ATP Romania F2 Futures Draw (Men's) - 2000

Click Here To Join The Romania F2 Futures Discussion!


Share This...


Romania F2 Futures Event Details:

2000-09-11Clay
OutdoorBucharest, Romania
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Romania F2 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FDiego Hipperdinger (ESP)Mario Munoz-Bejarano (2) (ESP)6-0 6-2[H2H]
SFDiego Hipperdinger (ESP)Ruben Ramirez Hidalgo (3SE) (ESP)7-5 6-7(3) 6-2[H2H]
SFMario Munoz-Bejarano (2) (ESP)Gheorghe Cosac (ROU)6-3 6-7(5) 6-2[H2H]
QFDiego Hipperdinger (ESP)Victor Hanescu (ROU)6-3 4-6 6-1[H2H]
QFRuben Ramirez Hidalgo (3SE) (ESP)Victor Ionita (Q) (ROU)6-2 6-1[H2H]
QFGheorghe Cosac (ROU)Ruben Fernandez-Gil (ESP)6-4 6-1[H2H]
QFMario Munoz-Bejarano (2) (ESP)Simon Greul (GER)6-4 6-3[H2H]
R16Victor Hanescu (ROU)Diego Alvarez (9) (ARG)6-2 6-4[H2H]
R16Diego Hipperdinger (ESP)Remus Farcas (8) (ROU)4-6 6-1 7-5[H2H]
R16Ruben Ramirez Hidalgo (3SE) (ESP)Cesar Ferrer-Victoria (ESP)6-2 7-5[H2H]
R16Victor Ionita (Q) (ROU)Dumitru Caradima (Q) (ROU)6-3 6-0[H2H]
R16Ruben Fernandez-Gil (ESP)Fabio Maggi (ITA)6-1 6-2[H2H]
R16Gheorghe Cosac (ROU)Maxime Boye (FRA)6-3 6-2[H2H]
R16Simon Greul (GER)Leonardo Azzaro (7) (ITA)7-6(1) 7-6(2)[H2H]
R16Mario Munoz-Bejarano (2) (ESP)Fabrice Betencourt (FRA)6-2 6-0[H2H]
R32Diego Alvarez (9) (ARG)Teodor-Dacian Craciun (Q) (ROU)6-1 6-2[H2H]
R32Victor Hanescu (ROU)Claudiu Antonescu (Q) (ROU)6-4 6-3[H2H]
R32Diego Hipperdinger (ESP)Jean-Claude Scherrer (SUI)7-5 6-2[H2H]
R32Remus Farcas (8) (ROU)Stefan Suta (WC) (ROU)6-2 6-0[H2H]
R32Ruben Ramirez Hidalgo (3SE) (ESP)Razvan Itu (Q) (ROU)7-5 6-7(3) 6-3[H2H]
R32Cesar Ferrer-Victoria (ESP)Ionut Captan (WC) (ROU)6-2 7-5[H2H]
R32Dumitru Caradima (Q) (ROU)Marian-Stefan Enciu (WC) (ROU)6-1 6-3[H2H]
R32Victor Ionita (Q) (ROU)Per Thornadsson (6) (SWE)6-2 6-4[H2H]
R32Fabio Maggi (ITA)Dimitri Lorin (5) (FRA)6-0 7-5[H2H]
R32Ruben Fernandez-Gil (ESP)Marius Raicea (Q) (ROU)6-2 6-3[H2H]
R32Gheorghe Cosac (ROU)Bogdan Ivascu (Q) (ROU)6-2 6-4[H2H]
R32Maxime Boye (FRA)Donavan September (4) (RSA)6-0 6-4[H2H]
R32Leonardo Azzaro (7) (ITA)Artemon Apostu-Efremov (ROU)7-5 3-6 7-5[H2H]
R32Simon Greul (GER)Daniel Lesske (WC) (GER)6-1 6-4[H2H]
R32Fabrice Betencourt (FRA)Mihai Stoian (Q) (ROU)7-6(4) 6-3[H2H]
R32Mario Munoz-Bejarano (2) (ESP)Catalin-Ionut Gard (LL) (ROU)7-6(4) 6-4[H2H]
Men's Doubles
FLeonardo Azzaro (3) (ITA)
Fabio Maggi (ITA)
Diego Alvarez (1) (ARG)
Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)
7-5 6-4
SFDiego Alvarez (1) (ARG)
Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)
