2
QFJaime Pulgar-Garcia (2) (ESP)
David Vega Hernandez (ESP)
Sergio Magro Moreno (ESP)
Inigo Santos Alvarez De Mo (ESP)
6-3 6-1
R16Juan-Samuel Arauzo-Martinez (1) (ESP)
Ivan Arenas-Gualda (ESP)
Nikita Kardivar (USA)
Stanislav Nikulchikov (KAZ)
7-5 6-4
R16Philipp Aleksanyan (RUS)
Ivan Gakhov (RUS)
Ibai Gomez (ESP)
Alberto Santos Bravo (ESP)
6-2 6-3
R16Oriol Roca Batalla (3) (ESP)
Adam Sanjurjo Hermida (ESP)
David Jorda Sanchis (ESP)
Ricky Ventura Perez (ESP)
6-3 3-6 [10-7]
R16Giammarco Micolani (ITA)
Jose-Ricardo Nunes (POR)
Sergey Baryshev (A) (RUS)
Paco Climent Gregori (ESP)
7-6(5) 6-3
R16Alejandro Bejar Andres (ESP)
Marcos Giraldi Requena (ESP)
Guillermo Artiz Mateo (WC) (ESP)
Francisco Adolfo Blanco Paris (ESP)
4-6 6-3 [10-7]
R16Alejandro Mendoza (4) (BOL)
Federico Zeballos (BOL)
Ruben Hernando-Ruano (ESP)
Ricardo Villacorta-Alonso (ESP)
7-6(4) 6-4
R16Sergio Magro Moreno (ESP)
Inigo Santos Alvarez De Mo (ESP)
Faustino Arrogante-De Lanuza (WC) (ESP)
Diego-Jose Manrique-Velazquez (ESP)
5-7 7-6(7) [10-4]
R16Jaime Pulgar-Garcia (2) (ESP)
David Vega Hernandez (ESP)
Jaume Pla Malfeito (ESP)
Miguel Semmler (ESP)
6-3 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jose-Ricardo Nunes (1WC) (POR)Alejandro Ibanez Gallego (ESP)7-6(6) 6-1 [H2H]
Q1Murkel Alejandro Dellien Velasco (2) (BOL)Piercarlo Bianciardi (ITA)6-3 6-2 [H2H]
Q1Nikita Kardivar (3) (USA)Alejandro Artunedo (ESP)6-2 7-5 [H2H]
Q1Jaume Pla Malfeito (4) (ESP)Ibai Gomez (ESP)6-1 6-3 [H2H]
Q1Bayo Philips (USA)Jaime Fermosell (ESP)6-4 3-0 Retired[H2H]
Q1Diego-Jose Manrique-Velazquez (ESP)Ignacio Bachiller-De Haro (ESP)4-6 6-0 6-3 [H2H]
Q1Alex Molina (ESP)Nicholas Baez (USA)6-3 6-3 [H2H]
Q1Eduardo Andres Urgell Bustamante (ESP)Paco Climent Gregori (ESP)6-3 7-5 [H2H]
Q2Jose-Ricardo Nunes (1WC) (POR)Ricky Ventura Perez (ESP)6-2 6-1 [H2H]
Q2Alejandro Ibanez Gallego (ESP)Ignacio Tejerina Jorquera (ESP)6-3 6-3 [H2H]
Q2Murkel Alejandro Dellien Velasco (2) (BOL)Raul Madrid (ESP)6-1 6-2 [H2H]
Q2Piercarlo Bianciardi (ITA)James Palmer (AUS)6-4 6-3 [H2H]
Q2Nikita Kardivar (3) (USA)Jorge Godoy Gomis (ESP)6-1 6-2 [H2H]
Q2Alejandro Artunedo (ESP)Ruben Hernando-Ruano (ESP)7-5 4-6 6-4 [H2H]
Q2Jaume Pla Malfeito (4) (ESP)Alberto Caceres Casas (WC) (ESP)6-3 7-5 [H2H]
Q2Ibai Gomez (ESP)Daniel Ledesma Pineda (ESP)4-6 6-4 6-0 [H2H]
Q2Jaime Fermosell (ESP)Juan Ortiz Couder (ESP)6-3 6-0 [H2H]
Q2Bayo Philips (USA)Patrick Mayer (GER)6-2 6-4 [H2H]
Q2Diego-Jose Manrique-Velazquez (ESP)Alvaro De La Osa (ESP)6-1 6-0 [H2H]
