ATP Russia F1 Futures Draw (Men's) - 2002

Click Here To Join The Russia F1 Futures Discussion!


Share This...


Russia F1 Futures Event Details:

2002-08-12Clay
OutdoorBalashikha, Russia
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Russia F1 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FIgor Andreev (3) (RUS)Mikhail Elgin (2) (RUS)4-6 6-3 6-3[H2H]
SFIgor Andreev (3) (RUS)Dmitri Vlasov (1) (RUS)7-5 6-2[H2H]
SFMikhail Elgin (2) (RUS)Sergei Yaroshenko (UKR)6-2 6-3[H2H]
QFDmitri Vlasov (1) (RUS)Alexander Shvets (8Q) (BLR)6-2 6-2[H2H]
QFIgor Andreev (3) (RUS)Andrey Cherkasov (6) (RUS)6-2 6-4[H2H]
QFSergei Yaroshenko (UKR)Philipp Mukhometov (7) (RUS)6-4 3-6 6-2[H2H]
QFMikhail Elgin (2) (RUS)Alexey Kedryuk (KAZ)6-3 6-2[H2H]
R16Dmitri Vlasov (1) (RUS)Alexey Gavrilov (Q) (RUS)6-2 6-3[H2H]
R16Alexander Shvets (8Q) (BLR)Christophe Bosio (FRA)6-0 6-2[H2H]
R16Igor Andreev (3) (RUS)Markus Egger (Q) (AUT)6-4 6-1[H2H]
R16Andrey Cherkasov (6) (RUS)Ivan Syrov (LL) (RUS)6-1 6-1[H2H]
R16Philipp Mukhometov (7) (RUS)Armen Gomktsian (WC) (RUS)6-1 6-3[H2H]
R16Sergei Yaroshenko (UKR)Artemon Apostu-Efremov (4) (ROU)6-3 0-6 6-3[H2H]
R16Alexey Kedryuk (KAZ)Baptiste Dupuy (FRA)6-4 6-4[H2H]
R16Mikhail Elgin (2) (RUS)Nikolai Dyachok (Q) (UKR)6-0 6-4[H2H]
R32Dmitri Vlasov (1) (RUS)Marko Neunteibl (AUT)6-2 6-3[H2H]
R32Alexey Gavrilov (Q) (RUS)Alexander Sikanov (RUS)7-5 6-0[H2H]
R32Christophe Bosio (FRA)Alexander Pavlioutchenkov (Q) (RUS)4-6 6-4 6-4[H2H]
R32Alexander Shvets (8Q) (BLR)Guillaume Couillard (MCO)7-6(4) 6-0[H2H]
R32Igor Andreev (3) (RUS)Sergei Pozdnev (RUS)3-6 6-0 6-1[H2H]
R32Markus Egger (Q) (AUT)Pavel Ivanov (RUS)6-4 6-1[H2H]
R32Ivan Syrov (LL) (RUS)Sergei Krotiouk (RUS)6-2 6-7(6) 6-3[H2H]
R32Andrey Cherkasov (6) (RUS)Vladimir Portnov (WC) (RUS)6-0 6-4[H2H]
R32Philipp Mukhometov (7) (RUS)Teymuraz Gabashvili (RUS)7-6(5) 6-3[H2H]
R32Armen Gomktsian (WC) (RUS)Andrei Somov (WC) (RUS)7-6(5) 6-4[H2H]
R32Sergei Yaroshenko (UKR)Aleksandr Yarmola (Q) (UKR)7-5 6-3[H2H]
R32Artemon Apostu-Efremov (4) (ROU)Yuri Platonov (WC) (RUS)6-0 6-2[H2H]
R32Baptiste Dupuy (FRA)Vitali Chvets (5) (BLR)6-7(4) 6-1 7-6(4)[H2H]
R32Alexey Kedryuk (KAZ)Evgueni Smirnov (RUS)6-1 6-3[H2H]
R32Nikolai Dyachok (Q) (UKR)Mikhail Kartachov (Q) (RUS)6-4 6-3[H2H]
R32Mikhail Elgin (2) (RUS)Rouslan Nourmatov (Q) (RUS)6-4 6-4[H2H]
Men's Doubles
FMikhail Elgin (1) (RUS)
Dmitri Vlasov (RUS)
Aleksandr Yarmola (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
6-2 6-7(2) 6-1
SFMikhail Elgin (1) (RUS)
Dmitri Vlasov (RUS)
Pavel Ivanov (4) (RUS)
Evgueni Smirnov (RUS)
6-1 7-6(6)
SFAleksandr Yarmola (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
Sergei Demekhine (RUS)
Ivan Syrov (RUS)
1-6 7-6(3) 6-3
QFMikhail Elgin (1) (RUS)
Dmitri Vlasov (RUS)
Christophe Bosio (FRA)
Guillaume Couillard (MCO)
6-7(4) 6-0 6-3
QFPavel Ivanov (4) (RUS)
Evgueni Smirnov (RUS)
Alexander Erokhin (WC) (RUS)
Alexey Kedryuk (KAZ)
6-3 6-7(3) 6-2
QFSergei Demekhine (RUS)
Ivan Syrov (RUS)
Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Sergey Vassine (BLR)
7-6(1) 6-3
