ATP Russia F5 Futures Draw (Men's) - 2015

Click Here To Join The Russia F5 Futures Discussion!


Share This...


Russia F5 Futures Event Details:

2015-08-03Clay
OutdoorRussia
Seeds:
View Past Years Draws: 2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Russia F5 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMarc Giner (5) (ESP)Anton Galkin (RUS)6-1 6-1[H2H]
SFAnton Galkin (RUS)Valery Rudnev (RUS)6-4 6-4[H2H]
SFMarc Giner (5) (ESP)Ivan Gakhov (4) (RUS)6-0 6-4[H2H]
QFValery Rudnev (RUS)Alexey Vatutin (RUS)6-3 6-4[H2H]
QFAnton Galkin (RUS)Evgeny Tyurnev (6) (RUS)6-3 6-0[H2H]
QFIvan Gakhov (4) (RUS)Evgeny Elistratov (7) (RUS)3-6 7-6(5) 6-0[H2H]
QFMarc Giner (5) (ESP)Boris Pokotilov (WC) (RUS)6-3 6-1[H2H]
R16Valery Rudnev (RUS)Vladimir Ivanov (1) (EST)7-5 6-2[H2H]
R16Alexey Vatutin (RUS)Vladimir Polyakov ()6-2 6-1[H2H]
R16Anton Galkin (RUS)Vitaly Kozyukov (WC) (RUS)1-6 6-3 6-4[H2H]
R16Evgeny Tyurnev (6) (RUS)Dmitry Surchenko (RUS)6-1 3-1 Retired[H2H]
R16Evgeny Elistratov (7) (RUS)Ivan Davydov (RUS)6-3 6-4[H2H]
R16Ivan Gakhov (4) (RUS)Timur Kiuamov (WC) (RUS)6-4 3-6 6-1[H2H]
R16Marc Giner (5) (ESP)Kirill Kivattsev (RUS)6-2 6-0[H2H]
R16Boris Pokotilov (WC) (RUS)Victor Baluda (2) (RUS)6-2 6-3[H2H]
R32Vladimir Ivanov (1) (EST)Anton Desyatnik (RUS)7-5 6-2[H2H]
R32Valery Rudnev (RUS)Shalva Dzhanashia (RUS)6-4 6-1[H2H]
R32Vladimir Polyakov ()Andrei Vasilevski (BLR)4-6 7-5 6-4[H2H]
R32Alexey Vatutin (RUS)Joao Pedro Sorgi (8) (BRA)6-3 6-3[H2H]
R32Anton Galkin (RUS)Vladyslav Manafov (3) (UKR)6-0 7-5[H2H]
R32Vitaly Kozyukov (WC) (RUS)Richard Muzaev (RUS)7-6(6) 6-3[H2H]
R32Dmitry Surchenko (RUS)Alexei Miller (RUS)3-6 7-5 6-3[H2H]
R32Evgeny Tyurnev (6) (RUS)Sergei Lavrov (WC) (FRA)6-1 6-1[H2H]
R32Evgeny Elistratov (7) (RUS)Vladimir Korolev (RUS)6-1 6-0[H2H]
R32Ivan Davydov (RUS)Pavel Kotov (RUS)7-5 6-4[H2H]
R32Timur Kiuamov (WC) (RUS)Alexander Perfilov (RUS)6-1 6-2[H2H]
R32Ivan Gakhov (4) (RUS)Gleb Alekseenko (UKR)6-4 6-2[H2H]
R32Marc Giner (5) (ESP)Denis Yevseyev (KAZ)6-3 6-0[H2H]
R32Kirill Kivattsev (RUS)Vitali Reshetnikov (RUS)6-1 6-3[H2H]
R32Boris Pokotilov (WC) (RUS)Vitalii Shcherba (UKR)6-1 6-1[H2H]
R32Victor Baluda (2) (RUS)Ilya Lebedev (RUS)2-6 6-2 6-2[H2H]
Men's Doubles
FVladimir Ivanov (1) (EST)
Andrei Vasilevski (BLR)
Vladyslav Manafov (2) (UKR)
Mark Vervoort (NLD)
6-2 6-4
SFVladimir Ivanov (1) (EST)
Andrei Vasilevski (BLR)
Ivan Gakhov (3) (RUS)
Evgeny Tyurnev (RUS)
7-5 7-6(4)
SFVladyslav Manafov (2) (UKR)
Mark Vervoort (NLD)
Vitaly Kozyukov (RUS)
Vladimir Polyakov ()
7-6(5) 6-4
QFVladimir Ivanov (1) (EST)
Andrei Vasilevski (BLR)
Kirill Kivattsev (WC) (RUS)
Pavel Kotov (RUS)
7-6(5) 7-5
QFIvan Gakhov (3) (RUS)
Evgeny Tyurnev (RUS)
Timur Razmaitov (WC) ()
