ATP Spain F10 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Spain F10 Futures Discussion!


Share This...


Spain F10 Futures Event Details:

2016-04-18Clay
OutdoorSpain
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Spain F10 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FBernabe Zapata Miralles (ESP)Bastian Malla (8) (CHL)6-7(4) 7-6(6) 4-0 Retired[H2H]
SFBernabe Zapata Miralles (ESP)Ricardo Ojeda Lara (5) (ESP)6-2 6-3[H2H]
SFBastian Malla (8) (CHL)Roberto Ortega-Olmedo (2) (ESP)5-7 6-1 6-4[H2H]
QFBernabe Zapata Miralles (ESP)Pablo Vivero Gonzalez (1) (ESP)6-2 7-5[H2H]
QFRicardo Ojeda Lara (5) (ESP)Albert Alcaraz Ivorra (4) (ESP)7-6(1) 6-0[H2H]
QFBastian Malla (8) (CHL)Marc Giner (3) (ESP)6-3 6-7(4) 7-6(5)[H2H]
QFRoberto Ortega-Olmedo (2) (ESP)Alex DE Minaur (AUS)6-4 6-4[H2H]
R16Pablo Vivero Gonzalez (1) (ESP)Ricardo Villacorta-Alonso (ESP)7-6(3) 3-2 Retired[H2H]
R16Bernabe Zapata Miralles (ESP)Jorge Lopez Perez Fuster (ESP)6-1 6-2[H2H]
R16Albert Alcaraz Ivorra (4) (ESP)Corentin Denolly (FRA)6-3 6-3[H2H]
R16Ricardo Ojeda Lara (5) (ESP)Carlos Taberner (ESP)7-5 6-2[H2H]
R16Bastian Malla (8) (CHL)Miguel Semmler (ESP)6-2 6-3[H2H]
R16Marc Giner (3) (ESP)Jose Fco. Vidal Azorin (ESP)7-6(3) 6-0[H2H]
R16Alex DE Minaur (AUS)Jean-Marc Werner (GER)6-2 6-0[H2H]
R16Roberto Ortega-Olmedo (2) (ESP)Luis HEREDIA Gomez (WC) (ESP)6-2 6-2[H2H]
R32Pablo Vivero Gonzalez (1) (ESP)Alberto Romero De Avila Senise (ESP)6-2 6-1[H2H]
R32Ricardo Villacorta-Alonso (ESP)Andres Artunedo Martinavarr (ESP)6-2 6-2[H2H]
R32Jorge Lopez Perez Fuster (ESP)Juan-Samuel Arauzo-Martinez (ESP)6-2 4-6 7-6(2)[H2H]
R32Bernabe Zapata Miralles (ESP)Akira Santillan (7) (AUS)6-2 7-6(4)[H2H]
R32Albert Alcaraz Ivorra (4) (ESP)Joan Soler (FRA)6-1 6-4[H2H]
R32Corentin Denolly (FRA)Albano Olivetti (FRA)6-4 7-5[H2H]
R32Carlos Taberner (ESP)Gregoire Jacq (FRA)6-3 3-6 6-1[H2H]
R32Ricardo Ojeda Lara (5) (ESP)Jorge Hernando-Ruano (ESP)6-1 6-1[H2H]
R32Bastian Malla (8) (CHL)Jaime Fermosell (ESP)7-6(5) 6-3[H2H]
R32Miguel Semmler (ESP)Alejandro Ortega Palacios (WC) (ESP)6-3 6-1[H2H]
R32Jose Fco. Vidal Azorin (ESP)Bruno Mardones (WC) (ESP)6-2 4-6 6-2[H2H]
R32Marc Giner (3) (ESP)Mauricio Alvarez-Guzman (CHL)6-3 6-4[H2H]
R32Alex DE Minaur (AUS)Carlos Boluda-Purkiss (6) (ESP)6-7(7) 6-4 3-1 Retired[H2H]
R32Jean-Marc Werner (GER)Andrey Chepelev (RUS)6-2 6-3[H2H]
R32Luis HEREDIA Gomez (WC) (ESP)Theo Fournerie (FRA)6-0 6-3[H2H]
R32Roberto Ortega-Olmedo (2) (ESP)Nicolas ALVAREZ Varona (WC) (ESP)6-0 6-4[H2H]
Men's Doubles
FRoberto Ortega-Olmedo (ESP)
Georgi Rumenov Payakov (ESP)
Andres Artunedo Martinavarr (4) (ESP)
Ricardo Ojeda Lara (ESP)
6-0 6-1
SFRoberto Ortega-Olmedo (ESP)
Georgi Rumenov Payakov (ESP)
Joaquin Munoz-Hernandez (ESP)
Akira Santillan (AUS)
1-6 6-1 11-9
SFAndres Artunedo Martinavarr (4) (ESP)
Ricardo Ojeda Lara (ESP)
