ATP Spain F1 Futures Draw (Men's) - 1998

Click Here To Join The Spain F1 Futures Discussion!


Share This...


Spain F1 Futures Event Details:

1998-07-06Clay
OutdoorAlbufereta, Spain
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Spain F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAndres Schneiter (1) (ARG)Juan Giner (ESP)6-3 6-0[H2H]
SFAndres Schneiter (1) (ARG)Sergi Duran-Bernad (3) (ESP)6-1 6-4[H2H]
SFJuan Giner (ESP)Gaston Gaudio (4) (ARG)6-4 2-6 6-3[H2H]
QFAndres Schneiter (1) (ARG)Alberto Banus-Sado (7) (ESP)6-3 6-2[H2H]
QFSergi Duran-Bernad (3) (ESP)Victor Sendin-Huelves (ESP)6-0 6-2[H2H]
QFGaston Gaudio (4) (ARG)Daniel Melo (5) (BRA)6-3 6-3[H2H]
QFJuan Giner (ESP)Juan Carlos Ferrero (8WC) (ESP)7-6 1-6 7-6[H2H]
R16Andres Schneiter (1) (ARG)Roberto Menendez Ferre (Q) (ESP)6-3 6-4[H2H]
R16Alberto Banus-Sado (7) (ESP)Pedro Nieto-Orellana (ESP)7-5 6-1[H2H]
R16Sergi Duran-Bernad (3) (ESP)Alberto Gonzalez-Lopez (Q) (ESP)7-5 7-5[H2H]
R16Victor Sendin-Huelves (ESP)Feliciano Lopez (ESP)7-5 6-1[H2H]
R16Daniel Melo (5) (BRA)Daniel Navas-Arranz (ESP)7-6 6-3[H2H]
R16Gaston Gaudio (4) (ARG)Ezequiel Velez-Ortiz (Q) (ESP)3-6 6-1 6-2[H2H]
R16Juan Carlos Ferrero (8WC) (ESP)Pedro Canovas-Garcia (Q) (ESP)6-3 6-1[H2H]
R16Juan Giner (ESP)Amro Ghoneim (EGY)6-3 6-2[H2H]
R32Andres Schneiter (1) (ARG)Jose-Ezequiel Lido-Mico (WC) (ESP)4-6 6-4 6-4[H2H]
R32Roberto Menendez Ferre (Q) (ESP)Daniel Casquero-Herrero (Q) (ESP)7-5 6-1[H2H]
R32Pedro Nieto-Orellana (ESP)Gorka Fraile (ESP)0-6 6-1 6-1[H2H]
R32Alberto Banus-Sado (7) (ESP)Carlos Martinez-Comet (ESP)6-1 6-2[H2H]
R32Sergi Duran-Bernad (3) (ESP)Marcos Roy-Girardi (ESP)7-6 6-1[H2H]
R32Alberto Gonzalez-Lopez (Q) (ESP)Ruben Ramirez Hidalgo (WC) (ESP)7-6 6-3[H2H]
R32Feliciano Lopez (ESP)Israel Vior-Diaz (Q) (ESP)5-7 6-2 7-6[H2H]
R32Victor Sendin-Huelves (ESP)David Salvador-Estepa (6) (ESP)6-1 6-0[H2H]
R32Daniel Melo (5) (BRA)Agustin Banos-Florez (ESP)6-4 5-7 7-6[H2H]
R32Daniel Navas-Arranz (ESP)Raul Morant-Rivas (Q) (ESP)6-1 6-3[H2H]
R32Ezequiel Velez-Ortiz (Q) (ESP)Ivan Navarro (WC) (ESP)6-3 6-1[H2H]
R32Gaston Gaudio (4) (ARG)Javier Perez-Vazquez (ESP)6-3 6-4[H2H]
R32Juan Carlos Ferrero (8WC) (ESP)Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (ESP)6-2 6-0[H2H]
R32Pedro Canovas-Garcia (Q) (ESP)Juan-Antonio Saiz-Panadero (Q) (ESP)6-1 6-7 7-5[H2H]
R32Juan Giner (ESP)Oscar Martinez Dieguez (ESP)2-6 6-1 6-4[H2H]
R32Amro Ghoneim (EGY)Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (2) (ESP)6-2 6-0[H2H]
Men's Doubles
FJuan Giner (2) (ESP)
Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (ESP)
Sergi Duran-Bernad (ESP)
Javier Perez-Vazquez (ESP)
6-4 7-6
SFSergi Duran-Bernad (ESP)
Javier Perez-Vazquez (ESP)
Sergio Gomez-Barrio (ESP)
Tommy Robredo (ESP)
3-6 6-4 6-4
SFJuan Giner (2) (ESP)
Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (ESP)
Daniel Casquero-Herrero (ESP)
Andres Schneiter (ARG)
6-3 3-6 6-2
QFSergio Gomez-Barrio (ESP)
Tommy Robredo (ESP)
Carlos Martinez-Comet (1) (ESP)
Marcos Roy-Girardi (ESP)
6-7 7-6 7-6
QFSergi Duran-Bernad (ESP)
Javier Perez-Vazquez (ESP)
Gorka Fraile (4) (ESP)
Pedro Nieto-Orellana (ESP)
6-1 6-4
QFDaniel Casquero-Herrero (ESP)
Andres Schneiter (ARG)
