ATP Slovak Rep. F1 Futures Draw (Men's) - 2007

Click Here To Join The Slovak Rep. F1 Futures Discussion!


Share This...


Slovak Rep. F1 Futures Event Details:

2007-08-06Clay
OutdoorZilina, Slovak Republic
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Slovak Rep. F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarek Semjan (3) (SVK)Martin Vacek (1Q) (CZE)6-4 3-6 6-3 [H2H]
SFMartin Vacek (1Q) (CZE)Karel Triska (4) (CZE)6-4 5-7 6-4 [H2H]
SFMarek Semjan (3) (SVK)Jonathan Dasnieres De Veigy (5) (FRA)6-2 7-5 [H2H]
QFMartin Vacek (1Q) (CZE)Jan Kroslak (Q) (SVK)7-6(1) Retired[H2H]
QFKarel Triska (4) (CZE)Filip Zeman (CZE)6-3 6-4 [H2H]
QFMarek Semjan (3) (SVK)Martin Durdik (WC) (SVK)6-3 6-3 [H2H]
QFJonathan Dasnieres De Veigy (5) (FRA)David Novak (2) (CZE)6-2 6-3 [H2H]
R16Martin Vacek (1Q) (CZE)Daniel Stoehr (GER)6-1 6-3 [H2H]
R16Jan Kroslak (Q) (SVK)Adrian Sikora (SVK)6-1 6-3 [H2H]
R16Karel Triska (4) (CZE)Andrei Plotniy (RUS)6-3 6-3 [H2H]
R16Filip Zeman (CZE)Peter Miklusicak (WC) (SVK)7-6(2) 7-5 [H2H]
R16Martin Durdik (WC) (SVK)Theodor Devoty (8) (CZE)6-3 6-2 [H2H]
R16Marek Semjan (3) (SVK)Markus Egger (AUT)6-2 6-1 [H2H]
R16Jonathan Dasnieres De Veigy (5) (FRA)Thomas Kromann (DEN)6-4 6-3 [H2H]
R16David Novak (2) (CZE)Alexander Somogyi (Q) (SVK)6-1 6-3 [H2H]
R32Martin Vacek (1Q) (CZE)Marco Sattanino (ITA)6-4 6-4 [H2H]
R32Daniel Stoehr (GER)Martin Fafl (Q) (CZE)6-3 6-4 [H2H]
R32Jan Kroslak (Q) (SVK)Laurent Bondaz (Q) (ITA)6-3 6-2 [H2H]
R32Adrian Sikora (SVK)Andrea Falgheri (7) (ITA)6-3 6-4 [H2H]
R32Karel Triska (4) (CZE)Jakub Cech (Q) (CZE)6-3 6-3 [H2H]
R32Andrei Plotniy (RUS)Tomas Bohunicky (SVK)6-4 6-1 [H2H]
R32Peter Miklusicak (WC) (SVK)Rasmus Moller (Q) (DEN)6-1 7-6(1) [H2H]
R32Filip Zeman (CZE)Matteo Volante (6) (ITA)6-1 6-3 [H2H]
R32Theodor Devoty (8) (CZE)Michal Macko (SVK)6-4 7-6(4) [H2H]
R32Martin Durdik (WC) (SVK)Alexander Reichel (USA)6-1 4-6 7-5 [H2H]
R32Markus Egger (AUT)Marek Michalicka (Q) (CZE)6-0 6-1 [H2H]
R32Marek Semjan (3) (SVK)Miloslav Mecir (WC) (SVK)7-6(4) 7-6(4) [H2H]
R32Jonathan Dasnieres De Veigy (5) (FRA)Jakub Lustyk (WC) (CZE)6-4 6-4 [H2H]
R32Thomas Kromann (DEN)Christophe Lenzi (FRA)5-7 7-5 6-2 [H2H]
R32Alexander Somogyi (Q) (SVK)Jacob Melskens (DEN)6-2 3-6 6-4 [H2H]
R32David Novak (2) (CZE)Jiri Skoloudik (CZE)4-6 6-1 2-1 Retired[H2H]
Men's Doubles
FJakub Cech (3) (CZE)
Filip Zeman (CZE)