Diego-Jose Manrique-Velazquez (ESP)
Pablo Vivero Gonzalez (ESP)
7-6(5) 6-3
QFRoberto Ortega-Olmedo (ESP)
Georgi Rumenov Payakov (ESP)
Juan-Samuel Arauzo-Martinez (1) (ESP)
Ivan Arenas-Gualda (ESP)
5-7 6-1 10-8
QFJoaquin Munoz-Hernandez (ESP)
Akira Santillan (AUS)
Rafael Gonzalez Almazan (ESP)
Miguel Semmler (ESP)
6-1 6-0
QFAndres Artunedo Martinavarr (4) (ESP)
Ricardo Ojeda Lara (ESP)
Carlos Boluda-Purkiss (ESP)
Alex DE Minaur (AUS)
WO
QFDiego-Jose Manrique-Velazquez (ESP)
Pablo Vivero Gonzalez (ESP)
Gregoire Jacq (2) (FRA)
Albano Olivetti (FRA)
6-4 6-2
R16Juan-Samuel Arauzo-Martinez (1) (ESP)
Ivan Arenas-Gualda (ESP)
Alex Dominguez Soto (ESP)
Bruno Mardones (ESP)
6-4 6-1
R16Roberto Ortega-Olmedo (ESP)
Georgi Rumenov Payakov (ESP)
Anton Desyatnik (RUS)
Mikhail Korovin (RUS)
WO
R16Joaquin Munoz-Hernandez (ESP)
Akira Santillan (AUS)
Jorge Hernando-Ruano (3) (ESP)
Ricardo Villacorta-Alonso (ESP)
6-3 6-1
R16Rafael Gonzalez Almazan (ESP)
Miguel Semmler (ESP)
Jonathan Garcia (WC) (ESP)
Luis HEREDIA Gomez (ESP)
6-4 6-3
R16Carlos Boluda-Purkiss (ESP)
Alex DE Minaur (AUS)
Marc Giner (ESP)
Carlos Taberner (ESP)
6-4 6-1
R16Andres Artunedo Martinavarr (4) (ESP)
Ricardo Ojeda Lara (ESP)
IGNACIO BENZAL Alia (WC) (ESP)
Javier SANCHEZ Pradillo (ESP)
6-0 6-0
R16Diego-Jose Manrique-Velazquez (ESP)
Pablo Vivero Gonzalez (ESP)
Diego LE GAL Perez (ESP)
Iouri Sant Syromolotov Netrebin (ESP)
6-0 6-2
R16Gregoire Jacq (2) (FRA)
Albano Olivetti (FRA)
Alejandro Garcia Saez (ESP)
Alejandro Ibanez Gallego (ESP)
6-1 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Mauricio Alvarez-Guzman (CHL)Rafael Mazon-Hernandez (ESP)7-6(4) 3-6 6-4[H2H]
Q1Alex DE Minaur (2) (AUS)Diego-Jose Manrique-Velazquez (13) (ESP)6-2 5-7 6-2[H2H]
Q1Alberto Romero De Avila Senise (3) (ESP)James Allemby (GBR)6-3 6-1[H2H]
Q1Miguel Semmler (4) (ESP)Dimitriy Voronin (RUS)6-3 6-1[H2H]
Q1Joan Soler (15) (FRA)Ivan Arenas-Gualda (5) (ESP)6-4 6-3[H2H]
Q1Jose Fco. Vidal Azorin (6) (ESP)Maxim Tybar (11) (BLR)6-3 6-2[H2H]
Q1Andrey Chepelev (RUS)Antonio Miro (16) (ESP)5-7 6-3 6-4[H2H]
Q1Jaime Fermosell (8) (ESP)Jorge Lopez Perez Fuster (12) (ESP)3-6 6-2 6-1[H2H]
Q2Rafael Mazon-Hernandez (ESP)Daulet Dzhumaev (KGZ)6-3 6-2[H2H]
Q2Mauricio Alvarez-Guzman (CHL)Rafael IZQUIERDO Luque (ESP)7-5 6-1[H2H]
Q2Alex DE Minaur (2) (AUS)Harrison Lombe (AUS)6-4 6-3[H2H]
Q2Diego-Jose Manrique-Velazquez (13) (ESP)Iouri Sant Syromolotov Netrebin (ESP)6-3 7-5[H2H]
Q2Alberto Romero De Avila Senise (3) (ESP)Raul Jimenez Platas (ESP)6-3 6-1[H2H]
Q2James Allemby (GBR)Alejandro Garcia Saez (14) (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q2Miguel Semmler (4) (ESP)Alexey Baryshev (RUS)6-2 6-1[H2H]
Q2Dimitriy Voronin (RUS)Mikhail Korovin (10) (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q2Ivan Arenas-Gualda (5) (ESP)Carlos SANCHEZ Jover (ESP)2-6 7-5 7-6(5)[H2H]
