ATP Slovak Rep. F1 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Slovak Rep. F1 Futures Discussion!


Share This...


Slovak Rep. F1 Futures Event Details:

2009-08-03Clay
OutdoorStupava, Slovak Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Slovak Rep. F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMartin Klizan (3) (SVK)Jiri Skoloudik (6) (CZE)6-3 6-4 [H2H]
SFJiri Skoloudik (6) (CZE)Michael Linzer (LL) (AUT)6-0 6-4 [H2H]
SFMartin Klizan (3) (SVK)Aljaz Bedene (SLO)7-5 6-3 [H2H]
QFJiri Skoloudik (6) (CZE)Marek Michalicka (Q) (CZE)6-1 6-4 [H2H]
QFMichael Linzer (LL) (AUT)Michal Pazicky (SVK)7-5 4-6 6-3 [H2H]
QFMartin Klizan (3) (SVK)Andraz Bedene (Q) (SLO)6-0 6-1 [H2H]
QFAljaz Bedene (SLO)Peter Miklusicak (Q) (SVK)6-1 6-2 [H2H]
R16Marek Michalicka (Q) (CZE)Bertram Steinberger (AUT)6-2 7-6(5) [H2H]
R16Jiri Skoloudik (6) (CZE)Michal Macko (Q) (SVK)6-4 7-6(2) [H2H]
R16Michael Linzer (LL) (AUT)Grzegorz Panfil (4) (POL)6-0 6-4 [H2H]
R16Michal Pazicky (SVK)Andrew Gregory (AUS)6-2 6-1 [H2H]
R16Andraz Bedene (Q) (SLO)Jan Stancik (7) (SVK)6-1 6-1 [H2H]
R16Martin Klizan (3) (SVK)Zalan Klempa (WC) (SVK)6-2 3-6 6-2 [H2H]
R16Aljaz Bedene (SLO)Andrej Martin (5) (SVK)6-4 6-3 [H2H]
R16Peter Miklusicak (Q) (SVK)Martin Fafl (Q) (CZE)6-2 6-2 [H2H]
R32Bertram Steinberger (AUT)Jaroslav Pospisil (1) (CZE)6-3 6-3 [H2H]
R32Marek Michalicka (Q) (CZE)Marcus Weiglhofer (Q) (AUT)6-4 6-3 [H2H]
R32Michal Macko (Q) (SVK)Adrian Sikora (SVK)6-3 4-6 6-2 [H2H]
R32Jiri Skoloudik (6) (CZE)Maximilian Neuchrist (WC) (AUT)6-1 6-3 [H2H]
R32Grzegorz Panfil (4) (POL)Pascal Brunner (Q) (AUT)1-6 6-1 6-3 [H2H]
R32Michael Linzer (LL) (AUT)Mateusz Kowalczyk (POL)6-3 6-2 [H2H]
R32Andrew Gregory (AUS)Norbert Gombos (WC) (SVK)4-6 6-3 6-1 [H2H]
R32Michal Pazicky (SVK)Mauricio Estivariz (8) (BOL)6-7(4) 7-5 6-2 [H2H]
R32Jan Stancik (7) (SVK)Jedrzej Zarski (POL)7-6(6) 6-2 [H2H]
R32Andraz Bedene (Q) (SLO)Patrick Telawetz (AUT)6-4 6-1 [H2H]
R32Zalan Klempa (WC) (SVK)Richard Ruckelshausen (AUT)7-5 6-4 [H2H]
R32Martin Klizan (3) (SVK)Marc Rath (Q) (AUT)7-5 6-2 [H2H]
R32Andrej Martin (5) (SVK)Martin Studeny (WC) (CZE)6-2 6-3 [H2H]
R32Aljaz Bedene (SLO)Zoran Golubovic (SLO)6-4 6-1 [H2H]
R32Martin Fafl (Q) (CZE)Gerald Melzer (AUT)6-4 7-5 [H2H]
R32Peter Miklusicak (Q) (SVK)Leonard Stakhovsky (LL) (UKR)6-4 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FMateusz Kowalczyk (1) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Richard Ruckelshausen (2) (AUT)
Bertram Steinberger (AUT)
6-4 7-6(6)
SFMateusz Kowalczyk (1) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Michal Pazicky (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