Q2Ignacio Bachiller-De Haro (ESP)Philipp Aleksanyan (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q2Nicholas Baez (USA)Daniel Lavalle Oteros (ESP)6-3 6-2 [H2H]
Q2Alex Molina (ESP)Bogdan Djurdjevic (GER)6-3 2-6 6-3 [H2H]
Q2Eduardo Andres Urgell Bustamante (ESP)Alejandro Bejar Andres (ESP)4-6 6-2 6-1 [H2H]
Q2Paco Climent Gregori (ESP)Daniel Arrien (BOL)6-4 6-2 [H2H]
Q3Jose-Ricardo Nunes (1WC) (POR)Bye
Q3Ricky Ventura Perez (ESP)Nacho Blazquez Dominguez (WC) (ESP)6-1 6-4 [H2H]
Q3Ignacio Tejerina Jorquera (ESP)Gleb Babikov (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Q3Alejandro Ibanez Gallego (ESP)Kevin Garcia De Reuse (ESP)7-5 6-2 [H2H]
Q3Murkel Alejandro Dellien Velasco (2) (BOL)Bye
Q3Raul Madrid (ESP)Mario Saiz Corsin (ESP)WO[H2H]
Q3James Palmer (AUS)Rafael Moreno-Higueras (ESP)6-1 5-7 7-6(5) [H2H]
Q3Piercarlo Bianciardi (ITA)Alejandro Ridruejo Florez (ESP)3-6 6-0 7-5 [H2H]
Q3Nikita Kardivar (3) (USA)Bye
Q3Jorge Godoy Gomis (ESP)Borja Roger Quinta (ESP)6-4 6-2 [H2H]
Q3Alejandro Artunedo (ESP)Faustino Arrogante-De Lanuza (ESP)6-0 6-3 [H2H]
Q3Ruben Hernando-Ruano (ESP)Roberto Herrero Araguas (ESP)6-4 6-4 [H2H]
Q3Jaume Pla Malfeito (4) (ESP)Cristian Florentin Voinea (ROU)6-3 6-2 [H2H]
Q3Alberto Caceres Casas (WC) (ESP)Alejandro Reyes Lillo (ESP)6-2 6-1 [H2H]
Q3Ibai Gomez (ESP)Tomas Fernandez (ARG)6-2 6-4 [H2H]
Q3Daniel Ledesma Pineda (ESP)Carlos Capel (ESP)3-6 6-2 6-2 [H2H]
Q3Jaime Fermosell (ESP)Inigo Santos Alvarez De Mo (ESP)0-6 7-6(2) 6-0 [H2H]
Q3Juan Ortiz Couder (ESP)Manuel Montalvo Hidalgo (ESP)6-2 6-0 [H2H]
Q3Patrick Mayer (GER)Miguel Alvarez-Hevia (ESP)6-0 6-1 [H2H]
Q3Bayo Philips (USA)Alejandro Garcia Moreno (ESP)7-5 6-2 [H2H]
Q3Alvaro De La Osa (ESP)Ivan Constantino Gijon Arruabarrena (ESP)6-4 1-6 6-3 [H2H]
Q3Diego-Jose Manrique-Velazquez (ESP)Bruno Mardones (ESP)6-2 6-0 [H2H]
Q3Ignacio Bachiller-De Haro (ESP)Joshua Jordan (MAS)6-0 6-0 [H2H]
Q3Philipp Aleksanyan (RUS)William Young (USA)6-0 6-0 [H2H]
Q3Daniel Lavalle Oteros (ESP)Tristan Tringali (AUS)3-6 7-6(5) 6-2 [H2H]
Q3Nicholas Baez (USA)Stanislav Nikulchikov (KAZ)6-1 6-1 [H2H]
Q3Bogdan Djurdjevic (GER)Alex Fillat (ESP)6-3 6-4 [H2H]
Q3Alex Molina (ESP)Eduardo Rico Brusi (ESP)6-2 6-0 [H2H]
Q3Eduardo Andres Urgell Bustamante (ESP)Manuel Aragon Domenech (ESP)6-1 6-1 [H2H]
Q3Alejandro Bejar Andres (ESP)Yahir Alcolea Salido (ESP)6-2 7-6(8) [H2H]
Q3Daniel Arrien (BOL)Sergey Baryshev (RUS)1-6 6-3 7-5 [H2H]
Q3Paco Climent Gregori (ESP)Alberto Maza Martin (ESP)6-2 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Spain F30 Futures draw (Men's) 2013?
Who will win Spain F30 Futures?