ATP Slovenia F3 Futures Draw (Men's) - 2013

Click Here To Join The Slovenia F3 Futures Discussion!


Share This...


Slovenia F3 Futures Event Details:

2013-06-10Clay
OutdoorLitija, Slovenia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Slovenia F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAxel Michon (2) (FRA)Simone Vagnozzi (1) (ITA)6-0 6-4 [H2H]
SFSimone Vagnozzi (1) (ITA)Erik Crepaldi (8) (ITA)6-3 6-3 [H2H]
SFAxel Michon (2) (FRA)Nicolas Reissig (3) (AUT)6-3 7-5 [H2H]
QFSimone Vagnozzi (1) (ITA)Jeremy Jahn (GER)6-0 3-6 6-1 [H2H]
QFErik Crepaldi (8) (ITA)Daniel Uhlig (Q) (GER)7-5 6-3 [H2H]
QFNicolas Reissig (3) (AUT)Mike Urbanija (SLO)7-6(5) 6-3 [H2H]
QFAxel Michon (2) (FRA)Stepan Khotulev (Q) (RUS)6-1 6-2 [H2H]
R16Simone Vagnozzi (1) (ITA)Francois-Arthur Vibert (FRA)6-0 6-1 [H2H]
R16Jeremy Jahn (GER)Benjamin Balleret (7) (MON)6-0 6-3 [H2H]
R16Daniel Uhlig (Q) (GER)Sebastian Stiefelmeyer (Q) (AUT)6-2 6-3 [H2H]
R16Erik Crepaldi (8) (ITA)Riccardo Maiga (SUI)6-4 6-4 [H2H]
R16Mike Urbanija (SLO)Cristian Rodriguez (COL)6-4 6-7(1) 6-1 [H2H]
R16Nicolas Reissig (3) (AUT)Tilen Zitnik (Q) (SLO)6-3 6-2 [H2H]
R16Stepan Khotulev (Q) (RUS)Laurent Lokoli (Q) (FRA)6-4 6-2 [H2H]
R16Axel Michon (2) (FRA)Omar Giacalone (ITA)6-4 6-3 [H2H]
R32Simone Vagnozzi (1) (ITA)Tom Kocevar-Desman (WC) (SLO)6-4 6-4 [H2H]
R32Francois-Arthur Vibert (FRA)Dominic Weidinger (Q) (AUT)6-4 3-6 7-5 [H2H]
R32Jeremy Jahn (GER)Lukas Jastraunig (AUT)6-3 6-1 [H2H]
R32Benjamin Balleret (7) (MON)Jakub Lustyk (CZE)6-2 6-3 [H2H]
R32Sebastian Stiefelmeyer (Q) (AUT)Peter Heller (4) (GER)6-2 7-5 [H2H]
R32Daniel Uhlig (Q) (GER)Blaz Bizjak (WC) (SLO)7-6(5) 6-3 [H2H]
R32Riccardo Maiga (SUI)Nik Razborsek (SLO)0-6 7-5 7-6(3) [H2H]
R32Erik Crepaldi (8) (ITA)Bastian Trinker (AUT)6-7(4) 6-1 6-2 [H2H]
R32Cristian Rodriguez (COL)Alexandre Folie (5) (BEL)3-6 6-1 6-1 [H2H]
R32Mike Urbanija (SLO)Filip Vittek (Q) (SVK)6-2 6-3 [H2H]
R32Tilen Zitnik (Q) (SLO)Niklas Scheucher (WC) (AUT)6-3 6-0 [H2H]
R32Nicolas Reissig (3) (AUT)Patrick Ofner (AUT)4-6 6-1 6-3 [H2H]
R32Laurent Lokoli (Q) (FRA)Matheson Klein (6) (AUS)6-3 6-4 [H2H]
R32Stepan Khotulev (Q) (RUS)Valentin Horvat (WC) (SLO)6-1 6-0 [H2H]
R32Omar Giacalone (ITA)Mateusz Szmigiel (LL) (POL)6-3 6-4 [H2H]
