ATP Slovenia F2 Futures Draw (Men's) - 2000

Click Here To Join The Slovenia F2 Futures Discussion!


Share This...


Slovenia F2 Futures Event Details:

2000-06-12Clay
OutdoorMaribor, Slovenia
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Slovenia F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarko Tkalec (2) (SLO)Frank Pokorny (GER)6-4 6-0[H2H]
SFFrank Pokorny (GER)Marc Canovas-Martos (ESP)7-6(8) 7-6(3)[H2H]
SFMarko Tkalec (2) (SLO)Andrej Kracman (5) (SLO)6-2 6-3[H2H]
QFMarc Canovas-Martos (ESP)Tomas Tenconi (Q) (ITA)6-3 6-3[H2H]
QFFrank Pokorny (GER)Blaz Trupej (Q) (SLO)6-4 6-2[H2H]
QFAndrej Kracman (5) (SLO)Ivan Navarro (ESP)4-6 7-5 7-6(3)[H2H]
QFMarko Tkalec (2) (SLO)Tobias Clemens (8) (GER)6-3 6-4[H2H]
R16Marc Canovas-Martos (ESP)Leonardo Azzaro (1) (ITA)7-6(5) 7-5[H2H]
R16Tomas Tenconi (Q) (ITA)Karim Maamoun (7) (EGY)6-3 4-0 Retired[H2H]
R16Blaz Trupej (Q) (SLO)Rodrigo Ribeiro (BRA)3-6 6-4 6-4[H2H]
R16Frank Pokorny (GER)Mikael Sicco (Q) (FRA)3-6 6-3 7-6(2)[H2H]
R16Andrej Kracman (5) (SLO)Valentin Sanon ()6-2 6-1[H2H]
R16Ivan Navarro (ESP)Tomaz Berendijas (WC) (SLO)7-6(5) 6-2[H2H]
R16Tobias Clemens (8) (GER)Miha Gregorc (SLO)7-6(1) 6-3[H2H]
R16Marko Tkalec (2) (SLO)Goran Oresic (Q) (CRO)7-6(5) 4-6 1-0 Retired[H2H]
R32Leonardo Azzaro (1) (ITA)Kresimir Ritz (CRO)6-2 6-2[H2H]
R32Marc Canovas-Martos (ESP)Miha Mihalic (WC) ()6-2 6-2[H2H]
R32Tomas Tenconi (Q) (ITA)Jaka Bozic (SLO)6-2 4-6 6-4[H2H]
R32Karim Maamoun (7) (EGY)Marko Por (Q) (SLO)6-1 3-6 6-2[H2H]
R32Rodrigo Ribeiro (BRA)Charles-Edouard Maria (4) (FRA)6-4 6-0[H2H]
R32Blaz Trupej (Q) (SLO)Borut Urh (SLO)6-2 6-0[H2H]
R32Frank Pokorny (GER)Jan Minar (Q) (CZE)6-2 6-1[H2H]
R32Mikael Sicco (Q) (FRA)Pedro Nieto-Orellana (6) (ESP)6-2 7-5[H2H]
R32Andrej Kracman (5) (SLO)Nick Beirnaert (Q) (BEL)7-5 6-2[H2H]
R32Valentin Sanon ()Alessandro Da Col (ITA)6-4 6-2[H2H]
R32Tomaz Berendijas (WC) (SLO)Mikhail Elgin (Q) (RUS)6-3 6-4[H2H]
R32Ivan Navarro (ESP)Gabriel Trujillo-Soler (3) (ESP)6-3 6-0[H2H]
R32Tobias Clemens (8) (GER)Matija Zgaga (WC) (SLO)6-0 6-4[H2H]
R32Miha Gregorc (SLO)Uros Kuhar (WC) ()6-2 6-3[H2H]
R32Goran Oresic (Q) (CRO)Nahuel Fracassi (ITA)4-6 6-3 6-1[H2H]
R32Marko Tkalec (2) (SLO)Daniel Dios-Zetterlind (ESP)6-3 3-6 6-4[H2H]
Men's Doubles
FAndrej Kracman (2) (SLO)
Marko Tkalec (SLO)
