ATP Slovenia F2 Futures Draw (Men's) - 2010

Click Here To Join The Slovenia F2 Futures Discussion!


Share This...


Slovenia F2 Futures Event Details:

2010-05-31Clay
OutdoorRogaska Slatina, Slovenia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Slovenia F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FNikola Mektic (1) (CRO)Denis Molcianov (2Q) (MDA)6-3 4-2 Retired[H2H]
SFNikola Mektic (1) (CRO)Blaz Rola (SLO)6-2 6-3 [H2H]
SFDenis Molcianov (2Q) (MDA)Steven Diez (5) (CAN)7-6(3) 6-1 [H2H]
QFNikola Mektic (1) (CRO)Oscar Sabate-Bretos (7) (ESP)5-1 Retired[H2H]
QFBlaz Rola (SLO)Javier Marti (6) (ESP)3-6 6-2 6-3 [H2H]
QFSteven Diez (5) (CAN)Nikola Ciric (4) (YUG)6-4 6-3 [H2H]
QFDenis Molcianov (2Q) (MDA)Carlos Calderon-Rodriguez (8) (ESP)6-1 6-3 [H2H]
R16Nikola Mektic (1) (CRO)Mislav Hizak (CRO)7-6(2) 6-3 [H2H]
R16Oscar Sabate-Bretos (7) (ESP)Jan Blecha (Q) (CZE)6-3 6-3 [H2H]
R16Blaz Rola (SLO)James Lemke (3) (AUS)5-7 6-1 6-2 [H2H]
R16Javier Marti (6) (ESP)Andraz Bedene (SLO)6-1 6-4 [H2H]
R16Steven Diez (5) (CAN)Jiri Kosler (CZE)3-6 6-2 6-3 [H2H]
R16Nikola Ciric (4) (YUG)Marc Meigel (GER)6-2 2-6 6-3 [H2H]
R16Carlos Calderon-Rodriguez (8) (ESP)Rok Jarc (WC) (SLO)7-6(3) 6-3 [H2H]
R16Denis Molcianov (2Q) (MDA)Tomislav Ternar (Q) (SLO)6-4 6-2 [H2H]
R32Nikola Mektic (1) (CRO)Nicolas Rosenzweig (SE) (FRA)6-0 6-1 [H2H]
R32Mislav Hizak (CRO)Joshua Crowe (AUS)6-3 6-4 [H2H]
R32Jan Blecha (Q) (CZE)Janko Lumpert (Q) (CRO)6-4 6-2 [H2H]
R32Oscar Sabate-Bretos (7) (ESP)Tom Kocevar-Desman (WC) (SLO)6-3 6-3 [H2H]
R32James Lemke (3) (AUS)Marin Franjicevic (CRO)6-0 6-0 [H2H]
R32Blaz Rola (SLO)Daniel Uhlig (Q) (GER)6-2 6-2 [H2H]
R32Andraz Bedene (SLO)Matej Leljak (WC) (SLO)6-4 6-2 [H2H]
R32Javier Marti (6) (ESP)Martin Rmus (Q) (SLO)6-2 7-5 [H2H]
R32Steven Diez (5) (CAN)Matus Horecny (Q) (SVK)2-6 6-3 6-4 [H2H]
R32Jiri Kosler (CZE)Ales Svigelj (WC) (SLO)6-1 6-1 [H2H]
R32Marc Meigel (GER)Christoph Lessiak (AUT)7-6(3) 7-6(1) [H2H]
R32Nikola Ciric (4) (YUG)Ivan Cerovic (PR) (CRO)6-2 7-5 [H2H]
R32Carlos Calderon-Rodriguez (8) (ESP)Marko Danis (SVK)6-4 6-4 [H2H]
R32Rok Jarc (WC) (SLO)Sebastian Serrano (COL)6-3 6-2 [H2H]
R32Tomislav Ternar (Q) (SLO)Mike Urbanija (Q) (SLO)6-0 6-3 [H2H]