Roberto Menendez Ferre (ESP)
Ezequiel Velez-Ortiz (ESP)
6-4 6-2
QFJuan Giner (2) (ESP)
Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (ESP)
Juan Carlos Ferrero (WC) (ESP)
Pedro Rico Garcia (ESP)
6-4 6-1
R16Carlos Martinez-Comet (1) (ESP)
Marcos Roy-Girardi (ESP)
Pedro Canovas-Garcia (ESP)
Feliciano Lopez (ESP)
6-1 6-1
R16Sergio Gomez-Barrio (ESP)
Tommy Robredo (ESP)
Ivan Navarro (WC) (ESP)
Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)
6-2 6-0
R16Gorka Fraile (4) (ESP)
Pedro Nieto-Orellana (ESP)
Jose-Ezequiel Lido-Mico (ESP)
Santiago Ventura (ESP)
7-5 6-4
R16Sergi Duran-Bernad (ESP)
Javier Perez-Vazquez (ESP)
Mario Munoz-Bejarano (Q) (ESP)
Juan-Antonio Saiz-Panadero (ESP)
6-4 6-3
R16Roberto Menendez Ferre (ESP)
Ezequiel Velez-Ortiz (ESP)
Amro Ghoneim (EGY)
Karim Maamoun (EGY)
6-3 1-6 6-3
R16Daniel Casquero-Herrero (ESP)
Andres Schneiter (ARG)
Luis Marafelli (3) (BRA)
Daniel Melo (BRA)
6-3 7-6
R16Juan Carlos Ferrero (WC) (ESP)
Pedro Rico Garcia (ESP)
Gehad El Deeb (EGY)
Gaston Gaudio (ARG)
6-2 6-0
R16Juan Giner (2) (ESP)
Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (ESP)
Antonio Alcaraz-Sanchez (WC) (ESP)
Raimundo Plaza-Bernal (ESP)
6-2 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Roberto Menendez Ferre (1) (ESP)Fernando Sanchez-Martinez (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q1Pedro Canovas-Garcia (2) (ESP)Tommy Robredo (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q1Ezequiel Velez-Ortiz (3) (ESP)Antonio Alcaraz-Sanchez (ESP)6-2 6-0[H2H]
Q1Juan-Antonio Saiz-Panadero (4) (ESP)Enrique-Jose Perez-Gomez (WC) (ESP)6-1 6-4[H2H]
Q1Israel Vior-Diaz (12) (ESP)Sergio Gomez-Barrio (5) (ESP)7-5 3-0 Retired[H2H]
Q1Raul Morant-Rivas (ESP)Gehad El Deeb (6) (EGY)6-2 6-0[H2H]
Q1Daniel Casquero-Herrero (7) (ESP)Gabriel Trujillo-Soler (10) (ESP)7-6 7-6[H2H]
Q1Alberto Gonzalez-Lopez (9) (ESP)Angel-Jose Martin-Arroyo (8) (ESP)6-1 7-6[H2H]
Q2Roberto Menendez Ferre (1) (ESP)Mario Munoz-Bejarano (ESP)6-4 6-4[H2H]
Q2Fernando Sanchez-Martinez (ESP)Carlos Herrero-Tambo (WC) (ESP)6-2 6-0[H2H]
Q2Pedro Canovas-Garcia (2) (ESP)Luis Marafelli (BRA)6-2 6-3[H2H]
Q2Tommy Robredo (ESP)Carlos Cuadrado (15) (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q2Ezequiel Velez-Ortiz (3) (ESP)Jorge Martin-Fernandez (ESP)6-4 6-4[H2H]
Q2Antonio Alcaraz-Sanchez (ESP)Francisco Mendez-Garcia (14) (ESP)6-2 7-5[H2H]
Q2Juan-Antonio Saiz-Panadero (4) (ESP)Ivan Esquerdo-Andreu (ESP)6-2 6-4[H2H]
Q2Enrique-Jose Perez-Gomez (WC) (ESP)Borja Anglada-Orengo (ESP)7-5 6-1[H2H]
Q2Sergio Gomez-Barrio (5) (ESP)Ivan Lopez-Rios (ESP)6-2 6-4[H2H]
Q2Israel Vior-Diaz (12) (ESP)Antonio Baldellou-Esteva (ESP)6-2 6-3[H2H]
Q2Gehad El Deeb (6) (EGY)Ivan Espilez-Urbon (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q2Raul Morant-Rivas (ESP)Marc Casabo (ESP)7-5 6-1[H2H]
Q2Daniel Casquero-Herrero (7) (ESP)Jose-Manuel Roman-Gomez (ESP)6-1 7-5[H2H]
Q2Gabriel Trujillo-Soler (10) (ESP)Javier Garcia-Lopez (ESP)6-2 6-4[H2H]
