ATP Russia F10 Futures Draw (Men's) - 2013

Click Here To Join The Russia F10 Futures Discussion!


Share This...


Russia F10 Futures Event Details:

2013-08-05Clay
OutdoorLermontov, Russia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Russia F10 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAlexander Rumyantsev (4) (RUS)Michal Schmid (2) (CZE)7-6(2) 6-3 [H2H]
SFAlexander Rumyantsev (4) (RUS)Valery Rudnev (5) (RUS)7-6(5) 6-3 [H2H]
SFMichal Schmid (2) (CZE)Mikhail Biryukov (3) (RUS)7-6(8) 7-6(4) [H2H]
QFValery Rudnev (5) (RUS)Kristijan Mesaros (1) (CRO)6-3 6-0 [H2H]
QFAlexander Rumyantsev (4) (RUS)Ilia Shatskiy (RUS)6-2 6-1 [H2H]
QFMikhail Biryukov (3) (RUS)Alexandr Kushakov (UKR)6-1 6-3 [H2H]
QFMichal Schmid (2) (CZE)Vitaliy Kachanovskiy (8) (RUS)6-3 0-6 7-6(5) [H2H]
R16Kristijan Mesaros (1) (CRO)Alexander Igoshin (RUS)6-2 6-3 [H2H]
R16Valery Rudnev (5) (RUS)Andrey Saveliev (WC) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
R16Alexander Rumyantsev (4) (RUS)Beka Komakhidze (RUS)6-4 6-3 [H2H]
R16Ilia Shatskiy (RUS)Dmitry Surchenko (Q) (RUS)5-7 6-3 6-1 [H2H]
R16Alexandr Kushakov (UKR)Mikhail Vaks (7) (RUS)4-6 6-3 6-1 [H2H]
R16Mikhail Biryukov (3) (RUS)Evgeny Elistratov (RUS)6-3 7-5 [H2H]
R16Vitaliy Kachanovskiy (8) (RUS)Gleb Alekseenko (UKR)2-6 6-3 6-3 [H2H]
R16Michal Schmid (2) (CZE)Mihail Khaldeev (WC) (RUS)6-3 6-0 [H2H]
R32Kristijan Mesaros (1) (CRO)Anton Galkin (RUS)7-6(5) 6-1 [H2H]
R32Alexander Igoshin (RUS)Sergey Strelkov (RUS)7-6(4) 6-3 [H2H]
R32Andrey Saveliev (WC) (RUS)Dmitri Marfinsky (RUS)3-6 7-5 3-0 Retired[H2H]
R32Valery Rudnev (5) (RUS)Ivan Dmitrichenko (Q) (RUS)6-0 6-2 [H2H]
R32Alexander Rumyantsev (4) (RUS)Jorj Karapetyan (WC) (RUS)6-1 6-1 [H2H]
R32Beka Komakhidze (RUS)Stanislav Nikulchikov (Q) (KAZ)6-4 6-3 [H2H]
R32Ilia Shatskiy (RUS)Artem Suprunov (Q) (RUS)6-1 6-1 [H2H]
R32Dmitry Surchenko (Q) (RUS)Timur Salbiev (LL) (RUS)6-7(4) 6-2 6-1 [H2H]
R32Mikhail Vaks (7) (RUS)Nikita Kardivar (Q) (USA)6-3 6-2 [H2H]
R32Alexandr Kushakov (UKR)Fedor Chervyakov (RUS)6-4 6-4 [H2H]
R32Evgeny Elistratov (RUS)Shalva Dzhanashia (RUS)6-4 6-3 [H2H]
R32Mikhail Biryukov (3) (RUS)Alexander Perfilov (Q) (RUS)6-0 6-4 [H2H]
R32Vitaliy Kachanovskiy (8) (RUS)Grigory Rybenkov (Q) (RUS)6-0 6-2 [H2H]
R32Gleb Alekseenko (UKR)Ilya Chkoniya (WC) (RUS)6-2 6-4 [H2H]
R32Mihail Khaldeev (WC) (RUS)Aleksei Grigorenko (Q) (RUS)6-2 6-1 [H2H]
R32Michal Schmid (2) (CZE)Ronald Slobodchikov (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FKristijan Mesaros (2) (CRO)
Michal Schmid (CZE)
Alexander Igoshin (1) (RUS)
Vitaliy Kachanovskiy (RUS)