Andrej Martin (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
6-7(3) 7-6(4) 6-3
SFJakub Cech (3) (CZE)
Filip Zeman (CZE)
Filip Polasek (1) (SVK)
Igor Zelenay (SVK)
6-2 6-0
SFAndrej Martin (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Miloslav Mecir (4) (SVK)
Marek Semjan (SVK)
6-3 6-2
QFFilip Polasek (1) (SVK)
Igor Zelenay (SVK)
Tomas Kocib (WC) (CZE)
Stepan Kohout (CZE)
6-3 6-4
QFJakub Cech (3) (CZE)
Filip Zeman (CZE)
Jacob Melskens (DEN)
Joakim Bay Simonsen (DEN)
WO
QFMiloslav Mecir (4) (SVK)
Marek Semjan (SVK)
Martin Durdik (SVK)
Alexander Somogyi (SVK)
7-5 6-4
QFAndrej Martin (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Laurent Bondaz (2) (ITA)
Matteo Volante (ITA)
6-1 6-0
R16Filip Polasek (1) (SVK)
Igor Zelenay (SVK)
Andrea Falgheri (ITA)
Marco Sattanino (ITA)
6-1 6-4
R16Tomas Kocib (WC) (CZE)
Stepan Kohout (CZE)
Christophe Lenzi (FRA)
Bastien Lobbrecht (FRA)
6-4 6-2
R16Jakub Cech (3) (CZE)
Filip Zeman (CZE)
Martin Fafl (WC) (CZE)
Miloslav Navratil (CZE)
6-3 6-4
R16Jacob Melskens (DEN)
Joakim Bay Simonsen (DEN)
Nikolay Marinchenko (RUS)
Martin Vacek (CZE)
3-6 6-3 6-2
R16Martin Durdik (SVK)
Alexander Somogyi (SVK)
Luca Pavanelli (WC) (ITA)
Luca Stoppini (ITA)
6-3 6-3
R16Miloslav Mecir (4) (SVK)
Marek Semjan (SVK)
Jakub Lustyk (CZE)
David Novak (CZE)
6-4 7-5
R16Andrej Martin (SVK)
Adrian Sikora (SVK)
Peter Miklusicak (SVK)
Frantisek Polyak (SVK)
6-7(5) 6-3 6-2
R16Laurent Bondaz (2) (ITA)
Matteo Volante (ITA)
Christian Kloimullner (AUT)
Michal Macko (SVK)
6-2 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Martin Vacek (1) (CZE)Jozef Blasko (SVK)6-2 6-0 [H2H]
Q1Martin Fafl (14) (CZE)Eddy Chala (2) (ALG)6-1 6-0 [H2H]
Q1Jan Kroslak (3) (SVK)Robert Januch (SVK)7-5 7-6(4) [H2H]
Q1Marek Michalicka (9) (CZE)Frantisek Polyak (4) (SVK)4-6 6-2 6-3 [H2H]
Q1Jakub Cech (5) (CZE)Joakim Bay Simonsen (DEN)6-4 6-4 [H2H]
Q1Rasmus Moller (10) (DEN)Martin Kamenik (CZE)6-7(7) 6-4 6-0 [H2H]
Q1Laurent Bondaz (7) (ITA)Michal Pazicky (16) (SVK)4-6 6-2 6-2 [H2H]
Q1Alexander Somogyi (8) (SVK)Christoph Lessiak (AUT)6-3 6-4 [H2H]
Q2Martin Vacek (1) (CZE)Irakli Dshandshgava (AUT)6-1 6-0 [H2H]
Q2Jozef Blasko (SVK)Alexander Gasparetz (SVK)6-4 6-4 [H2H]
Q2Eddy Chala (2) (ALG)Jan Bezdecka (CZE)6-4 6-0 [H2H]
Q2Martin Fafl (14) (CZE)Tomas Kocib (CZE)6-3 6-3 [H2H]
Q2Jan Kroslak (3) (SVK)Miloslav Navratil (CZE)6-4 6-3 [H2H]
Q2Robert Januch (SVK)Luca Bonati (ITA)7-6(4) 6-0 [H2H]