R32Denis Molcianov (2Q) (MDA)Adrian Sikora (SVK)6-4 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FNikola Mektic (2) (CRO)
Ivan Zovko (CRO)
Oscar Burrieza-Lopez (1) (ESP)
Javier Marti (ESP)
4-6 6-0 [10-8]
SFOscar Burrieza-Lopez (1) (ESP)
Javier Marti (ESP)
Nikola Ciric (YUG)
Lazar Magdincev (MKD)
6-2 6-4
SFNikola Mektic (2) (CRO)
Ivan Zovko (CRO)
Carlos Calderon-Rodriguez (4) (ESP)
Steven Diez (CAN)
5-7 6-3 [14-12]
QFOscar Burrieza-Lopez (1) (ESP)
Javier Marti (ESP)
Martin Rmus (SLO)
Blaz Rola (SLO)
6-1 6-4
QFNikola Ciric (YUG)
Lazar Magdincev (MKD)
Ivan Blazevic (CRO)
Janko Lumpert (CRO)
6-2 6-4
QFCarlos Calderon-Rodriguez (4) (ESP)
Steven Diez (CAN)
Jake Eames (AUS)
Blade Fong (AUS)
6-3 6-3
QFNikola Mektic (2) (CRO)
Ivan Zovko (CRO)
Christoph Lessiak (AUT)
Ales Svigelj (SLO)
6-4 6-4
R16Oscar Burrieza-Lopez (1) (ESP)
Javier Marti (ESP)
Bye
R16Martin Rmus (SLO)
Blaz Rola (SLO)
Marko Lazic (SLO)
Oscar Sabate-Bretos (ESP)
6-3 6-2
R16Nikola Ciric (YUG)
Lazar Magdincev (MKD)
James Lemke (3) (AUS)
Marc Meigel (GER)
6-3 6-3
R16Ivan Blazevic (CRO)
Janko Lumpert (CRO)
Nikki Roenn (GBR)
Nicolas Rosenzweig (FRA)
6-1 6-3
R16Jake Eames (AUS)
Blade Fong (AUS)
Janos Zibrat (SLO)
Tim Zibrat (SLO)
6-1 6-2
R16Carlos Calderon-Rodriguez (4) (ESP)
Steven Diez (CAN)
Giuseppe Menga (ITA)
Nicola Remedi (ITA)
WO
R16Christoph Lessiak (AUT)
Ales Svigelj (SLO)
Matus Horecny (SVK)
Jiri Kosler (CZE)
6-2 6-2
R16Nikola Mektic (2) (CRO)
Ivan Zovko (CRO)
Matic Mozek (SLO)
Marko Novak (SLO)
6-0 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Denis Molcianov (1) (MDA)Alexander Geibel (GER)6-4 6-0 [H2H]
Q1Tomislav Ternar (2) (SLO)Andrej Kurtis (SVK)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q1Martin Rmus (3) (SLO)Ivan Blazevic (CRO)6-0 6-3 [H2H]
Q1Janko Lumpert (CRO)Jake Eames (4) (AUS)3-6 6-1 6-4 [H2H]
Q1Daniel Uhlig (GER)Marko Mijacevic (5) (CRO)6-0 6-1 [H2H]
Q1Mike Urbanija (SLO)Marin Draganja (6) (CRO)6-3 6-2 [H2H]
Q1Matus Horecny (7) (SVK)Nicola Remedi (ITA)7-6(5) 6-7(1) 7-6(5) [H2H]
Q1Jan Blecha (9) (CZE)Ivan Kosec (8) (SVK)6-3 6-1 [H2H]
Q2Denis Molcianov (1) (MDA)Patrick Istvan (SVK)6-1 5-7 6-3 [H2H]
Q2Alexander Geibel (GER)Janos Zibrat (WC) (SLO)6-1 6-3 [H2H]
Q2Tomislav Ternar (2) (SLO)Tomas Hruncak (SVK)6-4 6-3 [H2H]
