ATP Spain F26 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Spain F26 Futures Discussion!


Share This...


Spain F26 Futures Event Details:

2014-09-08Hard
OutdoorMadrid, Spain
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Spain F26 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMate Pavic (2) (CRO)Ivan Arenas-Gualda (1) (ESP)6-3 6-1[H2H]
SFIvan Arenas-Gualda (1) (ESP)Jaime Pulgar-Garcia (3) (ESP)7-5 2-6 6-3[H2H]
SFMate Pavic (2) (CRO)Mateo Nicolas Martinez (5) (ARG)6-3 6-4[H2H]
QFIvan Arenas-Gualda (1) (ESP)Ricardo Villacorta-Alonso (6) (ESP)6-3 3-6 6-2[H2H]
QFJaime Pulgar-Garcia (3) (ESP)Benjamin Bonzi (Q) (FRA)3-6 6-1 6-4[H2H]
QFMateo Nicolas Martinez (5) (ARG)Jaume Pla Malfeito (ESP)6-1 7-5[H2H]
QFMate Pavic (2) (CRO)Ivan Gakhov (RUS)6-4 6-4[H2H]
R16Ivan Arenas-Gualda (1) (ESP)Michael Grant (USA)2-6 7-5 6-4[H2H]
R16Ricardo Villacorta-Alonso (6) (ESP)Cristian Florentin Voinea (Q) (ROU)6-2 1-0 Retired[H2H]
R16Jaime Pulgar-Garcia (3) (ESP)Adam Sanjurjo Hermida (ESP)6-4 7-6(4)[H2H]
R16Benjamin Bonzi (Q) (FRA)Tal Goldengoren (7) (ISR)3-6 7-5 7-5[H2H]
R16Mateo Nicolas Martinez (5) (ARG)Pablo Vivero Gonzalez (ESP)7-6(4) 6-4[H2H]
R16Jaume Pla Malfeito (ESP)Carlos Taberner (Q) (ESP)7-6(2) 6-2[H2H]
R16Ivan Gakhov (RUS)Jorge Hernando-Ruano (8) (ESP)3-6 6-1 7-6(4)[H2H]
R16Mate Pavic (2) (CRO)Miguel Semmler (ESP)6-3 6-4[H2H]
R32Ivan Arenas-Gualda (1) (ESP)Hassan Ndayishimiye (BDI)7-6(4) 6-3[H2H]
R32Michael Grant (USA)Jaime Fermosell (WC) (ESP)6-0 6-3[H2H]
R32Cristian Florentin Voinea (Q) (ROU)Bernabe Zapata Miralles (ESP)4-6 6-1 6-4[H2H]
R32Ricardo Villacorta-Alonso (6) (ESP)Paul Cayre (FRA)3-6 6-3 7-5[H2H]
R32Jaime Pulgar-Garcia (3) (ESP)Alejandro Artunedo (Q) (ESP)6-2 6-3[H2H]
R32Adam Sanjurjo Hermida (ESP)Mick Lescure (FRA)2-6 6-4 6-1[H2H]
R32Benjamin Bonzi (Q) (FRA)Borja Rodriguez Manzano (ESP)7-5 6-1[H2H]
R32Tal Goldengoren (7) (ISR)Eduardo Andres Urgell Bustamante (Q) (ESP)6-2 6-1[H2H]
R32Mateo Nicolas Martinez (5) (ARG)Francisco Adolfo Blanco Paris (WC) (ESP)6-1 6-2[H2H]
R32Pablo Vivero Gonzalez (ESP)Gregorio Lulli (WC) (ITA)6-1 6-1[H2H]
R32Carlos Taberner (Q) (ESP)Javier Padilla-Jerez (WC) (ESP)6-1 6-1[H2H]
R32Jaume Pla Malfeito (ESP)Andres Artunedo Martinavarr (4) (ESP)6-3 6-3[H2H]
R32Jorge Hernando-Ruano (8) (ESP)Aaron Cortes Alcaraz (Q) (ESP)5-7 6-3 6-3[H2H]
R32Ivan Gakhov (RUS)Javier Pulgar-Garcia (Q) (ESP)6-4 6-1[H2H]
R32Miguel Semmler (ESP)Mor Bulis (ISR)4-6 7-6(4) 6-4[H2H]
R32Mate Pavic (2) (CRO)Diego-Jose Manrique-Velazquez (Q) (ESP)6-2 6-4[H2H]
Men's Doubles
FPedro Martinez Portero (ESP)
Jaume Antoni Munar Clar (ESP)
Adam Sanjurjo Hermida (3) (ESP)
Miguel Semmler (ESP)
6-3 6-4
SFAdam Sanjurjo Hermida (3) (ESP)
Miguel Semmler (ESP)
Ivan Arenas-Gualda (1) (ESP)
Jaime Pulgar-Garcia (ESP)
6-3 1-6 [10-5]
SFPedro Martinez Portero (ESP)
Jaume Antoni Munar Clar (ESP)
Jaume Pla Malfeito (ESP)
Bernabe Zapata Miralles (ESP)
