ATP Slovak Rep. F2 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Slovak Rep. F2 Futures Discussion!


Share This...


Slovak Rep. F2 Futures Event Details:

2009-08-10Clay
OutdoorPiestany, Slovak Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Slovak Rep. F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAljaz Bedene (7) (SLO)Martin Fafl (Q) (CZE)6-0 2-0 Retired[H2H]
SFAljaz Bedene (7) (SLO)Andrej Martin (1) (SVK)6-3 2-6 7-5 [H2H]
SFMartin Fafl (Q) (CZE)Miloslav Mecir (2) (SVK)6-4 6-4 [H2H]
QFAndrej Martin (1) (SVK)Nicolas Reissig (5) (AUT)4-6 6-2 6-4 [H2H]
QFAljaz Bedene (7) (SLO)Max Raditschnigg (4) (AUT)6-3 6-1 [H2H]
QFMartin Fafl (Q) (CZE)Pascal Brunner (AUT)7-6(4) 6-3 [H2H]
QFMiloslav Mecir (2) (SVK)Adrian Sikora (8) (SVK)6-3 6-1 [H2H]
R16Andrej Martin (1) (SVK)Mateusz Kowalczyk (POL)6-2 6-3 [H2H]
R16Nicolas Reissig (5) (AUT)Daniel Geib (AUT)6-4 6-4 [H2H]
R16Max Raditschnigg (4) (AUT)Karel Triska (CZE)6-2 6-4 [H2H]
R16Aljaz Bedene (7) (SLO)Radim Zitko (CZE)6-3 6-3 [H2H]
R16Pascal Brunner (AUT)Marek Michalicka (CZE)1-6 7-6(5) 6-2 [H2H]
R16Martin Fafl (Q) (CZE)Jan Stancik (3) (SVK)7-5 6-3 [H2H]
R16Adrian Sikora (8) (SVK)Michael Linzer (WC) (AUT)6-3 6-2 [H2H]
R16Miloslav Mecir (2) (SVK)Blaz Rola (Q) (SLO)7-6(4) 6-4 [H2H]
R32Andrej Martin (1) (SVK)Jedrzej Zarski (POL)2-6 6-0 7-5 [H2H]
R32Mateusz Kowalczyk (POL)Tristan-Samuel Weissborn (WC) (AUT)6-2 6-4 [H2H]
R32Daniel Geib (AUT)Norbert Gombos (Q) (SVK)7-6(1) 6-1 [H2H]
R32Nicolas Reissig (5) (AUT)Matus Horecny (SVK)7-5 6-4 [H2H]
R32Max Raditschnigg (4) (AUT)Jakub Cymorek (Q) (CZE)6-0 6-2 [H2H]
R32Karel Triska (CZE)Filip Horansky (Q) (SVK)6-2 6-3 [H2H]
R32Radim Zitko (CZE)Zalan Klempa (Q) (SVK)4-6 6-2 6-1 [H2H]
R32Aljaz Bedene (7) (SLO)Michal Pazicky (SVK)6-3 6-1 [H2H]
R32Marek Michalicka (CZE)Mauricio Estivariz (6) (BOL)3-6 6-3 6-3 [H2H]
R32Pascal Brunner (AUT)Adam Fabik (WC) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
R32Martin Fafl (Q) (CZE)Rok Bonin (Q) (SLO)6-4 6-3 [H2H]
R32Jan Stancik (3) (SVK)Marc Rath (LL) (AUT)6-0 6-1 [H2H]
R32Adrian Sikora (8) (SVK)Andraz Bedene (Q) (SLO)6-4 6-4 [H2H]
R32Michael Linzer (WC) (AUT)Radim Urbanek (WC) (CZE)6-1 6-1 [H2H]
R32Blaz Rola (Q) (SLO)Gerald Melzer (AUT)6-4 2-0 Retired[H2H]
R32Miloslav Mecir (2) (SVK)Joshua Crowe (AUS)7-6(7) 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FMichal Pazicky (1) (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Kacper Rams (POL)
6-3 7-5
