ATP Slovenia F3 Futures Draw (Men's) - 2002

Click Here To Join The Slovenia F3 Futures Discussion!


Share This...


Slovenia F3 Futures Event Details:

2002-06-17Clay
OutdoorKranj, Slovenia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Slovenia F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FIvan Cinkus (8) (CRO)Diego Alvarez (Q) (ITA)6-2 7-5 [H2H]
SFDiego Alvarez (Q) (ITA)Ionut Moldovan (ROU)6-3 6-2 [H2H]
SFIvan Cinkus (8) (CRO)Markus Kanellos (AUT)7-5 6-1 [H2H]
QFIonut Moldovan (ROU)Ivan Vajda (5) (CRO)7-6(4) 7-6(3) [H2H]
QFDiego Alvarez (Q) (ITA)Philipp Mullner (6) (AUT)6-4 6-1 [H2H]
QFMarkus Kanellos (AUT)Luben Pampoulov (7) (AUT)7-5 2-6 6-3 [H2H]
QFIvan Cinkus (8) (CRO)Kornel Bardoczky (HUN)3-6 6-2 6-0 [H2H]
R16Ionut Moldovan (ROU)Gabriel Moraru (ROU)7-5 2-2 Retired[H2H]
R16Ivan Vajda (5) (CRO)Tomas Tenconi (ITA)7-5 6-7(5) 6-3 [H2H]
R16Diego Alvarez (Q) (ITA)Igor Zelenay (Q) (SVK)6-2 6-2 [H2H]
R16Philipp Mullner (6) (AUT)Rok Jarc (WC) (SLO)6-2 0-6 6-4 [H2H]
R16Luben Pampoulov (7) (AUT)Tomaz Berendijas (Q) (SLO)6-4 7-5 [H2H]
R16Markus Kanellos (AUT)Michal Mertinak (3) (SVK)7-5 6-4 [H2H]
R16Ivan Cinkus (8) (CRO)Relja Dulic-Fiser (SE) (YUG)6-2 2-1 Retired[H2H]
R16Kornel Bardoczky (HUN)Herbert Wiltschnig (2) (AUT)4-6 6-4 6-3 [H2H]
R32Ionut Moldovan (ROU)Diego Hipperdinger (1) (ARG)6-1 6-1 [H2H]
R32Gabriel Moraru (ROU)Jan Stancik (Q) (SVK)6-4 7-6(5) [H2H]
R32Tomas Tenconi (ITA)Igor Racic (LL) (BIH)6-3 6-0 [H2H]
R32Ivan Vajda (5) (CRO)Ronald Dueller (AUT)6-2 6-2 [H2H]
R32Diego Alvarez (Q) (ITA)Vladimir Pavicevic (4) (YUG)6-4 6-3 [H2H]
R32Igor Zelenay (Q) (SVK)Iztok Bozic (SLO)6-4 6-3 [H2H]
R32Rok Jarc (WC) (SLO)Martin Bartonek (CZE)7-6(5) 0-1 Retired[H2H]
R32Philipp Mullner (6) (AUT)Matija Zgaga (WC) (SLO)6-4 6-2 [H2H]
R32Luben Pampoulov (7) (AUT)Andrej Kracman (WC) (SLO)2-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Tomaz Berendijas (Q) (SLO)Ivan Cerovic (Q) (CRO)6-4 6-4 [H2H]
R32Markus Kanellos (AUT)Bostjan Osabnik (WC) (SLO)6-3 6-7(8) 6-2 [H2H]
R32Michal Mertinak (3) (SVK)Kresimir Ritz (Q) (CRO)6-4 2-6 6-4 [H2H]
R32Ivan Cinkus (8) (CRO)Victor Ionita (ROU)7-5 6-0 [H2H]
R32Relja Dulic-Fiser (SE) (YUG)Marko Por (Q) (SLO)7-6(7) 5-7 7-5 [H2H]
R32Kornel Bardoczky (HUN)Jaroslav Pospisil (CZE)6-2 5-2 Retired[H2H]
R32Herbert Wiltschnig (2) (AUT)Miha Gregorc (Q) (SLO)6-2 3-1 Retired[H2H]
Men's Doubles
FIvan Cinkus (3) (CRO)
Andrej Kracman (SLO)
Philipp Mullner (AUT)
Herbert Wiltschnig (AUT)
6-1 4-2 Retired