QFAleksandr Yarmola (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
Philipp Mukhometov (2) (RUS)
Sergei Pozdnev (RUS)
6-1 2-6 6-3
R16Mikhail Elgin (1) (RUS)
Dmitri Vlasov (RUS)
Nikolai Dyachok (UKR)
Alexandre Lishenko (RUS)
6-4 6-3
R16Christophe Bosio (FRA)
Guillaume Couillard (MCO)
Pavel Lobanov (RUS)
Rouslan Nourmatov (RUS)
7-6(3) 4-6 6-3
R16Pavel Ivanov (4) (RUS)
Evgueni Smirnov (RUS)
Mikhail Kartachov (WC) (RUS)
Andrey Stepanov (UKR)
6-4 3-6 6-1
R16Alexander Erokhin (WC) (RUS)
Alexey Kedryuk (KAZ)
Vadim Malakhov (WC) (RUS)
Evgeny Samoylov (RUS)
6-1 6-1
R16Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Sergey Vassine (BLR)
Teymuraz Gabashvili (RUS)
Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
7-6(5) 7-5
R16Sergei Demekhine (RUS)
Ivan Syrov (RUS)
Vitali Chvets (3) (BLR)
Alexander Shvets (BLR)
6-4 7-6(3)
R16Aleksandr Yarmola (UKR)
Sergei Yaroshenko (UKR)
Sergei Krotiouk (RUS)
Alexander Sikanov (RUS)
3-6 6-4 6-1
R16Philipp Mukhometov (2) (RUS)
Sergei Pozdnev (RUS)
Sergei Cuptov (Q) (MDA)
Mikhail Filima (UKR)
6-2 7-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alexander Shvets (1) (BLR)Pavel Lobanov (13) (RUS)6-4 6-3[H2H]
Q1Alexey Gavrilov (2) (RUS)Sergey Vassine (12) (BLR)3-6 6-3 6-4[H2H]
Q1Mikhail Kartachov (RUS)Mikhail Filima (UKR)6-2 6-4[H2H]
Q1Alexander Pavlioutchenkov (10) (RUS)Ivan Syrov (4) (RUS)6-3 6-2[H2H]
Q1Aleksandr Yarmola (5) (UKR)Sergei Demekhine (15) (RUS)6-3 6-3[H2H]
Q1Rouslan Nourmatov (6) (RUS)Alexandre Lishenko (11) (RUS)7-5 7-5[H2H]
Q1Markus Egger (AUT)Vadim Davletshin (14) (RUS)6-2 6-2[H2H]
Q1Nikolai Dyachok (9) (UKR)Alexei Ivanov (8) (RUS)6-2 6-1[H2H]
Q2Alexander Shvets (1) (BLR)Dmitri Lomakin (RUS)6-1 6-0[H2H]
Q2Pavel Lobanov (13) (RUS)Evgeny Samoylov (WC) (RUS)6-1 6-2[H2H]
Q2Alexey Gavrilov (2) (RUS)Valery Filenkov (WC) (RUS)6-0 6-3[H2H]
Q2Sergey Vassine (12) (BLR)Zakhar Tyurin (WC) (RUS)6-1 6-2[H2H]
Q2Mikhail Kartachov (RUS)Konstantin Pugaev (A) ()6-1 6-2[H2H]
Q2Mikhail Filima (UKR)Valentin Kasatkin (16) (RUS)6-7(4) 6-4 6-2[H2H]
Q2Ivan Syrov (4) (RUS)Farhad Gulyamov (UZB)6-3 6-3[H2H]
Q2Alexander Pavlioutchenkov (10) (RUS)Denis Kurmatov (UZB)6-2 6-1[H2H]
Q2Aleksandr Yarmola (5) (UKR)Sergei Plotnikov (WC) (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q2Sergei Demekhine (15) (RUS)Mikhail Ledovskikh (WC) (RUS)6-2 6-7(3) 6-3[H2H]
Q2Rouslan Nourmatov (6) (RUS)Sergei Samoseiko (BLR)6-3 6-2[H2H]
Q2Alexandre Lishenko (11) (RUS)Vitali Zhishkevich (BLR)6-2 6-3[H2H]
Q2Markus Egger (AUT)Dias Doskarayev (7) (KAZ)6-3 6-4[H2H]
Q2Vadim Davletshin (14) (RUS)Denis Salimsakov (UZB)6-1 6-2[H2H]
Q2Alexei Ivanov (8) (RUS)Levan Vadachkoria (WC) (RUS)7-5 4-6 7-6(3)[H2H]
Q2Nikolai Dyachok (9) (UKR)Igor Ibrisbegovic (BIH)6-0 6-2[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Sergei Cuptov (2) (MDA)
Mikhail Filima (UKR)
Vadim Davletshin (RUS)
Andrei Somov (RUS)
6-3 6-4
Q2Vadim Davletshin (RUS)
Andrei Somov (RUS)
Dmitri Lomakin (1WC) (RUS)
Vladimir Nifontov (RUS)
6-4 6-2
Q2Sergei Cuptov (2) (MDA)
Mikhail Filima (UKR)
Artur Djabarov (RUS)
Dias Doskarayev (KAZ)
6-0 6-4