ATP Romania F9 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Romania F9 Futures Discussion!


Share This...


Romania F9 Futures Event Details:

2018-08-13Clay
OutdoorRomania
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Romania F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FFederico Coria (2) (ARG)Cristian Rodriguez (4) (COL)7-5 6-2[H2H]
SFCristian Rodriguez (4) (COL)Alexandar Lazarov (8) (BUL)6-3 6-1[H2H]
SFFederico Coria (2) (ARG)Samuel Bensoussan (3) (FRA)7-5 6-0[H2H]
QFFederico Coria (2) (ARG)Wilson Leite (BRA)6-3 7-5[H2H]
QFAlexandar Lazarov (8) (BUL)Dragos Dima (1) (ROU)3-6 6-3 6-2[H2H]
QFCristian Rodriguez (4) (COL)Calin Manda (ROU)6-3 6-3[H2H]
QFSamuel Bensoussan (3) (FRA)Alexandru Vasile Manole (LL) (ROU)4-6 6-3 6-0[H2H]
R16Cristian Rodriguez (4) (COL)Gabi Adrian Boitan (ROU)6-0 6-1[H2H]
R16Dragos Dima (1) (ROU)Bogdan Borza (ROU)6-2 6-2[H2H]
R16Alexandru Vasile Manole (LL) (ROU)Vasile-Alexandru Ghilea (q) (ROU)5-7 6-2 6-0[H2H]
R16Calin Manda (ROU)Nicolae Frunza (ROU)6-3 6-4[H2H]
R16Samuel Bensoussan (3) (FRA)Dragos Nicolae Madaras (ROU)5-7 7-6(4) 6-0[H2H]
R16Alexandar Lazarov (8) (BUL)Bogdan Ionut Apostol (ROU)6-4 3-1 ret.[H2H]
R16Federico Coria (2) (ARG)Vasile Antonescu (ROU)6-1 6-1[H2H]
R16Wilson Leite (BRA)Maxime Tchoutakian (7) (FRA)6-4 6-2[H2H]
R32Gabi Adrian Boitan (ROU)Vladimir Filip (q) (ROU)6-1 6-4[H2H]
R32Alexandar Lazarov (8) (BUL)Scott Puodziunas (AUS)6-3 6-3[H2H]
R32Bogdan Borza (ROU)Mircea-Alexandru Jecan (q) (ROU)6-4 6-3[H2H]
R32Samuel Bensoussan (3) (FRA)Vladislav Melnic (q) (ROU)7-6(2) 5-7 6-4[H2H]
R32Maxime Tchoutakian (7) (FRA)Filip Cristian Jianu (q) (ROU)6-3 3-6 7-5[H2H]
R32Cristian Rodriguez (4) (COL)Gabor Borsos (HUN)7-6(3) 7-6(2)[H2H]
R32Wilson Leite (BRA)Petru-Alexandru Luncanu (q) (ROU)6-0 6-1[H2H]
R32Vasile Antonescu (ROU)Vlad Andrei Dumitru (WC) (ROU)6-2 6-2[H2H]
R32Alexandru Vasile Manole (LL) (ROU)Stefan Palosi (WC) (ROU)6-3 6-2[H2H]
R32Dragos Dima (1) (ROU)David Pichler (AUT)6-4 6-2[H2H]
R32Bogdan Ionut Apostol (ROU)Valentin Vanta (WC) (ROU)6-2 6-3[H2H]
R32Federico Coria (2) (ARG)Vlad Victor Cornea (q) (ROU)6-3 6-4[H2H]
R32Nicolae Frunza (ROU)Andrei Stefan Apostol (LL) (ROU)6-3 6-2[H2H]
R32Calin Manda (ROU)David Volfson (CAN)6-1 6-4[H2H]
R32Dragos Nicolae Madaras (ROU)Vlad Andrei Dancu (q) (ROU)6-1 6-2[H2H]