SFPhilipp Mullner (AUT)
Herbert Wiltschnig (AUT)
Luben Pampoulov (AUT)
Ivan Vajda (CRO)
WO
SFIvan Cinkus (3) (CRO)
Andrej Kracman (SLO)
Kornel Bardoczky (2) (HUN)
Ionut Moldovan (ROU)
6-2 6-3
QFPhilipp Mullner (AUT)
Herbert Wiltschnig (AUT)
Ivan Cerovic (1) (CRO)
Igor Zelenay (SVK)
6-4 7-6(4)
QFLuben Pampoulov (AUT)
Ivan Vajda (CRO)
Igor Ibrisbegovic (BIH)
Pavel Lobanov (RUS)
6-0 7-6(5)
QFIvan Cinkus (3) (CRO)
Andrej Kracman (SLO)
Robert Cheyne (NZL)
Valentino Pest (GER)
6-0 6-0
QFKornel Bardoczky (2) (HUN)
Ionut Moldovan (ROU)
Diego Hipperdinger (ARG)
Kresimir Ritz (CRO)
6-3 7-6(6)
R16Ivan Cerovic (1) (CRO)
Igor Zelenay (SVK)
Bostjan Osabnik (SLO)
Matija Zgaga (SLO)
6-4 6-4
R16Philipp Mullner (AUT)
Herbert Wiltschnig (AUT)
Matic Omerzel (SLO)
Marko Por (SLO)
6-7(4) 6-4 7-6(3)
R16Igor Ibrisbegovic (BIH)
Pavel Lobanov (RUS)
Martin Bartonek (4) (CZE)
Jaroslav Pospisil (CZE)
WO
R16Luben Pampoulov (AUT)
Ivan Vajda (CRO)
Ziga Janskovec (SLO)
Matjaz Pogacnik (SLO)
6-2 6-1
R16Robert Cheyne (NZL)
Valentino Pest (GER)
Bostjan Dobersek (SLO)
Dmitri Kotchetkov (RUS)
6-4 6-1
R16Ivan Cinkus (3) (CRO)
Andrej Kracman (SLO)
Miha Gregorc (SLO)
Nejc Smole (SLO)
WO
R16Diego Hipperdinger (ARG)
Kresimir Ritz (CRO)
Miha Crnkovic (SLO)
Uros Mlakar (SLO)
6-2 6-0
R16Kornel Bardoczky (2) (HUN)
Ionut Moldovan (ROU)
Rok Jarc (SLO)
Sasa Pirc (SLO)
6-4 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Tomaz Berendijas (SLO)Igor Ibrisbegovic (14) (BIH)6-3 6-4 [H2H]
Q1Jan Stancik (WC) (SVK)Sasa Pirc (SLO)6-4 6-3 [H2H]
Q1Ivan Cerovic (3) (CRO)David Caballero-Garcia (12) (ESP)7-6(3) 6-1 [H2H]
Q1Igor Zelenay (4) (SVK)Nejc Smole (13) (SLO)6-2 7-6(2) [H2H]
Q1Miha Gregorc (10) (SLO)Valentino Pest (GER)6-3 6-2 [H2H]
Q1Diego Alvarez (6) (ITA)Robert Cheyne (11) (NZL)4-6 6-2 6-4 [H2H]
Q1Marko Por (15) (SLO)Igor Racic (7) (BIH)7-6(3) 6-4 [H2H]
Q1Kresimir Ritz (8) (CRO)Pavel Lobanov (9) (RUS)6-3 0-6 6-2 [H2H]
Q2Tomaz Berendijas (SLO)Ziga Janskovec (SLO)6-2 6-0 [H2H]
Q2Igor Ibrisbegovic (14) (BIH)Daniel Ramirez-Lenero (ESP)WO[H2H]
Q2Jan Stancik (WC) (SVK)Roko Karanusic (2) (CRO)6-3 6-2 [H2H]
Q2Sasa Pirc (SLO)Miles Maclagan (16) (GBR)6-1 6-3 [H2H]
Q2Ivan Cerovic (3) (CRO)Marko Vukelic (CRO)6-2 6-2 [H2H]
Q2David Caballero-Garcia (12) (ESP)Razvan Verone (ROU)7-6(3) 6-1 [H2H]
Q2Igor Zelenay (4) (SVK)Vjekoslav Skenderovic (YUG)6-7(7) 6-2 6-3 [H2H]
Q2Nejc Smole (13) (SLO)Nick Trkulja (AUS)3-6 6-2 7-5 [H2H]
Q2Valentino Pest (GER)Max Raditschnigg (5) (AUT)7-5 6-7(2) 6-1 [H2H]
