ATP Russia F11 Futures Draw (Men's) - 2012

Click Here To Join The Russia F11 Futures Discussion!


Share This...


Russia F11 Futures Event Details:

2012-08-06Clay
OutdoorMoscow, Russia
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Russia F11 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FBoy Westerhof (1) (NED)Nikoloz Basilashvili (4) (GEO)6-4 6-4 [H2H]
SFBoy Westerhof (1) (NED)Ivan Nedelko (6) (RUS)6-2 6-3 [H2H]
SFNikoloz Basilashvili (4) (GEO)Andrey Kumantsov (2) (RUS)6-2 4-1 Retired[H2H]
QFBoy Westerhof (1) (NED)Alexander Lobkov (5) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
QFIvan Nedelko (6) (RUS)Mikhail Biryukov (RUS)7-6(3) 6-7(4) 7-5 [H2H]
QFNikoloz Basilashvili (4) (GEO)Edoardo Eremin (8) (ITA)6-3 3-6 6-4 [H2H]
QFAndrey Kumantsov (2) (RUS)Mikhail Fufygin (7) (RUS)6-1 6-0 [H2H]
R16Boy Westerhof (1) (NED)Alexander Vasilenko (WC) (RUS)6-3 6-4 [H2H]
R16Alexander Lobkov (5) (RUS)Anton Zaitsev (RUS)6-3 6-0 [H2H]
R16Mikhail Biryukov (RUS)Vladimir Uzhylovsky (UKR)6-2 7-6(3) [H2H]
R16Ivan Nedelko (6) (RUS)Mikhail Vaks (RUS)3-6 6-4 6-2 [H2H]
R16Edoardo Eremin (8) (ITA)Nikolai Fidirko (Q) (BLR)6-1 6-4 [H2H]
R16Nikoloz Basilashvili (4) (GEO)Ilia Shatskiy (RUS)6-4 7-6(2) [H2H]
R16Mikhail Fufygin (7) (RUS)Yaraslau Shyla (Q) (BLR)3-6 6-3 6-4 [H2H]
R16Andrey Kumantsov (2) (RUS)Victor Kozin (RUS)6-7(2) 6-4 6-3 [H2H]
R32Boy Westerhof (1) (NED)Fedor Chervyakov (Q) (RUS)6-0 6-1 [H2H]
R32Alexander Vasilenko (WC) (RUS)Evgeny Elistratov (Q) (RUS)7-6(1) 6-1 [H2H]
R32Anton Zaitsev (RUS)Anton Manegin (RUS)6-1 6-2 [H2H]
R32Alexander Lobkov (5) (RUS)Alexander Pavlioutchenkov (RUS)6-3 6-2 [H2H]
R32Vladimir Uzhylovsky (UKR)Florian Reynet (3) (FRA)7-6(5) 7-6(3) [H2H]
R32Mikhail Biryukov (RUS)Yahor Yatsyk (Q) (BLR)5-0 Retired[H2H]
R32Mikhail Vaks (RUS)Aslan Karatsev (RUS)3-6 6-4 6-2 [H2H]
R32Ivan Nedelko (6) (RUS)Denys Pume (Q) (UKR)6-4 6-3 [H2H]
R32Edoardo Eremin (8) (ITA)Dmitri Marfinsky (WC) (RUS)7-5 6-2 [H2H]
R32Nikolai Fidirko (Q) (BLR)Andrei Levine (RUS)7-6(5) 6-2 [H2H]
R32Ilia Shatskiy (RUS)Georgy Shashkanov (Q) (RUS)6-3 7-6(5) [H2H]
R32Nikoloz Basilashvili (4) (GEO)Richard Muzaev (RUS)6-4 5-7 7-6(2) [H2H]
R32Mikhail Fufygin (7) (RUS)Vitaliy Kachanovskiy (RUS)6-3 6-3 [H2H]
R32Yaraslau Shyla (Q) (BLR)Fedor Andrienko (WC) (RUS)6-4 6-1 [H2H]
R32Victor Kozin (RUS)Leo Rosenberg (Q) (USA)1-6 7-6(1) 6-4 [H2H]
R32Andrey Kumantsov (2) (RUS)Anton Desyatnik (WC) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Men's Doubles
FMikhail Fufygin (1) (RUS)
Andrei Levine (RUS)
Andrey Kumantsov (4) (RUS)
Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
7-6(9) 7-6(3)
SFMikhail Fufygin (1) (RUS)
Andrei Levine (RUS)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Yahor Yatsyk (BLR)
6-4 7-5
SFAndrey Kumantsov (4) (RUS)
Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
Vitaliy Kachanovskiy (2) (RUS)
Richard Muzaev (RUS)
6-4 6-4
QFMikhail Fufygin (1) (RUS)
Andrei Levine (RUS)
Aslan Karatsev (RUS)
Mikhail Vaks (RUS)
6-7(7) 7-5 [10-8]
QFVladimir Uzhylovsky (UKR)
Yahor Yatsyk (BLR)
Fedor Andrienko (WC) (RUS)
Anton Desyatnik (RUS)
7-6(5) 7-6(3)
QFAndrey Kumantsov (4) (RUS)
Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
Sergey Dyakonov (WC) (RUS)
Vladimir Polyakov (RUS)
6-2 6-7(7) [11-9]
QFVitaliy Kachanovskiy (2) (RUS)
Richard Muzaev (RUS)
Ilia Chkonia (RUS)
Alexander Zhurbin (RUS)
7-6(9) 7-6(4)
R16Mikhail Fufygin (1) (RUS)
Andrei Levine (RUS)
Nikoloz Basilashvili (GEO)
Ilia Shatskiy (RUS)
7-6(4) 6-7(5) [10-4]
R16Aslan Karatsev (RUS)
Mikhail Vaks (RUS)
Gleb Alekseenko (UKR)
Nikolai Fidirko (BLR)
7-5 6-1
R16Fedor Andrienko (WC) (RUS)
Anton Desyatnik (RUS)
Edoardo Eremin (3) (ITA)
Florian Reynet (FRA)
6-1 7-6(7)
R16Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Yahor Yatsyk (BLR)
Evgeny Elistratov (RUS)
Vladimir Geller (RUS)
5-7 6-3 [10-5]
R16Sergey Dyakonov (WC) (RUS)
Vladimir Polyakov (RUS)
Petr Arkhipov (WC) (RUS)
Georgy Shashkanov (RUS)
6-3 6-2
R16Andrey Kumantsov (4) (RUS)
Alexander Pavlioutchenkov (RUS)
Ivan Nedelko (RUS)
Anton Zaitsev (RUS)
7-6(5) 6-1
R16Ilia Chkonia (RUS)
Alexander Zhurbin (RUS)
Maksim Malyshev (UKR)
Yaraslau Shyla (BLR)
6-4 1-6 [10-8]
R16Vitaliy Kachanovskiy (2) (RUS)
Richard Muzaev (RUS)
Fedor Chervyakov (RUS)
Denys Pume (UKR)
3-6 6-3 [10-1]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Yaraslau Shyla (1) (BLR)Alexander Zhurbin (9) (RUS)6-0 6-2 [H2H]
Q1Nikolai Fidirko (2) (BLR)Gleb Alekseenko (10) (UKR)6-4 6-0 [H2H]
Q1Georgy Shashkanov (RUS)Petr Arkhipov (3) (RUS)6-2 6-2 [H2H]
Q1Yahor Yatsyk (4) (BLR)Vladimir Karusevich (12) (RUS)6-3 3-6 7-5 [H2H]
Q1Evgeny Elistratov (11) (RUS)Vitaly Kozyukov (5) (RUS)4-6 6-3 6-3 [H2H]
Q1Leo Rosenberg (USA)Shalva Dzhanashia (14) (RUS)6-4 6-1 [H2H]
Q1Denys Pume (A) (UKR)Mikhail Evtimyev (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q1Fedor Chervyakov (7) (RUS)Pavel Chekhov (8) (RUS)6-3 6-4 [H2H]
Q2Yaraslau Shyla (1) (BLR)Dmitry Kalyuzhny (RUS)6-4 6-3 [H2H]
Q2Alexander Zhurbin (9) (RUS)Shukhrat Gizatulin (UZB)7-6(7) 7-6 [H2H]
Q2Nikolai Fidirko (2) (BLR)Stanislav Skobelev (RUS)6-2 6-3 [H2H]