6-1 7-6(4)
SFAlexander Igoshin (1) (RUS)
Vitaliy Kachanovskiy (RUS)
Andrey Saveliev (4) (RUS)
Mikhail Vaks (RUS)
3-6 6-1 [10-7]
SFKristijan Mesaros (2) (CRO)
Michal Schmid (CZE)
Gleb Alekseenko (3) (UKR)
Alexandr Kushakov (UKR)
6-2 6-2
QFAlexander Igoshin (1) (RUS)
Vitaliy Kachanovskiy (RUS)
Ilya Chkoniya (RUS)
Beka Komakhidze (RUS)
6-4 6-7(5) [10-8]
QFAndrey Saveliev (4) (RUS)
Mikhail Vaks (RUS)
Dmitri Marfinsky (RUS)
Sergey Strelkov (RUS)
2-6 7-6(3) [10-4]
QFGleb Alekseenko (3) (UKR)
Alexandr Kushakov (UKR)
Grigory Rybenkov (WC) (RUS)
Artem Suprunov (RUS)
6-4 6-4
QFKristijan Mesaros (2) (CRO)
Michal Schmid (CZE)
Nikita Kardivar (USA)
Alexander Rumyantsev (RUS)
6-0 7-6(11)
R16Alexander Igoshin (1) (RUS)
Vitaliy Kachanovskiy (RUS)
Anton Galkin (RUS)
Dmitry Surchenko (RUS)
6-2 6-1
R16Ilya Chkoniya (RUS)
Beka Komakhidze (RUS)
Fedor Chervyakov (RUS)
Ronald Slobodchikov (RUS)
6-1 6-4
R16Andrey Saveliev (4) (RUS)
Mikhail Vaks (RUS)
Denis Markov (RUS)
Alexander Perfilov (RUS)
6-3 6-2
R16Dmitri Marfinsky (RUS)
Sergey Strelkov (RUS)
Alan Muzati (WC) (RUS)
Timur Salbiev (RUS)
6-4 7-6(3)
R16Grigory Rybenkov (WC) (RUS)
Artem Suprunov (RUS)
Evgeny Elistratov (RUS)
Anton Knyazev (RUS)
7-5 6-7(1) [10-7]
R16Gleb Alekseenko (3) (UKR)
Alexandr Kushakov (UKR)
Shalva Dzhanashia (RUS)
Jorj Karapetyan (RUS)
6-3 6-2
R16Nikita Kardivar (USA)
Alexander Rumyantsev (RUS)
Ruslan Chomaev (WC) (RUS)
Rouslan Zatsepin (RUS)
6-0 6-0
R16Kristijan Mesaros (2) (CRO)
Michal Schmid (CZE)
Mikhail Biryukov (RUS)
Stanislav Nikulchikov (KAZ)
6-2 6-2
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Timur Salbiev (RUS)Alexander Perfilov (2) (RUS)[H2H]
Q1Evgeniy Matveenko (RUS)Nikita Kardivar (3) (USA)6-4 6-4 [H2H]
Q1Artem Suprunov (RUS)Denis Markov (RUS)6-0 6-2 [H2H]
Q1Alexey Golopurov (KGZ)Aleksei Grigorenko (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q1Vsevolod Tsurikov (RUS)Ivan Dmitrichenko (RUS)6-2 6-0 [H2H]
Q1Ruslan Chomaev (RUS)Grigory Rybenkov (RUS)6-0 6-1 [H2H]
Q1Dmitriy Borodkin (KAZ)Stanislav Nikulchikov (KAZ)6-4 6-4 [H2H]
Q2Dmitry Surchenko (1) (RUS)Bye
Q2Alexander Perfilov (2) (RUS)Bye
Q2Timur Salbiev (RUS)Bye
Q2Nikita Kardivar (3) (USA)Bye
Q2Evgeniy Matveenko (RUS)Bye
Q2Denis Markov (RUS)Bye
Q2Artem Suprunov (RUS)Bye
Q2Aleksei Grigorenko (RUS)Bye
Q2Alexey Golopurov (KGZ)Bye
Q2Ivan Dmitrichenko (RUS)Bye
Q2Vsevolod Tsurikov (RUS)Bye
Q2Grigory Rybenkov (RUS)Bye
Q2Ruslan Chomaev (RUS)Bye
Q2Stanislav Nikulchikov (KAZ)Bye
Q2Dmitriy Borodkin (KAZ)Bye


What's your opinion on the ATP Russia F10 Futures draw (Men's) 2013?
Who will win Russia F10 Futures?