6-1 6-3
QFIvan Arenas-Gualda (1) (ESP)
Jaime Pulgar-Garcia (ESP)
Alberto Caceres Casas (WC) (ESP)
Alberto Romero De Avila Senise (ESP)
6-4 6-4
QFAdam Sanjurjo Hermida (3) (ESP)
Miguel Semmler (ESP)
Alejandro Ortega Palacios (ESP)
Juan Ortiz Couder (ESP)
6-4 6-4
QFPedro Martinez Portero (ESP)
Jaume Antoni Munar Clar (ESP)
Benjamin Bonzi (FRA)
Paul Cayre (FRA)
7-5 6-1
QFJaume Pla Malfeito (ESP)
Bernabe Zapata Miralles (ESP)
Andres Artunedo Martinavarr (2) (ESP)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
WO
R16Ivan Arenas-Gualda (1) (ESP)
Jaime Pulgar-Garcia (ESP)
Javier Amantegui (WC) (ESP)
Francisco Adolfo Blanco Paris (ESP)
6-4 6-1
R16Alberto Caceres Casas (WC) (ESP)
Alberto Romero De Avila Senise (ESP)
Bruno Mardones (WC) (ESP)
Antonio Miro (ESP)
6-3 6-4
R16Adam Sanjurjo Hermida (3) (ESP)
Miguel Semmler (ESP)
Faustino Arrogante-De Lanuza (ESP)
Diego-Jose Manrique-Velazquez (ESP)
6-3 7-6(5)
R16Alejandro Ortega Palacios (ESP)
Juan Ortiz Couder (ESP)
Jorge Hernando-Ruano (ESP)
Borja Rodriguez Manzano (ESP)
5-7 6-4 [10-5]
R16Benjamin Bonzi (FRA)
Paul Cayre (FRA)
Mor Bulis (ISR)
Aviv Darmon (ISR)
3-6 6-2 [10-2]
R16Pedro Martinez Portero (ESP)
Jaume Antoni Munar Clar (ESP)
Javier Pulgar-Garcia (4) (ESP)
Ricardo Villacorta-Alonso (ESP)
6-2 6-3
R16Jaume Pla Malfeito (ESP)
Bernabe Zapata Miralles (ESP)
Eduardo Andres Urgell Bustamante (ESP)
Pablo Vivero Gonzalez (ESP)
7-5 4-6 [10-6]
R16Andres Artunedo Martinavarr (2) (ESP)
Mateo Nicolas Martinez (ARG)
Jose-Esteban Blanco-Criado (ESP)
Francisco Javier Culler (ESP)
6-1 6-0
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Javier Pulgar-Garcia (1) (ESP)Roberto Herrero Araguas (ESP)6-3 4-6 6-4[H2H]
Q1Eduardo Andres Urgell Bustamante (15) (ESP)Pedro Martinez Portero (2) (ESP)7-5 7-5[H2H]
Q1Cristian Florentin Voinea (3) (ROU)Jaume Antoni Munar Clar (12) (ESP)6-3 2-6 6-4[H2H]
Q1Benjamin Bonzi (4) (FRA)Bruno Mardones (ESP)6-1 7-6(4)[H2H]
Q1Carlos Taberner (5) (ESP)Jose Fco. Vidal Azorin (11) (ESP)3-6 6-4 6-4[H2H]
Q1Aaron Cortes Alcaraz (14) (ESP)Stefan Frljanic (CAN)6-4 6-4[H2H]
Q1Alejandro Artunedo (9) (ESP)Francesco Bessire (7) (ITA)6-3 6-4[H2H]
Q1Diego-Jose Manrique-Velazquez (10) (ESP)Alejandro Ortega Palacios (8) (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q2Javier Pulgar-Garcia (1) (ESP)Alberto Romero De Avila Senise (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q2Roberto Herrero Araguas (ESP)Alberto Caceres Casas (ESP)4-6 6-2 6-2[H2H]
Q2Pedro Martinez Portero (2) (ESP)Simon Isaac Campos Perez Hdez (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q2Eduardo Andres Urgell Bustamante (15) (ESP)Mario Paccini Sancho (ESP)6-0 6-7(0) 6-4[H2H]
Q2Cristian Florentin Voinea (3) (ROU)Javier Aragay (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q2Jaume Antoni Munar Clar (12) (ESP)Maxime Mora (FRA)1-6 6-4 6-3[H2H]
Q2Benjamin Bonzi (4) (FRA)Javier Amantegui (ESP)7-6(3) 6-3[H2H]
