ATP Slovenia F2 Futures Draw (Men's) - 2014

Click Here To Join The Slovenia F2 Futures Discussion!


Share This...


Slovenia F2 Futures Event Details:

2014-05-26Clay
OutdoorMaribor, Slovenia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Slovenia F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FJozef Kovalik (5) (SVK)Julien Cagnina (4) (BEL)7-6(2) 6-1 [H2H]
SFJozef Kovalik (5) (SVK)Germain Gigounon (1) (BEL)5-7 6-4 6-3 [H2H]
SFJulien Cagnina (4) (BEL)Kevin Krawietz (6) (GER)6-4 6-4 [H2H]
QFGermain Gigounon (1) (BEL)Aljaz Radinski (WC) (SLO)6-1 6-0 [H2H]
QFJozef Kovalik (5) (SVK)Daniel Uhlig (GER)6-0 6-1 [H2H]
QFJulien Cagnina (4) (BEL)Erik Elliott (Q) (USA)6-0 6-1 [H2H]
QFKevin Krawietz (6) (GER)Goncalo Oliveira (POR)6-1 6-3 [H2H]
R16Germain Gigounon (1) (BEL)Mariano Kestelboim (ARG)6-3 4-6 6-2 [H2H]
R16Aljaz Radinski (WC) (SLO)Antonio Mastrelia (Q) (ITA)7-6(6) 6-3 [H2H]
R16Daniel Uhlig (GER)Erik Crepaldi (3) (ITA)6-1 6-7(8) 7-6(3) [H2H]
R16Jozef Kovalik (5) (SVK)Tomislav Ternar (SLO)6-1 6-4 [H2H]
R16Erik Elliott (Q) (USA)Henrik Sillanpaa (8) (FIN)6-1 3-6 7-5 [H2H]
R16Julien Cagnina (4) (BEL)Saso Bende (WC) (SLO)6-0 6-0 [H2H]
R16Kevin Krawietz (6) (GER)Peter Goldsteiner (AUT)6-4 6-1 [H2H]
R16Goncalo Oliveira (POR)Tomas Iriarte (ARG)6-3 5-7 6-2 [H2H]
R32Germain Gigounon (1) (BEL)Filipp Kekercheni (Q) (UKR)6-0 6-1 [H2H]
R32Mariano Kestelboim (ARG)Constantin Belot (FRA)7-5 6-2 [H2H]
R32Aljaz Radinski (WC) (SLO)Peter Balla (Q) (HUN)6-1 6-2 [H2H]
R32Antonio Mastrelia (Q) (ITA)Mike Urbanija (7) (SLO)6-3 6-4 [H2H]
R32Erik Crepaldi (3) (ITA)Danylo Kalenichenko (UKR)2-6 6-2 6-3 [H2H]
R32Daniel Uhlig (GER)Domen Gostincar (Q) (SLO)6-3 6-0 [H2H]
R32Tomislav Ternar (SLO)Adrian Obert (Q) (GER)6-4 6-0 [H2H]
R32Jozef Kovalik (5) (SVK)Florian Fallert (GER)7-6(1) 6-2 [H2H]
R32Henrik Sillanpaa (8) (FIN)Matej Leljak (WC) (SLO)6-3 6-3 [H2H]
R32Erik Elliott (Q) (USA)Adham El-Effendi (Q) (USA)6-4 6-0 [H2H]
R32Saso Bende (WC) (SLO)Miha Mlakar (Q) (SLO)7-6(5) 1-6 6-2 [H2H]
R32Julien Cagnina (4) (BEL)Blaz Bizjak (WC) (SLO)6-0 6-3 [H2H]
R32Kevin Krawietz (6) (GER)Maximilian Marterer (GER)6-4 2-0 Retired[H2H]
R32Peter Goldsteiner (AUT)Dmitry Popko (KAZ)6-4 3-6 6-3 [H2H]
R32Goncalo Oliveira (POR)Tom Kocevar-Desman (SLO)6-2 3-1 Retired[H2H]
R32Tomas Iriarte (ARG)Michael Linzer (2) (AUT)WO[H2H]
Men's Doubles
FErik Elliott (1) (USA)
Kevin Krawietz (GER)
Miha Mlakar (SLO)
Tomislav Ternar (SLO)
6-0 7-5
SFErik Elliott (1) (USA)
Kevin Krawietz (GER)
Constantin Belot (FRA)
Erik Crepaldi (ITA)
6-1 6-1
SFMiha Mlakar (SLO)
Tomislav Ternar (SLO)
Rok Bonin (SLO)
Goncalo Oliveira (POR)
3-6 7-6(2) [10-8]
QFErik Elliott (1) (USA)
Kevin Krawietz (GER)
Matjaz Jurman (SLO)
Gregor Repina (SLO)
6-4 7-6(4)
QFConstantin Belot (FRA)
Erik Crepaldi (ITA)
Adrian Obert (GER)
Daniel Uhlig (GER)
6-2 1-6 [10-5]
QFRok Bonin (SLO)
Goncalo Oliveira (POR)
Danylo Kalenichenko (4) (UKR)
Jozef Kovalik (SVK)
7-5 1-6 [10-6]
QFMiha Mlakar (SLO)
Tomislav Ternar (SLO)
Matej Leljak (SLO)
Aljaz Radinski (SLO)
6-4 7-6(6)
R16Erik Elliott (1) (USA)
Kevin Krawietz (GER)
Tomas Iriarte (ARG)
Mariano Kestelboim (ARG)
6-2 6-0
R16Matjaz Jurman (SLO)
Gregor Repina (SLO)
Julien Cagnina (BEL)