Q2Frantisek Polyak (4) (SVK)Martin Orsula (SVK)6-3 6-2 [H2H]
Q2Marek Michalicka (9) (CZE)Michal Milko (SVK)6-2 6-1 [H2H]
Q2Jakub Cech (5) (CZE)Pavel Kunc (CZE)6-0 Retired[H2H]
Q2Joakim Bay Simonsen (DEN)Jiri Podhajsky (CZE)6-2 6-1 [H2H]
Q2Martin Kamenik (CZE)Luca Stoppini (6) (ITA)2-6 7-5 7-5 [H2H]
Q2Rasmus Moller (10) (DEN)Christoffer Konigsfeldt (DEN)6-3 6-3 [H2H]
Q2Laurent Bondaz (7) (ITA)Tomas Sevcov (SVK)7-5 6-2 [H2H]
Q2Michal Pazicky (16) (SVK)Marcus Daniell (NZL)6-2 6-2 [H2H]
Q2Alexander Somogyi (8) (SVK)Luca Pavanelli (ITA)6-2 6-2 [H2H]
Q2Christoph Lessiak (AUT)Andrej Kurtis (13) (SVK)6-1 6-2 [H2H]
Q3Martin Vacek (1) (CZE)Bye
Q3Irakli Dshandshgava (AUT)Tyler Kelly (USA)6-3 6-1 [H2H]
Q3Jozef Blasko (SVK)Matej Baliak (SVK)6-4 6-4 [H2H]
Q3Alexander Gasparetz (SVK)Bastien Lobbrecht (15) (FRA)6-2 6-1 [H2H]
Q3Eddy Chala (2) (ALG)Bye
Q3Jan Bezdecka (CZE)Tomas Bod (SVK)6-4 6-4 [H2H]
Q3Tomas Kocib (CZE)Martin Poboril (CZE)6-4 0-6 6-4 [H2H]
Q3Martin Fafl (14) (CZE)Peter Skvarka (SVK)6-0 6-2 [H2H]
Q3Jan Kroslak (3) (SVK)Bye
Q3Miloslav Navratil (CZE)Zdenko Zalubil (SVK)6-2 6-2 [H2H]
Q3Luca Bonati (ITA)Guillaume Crasson (BEL)6-2 6-0 [H2H]
Q3Robert Januch (SVK)Christian Kloimullner (11) (AUT)7-5 4-6 6-4 [H2H]
Q3Frantisek Polyak (4) (SVK)Bye
Q3Martin Orsula (SVK)Marko Danis (SVK)6-4 6-1 [H2H]
Q3Michal Milko (SVK)Martin Zemla (CZE)3-6 6-3 6-1 [H2H]
Q3Marek Michalicka (9) (CZE)Bye
Q3Jakub Cech (5) (CZE)Bye
Q3Pavel Kunc (CZE)Andrej Martin (SVK)6-3 4-6 6-4 [H2H]
Q3Jiri Podhajsky (CZE)Stepan Kohout (CZE)6-3 7-6(4) [H2H]
Q3Joakim Bay Simonsen (DEN)Nikolay Marinchenko (12) (RUS)7-6(2) 6-2 [H2H]
Q3Luca Stoppini (6) (ITA)Bye
Q3Martin Kamenik (CZE)Milan Petercak (SVK)6-0 6-1 [H2H]
Q3Christoffer Konigsfeldt (DEN)Jackson Bodle (NZL)7-6(2) 6-4 [H2H]
Q3Rasmus Moller (10) (DEN)Miroslav Kleman (SVK)6-7(5) 6-1 6-0 [H2H]
Q3Laurent Bondaz (7) (ITA)Bye
Q3Tomas Sevcov (SVK)Matej Klobusovsky (SVK)3-0 Retired[H2H]
Q3Marcus Daniell (NZL)Simone Golia (ITA)6-0 6-0 [H2H]
Q3Michal Pazicky (16) (SVK)Robert Gasparetz (SVK)6-4 6-2 [H2H]
Q3Alexander Somogyi (8) (SVK)Bye
Q3Luca Pavanelli (ITA)Ivan Horsky (SVK)4-6 6-3 6-1 [H2H]
Q3Christoph Lessiak (AUT)Balazs Farkas (SVK)3-6 7-6(2) 6-2 [H2H]
Q3Andrej Kurtis (13) (SVK)Peter Baca (SVK)4-6 6-4 7-6(9) [H2H]


What's your opinion on the ATP Slovak Rep. F1 Futures draw (Men's) 2007?
Who will win Slovak Rep. F1 Futures?