Q2Andrej Kurtis (SVK)Nikki Roenn (GBR)6-7(3) 6-0 6-0 [H2H]
Q2Martin Rmus (3) (SLO)Jan Romih (SLO)6-3 6-4 [H2H]
Q2Ivan Blazevic (CRO)Saso Bende (WC) (SLO)7-5 6-3 [H2H]
Q2Jake Eames (4) (AUS)Tim Zibrat (WC) (SLO)6-1 6-2 [H2H]
Q2Janko Lumpert (CRO)Matic Mozek (WC) (SLO)6-4 6-1 [H2H]
Q2Marko Mijacevic (5) (CRO)Dino Salopek (CRO)7-6(5) 4-6 6-4 [H2H]
Q2Daniel Uhlig (GER)Miha Mlakar (SLO)7-5 6-7(3) 6-3 [H2H]
Q2Marin Draganja (6) (CRO)Ismar Moralic (CRO)6-0 6-0 [H2H]
Q2Mike Urbanija (SLO)Christian Bartmann (GER)6-2 6-2 [H2H]
Q2Matus Horecny (7) (SVK)Marko Novak (WC) (SLO)7-6(5) 6-0 [H2H]
Q2Nicola Remedi (ITA)Blade Fong (AUS)6-4 6-2 [H2H]
Q2Ivan Kosec (8) (SVK)Mark-Alexander Kepler (GER)2-6 7-6(3) 7-5 [H2H]
Q2Jan Blecha (9) (CZE)Costin Dumitru (ROU)6-1 6-0 [H2H]
Q3Denis Molcianov (1) (MDA)Bye
Q3Patrick Istvan (SVK)Bye
Q3Alexander Geibel (GER)Filip Tomanic (SRB)7-6(1) 6-0 [H2H]
Q3Janos Zibrat (WC) (SLO)Aleksandar Grabovac (SLO)6-1 6-1 [H2H]
Q3Tomislav Ternar (2) (SLO)Bye
Q3Tomas Hruncak (SVK)Bye
Q3Andrej Kurtis (SVK)Tadej Turk (SLO)6-4 7-5 [H2H]
Q3Nikki Roenn (GBR)Marko Lazic (SLO)7-6(5) 6-4 [H2H]
Q3Martin Rmus (3) (SLO)Bye
Q3Jan Romih (SLO)Bye
Q3Saso Bende (WC) (SLO)Tim Cibasek (WC) (SLO)6-1 6-0 [H2H]
Q3Ivan Blazevic (CRO)Stepan Khotulev (RUS)6-4 6-1 [H2H]
Q3Jake Eames (4) (AUS)Bye
Q3Tim Zibrat (WC) (SLO)Bye
Q3Janko Lumpert (CRO)Fabian Pronnet (GER)4-6 6-3 6-2 [H2H]
Q3Matic Mozek (WC) (SLO)Luka Jansa (SLO)6-4 6-0 [H2H]
Q3Marko Mijacevic (5) (CRO)Bye
Q3Dino Salopek (CRO)Bye
Q3Daniel Uhlig (GER)Daniel Francisco (AUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Miha Mlakar (SLO)Marian Lapsansky (SVK)6-0 6-1 [H2H]
Q3Marin Draganja (6) (CRO)Bye
Q3Ismar Moralic (CRO)Bye
Q3Christian Bartmann (GER)Florian Farnleitner (AUT)7-5 6-2 [H2H]
Q3Mike Urbanija (SLO)Marko Krickovic (GER)6-1 7-5 [H2H]
Q3Matus Horecny (7) (SVK)Bye
Q3Marko Novak (WC) (SLO)Bye
Q3Nicola Remedi (ITA)Bruno Steh (WC) (SLO)6-2 6-3 [H2H]
Q3Blade Fong (AUS)Miha Zgubic (SLO)6-2 6-0 [H2H]
Q3Ivan Kosec (8) (SVK)Bye
Q3Mark-Alexander Kepler (GER)Bye
Q3Costin Dumitru (ROU)Jiri Sunkovsky (CZE)7-5 7-5 [H2H]
Q3Jan Blecha (9) (CZE)Bye


What's your opinion on the ATP Slovenia F2 Futures draw (Men's) 2010?
Who will win Slovenia F2 Futures?