ATP Romania F10 Futures Draw (Men's) - 2018

Click Here To Join The Romania F10 Futures Discussion!


Share This...


Romania F10 Futures Event Details:

2018-08-20Clay
OutdoorRomania
Seeds:
View Past Years Draws: 2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Romania F10 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FClaudio Fortuna (ITA)Vasile-Alexandru Ghilea (ROU)6-4 3-6 7-5[H2H]
SFVasile-Alexandru Ghilea (ROU)Nicolo Turchetti (5) (ITA)6-1 7-6(5)[H2H]
SFClaudio Fortuna (ITA)Mircea-Alexandru Jecan (ROU)6-2 4-6 6-3[H2H]
QFMircea-Alexandru Jecan (ROU)Mikhail Korovin (6) (RUS)6-3 7-6(4)[H2H]
QFClaudio Fortuna (ITA)Oleg Prihodko (8) (UKR)6-3 4-6 6-4[H2H]
QFVasile-Alexandru Ghilea (ROU)Aziz Dougaz (2) (TUN)6-3 6-0[H2H]
QFNicolo Turchetti (5) (ITA)Alexandar Lazarov (3) (BUL)2-6 7-5 6-1[H2H]
R16Vasile-Alexandru Ghilea (ROU)Dragos Nicolae Madaras (7) (ROU)6-2 6-3[H2H]
R16Claudio Fortuna (ITA)Dragos Dima (1) (ROU)7-6(2) 6-4[H2H]
R16Mikhail Korovin (6) (RUS)Nicholas David Ionel (WC) (ROU)6-4 6-2[H2H]
R16Mircea-Alexandru Jecan (ROU)Vlad Andrei Dancu (q) (ROU)6-3 6-3[H2H]
R16Aziz Dougaz (2) (TUN)Matei Adrian Georgescu (WC) (ROU)7-6(5) 6-2[H2H]
R16Nicolo Turchetti (5) (ITA)Calin Manda (ROU)6-1 6-1[H2H]
R16Oleg Prihodko (8) (UKR)Alexandru Vasile Manole (q) (ROU)6-3 6-2[H2H]
R16Alexandar Lazarov (3) (BUL)Riccardo Maiga (SUI)6-2 6-3[H2H]
R32Nicholas David Ionel (WC) (ROU)Gabi Adrian Boitan (ROU)6-1 6-3[H2H]
R32Dragos Nicolae Madaras (7) (ROU)Valentin Vanta (q) (ROU)7-5 6-3[H2H]
R32Alexandar Lazarov (3) (BUL)Nicolae Frunza (ROU)6-2 6-3[H2H]
R32Alexandru Vasile Manole (q) (ROU)Imanol LOPEZ Morillo (q) (ESP)6-3 6-1[H2H]
R32Mircea-Alexandru Jecan (ROU)Edris Fetisleam (ROU)7-6(0) 6-0[H2H]
R32Calin Manda (ROU)Vasile Antonescu (ROU)6-4 6-1[H2H]
R32Oleg Prihodko (8) (UKR)Vladislav Melnic (ROU)6-2 6-1[H2H]
R32Claudio Fortuna (ITA)Vadim Alekseenko (q) (UKR)6-2 6-3[H2H]
R32Aziz Dougaz (2) (TUN)Daniel Cozma (WC) (ROU)6-1 6-3[H2H]
R32Matei Adrian Georgescu (WC) (ROU)Teodor-Dacian Craciun (ROU)6-4 6-4[H2H]
R32Nicolo Turchetti (5) (ITA)Razvan Marius Codescu (q) (ROU)5-7 6-0 6-2[H2H]
R32Vlad Andrei Dancu (q) (ROU)Bogdan Borza (4) (ROU)6-4 4-6 7-5[H2H]
R32Mikhail Korovin (6) (RUS)Carlos SANCHEZ Jover (q) (ESP)6-3 6-0[H2H]
R32Dragos Dima (1) (ROU)Petru-Alexandru Luncanu (q) (ROU)7-5 6-4[H2H]
R32Vasile-Alexandru Ghilea (ROU)Filip Cristian Jianu (ROU)6-4 6-1[H2H]
R32Riccardo Maiga (SUI)Vlad Andrei Dumitru (WC) (ROU)6-4 6-3[H2H]
Men's Doubles
