ATP Russia F11 Futures Draw (Men's) - 2013

Click Here To Join The Russia F11 Futures Discussion!


Share This...


Russia F11 Futures Event Details:

2013-08-19Clay
OutdoorMoscow, Russia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Russia F11 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FAnton Zaitsev (RUS)Mikhail Biryukov (7) (RUS)4-6 6-4 6-2 [H2H]
SFMikhail Biryukov (7) (RUS)Alexander Rumyantsev (8) (RUS)7-6(5) 7-6(5) [H2H]
SFAnton Zaitsev (RUS)Victor Baluda (2) (RUS)7-5 6-0 [H2H]
QFAlexander Rumyantsev (8) (RUS)Alexander Zhurbin (RUS)6-2 6-2 [H2H]
QFMikhail Biryukov (7) (RUS)Sergey Strelkov (RUS)6-1 6-3 [H2H]
QFAnton Zaitsev (RUS)Ivan Nedelko (5) (RUS)6-2 6-4 [H2H]
QFVictor Baluda (2) (RUS)Valery Rudnev (6) (RUS)6-2 1-0 Retired[H2H]
R16Alexander Zhurbin (RUS)Igor Smilansky (ISR)6-2 6-1 [H2H]
R16Alexander Rumyantsev (8) (RUS)Kirill Nasonov (Q) (RUS)6-1 6-3 [H2H]
R16Sergey Strelkov (RUS)Alexandr Kushakov (UKR)6-4 7-6(7) [H2H]
R16Mikhail Biryukov (7) (RUS)Georgi Batrakov (Q) (RUS)7-6(5) 2-6 6-3 [H2H]
R16Ivan Nedelko (5) (RUS)Mikhail Fufygin (RUS)3-6 6-1 6-3 [H2H]
R16Anton Zaitsev (RUS)Adrian Sikora (4) (SVK)6-3 6-4 [H2H]
R16Valery Rudnev (6) (RUS)Evgeny Elistratov (WC) (RUS)6-4 4-6 6-4 [H2H]
R16Victor Baluda (2) (RUS)Evgeny Tyurnev (Q) (RUS)5-7 6-2 6-4 [H2H]
R32Igor Smilansky (ISR)Alexander Lobkov (1) (RUS)7-6(5) 2-6 6-1 [H2H]
R32Alexander Zhurbin (RUS)Vaja Uzakov (UZB)6-3 Retired[H2H]
R32Kirill Nasonov (Q) (RUS)Alexandr Chepelev (WC) (RUS)6-4 7-5 [H2H]
R32Alexander Rumyantsev (8) (RUS)Anton Galkin (RUS)6-3 6-1 [H2H]
R32Sergey Strelkov (RUS)Aslan Karatsev (3) (RUS)6-2 6-4 [H2H]
R32Alexandr Kushakov (UKR)Vadim Alekseenko (UKR)6-2 6-3 [H2H]
R32Georgi Batrakov (Q) (RUS)Anton Manegin (RUS)6-2 6-1 [H2H]
R32Mikhail Biryukov (7) (RUS)Fedor Chervyakov (Q) (RUS)6-1 6-2 [H2H]
R32Ivan Nedelko (5) (RUS)Anton Desyatnik (WC) (RUS)6-1 6-4 [H2H]
R32Mikhail Fufygin (RUS)Pavel Zelenkin (Q) (RUS)6-3 6-1 [H2H]
R32Anton Zaitsev (RUS)Mikhail Vaks (RUS)3-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Adrian Sikora (4) (SVK)Andrey Saveliev (WC) (RUS)6-0 6-4 [H2H]
R32Valery Rudnev (6) (RUS)Ilia Shatskiy (RUS)7-6(3) 6-1 [H2H]
R32Evgeny Elistratov (WC) (RUS)Vladimir Korolev (Q) (RUS)6-1 6-4 [H2H]
R32Evgeny Tyurnev (Q) (RUS)Shalva Dzhanashia (Q) (RUS)4-6 7-5 6-4 [H2H]
R32Victor Baluda (2) (RUS)Adria Mas Mascolo (Q) (ESP)6-2 6-1 [H2H]
Men's Doubles
FAlexander Krasnorutskiy (3) (RUS)
Anton Manegin (RUS)
Andrey Saveliev (RUS)
