ATP Spain F10 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Spain F10 Futures Discussion!


Share This...


Spain F10 Futures Event Details:

2017-04-03Clay
OutdoorSpain
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Spain F10 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FPedro Cachin (ARG)Ivan Gakhov (RUS)6-3 6-3[H2H]
SFIvan Gakhov (RUS)Attila Balazs (3) (HUN)7-6(0) 6-1[H2H]
SFPedro Cachin (ARG)Maxime Hamou (4) (FRA)6-4 6-1[H2H]
QFIvan Gakhov (RUS)Bernabe Zapata Miralles (ESP)6-1 6-3[H2H]
QFAttila Balazs (3) (HUN)Jaime Fermosell (ESP)5-7 6-0 6-1[H2H]
QFMaxime Hamou (4) (FRA)Javier Marti (WC) (ESP)6-1 2-6 6-2[H2H]
QFPedro Cachin (ARG)Carlos Taberner (5) (ESP)6-4 6-3[H2H]
R16Bernabe Zapata Miralles (ESP)Erik Crepaldi (ITA)6-4 6-2[H2H]
R16Ivan Gakhov (RUS)David Jorda Sanchis (ESP)6-2 7-5[H2H]
R16Attila Balazs (3) (HUN)Paco Climent Gregori (ESP)6-3 6-1[H2H]
R16Jaime Fermosell (ESP)Jaume Pla Malfeito (ESP)6-4 6-3[H2H]
R16Javier Marti (WC) (ESP)Marc Giner (7) (ESP)6-3 6-3[H2H]
R16Maxime Hamou (4) (FRA)Miguel Semmler (WC) (ESP)3-6 7-6(5) 6-2[H2H]
R16Carlos Taberner (5) (ESP)Roberto Ortega-Olmedo (ESP)6-3 6-3[H2H]
R16Pedro Cachin (ARG)Gregoire Barrere (2) (FRA)7-5 6-3[H2H]
R32Bernabe Zapata Miralles (ESP)Jordi Samper-Montana (1) (ESP)7-6(5) 6-4[H2H]
R32Erik Crepaldi (ITA)Juan Lizariturry (ESP)6-3 6-4[H2H]
R32Ivan Gakhov (RUS)Alexander Ward (GBR)6-3 6-3[H2H]
R32David Jorda Sanchis (ESP)Alvaro Lopez San Martin (8) (ESP)6-2 7-5[H2H]
R32Attila Balazs (3) (HUN)Dietrich Dernowski ()6-1 6-2[H2H]
R32Paco Climent Gregori (ESP)Hernan Casanova (ARG)2-6 6-2 6-2[H2H]
R32Jaume Pla Malfeito (ESP)Carlos Gomez-Herrera (WC) (ESP)6-0 6-4[H2H]
R32Jaime Fermosell (ESP)David Perez Sanz (6) (ESP)6-3 6-3[H2H]
R32Marc Giner (7) (ESP)Federico Moreno (ARG)6-1 6-0[H2H]
R32Javier Marti (WC) (ESP)Evgeny Karlovskiy (RUS)6-7(3) 7-6(2) 6-3[H2H]
R32Miguel Semmler (WC) (ESP)Daniel Dutra da Silva (BRA)7-6(4) 6-4[H2H]
R32Maxime Hamou (4) (FRA)Gonzalo Villanueva (ARG)1-6 6-2 6-4[H2H]
R32Carlos Taberner (5) (ESP)Albert Alcaraz Ivorra (ESP)2-6 7-5 6-2[H2H]
R32Roberto Ortega-Olmedo (ESP)Bruno Sant'anna (BRA)6-1 7-5[H2H]
R32Pedro Cachin (ARG)Carlos Boluda-Purkiss (ESP)6-4 6-2[H2H]
R32Gregoire Barrere (2) (FRA)Pablo Vivero Gonzalez (ESP)6-3 2-6 6-4[H2H]
Men's Doubles
FCarlos Boluda-Purkiss (ESP)
Roberto Ortega-Olmedo (ESP)
Carlos Gomez-Herrera (ESP)
Juan Lizariturry (ESP)
7-6(6) 6-3
SFCarlos Boluda-Purkiss (ESP)
Roberto Ortega-Olmedo (ESP)
Hernan Casanova (ARG)
Bruno Sant'anna (BRA)
5-7 6-4 12-10
SFCarlos Gomez-Herrera (ESP)
Juan Lizariturry (ESP)
Javier Marti (ESP)
Miguel Semmler (ESP)
6-2 6-2
QFCarlos Boluda-Purkiss (ESP)
Roberto Ortega-Olmedo (ESP)
Erik Crepaldi (ITA)
Bernabe Zapata Miralles (ESP)
4-6 7-6(3) 10-8
QFHernan Casanova (ARG)
Bruno Sant'anna (BRA)
Marc Giner (ESP)
Matt Seeberger (USA)