Q2Joan Soler (15) (FRA)Diego Garcia Dalisay (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q2Jose Fco. Vidal Azorin (6) (ESP)Ruben Lopez Oliveros (WC) (ESP)7-6(5) 3-6 6-3[H2H]
Q2Maxim Tybar (11) (BLR)Oleg Kossov (RUS)3-6 6-1 6-3[H2H]
Q2Andrey Chepelev (RUS)Miguel Vallejo (ESP)6-2 6-0[H2H]
Q2Antonio Miro (16) (ESP)Arturo Torregrosa Velilla (ESP)7-6(2) 7-5[H2H]
Q2Jaime Fermosell (8) (ESP)Alvaro Cruz (ESP)2-6 7-6(5) 6-0[H2H]
Q2Jorge Lopez Perez Fuster (12) (ESP)Ismael Carrero (ESP)6-1 3-6 6-1[H2H]
Q3Rafael Mazon-Hernandez (ESP)Anton Desyatnik (1) (RUS)6-4 4-6 6-1[H2H]
Q3Daulet Dzhumaev (KGZ)Alejandro MARTINEZ Morilla (ESP)6-1 6-2[H2H]
Q3Mauricio Alvarez-Guzman (CHL)Santiago Haas (URU)6-0 6-2[H2H]
Q3Rafael IZQUIERDO Luque (ESP)Raul Brancaccio (9) (ITA)7-6(3) 7-6(3)[H2H]
Q3Alex DE Minaur (2) (AUS)Jorge Serrano (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q3Harrison Lombe (AUS)Daniel LOPEZ Rey (WC) (ESP)6-3 6-4[H2H]
Q3Iouri Sant Syromolotov Netrebin (ESP)Pedro Gabriel Rodrigues (BRA)7-6(2) 7-5[H2H]
Q3Diego-Jose Manrique-Velazquez (13) (ESP)Martin Atanasov ()6-1 6-2[H2H]
Q3Alberto Romero De Avila Senise (3) (ESP)Diego LE GAL Perez (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q3Raul Jimenez Platas (ESP)Sergio Redondo Pereira (ESP)1-0 Retired[H2H]
Q3James Allemby (GBR)Moritz Dettinger ()7-5 6-1[H2H]
Q3Alejandro Garcia Saez (14) (ESP)Grigoriy Korobeynikov (UZB)6-2 6-1[H2H]
Q3Miguel Semmler (4) (ESP)Yannick Martell Beuzit (ESP)6-0 6-0[H2H]
Q3Alexey Baryshev (RUS)Jose Campos ()6-3 4-6 6-2[H2H]
Q3Dimitriy Voronin (RUS)Sergi Perez Contri (ESP)6-2 7-6(5)[H2H]
Q3Mikhail Korovin (10) (RUS)Pablo Belda (ESP)7-5 7-5[H2H]
Q3Ivan Arenas-Gualda (5) (ESP)Rafael Gonzalez Almazan (ESP)6-2 6-2[H2H]
Q3Carlos SANCHEZ Jover (ESP)Jose Vicent Monsonis Uso (ESP)6-7(6) 6-0 6-2[H2H]
Q3Diego Garcia Dalisay (ESP)Jesus TAPIADOR Barajas (ESP)6-4 7-6(2)[H2H]
Q3Joan Soler (15) (FRA)Miguel Damas (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q3Jose Fco. Vidal Azorin (6) (ESP)Marcos MORA ALVAREZ Palenci (ESP)6-1 6-2[H2H]
Q3Ruben Lopez Oliveros (WC) (ESP)Mikel Martinez (ESP)6-4 6-0[H2H]
Q3Oleg Kossov (RUS)Javier SANCHEZ Pradillo (WC) (ESP)6-0 6-1[H2H]
Q3Maxim Tybar (11) (BLR)Ander De Lorenzo-Aracama (ESP)4-6 6-0 4-1 Retired[H2H]
Q3Andrey Chepelev (RUS)Alejandro Ibanez Gallego (7) (ESP)6-4 7-6(4)[H2H]
Q3Miguel Vallejo (ESP)Rafael Moreno-Higueras (WC) (ESP)7-5 7-6(5)[H2H]
Q3Arturo Torregrosa Velilla (ESP)Carlos NOLASCO Moreno (WC) (ESP)6-0 7-5[H2H]
Q3Antonio Miro (16) (ESP)Alvaro Blanco Damea (ESP)6-2 2-6 7-6(3)[H2H]
Q3Jaime Fermosell (8) (ESP)Alex Dominguez Soto (WC) (ESP)4-6 7-5 6-1[H2H]
Q3Alvaro Cruz (ESP)Gonzalo FERNANDEZ Gil (WC) (ESP)6-3 6-3[H2H]
Q3Ismael Carrero (ESP)IGNACIO BENZAL Alia (WC) (ESP)6-2 6-1[H2H]
Q3Jorge Lopez Perez Fuster (12) (ESP)David Redondo Pereira (ESP)6-1 1-6 6-1[H2H]