6-3 4-6 [11-9]
SFRichard Ruckelshausen (2) (AUT)
Bertram Steinberger (AUT)
Matus Horecny (4) (SVK)
Tomas Janci (SVK)
6-0 5-7 [10-4]
QFMateusz Kowalczyk (1) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Peter Miklusicak (WC) (SVK)
Martin Studeny (CZE)
7-6(2) 4-6 [10-6]
QFMichal Pazicky (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Marek Mrozek (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
6-1 5-7 [12-10]
QFMatus Horecny (4) (SVK)
Tomas Janci (SVK)
Martin Fafl (CZE)
Marek Michalicka (CZE)
6-1 6-3
QFRichard Ruckelshausen (2) (AUT)
Bertram Steinberger (AUT)
Michal Navratil (CZE)
Leonard Stakhovsky (UKR)
7-6(2) 6-7(3) [10-6]
R16Mateusz Kowalczyk (1) (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
Filip Rams (POL)
Kacper Rams (POL)
6-3 6-3
R16Peter Miklusicak (WC) (SVK)
Martin Studeny (CZE)
Tomas Hrabec (CZE)
Tomas Rohan (CZE)
6-4 7-5
R16Michal Pazicky (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Aljaz Bedene (3) (SLO)
Andrej Martin (SVK)
4-6 7-5 [13-11]
R16Marek Mrozek (POL)
Mateusz Szmigiel (POL)
Lubomir Majsajdr (WC) (CZE)
Jan Zelezny (CZE)
WO
R16Martin Fafl (CZE)
Marek Michalicka (CZE)
Mauricio Estivariz (BOL)
Andrei-Gratian Onciu (ROU)
6-3 6-1
R16Matus Horecny (4) (SVK)
Tomas Janci (SVK)
Robert Januch (WC) (SVK)
Otakar Lucak (CZE)
6-3 6-3
R16Michal Navratil (CZE)
Leonard Stakhovsky (UKR)
Norbert Gombos (SVK)
David Mikula (SVK)
6-3 6-2
R16Richard Ruckelshausen (2) (AUT)
Bertram Steinberger (AUT)
Jakub Jastrzebski (POL)
Jedrzej Zarski (POL)
3-6 7-6(3) [11-9]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Marek Michalicka (1WC) (CZE)Michael Tymkiw (AUS)6-2 6-4 [H2H]
Q1Marc Rath (14) (AUT)Karel Triska (2) (CZE)6-3 4-6 6-3 [H2H]
Q1Pascal Brunner (3) (AUT)Tomas Rohan (CZE)6-1 6-2 [H2H]
Q1Peter Miklusicak (SVK)Leonard Stakhovsky (UKR)6-3 6-2 [H2H]
Q1Michal Macko (10) (SVK)Radim Urbanek (CZE)6-4 6-4 [H2H]
Q1Martin Fafl (6) (CZE)Filip Rams (POL)6-2 5-7 6-1 [H2H]
Q1Marcus Weiglhofer (AUT)Michael Linzer (9) (AUT)6-3 6-2 [H2H]
Q1Andraz Bedene (13) (SLO)Robert Januch (SVK)6-3 6-2 [H2H]
Q2Marek Michalicka (1WC) (CZE)Jakub Jastrzebski (POL)6-0 6-3 [H2H]
Q2Michael Tymkiw (AUS)Matus Mydla (SVK)7-6(1) 6-4 [H2H]
Q2Karel Triska (2) (CZE)Janko Lumpert (CRO)6-0 6-1 [H2H]
Q2Marc Rath (14) (AUT)Andrej Kurtis (WC) (SVK)WO[H2H]
Q2Pascal Brunner (3) (AUT)Adam Fabik (CZE)6-3 6-3 [H2H]
Q2Tomas Rohan (CZE)Jakub Cymorek (CZE)6-1 6-1 [H2H]
Q2Peter Miklusicak (SVK)Otakar Lucak (CZE)7-6(4) 6-3 [H2H]
Q2Leonard Stakhovsky (UKR)Michal Konecny (11) (CZE)6-7(1) 3-0 Retired[H2H]
