ATP Slovakia F2 Futures Draw (Men's) - 2016

Click Here To Join The Slovakia F2 Futures Discussion!


Share This...


Slovakia F2 Futures Event Details:

2016-08-01Clay
OutdoorSlovakia
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Slovakia F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FUladzimir Ignatik (1) (BLR)Pavel Nejedly (CZE)6-0 6-1[H2H]
SFUladzimir Ignatik (1) (BLR)Petr Michnev (4) (CZE)7-6(5) 6-3[H2H]
SFPavel Nejedly (CZE)Martin Beran (CAN)4-6 6-3 6-1[H2H]
QFUladzimir Ignatik (1) (BLR)Filipp Kekercheni (UKR)6-3 6-2[H2H]
QFPetr Michnev (4) (CZE)Corentin Denolly (FRA)6-3 6-2[H2H]
QFMartin Beran (CAN)Goncalo Oliveira (3) (PRT)6-3 3-6 6-2[H2H]
QFPavel Nejedly (CZE)Patrik Nema (SVK)6-1 6-3[H2H]
R16Uladzimir Ignatik (1) (BLR)David Poljak (CZE)6-3 6-4[H2H]
R16Filipp Kekercheni (UKR)Yanais Laurent (FRA)6-0 6-2[H2H]
R16Petr Michnev (4) (CZE)Ivan Kosec (SVK)6-4 3-6 6-3[H2H]
R16Corentin Denolly (FRA)Tomislav Ternar (7) (SLO)1-6 6-3 6-2[H2H]
R16Martin Beran (CAN)Patrik Fabian (6) (SVK)6-7(4) 6-4 6-4[H2H]
R16Goncalo Oliveira (3) (PRT)Lukas Klein (WC) (SVK)6-4 6-4[H2H]
R16Pavel Nejedly (CZE)Marcel Waloch (AUT)6-1 6-2[H2H]
R16Patrik Nema (SVK)Vit Kopriva (CZE)7-6(6) 6-3[H2H]
R32Uladzimir Ignatik (1) (BLR)David Juras (WC) (SVK)6-1 6-1[H2H]
R32David Poljak (CZE)Martin Blasko (SVK)2-6 6-3 7-5[H2H]
R32Filipp Kekercheni (UKR)Dominic Weidinger (AUT)6-4 6-4[H2H]
R32Yanais Laurent (FRA)Danylo Kalenichenko (8) (UKR)6-3 6-2[H2H]
R32Petr Michnev (4) (CZE)David Pichler (AUT)6-2 6-2[H2H]
R32Ivan Kosec (SVK)Marek Semjan (SVK)6-4 4-6 6-2[H2H]
R32Corentin Denolly (FRA)Alberto Cammarata (ITA)7-6(4) 6-3[H2H]
R32Tomislav Ternar (7) (SLO)Isa Mammetgulyyev (TKM)6-1 6-1[H2H]
R32Patrik Fabian (6) (SVK)Dominik Sproch (WC) (SVK)7-5 6-4[H2H]
R32Martin Beran (CAN)Peter Vajda (SVK)7-5 6-3[H2H]
R32Lukas Klein (WC) (SVK)Matej Maruscak (SVK)6-1 4-6 6-4[H2H]
R32Goncalo Oliveira (3) (PRT)David Damian Brna (WC) (SVK)6-3 6-1[H2H]
R32Pavel Nejedly (CZE)Lenny Hampel (5) (AUT)6-4 6-2[H2H]
R32Marcel Waloch (AUT)Petr Nouza (CZE)7-6(6) 5-7 6-3[H2H]
R32Patrik Nema (SVK)Samuel Bensoussan (FRA)6-3 7-6(5)[H2H]
R32Vit Kopriva (CZE)Gregoire Jacq (2) (FRA)6-3 6-2[H2H]
Men's Doubles
FDanylo Kalenichenko (2) (UKR)
David Pichler (AUT)
Martin Beran (3) (CAN)
Scott Puodziunas (AUS)
6-2 6-0
SFMartin Beran (3) (CAN)
Scott Puodziunas (AUS)