R32Vasile-Alexandru Ghilea (q) (ROU)Nicholas David Ionel (WC) (ROU)7-6(4) 2-6 6-3[H2H]
Men's Doubles
FBogdan Ionut Apostol (ROU)
Luca George Tatomir (ROU)
Andrei Stefan Apostol (ROU)
Nicolae Frunza (ROU)
2-6 6-3 10-8
SFAndrei Stefan Apostol (ROU)
Nicolae Frunza (ROU)
Vasile-Alexandru Ghilea (ROU)
Vladislav Melnic (ROU)
7-6(6) 6-3
SFBogdan Ionut Apostol (ROU)
Luca George Tatomir (ROU)
Vlad Victor Cornea (ROU)
Patrick Grigoriu (ROU)
6-4 6-4
QFAndrei Stefan Apostol (ROU)
Nicolae Frunza (ROU)
Gabor Borsos (HUN)
David Pichler (AUT)
1-6 6-4 10-8
QFVasile-Alexandru Ghilea (ROU)
Vladislav Melnic (ROU)
Petru-Alexandru Luncanu (ROU)
Scott Puodziunas (AUS)
7-6(5) 6-3
QFVlad Victor Cornea (ROU)
Patrick Grigoriu (ROU)
Vadim Alekseenko (UKR)
Vladimir Filip (ROU)
6-3 6-4
QFBogdan Ionut Apostol (ROU)
Luca George Tatomir (ROU)
Federico Coria (ARG)
Cristian Rodriguez (COL)
2-6 6-3 10-8
R16Federico Coria (ARG)
Cristian Rodriguez (COL)
Vasile Antonescu (ROU)
Mircea-Alexandru Jecan (ROU)
1-6 6-4 10-4
R16Bogdan Ionut Apostol (ROU)
Luca George Tatomir (ROU)
Bogdan Pavel (ROU)
Valentin Vanta (ROU)
6-3 6-7(3) 10-5
R16Vlad Victor Cornea (ROU)
Patrick Grigoriu (ROU)
Bogdan Borza (ROU)
Matei Adrian Georgescu (ROU)
6-3 6-1
R16Vadim Alekseenko (UKR)
Vladimir Filip (ROU)
Filip Cristian Jianu (ROU)
Stefan Palosi (ROU)
2-6 6-4 10-6
R16Vasile-Alexandru Ghilea (ROU)
Vladislav Melnic (ROU)
Samuel Bensoussan (FRA)
Jerome Inzerillo (FRA)
3-6 6-1 10-8
R16Petru-Alexandru Luncanu (ROU)
Scott Puodziunas (AUS)
Alexandar Lazarov (BUL)
Calin Manda (ROU)
7-6(1) 6-4
R16Andrei Stefan Apostol (ROU)
Nicolae Frunza (ROU)
Vlad Andrei Dumitru (ROU)
Dragos Nicolae Madaras (ROU)
7-6(1) 6-2
R16Gabor Borsos (HUN)
David Pichler (AUT)
Wilson Leite (BRA)
Maxime Tchoutakian (FRA)
6-3 4-6 10-5
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Vladislav Melnic (q) (ROU)Alexandru Vasile Manole (LL) (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q1Vladimir Filip (q) (ROU)Vadim Alekseenko (UKR)6-2 6-0[H2H]
Q1Filip Cristian Jianu (q) (ROU)Luca George Tatomir (ROU)6-2 6-3[H2H]
Q1Vasile-Alexandru Ghilea (q) (ROU)Imanol LOPEZ Morillo (ESP)6-4 6-7(3) 6-2[H2H]
Q1Vlad Andrei Dancu (q) (ROU)Edris Fetisleam (ROU)6-3 7-5[H2H]
Q1Vlad Victor Cornea (q) (ROU)Matei Adrian Georgescu (ROU)3-6 6-1 6-2[H2H]
