ATP Romania F9 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Romania F9 Futures Discussion!


Share This...


Romania F9 Futures Event Details:

2017-08-07Clay
IndoorROU
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Romania F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FHugo Dellien (1) ()Dragos Dima (3) (ROU)6-2 6-4[H2H]
SFHugo Dellien (1) ()Antoine Bellier (SUI)6-0 7-5[H2H]
SFDragos Dima (3) (ROU)Maxime Tabatruong (6) (FRA)6-7(7) 6-3 6-2[H2H]
QFMaxime Tabatruong (6) (FRA)Adrian Ungur (2) (ROU)7-6(11) 3-0 ret.[H2H]
QFHugo Dellien (1) ()Martin Cuevas (7) (URU)6-2 6-3[H2H]
QFDragos Dima (3) (ROU)Dragos Nicolae Madaras (ROU)6-1 6-0[H2H]
QFAntoine Bellier (SUI)Bogdan Ionut Apostol (q) (ROU)6-1 7-5[H2H]
R16Adrian Ungur (2) (ROU)Sem Verbeek (q) (NLD)6-4 6-2[H2H]
R16Martin Cuevas (7) (URU)Evan Furness (FRA)6-2 6-4[H2H]
R16Maxime Tabatruong (6) (FRA)Mircea-Alexandru Jecan (ROU)6-0 6-0[H2H]
R16Hugo Dellien (1) ()Andrei Stefan Apostol (ROU)6-4 7-5[H2H]
R16Dragos Dima (3) (ROU)Teodor-Dacian Craciun (q) (ROU)6-2 5-7 6-2[H2H]
R16Bogdan Ionut Apostol (q) (ROU)Nicolae Frunza (4) (ROU)6-4 7-5[H2H]
R16Antoine Bellier (SUI)Dan Alexandru Tomescu (WC) (ROU)6-3 6-3[H2H]
R16Dragos Nicolae Madaras (ROU)Vladislav Melnic (WC) (ROU)6-1 6-1[H2H]
R32Teodor-Dacian Craciun (q) (ROU)Petru-Alexandru Luncanu (ROU)6-1 6-4[H2H]
R32Adrian Ungur (2) (ROU)Orel Ovil (ISR)6-0 6-0[H2H]
R32Martin Cuevas (7) (URU)Franco David Aubone (q) (ARG)6-3 6-2[H2H]
R32Maxime Tabatruong (6) (FRA)Takashi Saito (PR) (JPN)6-2 6-0[H2H]
R32Mircea-Alexandru Jecan (ROU)Teodor Giusca (WC) (ROU)6-3 6-0[H2H]
R32Hugo Dellien (1) ()Alexandru Vasile Manole (WC) (ROU)6-0 6-1[H2H]
R32Dragos Dima (3) (ROU)Stefano Battaglino (q) (ITA)6-2 6-2[H2H]
R32Andrei Stefan Apostol (ROU)Nathan Eshmade (AUS)6-4 7-6(0)[H2H]
R32Bogdan Ionut Apostol (q) (ROU)Santiago Maresca ()6-2 3-6 6-4[H2H]
R32Nicolae Frunza (4) (ROU)Alessio Giannuzzi (q) (ITA)6-1 7-6(7)[H2H]
R32Antoine Bellier (SUI)Vasile Antonescu (8) (ROU)6-1 6-1[H2H]
R32Vladislav Melnic (WC) (ROU)Federico Zeballos (5) ()6-4 7-5[H2H]
R32Dan Alexandru Tomescu (WC) (ROU)Edris Fetisleam (q) (ROU)6-7(3) 6-3 7-6(5)[H2H]
R32Evan Furness (FRA)Bogdan Borza (ROU)6-2 6-0[H2H]
R32Dragos Nicolae Madaras (ROU)Ryota Tanuma (JPN)1-6 6-1 6-1[H2H]
R32Sem Verbeek (q) (NLD)Aaron Addison (q) (AUS)7-6(8) 6-3[H2H]
Men's Doubles
FAdrian Barbu (ROU)
Florin Mergea (ROU)
Hugo Dellien ()
Federico Zeballos ()
6-2 4-6 13-11
SFHugo Dellien ()
Federico Zeballos ()
Andrei Stefan Apostol (ROU)
Nicolae Frunza (ROU)
6-1 6-2
SFAdrian Barbu (ROU)
Florin Mergea (ROU)
Bogdan Ionut Apostol (ROU)
Dragos Nicolae Madaras (ROU)
6-0 6-4
QFHugo Dellien ()
Federico Zeballos ()
Antoine Bellier (SUI)
Santiago Maresca ()
3-6 6-3 11-9
QFAndrei Stefan Apostol (ROU)
Nicolae Frunza (ROU)
Nathan Eshmade (AUS)
Sem Verbeek (NLD)
6-4 6-4
QFBogdan Ionut Apostol (ROU)
Dragos Nicolae Madaras (ROU)
Evan Furness (FRA)
Maxime Tabatruong (FRA)
6-4 7-5
QFAdrian Barbu (ROU)
Florin Mergea (ROU)
Takashi Saito (JPN)
Ryota Tanuma (JPN)
6-2 6-4
R16Hugo Dellien ()
Federico Zeballos ()
Ioan Dan Abrudan (ROU)
Vladislav Melnic (ROU)
6-3 7-6(3)
R16Andrei Stefan Apostol (ROU)
Nicolae Frunza (ROU)
Aaron Addison (AUS)
Orel Ovil (ISR)
6-4 6-1
R16Takashi Saito (JPN)