SFMichal Pazicky (1) (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Maximilian Neuchrist (AUT)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
6-1 0-6 [10-0]
SFMateusz Kowalczyk (POL)
Kacper Rams (POL)
Matus Horecny (2) (SVK)
Tomas Janci (SVK)
6-3 6-4
QFMichal Pazicky (1) (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Marek Mrozek (POL)
Michal Sekula (POL)
6-2 6-3
QFMaximilian Neuchrist (AUT)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
Mauricio Estivariz (4) (BOL)
Andrei-Gratian Onciu (ROU)
6-1 6-3
QFMateusz Kowalczyk (POL)
Kacper Rams (POL)
Aljaz Bedene (3) (SLO)
Andraz Bedene (SLO)
6-4 6-0
QFMatus Horecny (2) (SVK)
Tomas Janci (SVK)
Pascal Brunner (AUT)
Dominik Wirlend (AUT)
7-6(3) 6-1
R16Michal Pazicky (1) (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Adam Fabik (WC) (CZE)
Martin Studeny (CZE)
6-1 6-2
R16Marek Mrozek (POL)
Michal Sekula (POL)
Martin Fafl (CZE)
Marek Michalicka (CZE)
6-4 3-6 [11-9]
R16Mauricio Estivariz (4) (BOL)
Andrei-Gratian Onciu (ROU)
Robert Januch (WC) (SVK)
Matus Mydla (SVK)
6-4 6-4
R16Maximilian Neuchrist (AUT)
Tristan-Samuel Weissborn (AUT)
Filip Horansky (SVK)
Andrej Martin (SVK)
1-6 6-1 [10-6]
R16Mateusz Kowalczyk (POL)
Kacper Rams (POL)
Filip Rams (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
6-2 6-2
R16Aljaz Bedene (3) (SLO)
Andraz Bedene (SLO)
Jakub Jastrzebski (POL)
Jedrzej Zarski (POL)
6-4 6-4
R16Pascal Brunner (AUT)
Dominik Wirlend (AUT)
Lukas Janoska (WC) (SVK)
Zdenko Zalubil (SVK)
6-0 6-1
R16Matus Horecny (2) (SVK)
Tomas Janci (SVK)
Jake Eames (AUS)
Maros Horny (SVK)
WO
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Blaz Rola (1) (SLO)Petr Satral (CZE)6-4 7-6(11) [H2H]
Q1Martin Fafl (2) (CZE)Marcus Weiglhofer (AUT)6-3 7-5 [H2H]
Q1Zalan Klempa (WC) (SVK)Jozef Kovalik (WC) (SVK)6-1 1-6 6-1 [H2H]
Q1Filip Horansky (SVK)Marc Rath (9) (AUT)6-1 6-4 [H2H]
Q1Rok Bonin (10) (SLO)Dominik Wirlend (WC) (AUT)6-3 6-1 [H2H]
Q1Norbert Gombos (12) (SVK)Michal Macko (6) (SVK)6-4 6-4 [H2H]
Q1Jakub Cymorek (CZE)Sebastian Kollmann (AUT)6-3 6-4 [H2H]
Q1Andraz Bedene (8) (SLO)Soma Kesthely (NOR)6-2 6-2 [H2H]
Q2Blaz Rola (1) (SLO)Maros Horny (SVK)7-5 6-3 [H2H]
Q2Petr Satral (CZE)Lukas Jastraunig (AUT)3-6 6-1 6-3 [H2H]
Q2Martin Fafl (2) (CZE)Maxi Pongratz (AUT)6-1 6-2 [H2H]
Q2Marcus Weiglhofer (AUT)Matus Mydla (SVK)6-4 6-1 [H2H]
Q2Jozef Kovalik (WC) (SVK)Jakub Jastrzebski (POL)6-7(7) 7-6(1) 6-3 [H2H]
Q2Zalan Klempa (WC) (SVK)Marek Mrozek (POL)6-4 6-2 [H2H]
Q2Filip Horansky (SVK)Lubomir Majsajdr (CZE)6-4 5-7 6-2 [H2H]
Q2Marc Rath (9) (AUT)Filip Rams (POL)6-1 6-1 [H2H]