Q2Radim Urbanek (CZE)Daniel Geib (5) (AUT)6-0 6-2 [H2H]
Q2Michal Macko (10) (SVK)Lubomir Majsajdr (CZE)7-5 2-6 7-6(1) [H2H]
Q2Martin Fafl (6) (CZE)Marek Mrozek (POL)6-3 6-3 [H2H]
Q2Filip Rams (POL)Mateusz Szmigiel (15) (POL)4-6 7-6(4) 6-1 [H2H]
Q2Marcus Weiglhofer (AUT)Daniel Winnewisser (GER)6-1 6-1 [H2H]
Q2Michael Linzer (9) (AUT)Michal Sekula (POL)6-0 6-1 [H2H]
Q2Robert Januch (SVK)Bjorn Propst (8) (AUT)4-6 6-3 6-4 [H2H]
Q2Andraz Bedene (13) (SLO)Michal Kozelsky (CZE)6-2 6-4 [H2H]
Q3Marek Michalicka (1WC) (CZE)Alexey Vatutin (RUS)6-2 7-5 [H2H]
Q3Jakub Jastrzebski (POL)Csaba Kalazdi (HUN)6-1 7-5 [H2H]
Q3Matus Mydla (SVK)Soma Kesthely (NOR)1-6 6-2 6-2 [H2H]
Q3Michael Tymkiw (AUS)Adam Majchrowicz (POL)6-3 6-2 [H2H]
Q3Karel Triska (2) (CZE)David Mikula (SVK)6-2 6-1 [H2H]
Q3Janko Lumpert (CRO)Jiri Placek (CZE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Andrej Kurtis (WC) (SVK)Michal Minarik (SVK)6-3 6-2 [H2H]
Q3Marc Rath (14) (AUT)Jan Zelezny (CZE)6-3 6-0 [H2H]
Q3Pascal Brunner (3) (AUT)Jason Sechrist (USA)6-3 6-2 [H2H]
Q3Adam Fabik (CZE)Zdenko Zalubil (SVK)6-3 6-0 [H2H]
Q3Tomas Rohan (CZE)Maros Horny (SVK)5-7 6-1 7-5 [H2H]
Q3Jakub Cymorek (CZE)Andrei-Gratian Onciu (12) (ROU)6-2 6-3 [H2H]
Q3Peter Miklusicak (SVK)Matus Horecny (4) (SVK)6-4 6-2 [H2H]
Q3Otakar Lucak (CZE)Joel Akerberg (WC) (SWE)6-1 6-3 [H2H]
Q3Leonard Stakhovsky (UKR)Oliver Strecker (GER)6-2 6-1 [H2H]
Q3Michal Konecny (11) (CZE)Tomas Hrabec (CZE)6-3 6-4 [H2H]
Q3Daniel Geib (5) (AUT)Jozsef Both (HUN)1-6 6-4 6-4 [H2H]
Q3Radim Urbanek (CZE)Sebastian Kollmann (WC) (AUT)4-6 7-5 7-6(7) [H2H]
Q3Lubomir Majsajdr (CZE)Walter Kubicka (AUT)6-4 7-5 [H2H]
Q3Michal Macko (10) (SVK)Kacper Rams (POL)6-1 6-0 [H2H]
Q3Martin Fafl (6) (CZE)Sebastian Hagn (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q3Marek Mrozek (POL)Martin Lazarcik (SVK)6-0 6-1 [H2H]
Q3Filip Rams (POL)Florian Farnleitner (AUT)2-6 7-5 6-3 [H2H]
Q3Mateusz Szmigiel (15) (POL)Andrej Wawrzyczek (CZE)6-0 6-2 [H2H]
Q3Marcus Weiglhofer (AUT)Gerald Kamitz (7) (AUT)4-6 7-5 7-6(1) [H2H]
Q3Daniel Winnewisser (GER)Jakub Soucek (CZE)6-2 6-0 [H2H]
Q3Michal Sekula (POL)Martin Brondos (SVK)7-5 6-4 [H2H]
Q3Michael Linzer (9) (AUT)Jan Bezdecka (CZE)6-0 6-2 [H2H]
Q3Bjorn Propst (8) (AUT)Lukas Janoska (SVK)6-4 6-2 [H2H]
Q3Robert Januch (SVK)Maxi Pongratz (WC) (AUT)6-3 6-4 [H2H]
Q3Michal Kozelsky (CZE)Anton Roller (SVK)6-2 6-3 [H2H]
Q3Andraz Bedene (13) (SLO)Jaroslaw Bienkowski (POL)6-1 6-0 [H2H]


What's your opinion on the ATP Slovak Rep. F1 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Slovak Rep. F1 Futures?