7-6(1) 6-3
QFCarlos Gomez-Herrera (ESP)
Juan Lizariturry (ESP)
Ivan Gakhov (3) (RUS)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
6-2 6-4
QFJavier Marti (ESP)
Miguel Semmler (ESP)
David Perez Sanz (2) (ESP)
Pablo Vivero Gonzalez (ESP)
6-7(3) 6-4 9-8 Retired
R16Erik Crepaldi (ITA)
Bernabe Zapata Miralles (ESP)
Daniel Dutra da Silva (1) (BRA)
Eduardo Russi (BRA)
0-6 6-4 12-10
R16Carlos Boluda-Purkiss (ESP)
Roberto Ortega-Olmedo (ESP)
Federico Moreno (ARG)
Gonzalo Villanueva (ARG)
7-5 3-6 10-6
R16Hernan Casanova (ARG)
Bruno Sant'anna (BRA)
Albert Alcaraz Ivorra (4) (ESP)
Jaume Pla Malfeito (ESP)
4-6 6-3 11-9
R16Marc Giner (ESP)
Matt Seeberger (USA)
Joaquin Munoz-Hernandez (WC) (ESP)
Iouri SYROMOLOTOV Netrebina (ESP)
2-6 7-5 11-9
R16Carlos Gomez-Herrera (ESP)
Juan Lizariturry (ESP)
Gregoire Barrere (FRA)
Maxime Hamou (FRA)
6-2 7-6(2)
R16Ivan Gakhov (3) (RUS)
Evgeny Karlovskiy (RUS)
Attila Balazs (HUN)
Bruno Mardones (ESP)
7-5 7-6(1)
R16Javier Marti (ESP)
Miguel Semmler (ESP)
Jaime Fermosell (WC) (ESP)
Luis HEREDIA Gomez (ESP)
7-5 6-1
R16David Perez Sanz (2) (ESP)
Pablo Vivero Gonzalez (ESP)
Francisco SAN ANDRES Aguado (WC) (ESP)
Ernesto SANZ Martinez (ESP)
3-6 7-5 10-8
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Gonzalo Villanueva (1) (ARG)Boris Pokotilov (15) (RUS)6-4 6-4[H2H]
Q1Jaume Pla Malfeito (2) (ESP)Jakob Johansson-Holm (11) (SWE)6-4 6-4[H2H]
Q1Carlos Boluda-Purkiss (3) (ESP)Alejandro Ibanez Gallego (9) (ESP)4-6 6-4 7-6(2)[H2H]
Q1Jaime Fermosell (14) (ESP)Ryusei Makiguchi (4) (JPN)6-4 7-6(4)[H2H]
Q1Juan Lizariturry (5) (ESP)Antonio Javier Ayala Hernandez (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q1David Jorda Sanchis (6) (ESP)Vincent Jaensch-Mueller (10) ()7-5 Retired[H2H]
Q1Paco Climent Gregori (13) (ESP)Jorge Lopez Perez Fuster (7) (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q1Federico Moreno (8) (ARG)Alejandro MORO Canas (ESP)2-6 6-2 6-4[H2H]
Q2Gonzalo Villanueva (1) (ARG)Miguel Damas (ESP)6-4 6-3[H2H]
Q2Boris Pokotilov (15) (RUS)Luis Diego Chavez Villalpando (ESP)6-3 1-6 7-6(7)[H2H]
Q2Jaume Pla Malfeito (2) (ESP)Eduardo Villar (ESP)6-3 6-0[H2H]
Q2Jakob Johansson-Holm (11) (SWE)Eduardo Russi (BRA)6-2 6-0[H2H]
Q2Carlos Boluda-Purkiss (3) (ESP)Moritz Dettinger ()6-4 6-1[H2H]
Q2Alejandro Ibanez Gallego (9) (ESP)Pablo Belda (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q2Ryusei Makiguchi (4) (JPN)Bruno Mardones (ESP)7-5 6-4[H2H]
Q2Jaime Fermosell (14) (ESP)Alejandro Garcia Cenzano (ESP)6-2 6-0[H2H]
Q2Juan Lizariturry (5) (ESP)Jose Antonio Dugo Reyes (ESP)6-4 6-1[H2H]
Q2Antonio Javier Ayala Hernandez (ESP)Marcos MORA ALVAREZ Palenci (ESP)6-1 6-1[H2H]
Q2David Jorda Sanchis (6) (ESP)David GURUMETA Abad (WC) (ESP)6-1 6-3[H2H]
Q2Vincent Jaensch-Mueller (10) ()Luis HEREDIA Gomez (ESP)6-3 6-1[H2H]
