ATP Slovenia F3 Futures Draw (Men's) - 2001

Click Here To Join The Slovenia F3 Futures Discussion!


Share This...


Slovenia F3 Futures Event Details:

2001-06-18Clay
OutdoorKranj, Slovenia
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Slovenia F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FHerbert Wiltschnig (3) (AUT)Roko Karanusic (CRO)4-6 6-3 6-2[H2H]
SFHerbert Wiltschnig (3) (AUT)Lukasz Kubot (POL)6-4 7-5[H2H]
SFRoko Karanusic (CRO)Michal Mertinak (2) (SVK)6-0 6-2[H2H]
QFLukasz Kubot (POL)Juraj Hasko (5) (SVK)2-6 7-6(3) 6-4[H2H]
QFHerbert Wiltschnig (3) (AUT)Jacob Adaktusson (SWE)7-6(3) 6-2[H2H]
QFRoko Karanusic (CRO)Kim Tiilikainen (4SE) (FIN)6-4 6-7(8) 6-1[H2H]
QFMichal Mertinak (2) (SVK)Karol Beck (SVK)6-3 6-0[H2H]
R16Lukasz Kubot (POL)Igor Brukner (CZE)6-1 5-7 6-3[H2H]
R16Juraj Hasko (5) (SVK)Marko Por (Q) (SLO)6-3 7-5[H2H]
R16Herbert Wiltschnig (3) (AUT)Frank Pokorny (GER)7-6(3) 6-3[H2H]
R16Jacob Adaktusson (SWE)Mait Kunnap (7LL) (EST)7-5 6-4[H2H]
R16Roko Karanusic (CRO)Branislav Sekac (SVK)6-2 6-4[H2H]
R16Kim Tiilikainen (4SE) (FIN)Philipp Mullner (AUT)6-1 6-1[H2H]
R16Karol Beck (SVK)Ivan Navarro (8) (ESP)6-7(7) 7-6(3) 6-1[H2H]
R16Michal Mertinak (2) (SVK)Mariano Albert-Ferrando (SE) (ESP)7-5 6-3[H2H]
R32Lukasz Kubot (POL)Alexander Peya (1) (AUT)6-7(0) 6-3 6-2[H2H]
R32Igor Brukner (CZE)Jordi Marse-Vidri (Q) (ESP)6-4 6-3[H2H]
R32Marko Por (Q) (SLO)Matic Omerzel (WC) ()6-4 6-1[H2H]
R32Juraj Hasko (5) (SVK)Peter Capkovic (Q) (SVK)6-4 6-2[H2H]
R32Herbert Wiltschnig (3) (AUT)Jaroslav Pospisil (Q) (CZE)6-4 6-1[H2H]
R32Frank Pokorny (GER)Felipe Parada (Q) (CHL)6-2 6-1[H2H]
R32Jacob Adaktusson (SWE)Josef Nesticky (Q) (CZE)6-1 6-4[H2H]
R32Mait Kunnap (7LL) (EST)Bostjan Osabnik (Q) (SLO)6-3 6-0[H2H]
R32Branislav Sekac (SVK)Ivan Beros (6) (CRO)6-2 7-5[H2H]
R32Roko Karanusic (CRO)Jose-Ezequiel Lido-Mico (ESP)6-1 6-1[H2H]
R32Philipp Mullner (AUT)Dmitri Kotchetkov (LL) (AUT)6-2 6-0[H2H]
R32Kim Tiilikainen (4SE) (FIN)Matjaz Pogacnik (WC) (SLO)6-3 6-4[H2H]
R32Ivan Navarro (8) (ESP)Tomaz Berendijas (Q) (SLO)6-2 6-1[H2H]
R32Karol Beck (SVK)Anze Kapun (WC) (SLO)6-1 6-1[H2H]
R32Mariano Albert-Ferrando (SE) (ESP)Igor Ibrisbegovic (WC) (BIH)6-3 6-4[H2H]