Ryota Tanuma (JPN)
Dragos Constantin Ignat (ROU)
Alexandru Vasile Manole (ROU)
6-3 6-4
R16Nathan Eshmade (AUS)
Sem Verbeek (NLD)
Victor-Mugurel Anagnastopol (ROU)
Bogdan Borza (ROU)
6-1 6-4
R16Bogdan Ionut Apostol (ROU)
Dragos Nicolae Madaras (ROU)
Vladimir Filip (ROU)
Petru-Alexandru Luncanu (ROU)
5-7 7-5 10-6
R16Adrian Barbu (ROU)
Florin Mergea (ROU)
Eugen Durnescu (ROU)
Teodor Giusca (ROU)
6-1 6-2
R16Antoine Bellier (SUI)
Santiago Maresca ()
Edris Fetisleam (ROU)
Ioan Luca Vidan (ROU)
6-3 6-2
R16Evan Furness (FRA)
Maxime Tabatruong (FRA)
Vasile Antonescu (ROU)
Mircea-Alexandru Jecan (ROU)
7-5 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Teodor-Dacian Craciun (q) (ROU)Luca George Tatomir (ROU)4-1 ret.[H2H]
Q1Alessio Giannuzzi (q) (ITA)Razvan Bobleaga (ROU)2-6 7-6(5) 6-1[H2H]
Q1Bogdan Ionut Apostol (q) (ROU)Ilie Babinciuc (MDA)6-1 6-4[H2H]
Q1Aaron Addison (q) (AUS)Vlad Protopopescu (ROU)6-3 6-3[H2H]
Q1Franco David Aubone (q) (ARG)Luis Diego Chavez Villalpando (ESP)6-7(5) 7-5 6-1[H2H]
Q1Stefano Battaglino (q) (ITA)Valentin Vanta (ROU)6-0 2-6 7-5[H2H]
Q1Sem Verbeek (q) (NLD)Vladimir Filip (ROU)6-4 6-1[H2H]
Q1Edris Fetisleam (q) (ROU)Gabi Adrian Boitan (ROU)6-2 6-1[H2H]
Q2Teodor-Dacian Craciun (q) (ROU)Mihnea Bara (ROU)6-2 6-2[H2H]
Q2Ilie Babinciuc (MDA)Andrei Patrui (ROU)4-6 6-2 6-1[H2H]
Q2Alessio Giannuzzi (q) (ITA)Pavel Mirobyan (RUS)6-1 6-1[H2H]
Q2Vlad Protopopescu (ROU)Victor-Mugurel Anagnastopol (ROU)4-1 ret.[H2H]
Q2Luca George Tatomir (ROU)Sorin Andrei Iordache (ROU)6-4 6-4[H2H]
Q2Bogdan Ionut Apostol (q) (ROU)Maxim Bulat (MDA)7-6(4) 7-5[H2H]
Q2Luis Diego Chavez Villalpando (ESP)Alexandru Cristian Bodnariuk (ROU)6-4 6-2[H2H]
Q2Vladimir Filip (ROU)Madalin Ivan (ROU)6-3 6-4[H2H]
Q2Aaron Addison (q) (AUS)Ieremia Crisan (ESP)6-3 6-2[H2H]
Q2Razvan Bobleaga (ROU)Jordi Llopart (ESP)6-1 6-0[H2H]
Q2Franco David Aubone (q) (ARG)Ioan Dan Abrudan (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q2Valentin Vanta (ROU)Iulian Mihai Crisan Zara (ROU)7-5 6-1[H2H]
Q2Stefano Battaglino (q) (ITA)Dragos Constantin Ignat (ROU)w/o[H2H]
Q2Sem Verbeek (q) (NLD)Valentin Popescu (ROU)6-1 6-0[H2H]
Q2Edris Fetisleam (q) (ROU)Razvan Marius Codescu (ROU)6-4 6-2[H2H]
Q2Gabi Adrian Boitan (ROU)Andi Jianu (ROU)5-7 6-4 6-1[H2H]
Q3Madalin Ivan (ROU)Tudor Stefan Gheorghita (ROU)2-6 7-5 6-3[H2H]
Q3Ilie Babinciuc (MDA)Andrei Alexandrescu (ROU)6-4 6-3[H2H]
Q3Alessio Giannuzzi (q) (ITA)Alexander Simion (ROU)6-4 6-0[H2H]
Q3Vlad Protopopescu (ROU)Vlad Cristian Niculae (ROU)6-3 6-1[H2H]
Q3Luca George Tatomir (ROU)David Pata (ROU)6-4 7-6(2)[H2H]
Q3Iulian Mihai Crisan Zara (ROU)Alvin Nicholas Tudorica ()6-1 6-0[H2H]
Q3Jordi Llopart (ESP)Andrei Oprisor ()5-7 6-2 6-1[H2H]
Q3Mihnea Bara (ROU)Dacian Simion (ROU)6-0 6-1[H2H]
Q3Maxim Bulat (MDA)Tudor Diaconu (ROU)4-1 ret.[H2H]
Q3Ioan Dan Abrudan (ROU)Radu Dimitrie HRISTACHE Zgondea (ROU)7-6(3) 6-0[H2H]
Q3Razvan Marius Codescu (ROU)Angel Stefan Rascu (ROU)6-2 6-1[H2H]
Q3Valentin Popescu (ROU)Karan Lalchandani (IND)6-0 6-3[H2H]
Q3Alexandru Cristian Bodnariuk (ROU)Andrei Gaita (ROU)6-2 6-0[H2H]
Q3Stefano Battaglino (q) (ITA)Radu Sebastian Popa (ROU)7-6(6) 4-1 ret.[H2H]
Q3Andi Jianu (ROU)Ioan Luca Vidan (ROU)6-2 6-1[H2H]
Q3Ieremia Crisan (ESP)Eduard Vlasceanu (ROU)6-0 6-4[H2H]