FVasile Antonescu (ROU)
Mircea-Alexandru Jecan (ROU)
Nicolae Frunza (ROU)
Nicholas David Ionel (ROU)
6-1 6-3
SFVasile Antonescu (ROU)
Mircea-Alexandru Jecan (ROU)
Claudio Fortuna (ITA)
Riccardo Maiga (SUI)
6-1 6-1
SFNicolae Frunza (ROU)
Nicholas David Ionel (ROU)
Andrei Marinescu (ROU)
Luca George Tatomir (ROU)
6-4 6-3
QFClaudio Fortuna (ITA)
Riccardo Maiga (SUI)
Mikhail Korovin (RUS)
Oleg Prihodko (UKR)
4-6 6-3 10-6
QFVasile Antonescu (ROU)
Mircea-Alexandru Jecan (ROU)
Vlad Andrei Dancu (ROU)
Matei Adrian Georgescu (ROU)
6-2 5-7 10-7
QFAndrei Marinescu (ROU)
Luca George Tatomir (ROU)
Alexandar Lazarov (BUL)
Calin Manda (ROU)
6-3 2-6 10-8
QFNicolae Frunza (ROU)
Nicholas David Ionel (ROU)
Vlad Victor Cornea (ROU)
Patrick Grigoriu (ROU)
0-6 6-3 10-7
R16Vasile Antonescu (ROU)
Mircea-Alexandru Jecan (ROU)
Vlad Andrei Dumitru (ROU)
Dragos Nicolae Madaras (ROU)
6-3 6-2
R16Vlad Andrei Dancu (ROU)
Matei Adrian Georgescu (ROU)
Vadim Alekseenko (UKR)
Roman Boychuk (UKR)
6-2 6-2
R16Mikhail Korovin (RUS)
Oleg Prihodko (UKR)
Petru-Alexandru Luncanu (ROU)
Stefan Palosi (ROU)
6-4 6-4
R16Claudio Fortuna (ITA)
Riccardo Maiga (SUI)
Razvan Marius Codescu (ROU)
Alexandru Vasile Manole (ROU)
7-6(3) 6-4
R16Andrei Marinescu (ROU)
Luca George Tatomir (ROU)
Daniel Cozma (ROU)
Cristian Stefan Moldovan (ROU)
6-2 7-5
R16Nicolae Frunza (ROU)
Nicholas David Ionel (ROU)
Edris Fetisleam (ROU)
Vladimir Filip (ROU)
7-6(7) 3-6 10-4
R16Vlad Victor Cornea (ROU)
Patrick Grigoriu (ROU)
Vasile-Alexandru Ghilea (ROU)
Vladislav Melnic (ROU)
6-1 3-6 10-5
R16Alexandar Lazarov (BUL)
Calin Manda (ROU)
Imanol LOPEZ Morillo (ESP)
Nicolo Turchetti (ITA)
6-1 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Imanol LOPEZ Morillo (q) (ESP)Vincentiu Andrei Niculescu (ROU)3-6 6-3 6-0[H2H]
Q1Valentin Vanta (q) (ROU)Roman Boychuk (UKR)6-3 6-7(4) 6-2[H2H]
Q1Vlad Andrei Dancu (q) (ROU)Vlad Victor Cornea (ROU)6-4 5-7 6-4[H2H]
Q1Carlos SANCHEZ Jover (q) (ESP)Vladimir Filip (ROU)6-3 1-6 6-3[H2H]
Q1Vadim Alekseenko (q) (UKR)Samuil Konov ()6-1 4-6 6-2[H2H]
Q1Alexandru Vasile Manole (q) (ROU)Andi Jianu (ROU)6-2 6-0[H2H]
Q1Petru-Alexandru Luncanu (q) (ROU)Eduard Vlasceanu (ROU)6-3 4-1 ret.[H2H]
Q1Razvan Marius Codescu (q) (ROU)Luca George Tatomir (ROU)6-4 1-0 ret.[H2H]
Q2Roman Boychuk (UKR)Radu Mihai Papoe ()6-3 6-4[H2H]
Q2Andi Jianu (ROU)Cristian Stefan Moldovan (ROU)7-5 6-4[H2H]
Q2Alexandru Vasile Manole (q) (ROU)Dan Mihai Nastase ()6-4 6-3[H2H]
Q2Eduard Vlasceanu (ROU)Jacopo Calvani ()6-0 6-0[H2H]