Ilya Vasilyev (RUS)
6-1 6-4
QFVitaly Kozyukov (RUS)
Vladimir Polyakov ()
Marc Giner (4) (ESP)
Dmitry Surchenko (RUS)
6-4 6-3
QFVladyslav Manafov (2) (UKR)
Mark Vervoort (NLD)
Anton Galkin (RUS)
Ilya Lebedev (RUS)
6-2 2-6 10-6
R16Vladimir Ivanov (1) (EST)
Andrei Vasilevski (BLR)
Richard Muzaev (RUS)
Boris Pokotilov (RUS)
6-1 6-2
R16Kirill Kivattsev (WC) (RUS)
Pavel Kotov (RUS)
Joao Pedro Sorgi (BRA)
Yahor Yatsyk (BLR)
6-2 6-2
R16Ivan Gakhov (3) (RUS)
Evgeny Tyurnev (RUS)
Anton Desyatnik (RUS)
Ilya Polonskiy (RUS)
6-2 6-2
R16Timur Razmaitov (WC) ()
Ilya Vasilyev (RUS)
Semon Ivanov (WC) (RUS)
Philipp Tarpischev (RUS)
6-2 7-5
R16Vitaly Kozyukov (RUS)
Vladimir Polyakov ()
Gleb Alekseenko (UKR)
Alexey Vatutin (RUS)
7-6(3) 6-3
R16Marc Giner (4) (ESP)
Dmitry Surchenko (RUS)
Alexander Boborykin (RUS)
Timur Kiuamov (RUS)
6-4 6-2
R16Anton Galkin (RUS)
Ilya Lebedev (RUS)
Dmitry Resnyanskiy (KAZ)
Denis Yevseyev (KAZ)
6-3 7-5
R16Vladyslav Manafov (2) (UKR)
Mark Vervoort (NLD)
Alexander Perfilov (RUS)
Vitali Reshetnikov (RUS)
6-3 3-6 10-8
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alexey Vatutin (1) (RUS)Dmitry Mnushkin (13) (RUS)6-2 6-0[H2H]
Q1Shalva Dzhanashia (RUS)Timur Razmaitov (9) ()3-6 6-2 6-4[H2H]
Q1Kirill Kivattsev (14) (RUS)Filipp Smalyanyy (RUS)6-7(4) 6-2 6-2[H2H]
Q1Ivan Davydov (10) (RUS)Andrei Levine (4) (RUS)3-6 6-2 6-3[H2H]
Q1Pavel Kotov (RUS)Ilya Polonskiy (5) (RUS)1-6 7-6(3) 6-4[H2H]
Q1Alexei Miller (RUS)Alexander Boborykin (6) (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q1Vladimir Korolev (12) (RUS)Yahor Yatsyk (7) (BLR)6-3 7-5[H2H]
Q1Vitalii Shcherba (8) (UKR)Artsiom Dabryian (16) (BLR)6-2 6-0[H2H]
Q2Alexey Vatutin (1) (RUS)Ilya Vasilyev (RUS)6-3 7-6(0)[H2H]
Q2Dmitry Mnushkin (13) (RUS)Vitaliy Kachanovskiy (RUS)6-0 6-4[H2H]
Q2Shalva Dzhanashia (RUS)Andrei Karatchenia (BLR)7-5 6-3[H2H]
Q2Timur Razmaitov (9) ()Mikhail Galyamov (WC) (RUS)6-1 4-6 7-6(0)[H2H]
Q2Filipp Smalyanyy (RUS)Sergey Teteryukov (RUS)6-3 6-1[H2H]
Q2Kirill Kivattsev (14) (RUS)Anton Chekhov (WC) (RUS)6-2 6-4[H2H]
Q2Andrei Levine (4) (RUS)Dmitry Kalyuzhny (RUS)6-4 6-4[H2H]
Q2Ivan Davydov (10) (RUS)Igor Perunov (WC) (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q2Ilya Polonskiy (5) (RUS)Pavel Zelenkin (RUS)6-2 6-2[H2H]
Q2Pavel Kotov (RUS)Pavel Selivanovsky (15) (RUS)6-0 6-0[H2H]
Q2Alexander Boborykin (6) (RUS)Alexey Nesterov (KAZ)6-4 6-0[H2H]
Q2Alexei Miller (RUS)Kirill Komarov (11) (RUS)6-3 6-2[H2H]
Q2Yahor Yatsyk (7) (BLR)Salikh Gilmutdinov (RUS)6-1 6-4[H2H]
Q2Vladimir Korolev (12) (RUS)Philipp Tarpischev (WC) (RUS)6-1 6-2[H2H]
Q2Vitalii Shcherba (8) (UKR)Grigoriy Reytman (UZB)6-1 6-2[H2H]
Q2Artsiom Dabryian (16) (BLR)Ivan Kalinin (WC) (RUS)6-3 6-1[H2H]