R32Axel Michon (2) (FRA)Maxim Maksimyuk (Q) (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FSebastian Bader (AUT)
Erik Elliott (USA)
Erik Crepaldi (3) (ITA)
Cristian Rodriguez (COL)
6-3 6-3
SFErik Crepaldi (3) (ITA)
Cristian Rodriguez (COL)
Blaz Bizjak (WC) (SLO)
Nik Razborsek (SLO)
6-4 6-0
SFSebastian Bader (AUT)
Erik Elliott (USA)
Riccardo Maiga (2) (SUI)
Simone Vagnozzi (ITA)
6-2 2-6 [12-10]
QFBlaz Bizjak (WC) (SLO)
Nik Razborsek (SLO)
Patryk Janik (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
6-3 6-4
QFErik Crepaldi (3) (ITA)
Cristian Rodriguez (COL)
Peter Heller (GER)
Bastian Trinker (AUT)
6-4 3-6 [10-4]
QFSebastian Bader (AUT)
Erik Elliott (USA)
Domen Gostincar (SLO)
Ethan Tulliani (AUS)
6-0 6-2
QFRiccardo Maiga (2) (SUI)
Simone Vagnozzi (ITA)
Tom Kocevar-Desman (SLO)
Mike Urbanija (SLO)
7-6(6) 6-7(6) [10-7]
R16Patryk Janik (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
Lukas Jastraunig (1) (AUT)
Nicolas Reissig (AUT)
6-1 6-7(4) [10-8]
R16Blaz Bizjak (WC) (SLO)
Nik Razborsek (SLO)
Danylo Kalenichenko (UKR)
Filip Vittek (SVK)
6-1 6-4
R16Erik Crepaldi (3) (ITA)
Cristian Rodriguez (COL)
Matheson Klein (AUS)
Michael-Ray Pallares-Gonzalez (DOM)
6-2 6-2
R16Peter Heller (GER)
Bastian Trinker (AUT)
Thomas Jan Dafcik (GER)
Daniel Uhlig (GER)
6-1 6-2
R16Sebastian Bader (AUT)
Erik Elliott (USA)
Saso Bende (SLO)
Janos Zibrat (SLO)
6-3 7-5
R16Domen Gostincar (SLO)
Ethan Tulliani (AUS)
Benjamin Balleret (4) (MON)
Alexandre Folie (BEL)
WO
R16Tom Kocevar-Desman (SLO)
Mike Urbanija (SLO)
Omar Giacalone (WC) (ITA)
Francois-Arthur Vibert (FRA)
6-3 4-6 [10-7]
R16Riccardo Maiga (2) (SUI)
Simone Vagnozzi (ITA)
Grega Kokalj (WC) (SLO)
Bor Schweiger Muzar (SLO)
6-2 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Stepan Khotulev (1) (RUS)Dorian Tomaz Janezic (SLO)6-1 6-1 [H2H]
Q1Laurent Lokoli (2) (FRA)Domen Gostincar (SLO)6-3 6-3 [H2H]
Q1Filip Vittek (9) (SVK)Mateo Faber (CRO)6-2 6-2 [H2H]
Q1Daniel Uhlig (4) (GER)Danylo Kalenichenko (14) (UKR)7-5 6-1 [H2H]
Q1Sebastian Stiefelmeyer (5) (AUT)Mateusz Szmigiel (10) (POL)6-3 6-2 [H2H]
Q1Dominic Weidinger (6) (AUT)Miha Mlakar (13WC) (SLO)6-2 6-3 [H2H]
Q1Tilen Zitnik (SLO)Thomas Jan Dafcik (GER)6-2 7-6(3) [H2H]
Q1Maxim Maksimyuk (RUS)Patryk Janik (11) (POL)6-3 6-4 [H2H]
