ATP Romania F4 Futures Draw (Men's) - 2009

Click Here To Join The Romania F4 Futures Discussion!


Share This...


Romania F4 Futures Event Details:

2009-05-25Clay
OutdoorBucharest, Romania
Seeds:
View Past Years Draws: 2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Romania F4 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FPetru-Alexandru Luncanu (4) (ROU)Pierre Metenier (3) (FRA)6-3 6-2 [H2H]
SFPierre Metenier (3) (FRA)Jeroen Masson (7) (RSA)6-3 1-6 6-2 [H2H]
SFPetru-Alexandru Luncanu (4) (ROU)Theodoros Angelinos (Q) (GRE)6-3 7-5 [H2H]
QFJeroen Masson (7) (RSA)Frederic Jeanclaude (1) (FRA)7-6(4) 6-4 [H2H]
QFPierre Metenier (3) (FRA)Andrei Mlendea (5) (ROU)2-6 6-1 7-5 [H2H]
QFPetru-Alexandru Luncanu (4) (ROU)Alexandros Jakupovic (6) (GRE)6-3 7-6(3) [H2H]
QFTheodoros Angelinos (Q) (GRE)Razvan Sabau (8) (ROU)6-3 6-1 [H2H]
R16Frederic Jeanclaude (1) (FRA)Alexandre Renard (FRA)6-4 6-0 [H2H]
R16Jeroen Masson (7) (RSA)Alexandru Tanase (Q) (ROU)6-3 1-0 Retired[H2H]
R16Pierre Metenier (3) (FRA)Guillem Closa-Puncernau (LL) (ESP)6-1 6-4 [H2H]
R16Andrei Mlendea (5) (ROU)Marcus Willis (SE) (GBR)6-0 1-0 Retired[H2H]
R16Alexandros Jakupovic (6) (GRE)Laurentiu-Antoniu Erlic (Q) (ROU)6-3 6-1 [H2H]
R16Petru-Alexandru Luncanu (4) (ROU)Tobias Klein (GER)7-6(5) 6-2 [H2H]
R16Razvan Sabau (8) (ROU)Marcel-Ioan Miron (ROU)3-6 6-4 6-2 [H2H]
R16Theodoros Angelinos (Q) (GRE)Roman Tudoreanu (Q) (MDA)6-0 6-2 [H2H]
R32Frederic Jeanclaude (1) (FRA)James Feaver (GBR)6-1 6-1 [H2H]
R32Alexandre Renard (FRA)Joshua Milton (GBR)7-5 6-3 [H2H]
R32Alexandru Tanase (Q) (ROU)Valentin Palas (Q) (ROU)2-6 6-3 6-3 [H2H]
R32Jeroen Masson (7) (RSA)Aleksandr Agafonov (UKR)6-3 6-3 [H2H]
R32Pierre Metenier (3) (FRA)Burnham Arlidge (GBR)6-3 6-3 [H2H]
R32Guillem Closa-Puncernau (LL) (ESP)Paul-Mihai Puscasu (ROU)1-6 7-5 6-4 [H2H]
R32Marcus Willis (SE) (GBR)Alexandru-Raul Lazar (ROU)3-6 6-1 6-4 [H2H]
R32Andrei Mlendea (5) (ROU)Llaurentiu-Ady Gavrila (WC) (ROU)6-1 6-0 [H2H]
R32Alexandros Jakupovic (6) (GRE)Daniel Smethurst (SE) (GBR)6-3 6-1 [H2H]
R32Laurentiu-Antoniu Erlic (Q) (ROU)Yassine Idmbarek (Q) (MAR)3-6 6-3 6-1 [H2H]
R32Tobias Klein (GER)Alexandru Grigorita (WC) (ROU)6-2 6-0 [H2H]
R32Petru-Alexandru Luncanu (4) (ROU)Artemon Apostu-Efremov (Q) (ROU)2-6 6-4 6-1 [H2H]
R32Razvan Sabau (8) (ROU)Marco Simoni (ITA)5-7 6-4 6-2 [H2H]
R32Marcel-Ioan Miron (ROU)Alexandru Catalin Marasin (Q) (ROU)3-6 6-1 7-5 [H2H]
R32Roman Tudoreanu (Q) (MDA)Vlad Stefan (WC) (ROU)6-4 3-6 6-2 [H2H]
R32Theodoros Angelinos (Q) (GRE)Francesco Piccari (2) (ITA)6-1 6-4 [H2H]
Men's Doubles
FAlexandros Jakupovic (1) (GRE)
Alexandre Renard (FRA)
Alexandru-Raul Lazar (ROU)
Florin Mergea (ROU)
6-1 6-0
SFAlexandros Jakupovic (1) (GRE)
Alexandre Renard (FRA)
James Feaver (GBR)
Tobias Klein (GER)
6-4 6-2