Q2Miha Gregorc (10) (SLO)Gilles Cervara (FRA)WO[H2H]
Q2Diego Alvarez (6) (ITA)Marko Sabolcki (SLO)6-1 7-6(1) [H2H]
Q2Robert Cheyne (11) (NZL)Alejandro Vargas-Aboy (ESP)4-6 6-3 7-5 [H2H]
Q2Igor Racic (7) (BIH)Bosko Simundza (CRO)6-4 6-2 [H2H]
Q2Marko Por (15) (SLO)Stefan Wiespeiner (AUT)6-3 7-6(4) [H2H]
Q2Kresimir Ritz (8) (CRO)Anze Kapun (SLO)6-4 6-2 [H2H]
Q2Pavel Lobanov (9) (RUS)Miha Crnkovic (SLO)6-2 6-2 [H2H]
Q3Ziga Janskovec (SLO)Ivaylo Traykov (1) (BUL)3-6 6-4 1-0 Retired[H2H]
Q3Tomaz Berendijas (SLO)Kruno Despotovski (MKD)6-1 6-0 [H2H]
Q3Daniel Ramirez-Lenero (ESP)Christopher Prutsch (AUT)6-3 6-4 [H2H]
Q3Igor Ibrisbegovic (14) (BIH)Miha Lisac (SLO)6-1 7-6(6) [H2H]
Q3Roko Karanusic (2) (CRO)Davor Baretic (AUS)6-2 6-1 [H2H]
Q3Jan Stancik (WC) (SVK)Igor Ogrinc (SLO)6-4 6-4 [H2H]
Q3Sasa Pirc (SLO)Nicola Favata (ITA)6-0 6-2 [H2H]
Q3Miles Maclagan (16) (GBR)Albert Loncaric (CRO)6-3 6-0 [H2H]
Q3Ivan Cerovic (3) (CRO)Daniel Boehner (GER)6-0 6-0 [H2H]
Q3Marko Vukelic (CRO)Dimitar Grabul (MKD)3-6 6-4 6-4 [H2H]
Q3Razvan Verone (ROU)Simon Jesenko (SLO)2-6 6-2 7-6(4) [H2H]
Q3David Caballero-Garcia (12) (ESP)David Lenar (SLO)6-0 6-2 [H2H]
Q3Igor Zelenay (4) (SVK)Rok Galun (SLO)6-1 6-1 [H2H]
Q3Vjekoslav Skenderovic (YUG)Ivor Lovrak (CRO)7-6(7) 7-5 [H2H]
Q3Nick Trkulja (AUS)Jan Macek (GER)6-1 4-6 6-1 [H2H]
Q3Nejc Smole (13) (SLO)Andrej Bizjak (SLO)0-6 6-4 6-4 [H2H]
Q3Max Raditschnigg (5) (AUT)Jose-Maria Arnedo (ARG)3-6 7-6(2) 6-0 [H2H]
Q3Valentino Pest (GER)Alessandro Nicco (ITA)6-2 6-3 [H2H]
Q3Gilles Cervara (FRA)Matic Kozuh (SLO)6-3 6-1 [H2H]
Q3Miha Gregorc (10) (SLO)Robert Loncaric (CRO)6-2 6-1 [H2H]
Q3Diego Alvarez (6) (ITA)Mario Tudor (CRO)7-5 2-0 Retired[H2H]
Q3Marko Sabolcki (SLO)Matteo Marfia (ITA)6-4 6-2 [H2H]
Q3Alejandro Vargas-Aboy (ESP)Samo Kukec (SLO)6-4 6-1 [H2H]
Q3Robert Cheyne (11) (NZL)Matic Omerzel (SLO)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q3Igor Racic (7) (BIH)Miha Mlakar (SLO)6-2 7-5 [H2H]
Q3Bosko Simundza (CRO)Levent Ladin (AUS)6-0 6-0 [H2H]
Q3Stefan Wiespeiner (AUT)Gasper Pavli (SLO)6-4 6-0 [H2H]
Q3Marko Por (15) (SLO)Matjaz Pogacnik (SLO)6-4 6-3 [H2H]
Q3Kresimir Ritz (8) (CRO)Christian Stogerer (AUT)6-1 6-3 [H2H]
Q3Anze Kapun (SLO)Manuel Encalada (ECU)6-1 3-6 6-4 [H2H]
Q3Miha Crnkovic (SLO)Timothy Milling (AUS)6-0 6-0 [H2H]
Q3Pavel Lobanov (9) (RUS)Enzo Birlangeri (ARG)6-1 4-6 6-4 [H2H]


What's your opinion on the ATP Slovenia F3 Futures draw (Men's) 2002?
Who will win Slovenia F3 Futures?