Q2Bruno Mardones (ESP)Carlos Capel (13) (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q2Carlos Taberner (5) (ESP)Juan Ortiz Couder (ESP)6-3 6-4[H2H]
Q2Jose Fco. Vidal Azorin (11) (ESP)Raul Jimenez Platas (ESP)7-6(4) 6-2[H2H]
Q2Stefan Frljanic (CAN)Aviv Darmon (6) (ISR)6-3 6-4[H2H]
Q2Aaron Cortes Alcaraz (14) (ESP)Francisco Javier Culler (ESP)6-2 6-4[H2H]
Q2Francesco Bessire (7) (ITA)Adria Alvarez (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q2Alejandro Artunedo (9) (ESP)Alejandro Garcia Cenzano (ESP)7-6(5) 6-4[H2H]
Q2Alejandro Ortega Palacios (8) (ESP)Javier Callejo Velasco (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q2Diego-Jose Manrique-Velazquez (10) (ESP)Antonio Miro (ESP)6-2 6-3[H2H]
Q3Javier Pulgar-Garcia (1) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Alberto Romero De Avila Senise (ESP)Sergey Baryshev (RUS)7-6(3) 6-3[H2H]
Q3Roberto Herrero Araguas (ESP)Sergio Esteban Barroso (WC) (ESP)6-2 6-0[H2H]
Q3Alberto Caceres Casas (ESP)Alejandro Alaix (ESP)4-6 6-3 7-5[H2H]
Q3Pedro Martinez Portero (2) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Simon Isaac Campos Perez Hdez (ESP)David Subira Taboada (ESP)6-3 2-6 6-2[H2H]
Q3Mario Paccini Sancho (ESP)Jesus Tapiador (ESP)6-1 6-4[H2H]
Q3Eduardo Andres Urgell Bustamante (15) (ESP)Diego Sanchez ()5-7 6-2 6-2[H2H]
Q3Cristian Florentin Voinea (3) (ROU)ByeBye[H2H]
Q3Javier Aragay (ESP)Alejandro Comesana Bermejo (ESP)6-4 6-4[H2H]
Q3Maxime Mora (FRA)Shahbaaz Khan (IND)6-3 6-2[H2H]
Q3Jaume Antoni Munar Clar (12) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Benjamin Bonzi (4) (FRA)ByeBye[H2H]
Q3Javier Amantegui (ESP)Alvaro Gutierrez Carrasco (ESP)6-4 6-4[H2H]
Q3Bruno Mardones (ESP)Denis Merkulov (RUS)5-7 6-2 6-3[H2H]
Q3Carlos Capel (13) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Carlos Taberner (5) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Juan Ortiz Couder (ESP)Eduardo Burgui (BRA)6-3 6-0[H2H]
Q3Raul Jimenez Platas (ESP)Jorge Martinez Moreno (ESP)6-3 7-5[H2H]
Q3Jose Fco. Vidal Azorin (11) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Aviv Darmon (6) (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Stefan Frljanic (CAN)Alex Molina (ESP)6-3 6-7(4) 6-3[H2H]
Q3Francisco Javier Culler (ESP)Kiril Garkusha (BLR)6-0 5-2 Retired[H2H]
Q3Aaron Cortes Alcaraz (14) (ESP)Faustino Arrogante-De Lanuza (ESP)6-3 4-6 6-1[H2H]
Q3Francesco Bessire (7) (ITA)ByeBye[H2H]
Q3Adria Alvarez (ESP)Mario Saiz Corsin (WC) (ESP)6-3 6-1[H2H]
Q3Alejandro Garcia Cenzano (ESP)Jesus Bacete Sanz (ESP)6-4 6-0[H2H]
Q3Alejandro Artunedo (9) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Alejandro Ortega Palacios (8) (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Javier Callejo Velasco (ESP)Dario Rico (ESP)6-4 6-3[H2H]
Q3Antonio Miro (ESP)Cristian Popa (ROU)6-2 6-3[H2H]
Q3Diego-Jose Manrique-Velazquez (10) (ESP)ByeBye[H2H]