Victor Hanescu (4) (ROU)
Daniel Lesske (GER)
7-5 6-4
SFLeonardo Azzaro (3) (ITA)
Fabio Maggi (ITA)
Gheorghe Cosac (ROU)
Marian-Stefan Enciu (ROU)
6-3 6-4
QFDiego Alvarez (1) (ARG)
Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)
Razvan Iliescu (ROU)
Bogdan Ivascu (ROU)
6-0 6-0
QFVictor Hanescu (4) (ROU)
Daniel Lesske (GER)
Remus Farcas (ROU)
Dimitri Lorin (FRA)
6-3 6-2
QFLeonardo Azzaro (3) (ITA)
Fabio Maggi (ITA)
Ionut Captan (WC) (ROU)
Catalin-Ionut Gard (ROU)
6-1 6-2
QFGheorghe Cosac (ROU)
Marian-Stefan Enciu (ROU)
Fabrice Betencourt (FRA)
Maxime Boye (FRA)
WO
R16Diego Alvarez (1) (ARG)
Ruben Ramirez Hidalgo (ESP)
Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Razvan Itu (ROU)
6-1 6-1
R16Razvan Iliescu (ROU)
Bogdan Ivascu (ROU)
Dumitru Caradima (ROU)
Robert Nita (ROU)
1-6 7-5 6-3
R16Victor Hanescu (4) (ROU)
Daniel Lesske (GER)
Claudiu Antonescu (ROU)
Stefan Vargolici (ROU)
6-1 6-7(3) 7-6(5)
R16Remus Farcas (ROU)
Dimitri Lorin (FRA)
Victor Ionita (WC) (ROU)
Timo Siebert (GER)
6-3 6-4
R16Ionut Captan (WC) (ROU)
Catalin-Ionut Gard (ROU)
Teodor-Dacian Craciun (ROU)
Andrei Grintescu (ROU)
6-4 6-4
R16Leonardo Azzaro (3) (ITA)
Fabio Maggi (ITA)
Nicolae-Razvan Lupsescu (ROU)
Razvan Verone (ROU)
6-3 6-3
R16Fabrice Betencourt (FRA)
Maxime Boye (FRA)
Stefan Dumitrescu (WC) (ROU)
Hari Nicolae (ROU)
3-6 6-1 7-6(7)
R16Gheorghe Cosac (ROU)
Marian-Stefan Enciu (ROU)
Jean-Claude Scherrer (2) (SUI)
Donavan September (RSA)
6-7(2) 7-6(6) 6-4
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Teodor-Dacian Craciun (1) (ROU)Bogdan Nitescu (ROU)6-1 6-2[H2H]
Q1Claudiu Antonescu (ROU)Catalin-Ionut Gard (2) (ROU)6-4 7-6(3)[H2H]
Q1Bogdan Ivascu (3) (ROU)Eden Lica (WC) (ROU)6-3 6-2[H2H]
Q1Marius Raicea (ROU)Daniel Schalen (4) (SWE)6-3 6-2[H2H]
Q1Victor Ionita (ROU)Adrian-Vasile Gavrila (WC) (ROU)5-3 Retired[H2H]
Q1Dumitru Caradima (ROU)Alvaro Izquierdo-Ordovas (ESP)2-6 6-3 6-0[H2H]
Q1Razvan Itu (7) (ROU)Rares Georgescu (WC) (ROU)6-0 6-1[H2H]
Q1Mihai Stoian (9) (ROU)Robert Nita (8) (ROU)6-4 7-5[H2H]
Q2Teodor-Dacian Craciun (1) (ROU)Constantin Obretin (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q2Bogdan Nitescu (ROU)Alexandru Tanase (ROU)6-4 6-4[H2H]
Q2Catalin-Ionut Gard (2) (ROU)Marcel-Ioan Miron (ROU)6-1 6-3[H2H]
Q2Claudiu Antonescu (ROU)Ionut Hurduc (ROU)6-3 6-3[H2H]
Q2Bogdan Ivascu (3) (ROU)Mihai-Alexandru Horobeanu (ROU)6-3 6-2[H2H]
Q2Eden Lica (WC) (ROU)Teodor Bolanu (ROU)6-4 7-5[H2H]
Q2Daniel Schalen (4) (SWE)Mihai Grecu (ROU)6-2 6-1[H2H]
Q2Marius Raicea (ROU)Stefan Vargolici (ROU)6-4 7-6(3)[H2H]