Q2Dominik Wirlend (WC) (AUT)Florian Farnleitner (AUT)6-3 6-3 [H2H]
Q2Rok Bonin (10) (SLO)Mark Zakovsek (SLO)6-1 6-1 [H2H]
Q2Michal Macko (6) (SVK)Alexey Vatutin (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q2Norbert Gombos (12) (SVK)Otakar Lucak (CZE)7-5 7-6(2) [H2H]
Q2Sebastian Kollmann (AUT)Zdenko Zalubil (SVK)6-0 7-6(3) [H2H]
Q2Jakub Cymorek (CZE)Mateusz Szmigiel (13) (POL)6-2 6-4 [H2H]
Q2Andraz Bedene (8) (SLO)Leonard Stakhovsky (WC) (UKR)3-6 6-2 6-2 [H2H]
Q2Soma Kesthely (NOR)Mike Urbanija (SLO)6-1 4-6 7-5 [H2H]
Q3Blaz Rola (1) (SLO)Ivan Kosec (SVK)7-5 1-6 6-3 [H2H]
Q3Maros Horny (SVK)Oliver Strecker (GER)6-4 7-6(4) [H2H]
Q3Lukas Jastraunig (AUT)Martin Studeny (CZE)6-2 6-2 [H2H]
Q3Petr Satral (CZE)Michal Sekula (POL)6-1 6-2 [H2H]
Q3Martin Fafl (2) (CZE)Robert Januch (SVK)6-3 4-6 6-1 [H2H]
Q3Maxi Pongratz (AUT)Peter Roth (SVK)6-3 6-1 [H2H]
Q3Matus Mydla (SVK)Tomas Havel (SVK)6-1 6-3 [H2H]
Q3Marcus Weiglhofer (AUT)Enej Bonin (SLO)6-2 6-3 [H2H]
Q3Jakub Jastrzebski (POL)Philip Lang (3) (AUT)6-3 6-3 [H2H]
Q3Jozef Kovalik (WC) (SVK)Sebastian Hagn (GER)6-3 6-4 [H2H]
Q3Zalan Klempa (WC) (SVK)Jan Bezdecka (CZE)6-3 6-4 [H2H]
Q3Marek Mrozek (POL)Jiri Placek (CZE)6-2 6-2 [H2H]
Q3Filip Horansky (SVK)Bjorn Propst (4) (AUT)6-3 6-1 [H2H]
Q3Lubomir Majsajdr (CZE)Lukas Michl (CZE)6-4 6-1 [H2H]
Q3Filip Rams (POL)Lukas Janoska (SVK)6-1 6-1 [H2H]
Q3Marc Rath (9) (AUT)Walter Kubicka (AUT)6-0 6-1 [H2H]
Q3Florian Farnleitner (AUT)Jared Easton (5) (AUS)6-3 0-2 Retired[H2H]
Q3Dominik Wirlend (WC) (AUT)Kacper Rams (POL)6-2 7-5 [H2H]
Q3Mark Zakovsek (SLO)Jacob Kahoun (SUI)0-6 6-3 6-4 [H2H]
Q3Rok Bonin (10) (SLO)Andrej Kurtis (WC) (SVK)6-7(5) 6-1 6-2 [H2H]
Q3Michal Macko (6) (SVK)Dominik Haider (GER)6-2 7-6(7) [H2H]
Q3Alexey Vatutin (RUS)Peter Miklusicak (WC) (SVK)6-3 3-6 6-2 [H2H]
Q3Otakar Lucak (CZE)Tomas Rohan (CZE)7-5 6-3 [H2H]
Q3Norbert Gombos (12) (SVK)Michael Tymkiw (AUS)6-2 6-2 [H2H]
Q3Sebastian Kollmann (AUT)Andrei-Gratian Onciu (7) (ROU)7-6(5) 7-6(6) [H2H]
Q3Zdenko Zalubil (SVK)Peter Herr (WC) (HUN)6-2 6-1 [H2H]
Q3Jakub Cymorek (CZE)Michael Eibl (WC) (AUT)6-3 6-2 [H2H]
Q3Mateusz Szmigiel (13) (POL)Jozef Blasko (SVK)7-5 7-5 [H2H]
Q3Andraz Bedene (8) (SLO)David Mikula (SVK)6-0 6-1 [H2H]
Q3Leonard Stakhovsky (WC) (UKR)Joel Akerberg (SWE)7-5 6-2 [H2H]
Q3Mike Urbanija (SLO)Peter Suran (SVK)6-1 6-2 [H2H]
Q3Soma Kesthely (NOR)Jake Eames (11) (AUS)7-6(0) 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Slovak Rep. F2 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Slovak Rep. F2 Futures?