Q2Stepan Khotulev (1) (RUS)Janos Zibrat (SLO)6-3 7-6(2) [H2H]
Q2Dorian Tomaz Janezic (SLO)Ethan Tulliani (AUS)6-1 5-7 6-3 [H2H]
Q2Laurent Lokoli (2) (FRA)Maks Tekavec (SLO)6-2 7-5 [H2H]
Q2Domen Gostincar (SLO)Anze Loviscek (SLO)4-6 6-0 6-1 [H2H]
Q2Mateo Faber (CRO)Andrea Patracchini (3) (ITA)6-1 6-2 [H2H]
Q2Filip Vittek (9) (SVK)Piotr Pyla (POL)6-4 6-0 [H2H]
Q2Daniel Uhlig (4) (GER)Erik Elliott (USA)6-7(4) 7-5 6-4 [H2H]
Q2Danylo Kalenichenko (14) (UKR)Aljaz Radinski (SLO)1-6 6-4 6-2 [H2H]
Q2Sebastian Stiefelmeyer (5) (AUT)Matej Leljak (SLO)6-1 6-7(5) 6-1 [H2H]
Q2Mateusz Szmigiel (10) (POL)Marcel Ruzic (WC) (CRO)6-4 6-3 [H2H]
Q2Dominic Weidinger (6) (AUT)Grega Kokalj (SLO)6-1 6-1 [H2H]
Q2Miha Mlakar (13WC) (SLO)Dino Hadzalic (CRO)6-3 6-3 [H2H]
Q2Thomas Jan Dafcik (GER)Matej Svjetlicic (7) (CRO)6-2 7-5 [H2H]
Q2Tilen Zitnik (SLO)Andrey Yuzhnyy (12) (RUS)5-7 6-4 6-2 [H2H]
Q2Maxim Maksimyuk (RUS)Michael-Ray Pallares-Gonzalez (8) (DOM)6-1 7-6(4) [H2H]
Q2Patryk Janik (11) (POL)Matija Kac (SLO)6-1 6-0 [H2H]
Q3Stepan Khotulev (1) (RUS)Bye
Q3Janos Zibrat (SLO)Luca Mezzanotte (ITA)6-0 6-2 [H2H]
Q3Dorian Tomaz Janezic (SLO)Bye
Q3Ethan Tulliani (AUS)Bye
Q3Laurent Lokoli (2) (FRA)Bye
Q3Maks Tekavec (SLO)Adrian Preuss (GER)6-1 6-2 [H2H]
Q3Anze Loviscek (SLO)Bye
Q3Domen Gostincar (SLO)Bye
Q3Andrea Patracchini (3) (ITA)Bye
Q3Mateo Faber (CRO)Vid Fugina (SLO)6-1 6-1 [H2H]
Q3Piotr Pyla (POL)Bye
Q3Filip Vittek (9) (SVK)Bye
Q3Daniel Uhlig (4) (GER)Bye
Q3Erik Elliott (USA)Alexander Mozgovoy (RUS)6-4 6-2 [H2H]
Q3Aljaz Radinski (SLO)Bye
Q3Danylo Kalenichenko (14) (UKR)Bye
Q3Sebastian Stiefelmeyer (5) (AUT)Bye
Q3Matej Leljak (SLO)Milan Kovacs (HUN)3-6 6-4 6-3 [H2H]
Q3Marcel Ruzic (WC) (CRO)Bye
Q3Mateusz Szmigiel (10) (POL)Bye
Q3Dominic Weidinger (6) (AUT)Bye
Q3Grega Kokalj (SLO)Gregor Breskvar (WC) (SLO)6-0 7-5 [H2H]
Q3Dino Hadzalic (CRO)Bye
Q3Miha Mlakar (13WC) (SLO)Bye
Q3Matej Svjetlicic (7) (CRO)Bye
Q3Thomas Jan Dafcik (GER)Rok Sitar (SLO)7-6(1) 6-0 [H2H]
Q3Tilen Zitnik (SLO)Bye
Q3Andrey Yuzhnyy (12) (RUS)Bye
Q3Michael-Ray Pallares-Gonzalez (8) (DOM)Bye
Q3Maxim Maksimyuk (RUS)Calvin Knie (AUT)6-3 6-1 [H2H]
Q3Matija Kac (SLO)Bye
Q3Patryk Janik (11) (POL)Bye


What's your opinion on the ATP Slovenia F3 Futures draw (Men's) 2013?
Who will win Slovenia F3 Futures?