ATP Skopje Challenger Draw (Men's) - 1999

Click Here To Join The Skopje Challenger Discussion!


Share This...


Skopje Challenger Event Details:

1999-09-13Clay
OutdoorSkopje, FYR Macedonia
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Skopje Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FVasilis Mazarakis (Q) (GRC)Gergely Kisgyorgy (HUN)6-1 6-0[H2H]
SFGergely Kisgyorgy (HUN)Herbert Wiltschnig (4) (AUT)6-4 6-2[H2H]
SFVasilis Mazarakis (Q) (GRC)Federico Browne (3) (ARG)6-1 6-1[H2H]
QFGergely Kisgyorgy (HUN)Vladimir Platenik (Q) (SVK)6-0 6-3[H2H]
QFHerbert Wiltschnig (4) (AUT)Andres Schneiter (WC) (ARG)6-3 6-3[H2H]
QFFederico Browne (3) (ARG)Zeljko Krajan (LL) (CRO)6-2 6-1[H2H]
QFVasilis Mazarakis (Q) (GRC)Lovro Zovko (CRO)6-4 6-0[H2H]
R16Gergely Kisgyorgy (HUN)Martin Spottl (Q) (AUT)6-3 6-2[H2H]
R16Vladimir Platenik (Q) (SVK)Stefano Galvani (7) (ITA)5-7 6-4 6-1[H2H]
R16Herbert Wiltschnig (4) (AUT)Jan Weinzierl (GER)6-3 7-5[H2H]
R16Andres Schneiter (WC) (ARG)Martin Hromec (SVK)6-2 6-4[H2H]
R16Zeljko Krajan (LL) (CRO)Andy Fahlke (5) (GER)0-6 6-4 6-2[H2H]
R16Federico Browne (3) (ARG)Uros Vico (ITA)6-3 6-0[H2H]
R16Vasilis Mazarakis (Q) (GRC)Olivier Patience (FRA)6-3 6-3[H2H]
R16Lovro Zovko (CRO)David Caballero-Garcia (2) (ESP)7-6 2-0 Retired[H2H]
R32Gergely Kisgyorgy (HUN)Rogier Wassen (1) (NLD)6-0 6-3[H2H]
R32Martin Spottl (Q) (AUT)Ivaylo Traykov (BUL)4-6 6-3 7-5[H2H]
R32Vladimir Platenik (Q) (SVK)Kristian Mitrovski (WC) (MKD)6-1 6-0[H2H]
R32Stefano Galvani (7) (ITA)Goran Sterijovski (WC) ()6-1 6-3[H2H]
R32Herbert Wiltschnig (4) (AUT)Marcos Roy-Girardi (Q) (ESP)6-0 6-2[H2H]
R32Jan Weinzierl (GER)Steven Randjelovic (AUS)6-4 6-3[H2H]
R32Andres Schneiter (WC) (ARG)Lazar Magdincev ()6-4 6-3[H2H]
R32Martin Hromec (SVK)Iztok Bozic (6) (SLO)3-6 7-6 7-6[H2H]
R32Andy Fahlke (5) (GER)Zoran Sevcenko (WC) ()6-2 6-3[H2H]
R32Zeljko Krajan (LL) (CRO)Dusan Vemic (SRB)3-6 7-5 7-6[H2H]
R32Uros Vico (ITA)Janne Ojala (FIN)6-7 7-5 6-3[H2H]
R32Federico Browne (3) (ARG)Leonardo Olguin (ARG)6-2 3-6 6-1[H2H]
R32Vasilis Mazarakis (Q) (GRC)Kim Tiilikainen (8) (FIN)6-3 6-2[H2H]
R32Olivier Patience (FRA)Boris Borgula (SVK)0-6 7-5 6-3[H2H]
R32Lovro Zovko (CRO)Oren Motevassel (USA)6-4 6-0[H2H]
R32David Caballero-Garcia (2) (ESP)Aleksandar Kitinov ()6-4 6-2[H2H]
Men's Doubles
FGergely Kisgyorgy (3) (HUN)
Steven Randjelovic (AUS)
Federico Browne (2) (ARG)
Lovro Zovko (CRO)
6-1 5-7 7-6
SFGergely Kisgyorgy (3) (HUN)
Steven Randjelovic (AUS)
Nebojsa Djordjevic (1) ()
Dusan Vemic (SRB)
4-6 6-3 6-2
SFFederico Browne (2) (ARG)
Lovro Zovko (CRO)
Tobias Hildebrand (4) (SWE)
Rogier Wassen (NLD)
6-3 3-6 6-4
QFNebojsa Djordjevic (1) ()
Dusan Vemic (SRB)
Andy Fahlke (GER)
Stefano Galvani (ITA)
7-6 7-5
QFGergely Kisgyorgy (3) (HUN)
Steven Randjelovic (AUS)
Juan Gisbert-Schultze (ESP)
Marcos Roy-Girardi (ESP)
4-6 6-3 6-0
QFTobias Hildebrand (4) (SWE)
Rogier Wassen (NLD)
Aleksandar Kitinov (WC) ()
Goran Sterijovski ()
6-3 4-6 7-6
QFFederico Browne (2) (ARG)
Lovro Zovko (CRO)
Zbynek Mlynarik (AUT)