Q2Petru-Alexandru Luncanu (q) (ROU)Stefan Adrian Andreescu ()6-0 6-2[H2H]
Q2Samuil Konov ()Kenta Kurita (JPN)4-6 6-3 6-4[H2H]
Q2Vadim Alekseenko (q) (UKR)Alexander Simion (ROU)6-4 6-2[H2H]
Q2Valentin Vanta (q) (ROU)George Iulian Dina (ROU)6-2 6-1[H2H]
Q2Imanol LOPEZ Morillo (q) (ESP)Stefan Palosi (ROU)3-6 7-6(3) 6-4[H2H]
Q2Vladimir Filip (ROU)Tudor Vlad Vasilache ()6-3 6-3[H2H]
Q2Carlos SANCHEZ Jover (q) (ESP)Stratton Gilmore (USA)6-0 6-1[H2H]
Q2Razvan Marius Codescu (q) (ROU)Ioan Dan Abrudan (ROU)6-3 6-2[H2H]
Q2Luca George Tatomir (ROU)Andrei Oprisor ()6-2 6-1[H2H]
Q2Vlad Victor Cornea (ROU)Cosmin Ontica (ROU)7-5 7-6(7)[H2H]
Q2Vlad Andrei Dancu (q) (ROU)Andrei Marinescu (ROU)6-1 6-2[H2H]
Q2Vincentiu Andrei Niculescu (ROU)Alexandru Bobe ()6-2 6-1[H2H]
Q3Valentin Vanta (q) (ROU)Cristian Alexandru Andreescu (ROU)4-6 6-3 6-2[H2H]
Q3George Iulian Dina (ROU)Takumi Kobayashi (JPN)6-1 6-0[H2H]
Q3Radu Mihai Papoe ()Andrei Perlitz Vladu ()6-0 6-1[H2H]
Q3Cristian Stefan Moldovan (ROU)Alexandru Cristian Bodnariuk (ROU)6-1 7-5[H2H]
Q3Andi Jianu (ROU)Dan Radu Munteanu (ROU)6-4 6-2[H2H]
Q3Dan Mihai Nastase ()Ian O'jon (USA)4-6 6-3 6-4[H2H]
Q3Jacopo Calvani ()Robert Damian Savin (_RO)6-4 6-1[H2H]
Q3Eduard Vlasceanu (ROU)Egor Matvievici (MDA)6-2 6-1[H2H]
Q3Stefan Adrian Andreescu ()Emilien Burnel ()6-2 7-5[H2H]
Q3Kenta Kurita (JPN)Tiberiu Tudoran ()6-1 6-1[H2H]
Q3Samuil Konov ()Gabriel Cristian Liahovici (ROU)6-2 6-4[H2H]
Q3Alexander Simion (ROU)Andrei Afilipoaei (CAN)6-2 6-2[H2H]
Q3Stefan Palosi (ROU)Vlad Cristian Niculae (ROU)6-0 6-0[H2H]
Q3Vincentiu Andrei Niculescu (ROU)Alexander Gima (ROU)6-4 6-1[H2H]
Q3Tudor Vlad Vasilache ()Vlad-Andreeas Dumitrescu ()6-1 6-2[H2H]
Q3Stratton Gilmore (USA)Mihai Ducu ()6-1 6-7(3) 6-1[H2H]
Q3Carlos SANCHEZ Jover (q) (ESP)Dacian Simion (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q3Razvan Marius Codescu (q) (ROU)Bogdan Pavel (ROU)6-2 6-2[H2H]
Q3Ioan Dan Abrudan (ROU)Mihai Razvan Marinescu ()6-1 1-6 7-6(6)[H2H]
Q3Andrei Oprisor ()Teodor Ionut Chioveanu ()6-7(2) 6-3 6-3[H2H]
Q3Luca George Tatomir (ROU)Eugen Durnescu (ROU)6-1 6-2[H2H]
Q3Vlad Victor Cornea (ROU)Laurentiu Mandocescu (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q3Cosmin Ontica (ROU)Alexandru Ionel Stroe (ROU)6-1 6-1[H2H]
Q3Andrei Marinescu (ROU)Mihnea Lorin Stefan Turcu (ROU)6-2 6-4[H2H]
Q3Alexandru Bobe ()Theodor Cristian Miriuta ()6-2 6-0[H2H]
Q3Vladimir Filip (ROU)Radu Dimitrie HRISTACHE Zgondea (ROU)6-2 6-4[H2H]