Q2Jorge Lopez Perez Fuster (7) (ESP)Alejandro Ortega Palacios (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q2Paco Climent Gregori (13) (ESP)Miguel Vallejo (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q2Federico Moreno (8) (ARG)Jose Luis Sangroniz Ojer (WC) (ESP)6-4 6-4[H2H]
Q2Alejandro MORO Canas (ESP)Ernesto SANZ Martinez (ESP)6-3 6-4[H2H]
Q3Gonzalo Villanueva (1) (ARG)Sergio Esteban Barroso (ESP)6-1 6-2[H2H]
Q3Miguel Damas (ESP)Jonathan VAN Nieuwenhove (BEL)6-2 6-2[H2H]
Q3Luis Diego Chavez Villalpando (ESP)Javier CASASOLAS Monllor (ESP)6-4 6-0[H2H]
Q3Boris Pokotilov (15) (RUS)Raul Jimenez Platas (ESP)6-1 6-3[H2H]
Q3Jaume Pla Malfeito (2) (ESP)Carlos Fernandez-espinar (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q3Eduardo Villar (ESP)Saul VERDUGO Vicente (ESP)6-1 2-6 6-4[H2H]
Q3Eduardo Russi (BRA)Juan GRANELL Heredero (ESP)1-6 6-0 6-1[H2H]
Q3Jakob Johansson-Holm (11) (SWE)Manuel Montalvo Hidalgo (ESP)6-4 6-3[H2H]
Q3Carlos Boluda-Purkiss (3) (ESP)Santiago Plaza (ESP)6-2 7-5[H2H]
Q3Moritz Dettinger ()Victor MORENO Lozano (ESP)7-6(5) 6-3[H2H]
Q3Pablo Belda (ESP)Joao Vitor Cieri De Moura (BRA)6-2 6-2[H2H]
Q3Alejandro Ibanez Gallego (9) (ESP)Santiago PULPON Feito (ESP)6-2 6-0[H2H]
Q3Ryusei Makiguchi (4) (JPN)Jacobo HERRERO Rico (ESP)6-2 6-0[H2H]
Q3Bruno Mardones (ESP)Ivan MARRERO Curbelo (ESP)6-7(1) 6-3 6-1[H2H]
Q3Alejandro Garcia Cenzano (ESP)Carlos PINEDO TEJADA (WC) (ESP)6-3 6-4[H2H]
Q3Jaime Fermosell (14) (ESP)Jesus PEREZ Plaza (WC) (ESP)6-0 6-4[H2H]
Q3Juan Lizariturry (5) (ESP)Diego LE GAL Perez (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q3Jose Antonio Dugo Reyes (ESP)Francisco SAN ANDRES Aguado (WC) (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q3Marcos MORA ALVAREZ Palenci (ESP)Guillermo JIMENEZ Cagigas (WC) (ESP)4-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Antonio Javier Ayala Hernandez (ESP)Sylvester Emmanuel (12) (NGR)6-4 6-4[H2H]
Q3David Jorda Sanchis (6) (ESP)Michael Ilett (AUS)6-1 6-3[H2H]
Q3David GURUMETA Abad (WC) (ESP)Alvaro Blanco Damea (ESP)6-7(5) 6-4 6-1[H2H]
Q3Luis HEREDIA Gomez (ESP)Gonzalo VILLAR Roldan (WC) (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q3Vincent Jaensch-Mueller (10) ()Owen Kirk (IRL)6-4 6-3[H2H]
Q3Jorge Lopez Perez Fuster (7) (ESP)Dietrich Dernowski ()6-2 6-0[H2H]
Q3Alejandro Ortega Palacios (ESP)Edward Harwood (GBR)6-3 7-5[H2H]
Q3Miguel Vallejo (ESP)Alvaro MORENO Lozano (ESP)6-2 6-3[H2H]
Q3Paco Climent Gregori (13) (ESP)Vladislav Ivanov (RUS)6-3 6-1[H2H]
Q3Federico Moreno (8) (ARG)Javier APELLANIZ Napal (ESP)6-0 6-3[H2H]
Q3Jose Luis Sangroniz Ojer (WC) (ESP)Jose Dominguez Alonso (ESP)7-6(2) 3-6 7-5[H2H]
Q3Ernesto SANZ Martinez (ESP)Gonzalo FERNANDEZ Gil (WC) (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q3Alejandro MORO Canas (ESP)Iouri SYROMOLOTOV Netrebina (16) (ESP)6-3 6-4[H2H]