Herbert Wiltschnig (AUT)
WO
R16Nebojsa Djordjevic (1) ()
Dusan Vemic (SRB)
Patrik Langvardt (Q) (DNK)
Kim Tiilikainen (FIN)
6-1 5-7 6-2
R16Andy Fahlke (GER)
Stefano Galvani (ITA)
Kristian Mitrovski (WC) (MKD)
Predrag Rusevski ()
6-3 6-2
R16Gergely Kisgyorgy (3) (HUN)
Steven Randjelovic (AUS)
Iztok Bozic (SLO)
Valentino Pest (GER)
6-3 6-2
R16Juan Gisbert-Schultze (ESP)
Marcos Roy-Girardi (ESP)
David Caballero-Garcia (ESP)
Oren Motevassel (USA)
5-7 6-3 6-4
R16Aleksandar Kitinov (WC) ()
Goran Sterijovski ()
Andrej Bizjak (LL) (SLO)
Antonello Magris (ITA)
6-3 6-2
R16Tobias Hildebrand (4) (SWE)
Rogier Wassen (NLD)
Andres Schneiter (ARG)
Marcello Wowk (ARG)
6-3 7-5
R16Zbynek Mlynarik (AUT)
Herbert Wiltschnig (AUT)
Ivaylo Traykov (WC) (BUL)
Milen Velev (BUL)
7-6 2-6 7-6
R16Federico Browne (2) (ARG)
Lovro Zovko (CRO)
Martin Hromec (SVK)
Vladimir Platenik (SVK)
6-3 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Martin Spottl (1) (AUT)Zbynek Mlynarik (7) (AUT)7-5 6-4[H2H]
Q1Marcos Roy-Girardi (ESP)Zeljko Krajan (2) (CRO)6-1 7-5[H2H]
Q1Vasilis Mazarakis (3) (GRC)Tiago Vinhas-Sousa (6) ()6-1 6-2[H2H]
Q1Vladimir Platenik (5) (SVK)Milen Velev (4) (BUL)4-6 6-4 6-1[H2H]
Q2Martin Spottl (1) (AUT)Ivo Bratanov (BUL)7-5 6-2[H2H]
Q2Zbynek Mlynarik (7) (AUT)Vladimir Obradovic (SRB)6-1 6-1[H2H]
Q2Zeljko Krajan (2) (CRO)Tobias Hildebrand (SWE)6-3 7-5[H2H]
Q2Marcos Roy-Girardi (ESP)Patrik Langvardt (8) (DNK)6-3 6-4[H2H]
Q2Vasilis Mazarakis (3) (GRC)Vladimir Cubrinoski (WC) (MKD)6-2 6-3[H2H]
Q2Tiago Vinhas-Sousa (6) ()Predrag Rusevski (WC) ()6-4 6-3[H2H]
Q2Milen Velev (4) (BUL)Milos Koprivica (SRB)6-1 6-1[H2H]
Q2Vladimir Platenik (5) (SVK)Antonello Magris (ITA)6-7 7-5 6-0[H2H]
Q3Martin Spottl (1) (AUT)Milos Radulovic (MKD)6-2 6-0[H2H]
Q3Ivo Bratanov (BUL)Victor Ivanchev (BUL)6-4 6-1[H2H]
Q3Vladimir Obradovic (SRB)Giorgio Prouse (ITA)5-7 6-3 6-3[H2H]
Q3Zbynek Mlynarik (7) (AUT)Juan Gisbert-Schultze (ESP)7-6 6-0[H2H]
Q3Zeljko Krajan (2) (CRO)Valentino Pest (GER)3-6 6-3 6-2[H2H]
Q3Tobias Hildebrand (SWE)Gligorce Sanev (WC) (MKD)6-2 6-3[H2H]
Q3Marcos Roy-Girardi (ESP)Ivan Andreev (WC) ()6-1 6-0[H2H]
Q3Patrik Langvardt (8) (DNK)Aleksander Djuranovic ()6-3 6-0[H2H]
Q3Vasilis Mazarakis (3) (GRC)Pavle Zarkov (MKD)6-0 6-2[H2H]
Q3Vladimir Cubrinoski (WC) (MKD)Nicola Jankulovski (WC) (MKD)6-1 6-3[H2H]
Q3Predrag Rusevski (WC) ()Nikola Vezmar ()6-1 6-0[H2H]
Q3Tiago Vinhas-Sousa (6) ()Edi Hasimbegovic (MKD)6-3 6-1[H2H]
Q3Milen Velev (4) (BUL)Ivan Radovanovic (SRB)6-2 6-1[H2H]
Q3Milos Koprivica (SRB)Cedomir Jovanovski (MKD)6-1 1-6 6-2[H2H]
Q3Antonello Magris (ITA)Dimitar Grabul (WC) ()6-3 6-0[H2H]
Q3Vladimir Platenik (5) (SVK)Andrej Bizjak (SLO)7-5 6-3[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Patrik Langvardt (1) (DNK)
Kim Tiilikainen (FIN)
Andrej Bizjak (2) (SLO)
Antonello Magris (ITA)
6-1 6-3
Q2Patrik Langvardt (1) (DNK)
Kim Tiilikainen (FIN)
Ivan Andreev (WC) ()
Dimitar Grabul ()
6-0 6-1
Q2Andrej Bizjak (2) (SLO)
Antonello Magris (ITA)
Cedomir Jovanovski (MKD)
Pavle Zarkov (MKD)
6-4 7-6