Q2Gleb Alekseenko (10) (UKR)Maksim Malyshev (UKR)6-4 6-3 [H2H]
Q2Petr Arkhipov (3) (RUS)Anton Chekhov (RUS)6-3 2-6 7-5 [H2H]
Q2Georgy Shashkanov (RUS)Ilia Chkonia (13) (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Q2Yahor Yatsyk (4) (BLR)Vladimir Polyakov (RUS)6-1 6-4 [H2H]
Q2Vladimir Karusevich (12) (RUS)Alexandr Chepelev (RUS)7-5 5-7 6-2 [H2H]
Q2Vitaly Kozyukov (5) (RUS)Nikita Barashkov (RUS)6-3 6-0 [H2H]
Q2Evgeny Elistratov (11) (RUS)Andrey Saveliev (RUS)6-1 6-4 [H2H]
Q2Leo Rosenberg (USA)Sergey Strelkov (6) (RUS)7-5 6-3 [H2H]
Q2Shalva Dzhanashia (14) (RUS)Kirill Saplin (RUS)3-6 6-3 6-3 [H2H]
Q2Mikhail Evtimyev (RUS)Pavel Zelenkin (A) (RUS)6-4 4-6 6-3 [H2H]
Q2Denys Pume (A) (UKR)Nikita Fomine (WC) (RUS)7-6(4) 6-4 [H2H]
Q2Fedor Chervyakov (7) (RUS)Sergey Dyakonov (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q2Pavel Chekhov (8) (RUS)Vladimir Geller (WC) (RUS)6-3 6-2 [H2H]
Q3Yaraslau Shyla (1) (BLR)Bye
Q3Dmitry Kalyuzhny (RUS)Victor Komlev (RUS)6-3 6-0 [H2H]
Q3Shukhrat Gizatulin (UZB)Alexey Tumakov (RUS)7-6(4) 6-2 [H2H]
Q3Alexander Zhurbin (9) (RUS)Bye
Q3Nikolai Fidirko (2) (BLR)Bye
Q3Stanislav Skobelev (RUS)Artem Kukharenko (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Maksim Malyshev (UKR)Nikita Khamraev (RUS)6-0 6-2 [H2H]
Q3Gleb Alekseenko (10) (UKR)Bye
Q3Petr Arkhipov (3) (RUS)Bye
Q3Anton Chekhov (RUS)Sergey Teteryukov (RUS)6-4 6-0 [H2H]
Q3Georgy Shashkanov (RUS)Yuri Kalmutsky (RUS)6-2 6-1 [H2H]
Q3Ilia Chkonia (13) (RUS)Bye
Q3Yahor Yatsyk (4) (BLR)Bye
Q3Vladimir Polyakov (RUS)Artem Suprunov (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q3Alexandr Chepelev (RUS)Nikolay Dolgikh (WC) (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q3Vladimir Karusevich (12) (RUS)Bye
Q3Vitaly Kozyukov (5) (RUS)Bye
Q3Nikita Barashkov (RUS)Andrey Smirnov (RUS)6-3 6-1 [H2H]
Q3Andrey Saveliev (RUS)Grigory Rybenkov (RUS)3-6 6-1 7-5 [H2H]
Q3Evgeny Elistratov (11) (RUS)Bye
Q3Sergey Strelkov (6) (RUS)Bye
Q3Leo Rosenberg (USA)Ivan Zubarev (RUS)6-1 6-0 [H2H]
Q3Kirill Saplin (RUS)Denis Markov (RUS)6-2 6-4 [H2H]
Q3Shalva Dzhanashia (14) (RUS)Bye
Q3Pavel Zelenkin (A) (RUS)Bye
Q3Mikhail Evtimyev (RUS)Evgeniy Matveenko (RUS)6-1 6-2 [H2H]
Q3Nikita Fomine (WC) (RUS)Mihail Khaldeev (RUS)6-4 6-3 [H2H]
Q3Denys Pume (A) (UKR)Bye
Q3Fedor Chervyakov (7) (RUS)Bye
Q3Sergey Dyakonov (RUS)Nikita Shpanko (RUS)6-3 6-3 [H2H]
Q3Vladimir Geller (WC) (RUS)Nikita Gostev (RUS)6-7(7) 6-4 6-1 [H2H]
Q3Pavel Chekhov (8) (RUS)Bye


What's your opinion on the ATP Russia F11 Futures draw (Men's) 2012?
Who will win Russia F11 Futures?