Germain Gigounon (BEL)
4-1 Retired
R16Adrian Obert (GER)
Daniel Uhlig (GER)
Tom Kocevar-Desman (3) (SLO)
Mike Urbanija (SLO)
WO
R16Constantin Belot (FRA)
Erik Crepaldi (ITA)
Rok Jarc (SLO)
Aljaz Jakob Kaplja (SLO)
6-1 6-4
R16Rok Bonin (SLO)
Goncalo Oliveira (POR)
Matija Kac (SLO)
Ziga Papez (SLO)
6-1 6-1
R16Danylo Kalenichenko (4) (UKR)
Jozef Kovalik (SVK)
Peter Goldsteiner (AUT)
Henrik Sillanpaa (FIN)
3-6 6-3 [10-8]
R16Matej Leljak (SLO)
Aljaz Radinski (SLO)
Peter Balla (HUN)
Domen Gostincar (SLO)
6-2 6-7(5) [10-2]
R16Miha Mlakar (SLO)
Tomislav Ternar (SLO)
Adham El-Effendi (2) (USA)
Darren Walsh (GBR)
3-6 6-4 [11-9]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Filipp Kekercheni (1) (UKR)Daniel Baumann (GER)6-4 6-3 [H2H]
Q1Erik Elliott (2) (USA)Maximilian Herold (GER)6-3 6-0 [H2H]
Q1Adrian Obert (3) (GER)Edi Steficar (CRO)6-4 6-1 [H2H]
Q1Miha Mlakar (4WC) (SLO)Ales Germic (SLO)4-6 6-0 6-2 [H2H]
Q1Antonio Mastrelia (5) (ITA)Neven Krivokuca (CRO)2-6 6-2 6-3 [H2H]
Q1Domen Gostincar (SLO)Ziga Papez (WC) (SLO)6-3 6-4 [H2H]
Q1Adham El-Effendi (USA)Denis Kapric (GER)6-4 6-2 [H2H]
Q1Peter Balla (HUN)Markus Neuhauser (AUT)7-5 6-4 [H2H]
Q2Filipp Kekercheni (1) (UKR)Aljaz Jakob Kaplja (WC) (SLO)6-1 6-1 [H2H]
Q2Daniel Baumann (GER)Matija Kac (WC) (SLO)6-0 6-0 [H2H]
Q2Erik Elliott (2) (USA)Giovanni Cozzolino (ITA)6-2 6-7(6) 6-3 [H2H]
Q2Maximilian Herold (GER)Ilia Karelin (RUS)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q2Adrian Obert (3) (GER)Lenny Hampel (AUT)WO[H2H]
Q2Edi Steficar (CRO)Patrick Grams (GER)7-5 6-4 [H2H]
Q2Miha Mlakar (4WC) (SLO)Gregor Dolinsek (SLO)6-2 6-0 [H2H]
Q2Ales Germic (SLO)Jure Frank (SLO)6-4 0-6 6-2 [H2H]
Q2Antonio Mastrelia (5) (ITA)Matej Svjetlicic (CRO)6-0 6-1 [H2H]
Q2Neven Krivokuca (CRO)Dino Hadzalic (CRO)6-1 6-4 [H2H]
Q2Ziga Papez (WC) (SLO)Ethan Tulliani (AUS)6-0 6-2 [H2H]
Q2Domen Gostincar (SLO)Alexander Braun (GER)7-5 7-5 [H2H]
Q2Denis Kapric (GER)Anze Loviscek (WC) (SLO)6-4 6-1 [H2H]
Q2Adham El-Effendi (USA)Ivan Dudic (CRO)6-0 6-2 [H2H]
Q2Markus Neuhauser (AUT)Karlo Skvorc (CRO)6-2 6-4 [H2H]
Q2Peter Balla (HUN)Milan Drinic (SRB)6-3 6-3 [H2H]
Q3Filipp Kekercheni (1) (UKR)Bye
Q3Aljaz Jakob Kaplja (WC) (SLO)Vid Fugina (WC) (SLO)6-2 6-3 [H2H]
Q3Matija Kac (WC) (SLO)Bye
Q3Daniel Baumann (GER)Bye
Q3Erik Elliott (2) (USA)Bye
Q3Giovanni Cozzolino (ITA)Thomas Haeusler (AUT)2-6 6-3 6-0 [H2H]
Q3Maximilian Herold (GER)Bye
Q3Ilia Karelin (RUS)Bye
Q3Adrian Obert (3) (GER)Bye
Q3Lenny Hampel (AUT)Jacob Svensson Sundberg (SWE)6-4 7-6(3) [H2H]
Q3Patrick Grams (GER)Bye
Q3Edi Steficar (CRO)Bye
Q3Miha Mlakar (4WC) (SLO)Bye
Q3Gregor Dolinsek (SLO)Bye
Q3Ales Germic (SLO)Bye
Q3Jure Frank (SLO)Bye
Q3Antonio Mastrelia (5) (ITA)Bye
Q3Matej Svjetlicic (CRO)Bye
Q3Neven Krivokuca (CRO)Bye
Q3Dino Hadzalic (CRO)Bye
Q3Ethan Tulliani (AUS)Bye
Q3Ziga Papez (WC) (SLO)Bye
Q3Domen Gostincar (SLO)Bye
Q3Alexander Braun (GER)Bye
Q3Anze Loviscek (WC) (SLO)Bye
Q3Denis Kapric (GER)Bye
Q3Adham El-Effendi (USA)Bye
Q3Ivan Dudic (CRO)Bye
Q3Karlo Skvorc (CRO)Bye
Q3Markus Neuhauser (AUT)Bye
Q3Milan Drinic (SRB)Bye
Q3Peter Balla (HUN)Bye


What's your opinion on the ATP Slovenia F2 Futures draw (Men's) 2014?
Who will win Slovenia F2 Futures?