ATP Romania F3 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Romania F3 Futures Discussion!


Share This...


Romania F3 Futures Event Details:

2009-05-18Clay
OutdoorPitesti, Romania
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Romania F3 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FArtem Smirnov (3) (UKR)Daniel Smethurst (SE) (GBR)6-3 6-4 [H2H]
SFArtem Smirnov (3) (UKR)Marcus Willis (GBR)6-7(3) 6-4 6-4 [H2H]
SFDaniel Smethurst (SE) (GBR)Alexandros Jakupovic (2) (GRE)4-6 6-3 6-4 [H2H]
QFMarcus Willis (GBR)Peter Lucassen (NED)6-3 6-4 [H2H]
QFArtem Smirnov (3) (UKR)Yassine Idmbarek (Q) (MAR)6-3 3-0 Retired[H2H]
QFDaniel Smethurst (SE) (GBR)Razvan Sabau (5) (ROU)1-6 7-6(3) 6-3 [H2H]
QFAlexandros Jakupovic (2) (GRE)Joshua Milton (GBR)6-0 6-2 [H2H]
R16Marcus Willis (GBR)Roman Tudoreanu (Q) (MDA)3-6 6-3 6-2 [H2H]
R16Peter Lucassen (NED)Florin Mergea (8) (ROU)6-4 7-5 [H2H]
R16Artem Smirnov (3) (UKR)Radu Albot (MDA)7-6(4) 6-3 [H2H]
R16Yassine Idmbarek (Q) (MAR)Marius-Adrian Cirstea (LL) (ROU)6-1 6-4 [H2H]
R16Razvan Sabau (5) (ROU)Jeremy Jahn (Q) (GER)6-4 Retired[H2H]
R16Daniel Smethurst (SE) (GBR)Alexandru-Raul Lazar (ROU)6-1 3-0 Retired[H2H]
R16Joshua Milton (GBR)Costin Paval (WC) (ROU)4-6 6-2 6-1 [H2H]
R16Alexandros Jakupovic (2) (GRE)James Feaver (GBR)6-1 6-1 [H2H]
R32Marcus Willis (GBR)Petru-Alexandru Luncanu (1) (ROU)3-6 6-4 7-6(5) [H2H]
R32Roman Tudoreanu (Q) (MDA)Valentin Mihai (WC) (ROU)6-1 6-0 [H2H]
R32Peter Lucassen (NED)Paul-Mihai Puscasu (ROU)6-4 4-6 7-6(0) [H2H]
R32Florin Mergea (8) (ROU)Joshua Crowe (AUS)5-7 7-6(3) 6-2 [H2H]
R32Artem Smirnov (3) (UKR)Theodoros Angelinos (Q) (GRE)6-2 7-5 [H2H]
R32Radu Albot (MDA)Charalampos Kapogiannis (Q) (GRE)7-5 7-6(5) [H2H]
R32Marius-Adrian Cirstea (LL) (ROU)Andrei Savulescu (WC) (ROU)7-5 7-6(5) [H2H]
R32Yassine Idmbarek (Q) (MAR)Marius Copil (6) (ROU)7-5 6-4 [H2H]
R32Razvan Sabau (5) (ROU)Andrei Plotniy (RUS)2-6 6-3 6-2 [H2H]
R32Jeremy Jahn (Q) (GER)Artemon Apostu-Efremov (Q) (ROU)6-3 6-2 [H2H]
R32Daniel Smethurst (SE) (GBR)Llaurentiu-Ady Gavrila (WC) (ROU)6-4 6-3 [H2H]
R32Alexandru-Raul Lazar (ROU)Bogdan-Victor Leonte (4) (ROU)2-6 6-2 7-6(6) [H2H]
R32Costin Paval (WC) (ROU)Marc-Andre Stratling (7) (GER)6-1 5-7 7-6(3) [H2H]
R32Joshua Milton (GBR)Ivan Anikanov (Q) (UKR)7-5 4-6 7-6(9) [H2H]
R32James Feaver (GBR)Marcel-Ioan Miron (ROU)6-7(5) 6-3 6-1 [H2H]
R32Alexandros Jakupovic (2) (GRE)Florin Nedelcu (Q) (ROU)6-2 6-0 [H2H]
Men's Doubles
FAlexandros Jakupovic (1) (GRE)
Bogdan-Victor Leonte (ROU)
Ivan Anikanov (2) (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
6-7(5) 6-2 [10-6]
SFAlexandros Jakupovic (1) (GRE)
Bogdan-Victor Leonte (ROU)
Radu Albot (4) (MDA)
Artemon Apostu-Efremov (ROU)
6-4 7-6(4)
SFIvan Anikanov (2) (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Marius Copil (3) (ROU)