Q1Petru-Alexandru Luncanu (q) (ROU)Andrei Stefan Apostol (LL) (ROU)6-1 6-3[H2H]
Q1Mircea-Alexandru Jecan (q) (ROU)Carlos SANCHEZ Jover (ESP)7-5 7-5[H2H]
Q2Andrei Stefan Apostol (LL) (ROU)Radu Dimitrie HRISTACHE Zgondea (ROU)6-3 6-3[H2H]
Q2Alexandru Vasile Manole (LL) (ROU)Bogdan Pavel (ROU)5-7 7-5 6-3[H2H]
Q2Vladislav Melnic (q) (ROU)Vincentiu Andrei Niculescu (ROU)6-4 6-3[H2H]
Q2Carlos SANCHEZ Jover (ESP)Stratton Gilmore (USA)6-1 4-6 6-2[H2H]
Q2Mircea-Alexandru Jecan (q) (ROU)Andi Jianu (ROU)6-1 6-2[H2H]
Q2Imanol LOPEZ Morillo (ESP)Dan Alexandru Tomescu (ROU)6-3 6-4[H2H]
Q2Vasile-Alexandru Ghilea (q) (ROU)Razvan Marius Codescu (ROU)6-3 6-0[H2H]
Q2Petru-Alexandru Luncanu (q) (ROU)Cosmin Ontica (ROU)6-3 6-2[H2H]
Q2Edris Fetisleam (ROU)Dan Mihai Nastase ()7-5 6-3[H2H]
Q2Matei Adrian Georgescu (ROU)Alexandru Mihai Maru (ROU)6-2 6-3[H2H]
Q2Vlad Victor Cornea (q) (ROU)Teodor-Dacian Craciun (ROU)6-3 7-6(5)[H2H]
Q2Luca George Tatomir (ROU)Mihai Razvan Marinescu ()6-1 7-5[H2H]
Q2Filip Cristian Jianu (q) (ROU)Laurentiu Mandocescu (ROU)7-6(4) 6-2[H2H]
Q2Vladimir Filip (q) (ROU)George Iulian Dina (ROU)6-2 6-0[H2H]
Q2Vadim Alekseenko (UKR)Kenta Kurita (JPN)6-2 6-2[H2H]
Q2Vlad Andrei Dancu (q) (ROU)Eugen Durnescu (ROU)6-3 6-0[H2H]
Q3Radu Dimitrie HRISTACHE Zgondea (ROU)Sizya Ernest Kivanda (GBR)7-6(3) 6-3[H2H]
Q3Bogdan Pavel (ROU)Eduard Vlasceanu (ROU)7-6(9) 6-0[H2H]
Q3Vincentiu Andrei Niculescu (ROU)Daniel-Alexandru Barbulescu ()6-3 7-6(5)[H2H]
Q3Stratton Gilmore (USA)Alexandru Cristian Bodnariuk (ROU)1-6 6-3 7-5[H2H]
Q3Andi Jianu (ROU)Andrei Afilipoaei (CAN)6-1 6-2[H2H]
Q3Dan Alexandru Tomescu (ROU)Claudio Mircea (ROU)6-3 6-2[H2H]
Q3Cosmin Ontica (ROU)Dan Radu Munteanu (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q3Dan Mihai Nastase ()George David Ilie (ROU)6-2 7-6(4)[H2H]
Q3Eugen Durnescu (ROU)Kyle Stocker ()6-2 6-3[H2H]
Q3Kenta Kurita (JPN)Radu Mihai Papoe ()6-4 6-4[H2H]
Q3George Iulian Dina (ROU)Razvan Bobleaga (ROU)6-2 7-5[H2H]
Q3Laurentiu Mandocescu (ROU)Mihnea Lorin Stefan Turcu (ROU)6-4 6-3[H2H]
Q3Mihai Razvan Marinescu ()Ioan Dan Abrudan (ROU)6-3 6-0[H2H]
Q3Vlad Victor Cornea (q) (ROU)Vlad-Andreeas Dumitrescu ()6-0 6-0[H2H]
Q3Alexandru Mihai Maru (ROU)Alexander Simion (ROU)4-6 7-5 7-6(2)[H2H]
Q3Razvan Marius Codescu (ROU)Alexandru Ionel Stroe (ROU)6-1 6-2[H2H]