Matjaz Jurman (SLO)
Borut Urh (SLO)
6-1 7-6(2)
SFMatjaz Jurman (SLO)
Borut Urh (SLO)
Leonardo Azzaro (3) (ITA)
Nahuel Fracassi (ITA)
WO
SFAndrej Kracman (2) (SLO)
Marko Tkalec (SLO)
Marc Canovas-Martos (4) (ESP)
Ivan Navarro (ESP)
7-6(2) 6-4
QFMatjaz Jurman (SLO)
Borut Urh (SLO)
Sadik Kadir (AUS)
Valentin Sanon ()
6-2 6-1
QFLeonardo Azzaro (3) (ITA)
Nahuel Fracassi (ITA)
Mikhail Elgin (RUS)
Rouslan Nourmatov (RUS)
6-3 3-6 6-4
QFMarc Canovas-Martos (4) (ESP)
Ivan Navarro (ESP)
Sasa Pirc (WC) ()
Marko Por (SLO)
6-4 6-0
QFAndrej Kracman (2) (SLO)
Marko Tkalec (SLO)
Tobias Clemens (GER)
Miha Gregorc (SLO)
1-0 Retired
R16Matjaz Jurman (SLO)
Borut Urh (SLO)
Pedro Nieto-Orellana (1) (ESP)
Gabriel Trujillo-Soler (ESP)
6-7(1) 6-1 6-3
R16Sadik Kadir (AUS)
Valentin Sanon ()
Tomaz Berendijas (WC) (SLO)
Igor Ogrinc ()
3-6 7-5 6-4
R16Leonardo Azzaro (3) (ITA)
Nahuel Fracassi (ITA)
Karim Maamoun (EGY)
Mohamed Mamoun (EGY)
6-3 7-5
R16Mikhail Elgin (RUS)
Rouslan Nourmatov (RUS)
Rio Kuharski (AUS)
Kresimir Ritz (CRO)
5-7 6-4 6-4
R16Sasa Pirc (WC) ()
Marko Por (SLO)
Maik Nerer ()
Rodrigo Ribeiro (BRA)
4-6 6-4 7-5
R16Marc Canovas-Martos (4) (ESP)
Ivan Navarro (ESP)
Marko Dolecek (SLO)
Borut Martincevic (SLO)
7-5 6-4
R16Tobias Clemens (GER)
Miha Gregorc (SLO)
Daniel Santl (WC) (SLO)
Matija Zgaga (SLO)
6-4 6-2
R16Andrej Kracman (2) (SLO)
Marko Tkalec (SLO)
Nick Beirnaert (BEL)
Mikael Sicco (FRA)
7-6(14) 7-6(4)
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Goran Oresic (15) (CRO)Kruno Zrinski (CRO)6-2 6-1[H2H]
Q1Blaz Trupej (2) (SLO)Matjaz Pogacnik (16) (SLO)6-0 6-1[H2H]
Q1Mikhail Elgin (RUS)Luka Kutanjac (3) (CRO)7-5 7-6(2)[H2H]
Q1Marko Por (4) (SLO)Martin Zemla (CZE)6-4 7-5[H2H]
Q1Mikael Sicco (FRA)Matjaz Jurman (11) (SLO)6-4 6-3[H2H]
Q1Nick Beirnaert (6) (BEL)Ladislav Chramosta (CZE)4-6 6-4 6-2[H2H]
Q1Jan Minar (7WC) (CZE)Sasa Gregurincic (WC) (CRO)4-6 6-2 7-5[H2H]
Q1Tomas Tenconi (ITA)Goran Bozic ()7-6(2) 6-2[H2H]
Q2Kruno Zrinski (CRO)Hans-Peter Gaber (A) (AUT)1-6 6-4 6-0[H2H]
Q2Goran Oresic (15) (CRO)Miha Lisac (WC) ()7-5 6-2[H2H]
Q2Blaz Trupej (2) (SLO)Igor Ogrinc ()6-3 6-2[H2H]
Q2Matjaz Pogacnik (16) (SLO)David Lenar ()6-7(3) 6-3 6-3[H2H]
Q2Luka Kutanjac (3) (CRO)Miran Cej (WC) ()6-3 6-2[H2H]
Q2Mikhail Elgin (RUS)Sadik Kadir (14) (AUS)6-3 7-6(3)[H2H]
Q2Marko Por (4) (SLO)Rouslan Nourmatov (WC) (RUS)6-2 6-3[H2H]