Mikhail Vaks (RUS)
6-2 1-6 [10-5]
SFAndrey Saveliev (RUS)
Mikhail Vaks (RUS)
Victor Baluda (1WC) (RUS)
Lovro Zovko (CRO)
6-3 7-6(4)
SFAlexander Krasnorutskiy (3) (RUS)
Anton Manegin (RUS)
Mikhail Fufygin (2) (RUS)
Andrei Levine (RUS)
7-6(4) 7-6(6)
QFVictor Baluda (1WC) (RUS)
Lovro Zovko (CRO)
Egor Kovalev (RUS)
Adria Mas Mascolo (ESP)
6-2 6-3
QFAndrey Saveliev (RUS)
Mikhail Vaks (RUS)
Ilya Lebedev (RUS)
Dmitry Surchenko (RUS)
6-2 6-3
QFAlexander Krasnorutskiy (3) (RUS)
Anton Manegin (RUS)
Evgeny Elistratov (RUS)
Ilia Shatskiy (RUS)
7-6(5) 6-2
QFMikhail Fufygin (2) (RUS)
Andrei Levine (RUS)
Vladislav Gorodetsky (WC) (UKR)
Mihail Khaldeev (RUS)
6-4 6-0
R16Victor Baluda (1WC) (RUS)
Lovro Zovko (CRO)
Vadim Alekseenko (UKR)
Alexandr Kushakov (UKR)
6-3 6-2
R16Egor Kovalev (RUS)
Adria Mas Mascolo (ESP)
Maxim Geraskin (WC) (RUS)
Philipp Tarpischev (RUS)
6-0 6-2
R16Ilya Lebedev (RUS)
Dmitry Surchenko (RUS)
Alexander Rumyantsev (4) (RUS)
Adrian Sikora (SVK)
6-2 6-2
R16Andrey Saveliev (RUS)
Mikhail Vaks (RUS)
Dmitri Marfinsky (RUS)
Sergey Strelkov (RUS)
7-6(3) 7-6(5)
R16Evgeny Elistratov (RUS)
Ilia Shatskiy (RUS)
Aslan Karatsev (RUS)
Igor Smilansky (ISR)
6-3 6-4
R16Alexander Krasnorutskiy (3) (RUS)
Anton Manegin (RUS)
Ivan Nedelko (RUS)
Alexander Zhurbin (RUS)
7-6(4) 6-4
R16Vladislav Gorodetsky (WC) (UKR)
Mihail Khaldeev (RUS)
Alexander Lobkov (RUS)
Vaja Uzakov (UZB)
WO
R16Mikhail Fufygin (2) (RUS)
Andrei Levine (RUS)
Fedor Chervyakov (RUS)
Anton Galkin (RUS)
6-4 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Adria Mas Mascolo (1) (ESP)Nikita Matsulenko (RUS)6-0 6-2 [H2H]
Q1Fedor Chervyakov (2) (RUS)Vasiliy Kraynikovskiy (RUS)6-1 6-3 [H2H]
Q1Vladimir Korolev (RUS)Deivids Juksa (LAT)7-5 7-5 [H2H]
Q1Georgi Batrakov (RUS)Egor Kovalev (4) (RUS)6-2 6-3 [H2H]
Q1Shalva Dzhanashia (5) (RUS)Anton Iudkin (RUS)6-0 6-4 [H2H]
Q1Evgeny Tyurnev (WC) (RUS)Ilya Koshelev (RUS)7-6(6) 6-3 [H2H]
Q1Kirill Nasonov (7) (RUS)Stanislav Korshunov (9) (RUS)6-2 2-6 6-1 [H2H]
Q1Pavel Zelenkin (8) (RUS)Kirill Saplin (11) (RUS)6-7(1) 6-4 6-3 [H2H]
Q2Adria Mas Mascolo (1) (ESP)Nikita Gostev (RUS)6-0 6-2 [H2H]
Q2Nikita Matsulenko (RUS)Maxim Geraskin (RUS)7-6(4) 7-5 [H2H]
Q2Fedor Chervyakov (2) (RUS)Vladimir Ionov (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q2Vasiliy Kraynikovskiy (RUS)Andrey Smirnov (RUS)6-1 6-3 [H2H]
Q2Deivids Juksa (LAT)Andrei Levine (3) (RUS)6-1 3-6 6-1 [H2H]
Q2Vladimir Korolev (RUS)Stanislav Nikulchikov (KAZ)6-3 6-4 [H2H]