SFAlexandru-Raul Lazar (ROU)
Florin Mergea (ROU)
Dragos Dima (WC) (ROU)
George Alexandru Tatomir (ROU)
6-3 6-1
QFAlexandros Jakupovic (1) (GRE)
Alexandre Renard (FRA)
Ivan Anikanov (UKR)
Roman Tudoreanu (MDA)
6-4 6-2
QFJames Feaver (GBR)
Tobias Klein (GER)
Patrick Grigoriu (WC) (ROU)
Alexandru Catalin Marasin (ROU)
7-5 6-4
QFAlexandru-Raul Lazar (ROU)
Florin Mergea (ROU)
Aleksandr Agafonov (3) (UKR)
Andrei Ciumac (MDA)
6-3 6-7(4) [17-15]
QFDragos Dima (WC) (ROU)
George Alexandru Tatomir (ROU)
Gianluca Luddi (ITA)
Francesco Piccari (ITA)
WO
R16Alexandros Jakupovic (1) (GRE)
Alexandre Renard (FRA)
Artemon Apostu-Efremov (ROU)
Adrian-Vasile Gavrila (ROU)
6-4 6-2
R16Ivan Anikanov (UKR)
Roman Tudoreanu (MDA)
Charalampos Kapogiannis (GRE)
Konstantinos Mikos (GRE)
4-6 6-1 [10-5]
R16Patrick Grigoriu (WC) (ROU)
Alexandru Catalin Marasin (ROU)
Victor Ionita (4) (ROU)
Paul-Mihai Puscasu (ROU)
2-6 6-3 [11-9]
R16James Feaver (GBR)
Tobias Klein (GER)
Beka Buchukuri (GEO)
Alexander Tavkhelidze (GEO)
6-2 6-1
R16Alexandru-Raul Lazar (ROU)
Florin Mergea (ROU)
Laurentiu-Antoniu Erlic (ROU)
Valentin Palas (ROU)
7-5 3-6 [17-15]
R16Aleksandr Agafonov (3) (UKR)
Andrei Ciumac (MDA)
Adnan Al Mahmoud (ROU)
Llaurentiu-Ady Gavrila (ROU)
6-3 6-3
R16Gianluca Luddi (ITA)
Francesco Piccari (ITA)
Theodoros Angelinos (WC) (GRE)
Marius Raicea (ROU)
7-6(5) 6-4
R16Dragos Dima (WC) (ROU)
George Alexandru Tatomir (ROU)
Alin-Mihai Constantin (2) (ROU)
Andrei Mlendea (ROU)
6-4 1-6 [10-6]
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Alexandru Catalin Marasin (ROU)Victor Ionita (1) (ROU)6-4 6-2 [H2H]
Q1Alexandru Tanase (WC) (ROU)Ivan Anikanov (2) (UKR)6-3 6-4 [H2H]
Q1Artemon Apostu-Efremov (3) (ROU)Peter-Robert Hodel (12) (ROU)6-3 7-6(4) [H2H]
Q1Yassine Idmbarek (4) (MAR)Guillem Closa-Puncernau (9) (ESP)6-1 6-0 [H2H]
Q1Valentin Palas (ROU)Albert Jose-Maria Almendros (ESP)6-7(4) 6-3 6-2 [H2H]
Q1Laurentiu-Antoniu Erlic (6) (ROU)Adnan Al Mahmoud (ROU)6-4 6-4 [H2H]
Q1Roman Tudoreanu (7) (MDA)Andrei-Gratian Onciu (ROU)6-4 6-7(5) 6-3 [H2H]
Q1Theodoros Angelinos (GRE)Adrian-Marin Dancescu (ROU)6-3 6-3 [H2H]
Q2Victor Ionita (1) (ROU)Alexandru Poenaru (ROU)6-2 6-2 [H2H]
Q2Alexandru Catalin Marasin (ROU)Vlad Protopopescu (ROU)6-1 6-4 [H2H]
Q2Ivan Anikanov (2) (UKR)Dragos Alexandru Ionescu (ROU)6-4 6-3 [H2H]
Q2Alexandru Tanase (WC) (ROU)Dragos-Ioan Ghioc (ROU)6-3 6-1 [H2H]
Q2Artemon Apostu-Efremov (3) (ROU)Cosmin Georgescu (ROU)6-3 6-4 [H2H]
Q2Peter-Robert Hodel (12) (ROU)Mircea Alexandru Drozan (ROU)6-3 6-0 [H2H]
Q2Yassine Idmbarek (4) (MAR)Thomas-Cristian Hodel (WC) (ROU)7-5 7-6(2) [H2H]
Q2Guillem Closa-Puncernau (9) (ESP)Dragos Dima (ROU)6-3 6-4 [H2H]
Q2Valentin Palas (ROU)Alexandru Joitoiu (WC) (ROU)6-2 6-1 [H2H]
Q2Albert Jose-Maria Almendros (ESP)Eldar-Sebastian Rosianu (ROU)6-2 6-7(0) 6-2 [H2H]