Q2Victor Ionita (ROU)Bela Mozes (ROU)6-0 6-4[H2H]
Q2Adrian-Vasile Gavrila (WC) (ROU)Dragos Macoveiciuc (ROU)7-5 6-2[H2H]
Q2Dumitru Caradima (ROU)Razvan Iliescu (6) (ROU)6-1 6-4[H2H]
Q2Alvaro Izquierdo-Ordovas (ESP)Andrei Grintescu (ROU)6-3 6-1[H2H]
Q2Razvan Itu (7) (ROU)Sergei Cuptov (MDA)6-4 6-2[H2H]
Q2Rares Georgescu (WC) (ROU)Valentin Sigartau (ROU)6-0 6-3[H2H]
Q2Robert Nita (8) (ROU)Guillem Burniol-Teixido (ESP)7-6(0) 6-0[H2H]
Q2Mihai Stoian (9) (ROU)Andrei Mlendea (ROU)7-6(8) 6-1[H2H]
Q3Teodor-Dacian Craciun (1) (ROU)Andrei Costea (ROU)7-6(4) 6-2[H2H]
Q3Constantin Obretin (ROU)Hari Nicolae (ROU)3-6 7-5 7-5[H2H]
Q3Alexandru Tanase (ROU)Ovidiu-Angelin Popescu (ROU)5-7 7-6(5) 6-2[H2H]
Q3Bogdan Nitescu (ROU)Marius Marinescu (WC) (ROU)6-3 6-3[H2H]
Q3Catalin-Ionut Gard (2) (ROU)Timo Siebert (GER)7-5 6-4[H2H]
Q3Marcel-Ioan Miron (ROU)Paul Sebastian Stanescu (ROU)6-2 6-4[H2H]
Q3Ionut Hurduc (ROU)Alexandru Nomicos (ROU)6-3 6-1[H2H]
Q3Claudiu Antonescu (ROU)Sebastian Popa (ROU)6-3 7-6(3)[H2H]
Q3Bogdan Ivascu (3) (ROU)Cornel Marola (ROU)6-2 6-2[H2H]
Q3Mihai-Alexandru Horobeanu (ROU)Andrei Novaceanu (ROU)6-4 7-6(5)[H2H]
Q3Teodor Bolanu (ROU)Octavian Nicodim (ROU)6-2 6-3[H2H]
Q3Eden Lica (WC) (ROU)Razvan Banica (WC) (ROU)6-3 6-7(3) 7-6(3)[H2H]
Q3Daniel Schalen (4) (SWE)Alexandru Pop-Moldovan (WC) (ROU)6-0 6-0[H2H]
Q3Mihai Grecu (ROU)Vlad Bahrencu (WC) (ROU)6-3 6-0[H2H]
Q3Marius Raicea (ROU)Laurentiu-Nicolae Popescu (ROU)6-0 6-1[H2H]
Q3Stefan Vargolici (ROU)Bogdan Draghici (ROU)6-3 6-4[H2H]
Q3Bela Mozes (ROU)Evgueni Plougarev (5) (MDA)6-3 6-4[H2H]
Q3Victor Ionita (ROU)Stefan Dumitrescu (ROU)6-1 6-2[H2H]
Q3Adrian-Vasile Gavrila (WC) (ROU)Marius-Daniel Abeaboeru (ROU)6-2 6-0[H2H]
Q3Dragos Macoveiciuc (ROU)Steven Willekes ()6-1 6-0[H2H]
Q3Razvan Iliescu (6) (ROU)Dan Vasilescu (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q3Dumitru Caradima (ROU)James Smith (GBR)6-1 6-2[H2H]
Q3Alvaro Izquierdo-Ordovas (ESP)Andrei Gorban ()5-7 6-2 6-4[H2H]
Q3Andrei Grintescu (ROU)Cristian Florentin Voinea (ROU)0-6 6-1 6-1[H2H]
Q3Razvan Itu (7) (ROU)Florin Mergea (WC) (ROU)6-2 6-1[H2H]
Q3Sergei Cuptov (MDA)Alin Zorila (ROU)6-2 6-3[H2H]
Q3Rares Georgescu (WC) (ROU)Valentin Ardeleanu (ROU)6-1 7-5[H2H]
Q3Valentin Sigartau (ROU)Catalin Bradu (ROU)6-3 6-7(3) 7-5[H2H]
Q3Robert Nita (8) (ROU)Lucian Budescu (ROU)6-4 5-7 6-2[H2H]
Q3Guillem Burniol-Teixido (ESP)Andrei Enache (ROU)6-4 6-4[H2H]
Q3Andrei Mlendea (ROU)Radu-Marian Barbu (ROU)6-3 7-5[H2H]
Q3Mihai Stoian (9) (ROU)Andrei Florea (ROU)6-0 6-1[H2H]