Gregoire Jacq (1) (FRA)
Goncalo Oliveira (PRT)
4-6 7-6(6) 11-9
SFDanylo Kalenichenko (2) (UKR)
David Pichler (AUT)
Petr Michnev (4) (CZE)
Pavel Nejedly (CZE)
6-2 6-4
QFGregoire Jacq (1) (FRA)
Goncalo Oliveira (PRT)
Filipp Kekercheni (UKR)
Marek Semjan (SVK)
WO
QFMartin Beran (3) (CAN)
Scott Puodziunas (AUS)
Samuel Bensoussan (FRA)
Yanais Laurent (FRA)
6-4 6-4
QFPetr Michnev (4) (CZE)
Pavel Nejedly (CZE)
Martin Blasko (SVK)
Patrik Fabian (SVK)
6-3 6-2
QFDanylo Kalenichenko (2) (UKR)
David Pichler (AUT)
Benjamin Balleret (MCO)
Christophe Nickels (LUX)
6-2 6-2
R16Gregoire Jacq (1) (FRA)
Goncalo Oliveira (PRT)
Alexander Klec (WC) ()
Schahin Rahiminia (SUI)
6-2 6-0
R16Filipp Kekercheni (UKR)
Marek Semjan (SVK)
David Juras (WC) (SVK)
Patrik Nema (SVK)
6-0 6-3
R16Martin Beran (3) (CAN)
Scott Puodziunas (AUS)
Dominik Sproch (SVK)
Peter Vajda (SVK)
7-6(10) 6-1
R16Samuel Bensoussan (FRA)
Yanais Laurent (FRA)
Alex Knaff (LUX)
Valentin Vacherot (FRA)
6-4 7-6(5)
R16Martin Blasko (SVK)
Patrik Fabian (SVK)
Domen Gostincar (WC) ()
Marko Stosic ()
6-4 6-2
R16Petr Michnev (4) (CZE)
Pavel Nejedly (CZE)
Stefan Hirn (AUT)
Dominic Weidinger (AUT)
6-2 6-4
R16Benjamin Balleret (MCO)
Christophe Nickels (LUX)
Vit Kopriva (CZE)
Tommaso Lago (ITA)
6-3 6-4
R16Danylo Kalenichenko (2) (UKR)
David Pichler (AUT)
Tomislav Ternar (SLO)
Marcel Waloch (AUT)
6-1 5-7 10-6
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Petr Michnev (1) (CZE)Lukas Vejvara (CZE)6-4 6-1[H2H]
Q1Pavel Nejedly (2) (CZE)Valentin Vacherot (13) (FRA)2-6 6-4 6-4[H2H]
Q1Marek Semjan (3) (SVK)Mikalai Haliak (BLR)6-3 6-1[H2H]
Q1Isa Mammetgulyyev (4) (TKM)David Szintai (14) (HUN)6-4 6-2[H2H]
Q1Petr Nouza (CZE)Tomas Pavlovsky (SVK)6-4 6-2[H2H]
Q1Ivan Kosec (10) (SVK)Scott Puodziunas (6) (AUS)6-2 6-2[H2H]
Q1Matej Maruscak (7) (SVK)Tomas Liska (WC) (SVK)6-4 6-2[H2H]
Q1Patrik Nema (8) (SVK)Marcel Waloch (12) (AUT)7-5 4-6 7-5[H2H]
Q2Petr Michnev (1) (CZE)Stepan Holis (CZE)6-0 6-0[H2H]
Q2Lukas Vejvara (CZE)Adam Lasky (AUS)6-4 6-4[H2H]
Q2Pavel Nejedly (2) (CZE)Tomas Musil (CZE)6-3 6-2[H2H]
Q2Valentin Vacherot (13) (FRA)Ivan Hric (SVK)6-1 6-3[H2H]
Q2Marek Semjan (3) (SVK)Domen Gostincar ()7-5 7-6(5)[H2H]
Q2Mikalai Haliak (BLR)Tommaso Lago (9) (ITA)6-4 3-6 6-4[H2H]
Q2Isa Mammetgulyyev (4) (TKM)Jakub Novak (SVK)7-5 6-3[H2H]
Q2David Szintai (14) (HUN)Fabian Marozsan (HUN)3-6 6-4 6-4[H2H]