Q2Laurentiu-Antoniu Erlic (6) (ROU)Sergiu Margarit (ROU)6-3 7-6(7) [H2H]
Q2Adnan Al Mahmoud (ROU)Konstantinos Mikos (10) (GRE)6-4 6-4 [H2H]
Q2Roman Tudoreanu (7) (MDA)Cristian-Alexandru Ceparu (WC) (ROU)6-3 6-4 [H2H]
Q2Andrei-Gratian Onciu (ROU)Andrei Savulescu (16) (ROU)6-2 6-3 [H2H]
Q2Adrian-Marin Dancescu (ROU)Alin-Mihai Constantin (8) (ROU)6-4 6-3 [H2H]
Q2Theodoros Angelinos (GRE)Alexander Tavkhelidze (GEO)6-3 6-2 [H2H]
Q3Victor Ionita (1) (ROU)Marius-Alexandru Petcu (ROU)6-4 6-3 [H2H]
Q3Alexandru Poenaru (ROU)Andrei Cociasu (ROU)6-2 3-0 Retired[H2H]
Q3Vlad Protopopescu (ROU)Tudor Dumitru (ROU)7-6(2) 6-2 [H2H]
Q3Alexandru Catalin Marasin (ROU)Razvan-Andrei Cojocaru (15) (ROU)6-2 6-3 [H2H]
Q3Ivan Anikanov (2) (UKR)Constantin-Cristian Tanase (ROU)6-4 6-3 [H2H]
Q3Dragos Alexandru Ionescu (ROU)George Alexandru Tatomir (ROU)6-3 6-0 [H2H]
Q3Dragos-Ioan Ghioc (ROU)Constantin Dan Lazar (ROU)6-2 6-1 [H2H]
Q3Alexandru Tanase (WC) (ROU)Catalin-Petre Nedelescu (14) (ROU)6-4 6-2 [H2H]
Q3Artemon Apostu-Efremov (3) (ROU)Constantin Cosmin Mica (ROU)6-2 6-0 [H2H]
Q3Cosmin Georgescu (ROU)Marius Raicea (WC) (ROU)6-2 6-3 [H2H]
Q3Mircea Alexandru Drozan (ROU)Bogdan Morosanu (ROU)6-2 6-3 [H2H]
Q3Peter-Robert Hodel (12) (ROU)Florin-Dimitrie Sorodoc (ROU)6-1 6-4 [H2H]
Q3Yassine Idmbarek (4) (MAR)Bogdan Becherescu (WC) (ROU)6-4 6-0 [H2H]
Q3Thomas-Cristian Hodel (WC) (ROU)Teodor Valentin Anghel (ROU)6-2 6-2 [H2H]
Q3Dragos Dima (ROU)Radu Daniel Dinu (ROU)6-0 6-2 [H2H]
Q3Guillem Closa-Puncernau (9) (ESP)Nicolas Daniel Olguin (GER)6-2 6-0 [H2H]
Q3Valentin Palas (ROU)Andrei Ciumac (5) (MDA)1-6 6-3 7-5 [H2H]
Q3Alexandru Joitoiu (WC) (ROU)Septimiu Fratila (ROU)7-6(5) 6-2 [H2H]
Q3Eldar-Sebastian Rosianu (ROU)Paul Alexandru Andrei (WC) (ROU)6-2 6-3 [H2H]
Q3Albert Jose-Maria Almendros (ESP)Beka Buchukuri (13) (GEO)6-3 6-1 [H2H]
Q3Laurentiu-Antoniu Erlic (6) (ROU)Constantin-Alexandru Stohor (ROU)6-3 6-1 [H2H]
Q3Sergiu Margarit (ROU)Catalin Liviu Dofin (ROU)6-0 6-0 [H2H]
Q3Adnan Al Mahmoud (ROU)Justin Brateanu (WC) (ROU)6-0 6-0 [H2H]
Q3Konstantinos Mikos (10) (GRE)Alexandru Pasareanu (CAN)4-6 6-1 6-2 [H2H]
Q3Roman Tudoreanu (7) (MDA)Andrei George Daraban (ROU)6-2 6-1 [H2H]
Q3Cristian-Alexandru Ceparu (WC) (ROU)Ioan Horea Bot (ROU)6-0 6-3 [H2H]
Q3Andrei-Gratian Onciu (ROU)Alexandru Gligore (ROU)6-0 6-0 [H2H]
Q3Andrei Savulescu (16) (ROU)Patrick Grigoriu (ROU)6-2 6-3 [H2H]
Q3Alin-Mihai Constantin (8) (ROU)Bogdan Andrii (ROU)7-6(3) 6-2 [H2H]
Q3Adrian-Marin Dancescu (ROU)Dan Vasilescu (ROU)7-6(6) 7-5 [H2H]
Q3Alexander Tavkhelidze (GEO)Laurentiu Basarab (ROU)3-6 6-2 6-1 [H2H]
Q3Theodoros Angelinos (GRE)Charalampos Kapogiannis (11) (GRE)6-4 6-2 [H2H]


What's your opinion on the ATP Romania F4 Futures draw (Men's) 2009?
Who will win Romania F4 Futures?