R32Michal Mertinak (2) (SVK)Ladislav Simon (SVK)6-0 6-2[H2H]
Men's Doubles
FIgor Brukner (2) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Karol Beck (1) (SVK)
Branislav Sekac (SVK)
6-4 7-5
SFKarol Beck (1) (SVK)
Branislav Sekac (SVK)
Juraj Hasko (SVK)
Ladislav Simon (SVK)
6-1 6-4
SFIgor Brukner (2) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Philipp Mullner (4) (AUT)
Alexander Peya (AUT)
7-6(6) 6-4
QFKarol Beck (1) (SVK)
Branislav Sekac (SVK)
Mariano Albert-Ferrando (ESP)
David Ortiz-D'jian (ESP)
WO
QFJuraj Hasko (SVK)
Ladislav Simon (SVK)
David Lenar (WC) ()
Bostjan Osabnik (SLO)
6-3 6-1
QFPhilipp Mullner (4) (AUT)
Alexander Peya (AUT)
Jacob Adaktusson (SWE)
Harel Srugo (ISR)
7-5 7-5
QFIgor Brukner (2) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Roko Karanusic (CRO)
Kresimir Ritz (CRO)
6-3 6-4
R16Karol Beck (1) (SVK)
Branislav Sekac (SVK)
Frank Pokorny (GER)
Kamil Vondracek (CZE)
6-4 6-2
R16Mariano Albert-Ferrando (ESP)
David Ortiz-D'jian (ESP)
Uros Kuhar (WC) ()
Nejc Smole (SLO)
5-7 6-0 6-2
R16Juraj Hasko (SVK)
Ladislav Simon (SVK)
Andrej Kracman (3) (SLO)
Borut Urh (SLO)
6-3 2-6 6-3
R16David Lenar (WC) ()
Bostjan Osabnik (SLO)
Tomaz Berendijas (SLO)
Igor Ibrisbegovic (BIH)
6-3 7-5
R16Jacob Adaktusson (SWE)
Harel Srugo (ISR)
Boris Gubic ()
Marko Vukelic (CRO)
WO
R16Philipp Mullner (4) (AUT)
Alexander Peya (AUT)
Peter Capkovic (SVK)
Jaroslav Pospisil (CZE)
6-0 6-4
R16Roko Karanusic (CRO)
Kresimir Ritz (CRO)
Rainer Eitzinger (WC) (AUT)
Matic Omerzel ()
6-1 6-2
R16Igor Brukner (2) (CZE)
Josef Nesticky (CZE)
Ziga Janskovec (SLO)
Matjaz Pogacnik (SLO)
6-3 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Felipe Parada (CHL)Jure Kekez ()6-3 6-1[H2H]
Q1Jaroslav Pospisil (CZE)Rainer Eitzinger (AUT)3-6 6-3 6-1[H2H]
Q1Jordi Marse-Vidri (ESP)Marko Vukelic (CRO)7-5 7-5[H2H]
Q1Bostjan Osabnik (SLO)Andrej Bizjak (SLO)6-2 6-2[H2H]
Q1Tomaz Berendijas (SLO)Dmitri Kotchetkov (AUT)6-3 6-1[H2H]
Q1Josef Nesticky (CZE)Kresimir Ritz (CRO)6-4 7-6(3)[H2H]
Q1Marko Por (SLO)David Ortiz-D'jian (ESP)6-4 7-6(4)[H2H]
Q1Peter Capkovic (SVK)Mait Kunnap (EST)6-3 6-1[H2H]
Q2Felipe Parada (CHL)Dino Callone (ARG)6-3 6-3[H2H]
Q2Jure Kekez ()Matjaz Jurman (SLO)5-7 6-0 2-0 Retired[H2H]