Q2Tomas Pavlovsky (SVK)Miroslav Kleman (SVK)6-3 7-6(5)[H2H]
Q2Petr Nouza (CZE)Marko Stosic (WC) ()7-5 6-3[H2H]
Q2Scott Puodziunas (6) (AUS)Filip Kucbel (WC) (SVK)6-2 6-1[H2H]
Q2Ivan Kosec (10) (SVK)Marek Rehacek (CZE)6-2 6-2[H2H]
Q2Matej Maruscak (7) (SVK)David Mrazek (CZE)1-6 6-4 7-5[H2H]
Q2Tomas Liska (WC) (SVK)Clemens Wagner (AUT)6-0 6-0[H2H]
Q2Patrik Nema (8) (SVK)Ladislav Uncovsky (WC) (SVK)6-4 6-1[H2H]
Q2Marcel Waloch (12) (AUT)Raphael Calzi (LUX)6-4 6-2[H2H]
Q3Petr Michnev (1) (CZE)Michal Lukacovic (WC) (SVK)6-0 6-3[H2H]
Q3Stepan Holis (CZE)Lukas Jelenik (SVK)6-0 6-2[H2H]
Q3Lukas Vejvara (CZE)Daniel Vrba (CZE)6-0 6-2[H2H]
Q3Adam Lasky (AUS)Garvit Batra (16) (IND)6-4 6-0[H2H]
Q3Pavel Nejedly (2) (CZE)Daniel Orlita (CZE)6-0 6-3[H2H]
Q3Tomas Musil (CZE)Matus Kral (SVK)6-2 6-2[H2H]
Q3Ivan Hric (SVK)Patrik Lapin (SVK)6-2 6-2[H2H]
Q3Valentin Vacherot (13) (FRA)Jakub Behun (SVK)6-3 6-2[H2H]
Q3Marek Semjan (3) (SVK)Rene Mesiar (SVK)6-1 6-0[H2H]
Q3Domen Gostincar ()Martin Caro (SVK)4-6 6-1 6-1[H2H]
Q3Mikalai Haliak (BLR)Patrik Obal (SVK)4-6 6-2 6-0[H2H]
Q3Tommaso Lago (9) (ITA)MICHAL Selecky (SVK)6-3 2-6 6-3[H2H]
Q3Isa Mammetgulyyev (4) (TKM)Michal Marko (SVK)7-5 7-5[H2H]
Q3Jakub Novak (SVK)Michal Skrla (SVK)6-1 6-4[H2H]
Q3Fabian Marozsan (HUN)Kevin Portmann (ITA)6-3 6-2[H2H]
Q3David Szintai (14) (HUN)Patrik Jancovic (SVK)6-1 6-2[H2H]
Q3Tomas Pavlovsky (SVK)Levente Godry (5) (HUN)6-4 4-6 6-4[H2H]
Q3Miroslav Kleman (SVK)Marek Nerusil (CZE)2-6 6-4 6-2[H2H]
Q3Marko Stosic (WC) ()Frantisek Polanka (CZE)5-1 Retired[H2H]
Q3Petr Nouza (CZE)Alex Knaff (15) (LUX)7-5 6-2[H2H]
Q3Scott Puodziunas (6) (AUS)Grigory Potemkin (RUS)6-0 7-5[H2H]
Q3Filip Kucbel (WC) (SVK)William Ma (AUS)4-6 6-1 7-5[H2H]
Q3Marek Rehacek (CZE)Andrej Wawrzyczek (CZE)6-0 6-0[H2H]
Q3Ivan Kosec (10) (SVK)Marcell Bartakovics (HUN)6-3 6-1[H2H]
Q3Matej Maruscak (7) (SVK)Andrej Glvac (SVK)6-7(4) 6-1 6-3[H2H]
Q3David Mrazek (CZE)Gianluca Bergomi (ITA)6-2 6-4[H2H]
Q3Clemens Wagner (AUT)Schahin Rahiminia (WC) (SUI)6-4 6-3[H2H]
Q3Tomas Liska (WC) (SVK)Petr Hajek (11) ()6-3 1-0 Retired[H2H]
Q3Patrik Nema (8) (SVK)Vladislav Ivanov (RUS)6-3 6-1[H2H]
Q3Ladislav Uncovsky (WC) (SVK)Jimmy Dougherty (AUS)6-2 6-3[H2H]
Q3Raphael Calzi (LUX)Marek Lukacovic (SVK)6-0 6-0[H2H]
Q3Marcel Waloch (12) (AUT)Peter Samosi (WC) (SVK)6-2 6-1[H2H]