Petru-Alexandru Luncanu (ROU)
6-1 6-3
QFAlexandros Jakupovic (1) (GRE)
Bogdan-Victor Leonte (ROU)
Alexandru-Raul Lazar (ROU)
Roman Tudoreanu (MDA)
4-6 6-2 [10-3]
QFRadu Albot (4) (MDA)
Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Andrei Savulescu (ROU)
Constantin-Cristian Tanase (ROU)
6-3 6-2
QFMarius Copil (3) (ROU)
Petru-Alexandru Luncanu (ROU)
Joshua Crowe (AUS)
James Feaver (GBR)
6-4 4-6 [10-6]
QFIvan Anikanov (2) (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Alin-Mihai Constantin (ROU)
Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU)
6-4 6-3
R16Alexandros Jakupovic (1) (GRE)
Bogdan-Victor Leonte (ROU)
Daniel Smethurst (GBR)
Marcus Willis (GBR)
7-6(4) 6-4
R16Alexandru-Raul Lazar (ROU)
Roman Tudoreanu (MDA)
Constantin Cosmin Mica (WC) (ROU)
Catalin-Petre Nedelescu (ROU)
6-2 7-5
R16Radu Albot (4) (MDA)
Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Vasile Antonescu (ROU)
Yassine Idmbarek (MAR)
6-3 6-1
R16Andrei Savulescu (ROU)
Constantin-Cristian Tanase (ROU)
Valentin Mihai (WC) (ROU)
George Alexandru Tatomir (ROU)
6-3 6-4
R16Joshua Crowe (AUS)
James Feaver (GBR)
Charalampos Kapogiannis (GRE)
Konstantinos Mikos (GRE)
6-2 7-6(5)
R16Marius Copil (3) (ROU)
Petru-Alexandru Luncanu (ROU)
Guillem Closa-Puncernau (ESP)
Andrei-Gratian Onciu (ROU)
6-4 6-4
R16Alin-Mihai Constantin (ROU)
Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU)
Florin Nedelcu (WC) (ROU)
Vlad Protopopescu (ROU)
6-4 6-3
R16Ivan Anikanov (2) (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Peter Lucassen (NED)
Andrei Plotniy (RUS)
7-5 6-1
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Jeremy Jahn (1) (GER)Andrei-Gratian Onciu (ROU)6-4 6-1 [H2H]
Q1Ivan Anikanov (2) (UKR)Marius-Adrian Cirstea (16) (ROU)7-6(5) 7-5 [H2H]
Q1Charalampos Kapogiannis (13) (GRE)Phillip Regnat (3) (GER)6-0 2-1 Retired[H2H]
Q1Artemon Apostu-Efremov (4) (ROU)Valentin Palas (ROU)6-1 6-4 [H2H]
Q1Yassine Idmbarek (5) (MAR)Guillem Closa-Puncernau (14) (ESP)6-3 7-6(3) [H2H]
Q1Theodoros Angelinos (WC) (GRE)Vasile Antonescu (ROU)6-2 1-6 7-5 [H2H]
Q1Florin Nedelcu (ROU)Adnan Al Mahmoud (ROU)2-6 7-6(7) 6-2 [H2H]
Q1Roman Tudoreanu (8) (MDA)Dragos Cristian Mirtea (12) (ROU)6-4 6-1 [H2H]
Q2Jeremy Jahn (1) (GER)Alexandru Tanase (ROU)6-0 7-6(4) [H2H]
Q2Andrei-Gratian Onciu (ROU)Alexandru-Raul Musat (ROU)6-2 6-4 [H2H]
Q2Ivan Anikanov (2) (UKR)Tudor Dumitru (ROU)6-0 6-4 [H2H]
Q2Marius-Adrian Cirstea (16) (ROU)Laurentiu Basarab (ROU)6-1 6-3 [H2H]
Q2Phillip Regnat (3) (GER)Andrei Cociasu (ROU)6-7(5) 6-1 6-1 [H2H]
Q2Charalampos Kapogiannis (13) (GRE)Tudorel Sandu (ROU)6-2 6-1 [H2H]
Q2Artemon Apostu-Efremov (4) (ROU)Constantin-Alexandru Stohor (ROU)6-1 6-1 [H2H]
Q2Valentin Palas (ROU)Vlad Stefan (11) (ROU)3-6 7-5 7-5 [H2H]
Q2Yassine Idmbarek (5) (MAR)Catalin-Petre Nedelescu (ROU)6-0 6-1 [H2H]