Q2Angel-Jose Martin-Arroyo (8) (ESP)Antonio Candela-Torregrosa (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q2Alberto Gonzalez-Lopez (9) (ESP)Salvador Tomas-Tomas (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q3Roberto Menendez Ferre (1) (ESP)Raimundo Plaza-Bernal (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q3Mario Munoz-Bejarano (ESP)Ivan Madrigal-Mezquida (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q3Carlos Herrero-Tambo (WC) (ESP)Francisco Bou-Alameda (ESP)6-1 7-6[H2H]
Q3Fernando Sanchez-Martinez (ESP)Gerard Avellaneda-Canals (16) (ESP)6-4 6-1[H2H]
Q3Pedro Canovas-Garcia (2) (ESP)Karim Maamoun (EGY)6-1 6-0[H2H]
Q3Luis Marafelli (BRA)Juan-Jose Martin-Ortiz (ESP)6-0 7-6[H2H]
Q3Tommy Robredo (ESP)Angel Alfonso-Galan (ESP)7-6 6-2[H2H]
Q3Carlos Cuadrado (15) (ESP)Ignacio Casco-Rios (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q3Ezequiel Velez-Ortiz (3) (ESP)Cristian Bogarin (WC) ()6-0 6-4[H2H]
Q3Jorge Martin-Fernandez (ESP)Jose-Manuel Fernandez-Canadas (ESP)7-5 6-2[H2H]
Q3Antonio Alcaraz-Sanchez (ESP)Javier Carracedo-Fernandez (ESP)7-5 6-4[H2H]
Q3Francisco Mendez-Garcia (14) (ESP)Jose-Pablo Serna-Perez (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q3Juan-Antonio Saiz-Panadero (4) (ESP)Pedro Rico Garcia (ESP)6-1 6-3[H2H]
Q3Ivan Esquerdo-Andreu (ESP)Feliciano Sanchez-Marin Bustos (ESP)6-0 6-2[H2H]
Q3Borja Anglada-Orengo (ESP)Alex Brown (GBR)7-6 6-1[H2H]
Q3Enrique-Jose Perez-Gomez (WC) (ESP)Javier Garcia-Sintes (13) (ESP)6-4 6-1[H2H]
Q3Sergio Gomez-Barrio (5) (ESP)Miguel-Angel Lucas-Santos (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q3Ivan Lopez-Rios (ESP)Fernando Cartagena-Martinez (WC) (ESP)6-1 6-3[H2H]
Q3Antonio Baldellou-Esteva (ESP)Daniel Tomas-Serrano (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q3Israel Vior-Diaz (12) (ESP)Jose-Manuel Cuenca-Castello (ESP)6-2 6-4[H2H]
Q3Gehad El Deeb (6) (EGY)Daniel Dios-Zetterlind (ESP)6-3 6-1[H2H]
Q3Ivan Espilez-Urbon (ESP)Moises Cortes (ESP)6-0 6-3[H2H]
Q3Marc Casabo (ESP)Vicente Castano Nicolas (ESP)6-7 6-2 6-4[H2H]
Q3Raul Morant-Rivas (ESP)Santiago Ventura (11) (ESP)3-6 6-4 7-6[H2H]
Q3Daniel Casquero-Herrero (7) (ESP)Jose-Vicente Semper (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q3Jose-Manuel Roman-Gomez (ESP)Raul Diaz-Garcia (ESP)6-2 6-3[H2H]
Q3Javier Garcia-Lopez (ESP)Alejandro Sorrentini-Gutierrez (ESP)6-3 1-6 6-2[H2H]
Q3Gabriel Trujillo-Soler (10) (ESP)Raul Carmona-Fernandez (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q3Angel-Jose Martin-Arroyo (8) (ESP)Rafael Garcia-Alex (ESP)6-1 6-2[H2H]
Q3Antonio Candela-Torregrosa (ESP)Ricardo Castano-Gonzalez (ESP)6-1 6-4[H2H]
Q3Salvador Tomas-Tomas (ESP)Jesus Beltran-Palmero (ESP)6-1 6-1[H2H]
Q3Alberto Gonzalez-Lopez (9) (ESP)Pablo Lozano-Beamund (ESP)6-0 6-2[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mario Munoz-Bejarano (ESP)
Juan-Antonio Saiz-Panadero (ESP)
Javier Garcia-Lazaro (WC) (ESP)
Jorge Martin-Fernandez (ESP)
6-1 6-0
Q2Javier Garcia-Lazaro (WC) (ESP)
Jorge Martin-Fernandez (ESP)
Jose-Manuel Roman-Gomez (1) (ESP)
Manuel-Angel Sala-Martin De Rueda (ESP)
6-3 6-1
Q2Mario Munoz-Bejarano (ESP)
Juan-Antonio Saiz-Panadero (ESP)
Oscar Martinez Dieguez (2) (ESP)
Ion Sustacha-Andino (ESP)
6-3 3-6 6-4
Jose-Maria "pepe" Vicente Fibla (2), Sergi Duran-Bernad (3), Gaston Gaudio (4), Daniel Melo (5), David Salvador-Estepa (6), Alberto Banus-Sado (7), Juan Carlos Ferrero (8WC)">