Q2Egor Kovalev (4) (RUS)Mikhail Azikov (RUS)6-2 3-6 6-3 [H2H]
Q2Georgi Batrakov (RUS)Alexei Miller (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q2Shalva Dzhanashia (5) (RUS)Maxim Kolomoets (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q2Anton Iudkin (RUS)Alexey Nikolaev (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q2Ilya Koshelev (RUS)Beka Komakhidze (6) (RUS)6-4 6-0 [H2H]
Q2Evgeny Tyurnev (WC) (RUS)Ilya Lebedev (10) (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q2Kirill Nasonov (7) (RUS)Yuri Kalmutsky (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q2Stanislav Korshunov (9) (RUS)Vladimir Geller (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q2Pavel Zelenkin (8) (RUS)Sergey Gorelikov (RUS)3-6 6-3 6-1 [H2H]
Q2Kirill Saplin (11) (RUS)Andrei Stoliarov (WC) (RUS)1-6 6-4 6-3 [H2H]
Q3Adria Mas Mascolo (1) (ESP)Bye
Q3Nikita Gostev (RUS)Alexey Tverdov (RUS)6-1 6-3 [H2H]
Q3Nikita Matsulenko (RUS)David Sarkisov (RUS)6-2 6-3 [H2H]
Q3Maxim Geraskin (RUS)Bye
Q3Fedor Chervyakov (2) (RUS)Bye
Q3Vladimir Ionov (RUS)Sergey Kuznetsov (RUS)7-6(7) 7-5 [H2H]
Q3Vasiliy Kraynikovskiy (RUS)Bye
Q3Andrey Smirnov (RUS)Bye
Q3Andrei Levine (3) (RUS)Bye
Q3Deivids Juksa (LAT)Sergey Teteryukov (RUS)6-0 6-4 [H2H]
Q3Vladimir Korolev (RUS)Nikita Shpanko (RUS)6-4 6-1 [H2H]
Q3Stanislav Nikulchikov (KAZ)Bye
Q3Egor Kovalev (4) (RUS)Bye
Q3Mikhail Azikov (RUS)Alexander Guskov (RUS)6-1 6-3 [H2H]
Q3Alexei Miller (RUS)Kirill Komarov (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q3Georgi Batrakov (RUS)Bye
Q3Shalva Dzhanashia (5) (RUS)Bye
Q3Maxim Kolomoets (RUS)Igor Zhuravlev (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Anton Iudkin (RUS)Vladimir Alekseenko (RUS)6-0 6-0 [H2H]
Q3Alexey Nikolaev (RUS)Bye
Q3Beka Komakhidze (6) (RUS)Bye
Q3Ilya Koshelev (RUS)Dmitriy Borodkin (KAZ)6-1 6-1 [H2H]
Q3Evgeny Tyurnev (WC) (RUS)Ivan Zubarev (RUS)6-0 6-2 [H2H]
Q3Ilya Lebedev (10) (RUS)Bye
Q3Kirill Nasonov (7) (RUS)Bye
Q3Yuri Kalmutsky (RUS)Philipp Tarpischev (WC) (RUS)1-6 6-1 6-3 [H2H]
Q3Vladimir Geller (RUS)Alexander Stakheev (RUS)5-7 6-2 6-4 [H2H]
Q3Stanislav Korshunov (9) (RUS)Bye
Q3Pavel Zelenkin (8) (RUS)Bye
Q3Sergey Gorelikov (RUS)Rustam Ibragimov (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q3Andrei Stoliarov (WC) (RUS)Nikita Khamraev (RUS)6-1 6-1 [H2H]
Q3Kirill Saplin (11) (RUS)Bye


What's your opinion on the ATP Russia F11 Futures draw (Men's) 2013?
Who will win Russia F11 Futures?