Q2Guillem Closa-Puncernau (14) (ESP)Albert Jose-Maria Almendros (WC) (ESP)6-3 7-5 [H2H]
Q2Vasile Antonescu (ROU)Dragos Dima (ROU)6-4 7-5 [H2H]
Q2Theodoros Angelinos (WC) (GRE)Florin-Dimitrie Sorodoc (ROU)6-2 6-2 [H2H]
Q2Florin Nedelcu (ROU)Jesse Kiuru (FIN)6-0 6-3 [H2H]
Q2Adnan Al Mahmoud (ROU)Cosmin Georgescu (ROU)6-4 6-7(3) 6-2 [H2H]
Q2Roman Tudoreanu (8) (MDA)George Alexandru Tatomir (ROU)6-3 6-1 [H2H]
Q2Dragos Cristian Mirtea (12) (ROU)Septimiu Fratila (ROU)7-5 6-0 [H2H]
Q3Jeremy Jahn (1) (GER)Cezar Sincan Johansson (NOR)6-4 6-1 [H2H]
Q3Alexandru Tanase (ROU)Alexandru Robert Burlan (WC) (ROU)6-1 6-0 [H2H]
Q3Alexandru-Raul Musat (ROU)Alexandru Poenaru (ROU)6-1 7-5 [H2H]
Q3Andrei-Gratian Onciu (ROU)Adrian Vodislav (15) (ROU)7-6(6) 2-0 Retired[H2H]
Q3Ivan Anikanov (2) (UKR)Constantin-Cristian Tanase (WC) (ROU)3-6 6-1 6-3 [H2H]
Q3Tudor Dumitru (ROU)Radu Daniel Dinu (WC) (ROU)6-2 6-2 [H2H]
Q3Laurentiu Basarab (ROU)Nicolas Daniel Olguin (WC) (GER)4-6 6-4 6-4 [H2H]
Q3Marius-Adrian Cirstea (16) (ROU)Dragos Alexandru Ionescu (ROU)7-5 6-3 [H2H]
Q3Phillip Regnat (3) (GER)Dragos-Ioan Ghioc (ROU)7-5 6-4 [H2H]
Q3Andrei Cociasu (ROU)Bogdan Morosanu (ROU)6-1 6-1 [H2H]
Q3Tudorel Sandu (ROU)Vlad Protopopescu (ROU)6-3 6-1 [H2H]
Q3Charalampos Kapogiannis (13) (GRE)Lucian Gheorghe (ROU)6-2 6-2 [H2H]
Q3Artemon Apostu-Efremov (4) (ROU)Mircea Alexandru Drozan (ROU)6-0 6-0 [H2H]
Q3Constantin-Alexandru Stohor (ROU)Horia Matei (ROU)6-3 6-4 [H2H]
Q3Valentin Palas (ROU)Constantin Cosmin Mica (ROU)6-0 6-3 [H2H]
Q3Vlad Stefan (11) (ROU)Ioan Horea Bot (ROU)6-3 6-0 [H2H]
Q3Yassine Idmbarek (5) (MAR)Bogdan Andrii (ROU)6-3 6-1 [H2H]
Q3Catalin-Petre Nedelescu (ROU)Beka Buchukuri (GEO)6-1 6-1 [H2H]
Q3Albert Jose-Maria Almendros (WC) (ESP)Alexander Tavkhelidze (GEO)6-4 6-4 [H2H]
Q3Guillem Closa-Puncernau (14) (ESP)Alexandru Gligore (ROU)6-0 6-0 [H2H]
Q3Dragos Dima (ROU)Laurentiu-Antoniu Erlic (6) (ROU)6-2 3-6 7-6(3) [H2H]
Q3Vasile Antonescu (ROU)Pavel Kuzin (UKR)2-6 6-3 7-5 [H2H]
Q3Theodoros Angelinos (WC) (GRE)Cristian Ghergu (ROU)6-2 6-0 [H2H]
Q3Florin-Dimitrie Sorodoc (ROU)Alin-Mihai Constantin (9) (ROU)6-3 6-3 [H2H]
Q3Florin Nedelcu (ROU)Ilie-Aurelian Giurgiu (7) (ROU)6-4 4-6 6-1 [H2H]
Q3Jesse Kiuru (FIN)Eldar-Sebastian Rosianu (ROU)6-2 6-0 [H2H]
Q3Cosmin Georgescu (ROU)Carlos Guerrero-Pancorbo (ESP)6-0 6-1 [H2H]
Q3Adnan Al Mahmoud (ROU)Konstantinos Mikos (10) (GRE)6-3 6-2 [H2H]
Q3Roman Tudoreanu (8) (MDA)Patrick Grigoriu (ROU)6-1 6-2 [H2H]
Q3George Alexandru Tatomir (ROU)Andrei George Daraban (WC) (ROU)6-4 6-2 [H2H]
Q3Septimiu Fratila (ROU)Paul Alexandru Andrei (ROU)6-3 6-0 [H2H]
Q3Dragos Cristian Mirtea (12) (ROU)Razvan-Andrei Cojocaru (ROU)6-3 2-6 6-1 [H2H]


What's your opinion on the ATP Romania F3 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Romania F3 Futures?