ATP Poznan Challenger Draw (Men's) - 2015

Click Here To Join The Poznan Challenger Discussion!


Share This...


Poznan Challenger Event Details:

2015-07-13Clay
OutdoorPoland
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Poznan Challenger draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FPablo Carreno Busta (1) (ESP)Radu Albot (4) (MDA)6-4 6-4[H2H]
SFPablo Carreno Busta (1) (ESP)Lucas Pouille (3) (FRA)6-2 7-6(4)[H2H]
SFRadu Albot (4) (MDA)Adam Pavlasek (CZE)6-0 1-6 6-3[H2H]
QFPablo Carreno Busta (1) (ESP)Jan Satral (CZE)7-5 6-4[H2H]
QFLucas Pouille (3) (FRA)Andre Ghem (BRA)6-4 6-3[H2H]
QFRadu Albot (4) (MDA)Pedja Krstin (SRB)3-6 7-6(10) 7-6(2)[H2H]
QFAdam Pavlasek (CZE)Pere Riba (PR) (ESP)2-6 6-4 6-2[H2H]
R16Pablo Carreno Busta (1) (ESP)Mathias Bourgue (FRA)6-2 6-7(4) 6-1[H2H]
R16Jan Satral (CZE)Axel Michon (Q) (FRA)7-6(5) 6-2[H2H]
R16Lucas Pouille (3) (FRA)Franko Skugor (CRO)6-3 3-6 6-4[H2H]
R16Andre Ghem (BRA)Taro Daniel (7) (JPN)2-6 6-2 6-4[H2H]
R16Pedja Krstin (SRB)Jason Kubler (AUS)7-6(5) 2-6 7-5[H2H]
R16Radu Albot (4) (MDA)Maxim Dubarenco (Q) (BLR)6-3 6-4[H2H]
R16Pere Riba (PR) (ESP)Matthias Bachinger (6) (GER)6-2 6-7(6) 6-4[H2H]
R16Adam Pavlasek (CZE)Elias Ymer (SWE)7-5 6-4[H2H]
R32Pablo Carreno Busta (1) (ESP)Grzegorz Panfil (POL)6-4 6-1[H2H]
R32Mathias Bourgue (FRA)Artem Smirnov (Q) (UKR)6-4 3-6 6-2[H2H]
R32Jan Satral (CZE)Michal Konecny (LL) (CZE)6-4 6-4[H2H]
R32Axel Michon (Q) (FRA)Albert Montanes (8) (ESP)6-2 6-0[H2H]
R32Lucas Pouille (3) (FRA)Tobias Kamke (GER)6-0 7-5[H2H]
R32Franko Skugor (CRO)Alexander Kudryavtsev (RUS)6-3 7-6(0)[H2H]
R32Andre Ghem (BRA)Hubert Hurkacz (WC) (POL)6-2 6-1[H2H]
R32Taro Daniel (7) (JPN)Andriej Kapas (WC) (POL)6-1 6-2[H2H]
R32Pedja Krstin (SRB)Daniel Munoz-De La Nava (5) (ESP)6-3 1-6 6-3[H2H]
R32Jason Kubler (AUS)Michal Dembek (WC) (POL)5-7 6-0 6-3[H2H]
R32Maxim Dubarenco (Q) (BLR)Vlad Victor Cornea (WC) (ROU)5-7 6-2 6-3[H2H]
R32Radu Albot (4) (MDA)Inigo Cervantes (ESP)6-2 4-6 6-3[H2H]
R32Matthias Bachinger (6) (GER)Rogerio Dutra Silva (Q) (BRA)6-4 0-6 6-4[H2H]
R32Pere Riba (PR) (ESP)Ivo Klec (SVK)6-2 6-2[H2H]
R32Adam Pavlasek (CZE)Tristan Lamasine (FRA)7-6(4) 6-3[H2H]
R32Elias Ymer (SWE)Joao Souza (2) (BRA)7-6(3) 6-4[H2H]
Men's Doubles
FMikhail Elgin (1) (RUS)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Julio Peralta (4) (CHL)
Matt Seeberger (USA)
3-6 6-3 10-6
SFMikhail Elgin (1) (RUS)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Inigo Cervantes (ESP)
Pere Riba (ESP)
7-6(3) 6-2
SFJulio Peralta (4) (CHL)
Matt Seeberger (USA)
Michal Dembek (WC) (POL)
Viktor Kostin (GER)
6-2 7-6(2)
QFMikhail Elgin (1) (RUS)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Vlad Victor Cornea (WC) (ROU)
Karol Drzewiecki (POL)
6-4 6-3
QFInigo Cervantes (ESP)
Pere Riba (ESP)
Tomasz Bednarek (3) (POL)
Alexander Satschko (GER)
7-6(3) 7-5
QFJulio Peralta (4) (CHL)
Matt Seeberger (USA)
Maxim Dubarenco (BLR)
Alexander Kudryavtsev (RUS)
WO
QFMichal Dembek (WC) (POL)
Viktor Kostin (GER)
Guillermo Duran (2) (ARG)
Sergio Galdos (PER)