Q2Jaroslav Pospisil (CZE)Harel Srugo (ISR)6-3 7-6(0)[H2H]
Q2Rainer Eitzinger (AUT)Nikola Maljkovic ()6-3 6-3[H2H]
Q2Jordi Marse-Vidri (ESP)Bor Pristavinik ()6-4 5-7 6-1[H2H]
Q2Marko Vukelic (CRO)Rok Galun ()6-2 3-6 6-4[H2H]
Q2Bostjan Osabnik (SLO)Nejc Smole (SLO)7-6(3) 6-2[H2H]
Q2Andrej Bizjak (SLO)Tadej Pucelj ()6-2 6-0[H2H]
Q2Tomaz Berendijas (SLO)Ali Relata (CRO)6-2 6-2[H2H]
Q2Dmitri Kotchetkov (AUT)Peter Schlamberger ()6-4 2-6 6-2[H2H]
Q2Josef Nesticky (CZE)Uros Kuhar ()6-3 6-3[H2H]
Q2Kresimir Ritz (CRO)Borut Urh (SLO)7-5 3-6 6-4[H2H]
Q2David Ortiz-D'jian (ESP)Kamil Vondracek (CZE)7-6(3) 6-2[H2H]
Q2Marko Por (SLO)Damir Petras (CRO)6-3 7-6(3)[H2H]
Q2Mait Kunnap (EST)Jaka Bozic (SLO)6-2 2-6 6-3[H2H]
Q2Peter Capkovic (SVK)Mirko Ivanda (CRO)6-1 6-3[H2H]
Q3Felipe Parada (CHL)ByeBye[H2H]
Q3Dino Callone (ARG)Asier Muguruza (VEN)6-2 6-0[H2H]
Q3Jure Kekez ()Simon Jesenko ()6-1 6-2[H2H]
Q3Matjaz Jurman (SLO)Samo Kukec ()6-0 6-3[H2H]
Q3Jaroslav Pospisil (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Harel Srugo (ISR)ByeBye[H2H]
Q3Nikola Maljkovic ()Ata Khatib (GBR)3-6 7-6(4) 6-3[H2H]
Q3Rainer Eitzinger (AUT)Alexander Katz (ISR)6-1 6-0[H2H]
Q3Jordi Marse-Vidri (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Bor Pristavinik ()ByeBye[H2H]
Q3Marko Vukelic (CRO)Sasa Pirc ()3-6 6-3 6-2[H2H]
Q3Rok Galun ()Boris Kuharic ()2-6 2-2 Retired[H2H]
Q3Bostjan Osabnik (SLO)ByeBye[H2H]
Q3Nejc Smole (SLO)ByeBye[H2H]
Q3Tadej Pucelj ()Javier Pezza (ARG)6-1 6-0[H2H]
Q3Andrej Bizjak (SLO)Alexandru Andronachi (MDA)6-3 1-6 6-0[H2H]
Q3Tomaz Berendijas (SLO)ByeBye[H2H]
Q3Ali Relata (CRO)Uros Mlakar ()6-1 6-4[H2H]
Q3Peter Schlamberger ()Rok Stamcar ()6-2 6-4[H2H]
Q3Dmitri Kotchetkov (AUT)ByeBye[H2H]
Q3Josef Nesticky (CZE)ByeBye[H2H]
Q3Uros Kuhar ()Philippe Salvat (CAN)6-3 7-5[H2H]
Q3Borut Urh (SLO)Bosko Simundza ()6-2 7-6(1)[H2H]
Q3Kresimir Ritz (CRO)ByeBye[H2H]
Q3Kamil Vondracek (CZE)ByeBye[H2H]
Q3David Ortiz-D'jian (ESP)ByeBye[H2H]
Q3Damir Petras (CRO)Domen Knez (WC) ()6-1 6-2[H2H]
Q3Marko Por (SLO)Miha Lisac ()6-3 6-2[H2H]
Q3Mait Kunnap (EST)ByeBye[H2H]
Q3Jaka Bozic (SLO)ByeBye[H2H]
Q3Mirko Ivanda (CRO)Marin Bacic ()6-3 6-4[H2H]
Q3Peter Capkovic (SVK)Goran Bozic ()7-6(4) 6-1[H2H]