Q2Martin Zemla (CZE)Rok Galun ()6-2 6-4[H2H]
Q2Mikael Sicco (FRA)Alun Jones (AUS)6-4 6-2[H2H]
Q2Matjaz Jurman (11) (SLO)Maik Nerer ()2-6 6-3 7-5[H2H]
Q2Nick Beirnaert (6) (BEL)Christian Mortsch (AUT)6-2 6-1[H2H]
Q2Ladislav Chramosta (CZE)Luka Bernard (12) (SLO)6-1 7-5[H2H]
Q2Jan Minar (7WC) (CZE)Kristijan Schneider ()6-2 6-4[H2H]
Q2Sasa Gregurincic (WC) (CRO)Gregor Turin (WC) (SLO)6-3 6-2[H2H]
Q2Goran Bozic ()Mohamed Mamoun (8) (EGY)7-6(4) 6-3[H2H]
Q2Tomas Tenconi (ITA)Daniel Santl (10) (SLO)6-3 6-2[H2H]
Q3Hans-Peter Gaber (A) (AUT)Peter Scharler (AUT)WO[H2H]
Q3Kruno Zrinski (CRO)Theodor Devoty (CZE)6-4 6-4[H2H]
Q3Miha Lisac (WC) ()Marko Sabolcki (SLO)6-4 6-3[H2H]
Q3Goran Oresic (15) (CRO)Ziga Janskovec (SLO)6-4 6-2[H2H]
Q3Blaz Trupej (2) (SLO)Denis Peschek (WC) ()6-4 6-1[H2H]
Q3Igor Ogrinc ()Miha Germ ()6-2 6-3[H2H]
Q3David Lenar ()Blaz Turk ()6-4 6-3[H2H]
Q3Matjaz Pogacnik (16) (SLO)Andraz Jovanovic ()WO[H2H]
Q3Luka Kutanjac (3) (CRO)Mirko Mamic ()6-3 6-1[H2H]
Q3Miran Cej (WC) ()Juan-Mariano Perello (ARG)6-2 6-2[H2H]
Q3Mikhail Elgin (RUS)Tomaz Kastelec ()6-2 6-4[H2H]
Q3Sadik Kadir (14) (AUS)Stefan Imielski (GER)6-3 6-0[H2H]
Q3Marko Por (4) (SLO)Rio Kuharski (AUS)6-0 6-4[H2H]
Q3Rouslan Nourmatov (WC) (RUS)Daniel Vajdic (AUS)6-2 6-1[H2H]
Q3Martin Zemla (CZE)Peter Kurhajec (SVK)6-2 6-3[H2H]
Q3Rok Galun ()Marko Dolecek (13) (SLO)3-6 6-4 7-6(3)[H2H]
Q3Mikael Sicco (FRA)Igor Ibrisbegovic (5) (BIH)6-3 3-6 6-3[H2H]
Q3Alun Jones (AUS)Bostjan Osabnik (WC) (SLO)6-3 6-4[H2H]
Q3Maik Nerer ()Rok Petelinsek ()7-5 6-3[H2H]
Q3Matjaz Jurman (11) (SLO)Kristain Golob ()3-6 6-4 6-4[H2H]
Q3Nick Beirnaert (6) (BEL)Anze Kapun (SLO)6-4 6-4[H2H]
Q3Christian Mortsch (AUT)Ezequiel Arechavaleta (ARG)6-1 6-7(6) 6-0[H2H]
Q3Ladislav Chramosta (CZE)Tommy Vogt ()6-3 7-5[H2H]
Q3Luka Bernard (12) (SLO)Pero Pivcevic ()6-2 3-6 6-3[H2H]
Q3Jan Minar (7WC) (CZE)Rok Stamcar ()6-1 6-4[H2H]
Q3Kristijan Schneider ()Damir Petras (CRO)6-3 2-6 6-3[H2H]
Q3Gregor Turin (WC) (SLO)Gerard Piper ()6-4 6-4[H2H]
Q3Sasa Gregurincic (WC) (CRO)Andrej Bizjak (9) (SLO)6-3 4-6 6-4[H2H]
Q3Mohamed Mamoun (8) (EGY)Bosko Simundza ()6-4 6-4[H2H]
Q3Goran Bozic ()Tomaz Mileta ()6-0 6-1[H2H]
Q3Tomas Tenconi (ITA)Petr Vymetalek (CZE)5-7 6-1 6-3[H2H]
Q3Daniel Santl (10) (SLO)Mateuz Pecovnik ()6-0 6-2[H2H]