7-6(2) 6-2
R16Mikhail Elgin (1) (RUS)
Mateusz Kowalczyk (POL)
Hubert Hurkacz (WC) (POL)
Jan Zielinski (POL)
5-7 6-4 10-2
R16Vlad Victor Cornea (WC) (ROU)
Karol Drzewiecki (POL)
Mathias Bourgue (FRA)
Lucas Pouille (FRA)
6-3 6-4
R16Tomasz Bednarek (3) (POL)
Alexander Satschko (GER)
Andriej Kapas (POL)
Grzegorz Panfil (POL)
7-5 6-1
R16Inigo Cervantes (ESP)
Pere Riba (ESP)
Patrick Grigoriu (ROU)
Ilija Vucic (SRB)
6-3 6-3
R16Maxim Dubarenco (BLR)
Alexander Kudryavtsev (RUS)
Andre Ghem (BRA)
Joao Souza (BRA)
6-1 7-6(4)
R16Julio Peralta (4) (CHL)
Matt Seeberger (USA)
Michal Konecny (Q) (CZE)
Petr Michnev (CZE)
6-4 6-2
R16Michal Dembek (WC) (POL)
Viktor Kostin (GER)
Adam Pavlasek (CZE)
Jan Satral (CZE)
6-3 1-6 10-7
R16Guillermo Duran (2) (ARG)
Sergio Galdos (PER)
Rogerio Dutra Silva (BRA)
Daniel Munoz-De La Nava (ESP)
WO
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Artem Smirnov (7) (UKR)Sergio Galdos (PER)6-4 6-3[H2H]
Q1Maxim Dubarenco (2) (BLR)Adrian Andrzejczuk (WC) (POL)6-2 7-6(2)[H2H]
Q1Rogerio Dutra Silva (3) (BRA)Petr Michnev (CZE)6-3 6-1[H2H]
Q1Axel Michon (4) (FRA)Michal Konecny (8) (CZE)7-6(2) 6-2[H2H]
Q2Sergio Galdos (PER)Henri Laaksonen (1) (SUI)6-4 7-5[H2H]
Q2Artem Smirnov (7) (UKR)Bastian Wagner (GER)6-3 6-2[H2H]
Q2Maxim Dubarenco (2) (BLR)Maciej Rajski (POL)6-3 6-4[H2H]
Q2Adrian Andrzejczuk (WC) (POL)Peter Mick (SVK)7-6(4) 6-1[H2H]
Q2Rogerio Dutra Silva (3) (BRA)Karol Drzewiecki (WC) (POL)6-4 6-2[H2H]
Q2Petr Michnev (CZE)Guillermo Duran (ARG)6-4 1-0 Ret.[H2H]
Q2Axel Michon (4) (FRA)Tomasz Bednarek (POL)6-4 6-0[H2H]
Q2Michal Konecny (8) (CZE)Dmytro Badanov (UKR)6-3 6-1[H2H]
Q3Henri Laaksonen (1) (SUI)Gibril Diarra (AUT)7-6(2) 6-0[H2H]
Q3Sergio Galdos (PER)Norbert Tadyszak (WC) (POL)6-2 6-3[H2H]
Q3Bastian Wagner (GER)Szymon Walkow (POL)6-3 6-3[H2H]
Q3Artem Smirnov (7) (UKR)Viktor Kostin (GER)6-2 6-2[H2H]
Q3Maxim Dubarenco (2) (BLR)Lucas Renard (SWE)3-6 6-1 6-4[H2H]
Q3Maciej Rajski (POL)Pawel Zawisza (POL)6-4 6-1[H2H]
Q3Adrian Andrzejczuk (WC) (POL)Piotr Zbroja (POL)6-3 7-5[H2H]
Q3Peter Mick (SVK)Mikhail Ledovskikh (6) (RUS)6-3 6-4[H2H]
Q3Rogerio Dutra Silva (3) (BRA)Mauricio Alvarez-Guzman (CHL)6-0 6-0[H2H]
Q3Karol Drzewiecki (WC) (POL)Przemyslaw Michocki (WC) (POL)6-4 6-2[H2H]
Q3Petr Michnev (CZE)Adam Majchrowicz (POL)6-3 6-3[H2H]
Q3Guillermo Duran (ARG)Bastian Malla (5) (CHL)6-7(2) 6-2 6-2[H2H]
Q3Axel Michon (4) (FRA)Pawel Cias (WC) (POL)6-2 7-6(6)[H2H]
Q3Tomasz Bednarek (POL)Sergiy Sergiienko (UKR)6-1 4-6 6-4[H2H]
Q3Dmytro Badanov (UKR)Rafal Teurer (WC) (POL)6-3 6-3[H2H]
Q3Michal Konecny (8) (CZE)Phillip Gresk (POL)6-1 6-3[H2H]
Men's Doubles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Michal Konecny (2) (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Sergiy Sergiienko (1) (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
6-3 6-2
Q2Sergiy Sergiienko (1) (UKR)
Artem Smirnov (UKR)
Przemyslaw Michocki (WC) (POL)
Norbert Tadyszak (POL)
6-1 6-1
Q2Michal Konecny (2) (CZE)
Petr Michnev (CZE)
Dmytro Badanov (UKR)
Adam Majchrowicz (POL)
6-0 6-3