ATP Poland F9 Futures Draw (Men's) - 2017

Click Here To Join The Poland F9 Futures Discussion!


Share This...


Poland F9 Futures Event Details:

2017-08-14Clay
IndoorPOL
Seeds:
View Past Years Draws: 2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008    (To go back further use "Year" dropdown box below)

NEW!! View the Poland F9 Futures draw for any past year by using the "Year" dropdown box below OR
search for a different event by using the "Event" box:

Tour: Search Any Event: Year:  
Jump To >   Singles    Doubles    Singles Qualifying
RoundWinning PlayerLosing PlayerScoreH2H
Men's Singles
FMats Moraing (1) (GER)Aleksandar Vukic (AUS)6-2 7-5[H2H]
SFMats Moraing (1) (GER)Boy Westerhof (6) (NLD)6-4 6-1[H2H]
SFAleksandar Vukic (AUS)Hubert Hurkacz (2) (POL)6-4 6-4[H2H]
QFBoy Westerhof (6) (NLD)Adrian Andrzejczuk (POL)6-4 6-3[H2H]
QFMats Moraing (1) (GER)Carlos Gomez-Herrera (7) (ESP)6-4 5-7 7-6(7)[H2H]
QFHubert Hurkacz (2) (POL)Jan Mertl (5) (CZE)6-4 6-1[H2H]
QFAleksandar Vukic (AUS)Adam Chadaj (q) (POL)7-5 6-3[H2H]
R16Jan Mertl (5) (CZE)Pawel Cias (POL)6-4 6-1[H2H]
R16Adam Chadaj (q) (POL)Artem Smirnov (8) (UKR)6-1 7-5[H2H]
R16Boy Westerhof (6) (NLD)Piotr Grynkowski (q) (POL)6-1 6-4[H2H]
R16Carlos Gomez-Herrera (7) (ESP)Jan Galka (WC) (POL)7-5 6-2[H2H]
R16Mats Moraing (1) (GER)Maciej Smola (POL)6-1 6-1[H2H]
R16Hubert Hurkacz (2) (POL)Marcin Gawron (POL)4-6 7-5 6-2[H2H]
R16Aleksandar Vukic (AUS)Gibril Diarra (AUT)6-4 3-6 6-0[H2H]
R16Adrian Andrzejczuk (POL)Ivan Endara (4) (ECU)6-3 6-7(4) 6-4[H2H]
R32Jan Mertl (5) (CZE)Oleg Prihodko (UKR)6-3 5-7 6-3[H2H]
R32Adam Chadaj (q) (POL)Vladimir Uzhylovsky (q) (UKR)5-7 6-3 6-4[H2H]
R32Artem Smirnov (8) (UKR)Kamil Gajewski (POL)6-1 6-4[H2H]
R32Boy Westerhof (6) (NLD)Michal Dembek (POL)4-6 7-6(2) 6-2[H2H]
R32Marcin Gawron (POL)Daniel Kossek (WC) (POL)6-2 6-1[H2H]
R32Ivan Endara (4) (ECU)David Norfeldt (q) (SWE)6-2 6-3[H2H]
R32Carlos Gomez-Herrera (7) (ESP)Pawel Jankowiak (WC) ()6-0 6-1[H2H]
R32Gibril Diarra (AUT)Dariusz Lipka (q) (POL)6-1 7-5[H2H]
R32Mats Moraing (1) (GER)Karol Drzewiecki (LL) (POL)6-4 6-2[H2H]
R32Maciej Smola (POL)Jeremy Gschwendtner (q) (GBR)6-2 6-3[H2H]
R32Pawel Cias (POL)Przemyslaw Zielinski (q) (POL)6-2 6-2[H2H]
R32Hubert Hurkacz (2) (POL)Olexiy Kolisnyk (UKR)6-2 6-7(5) 6-2[H2H]
R32Aleksandar Vukic (AUS)Juan Pablo Ficovich (3) (ARG)7-5 3-6 6-3[H2H]
R32Adrian Andrzejczuk (POL)Juraj Masar (SVK)6-3 2-6 6-3[H2H]
R32Piotr Grynkowski (q) (POL)Maciej Nowak (WC) (POL)5-7 6-1 6-3[H2H]
R32Jan Galka (WC) (POL)Bartlomiej Maroszek (q) (POL)7-5 6-4[H2H]
Men's Doubles
FMichal Dembek (POL)
Hubert Hurkacz (POL)
Karol Drzewiecki (POL)
Maciej Smola (POL)
6-2 6-7(9) 10-6
SFKarol Drzewiecki (POL)
Maciej Smola (POL)
Olexiy Kolisnyk (UKR)
Oleg Prihodko (UKR)
6-4 6-0
SFMichal Dembek (POL)
Hubert Hurkacz (POL)
Marcin Gawron (POL)
Carlos Gomez-Herrera (ESP)
6-3 6-4
QFKarol Drzewiecki (POL)
Maciej Smola (POL)
Gaston Briano (ARG)
Juan Pablo Ficovich (ARG)
6-0 6-1
QFOlexiy Kolisnyk (UKR)
Oleg Prihodko (UKR)
Mehrdad Shahidipour ()
Noe Sytkow (POL)
6-0 6-0
QFMichal Dembek (POL)
Hubert Hurkacz (POL)
Tim Kopinski (USA)
Aleksandar Vukic (AUS)
6-2 6-3
QFMarcin Gawron (POL)
Carlos Gomez-Herrera (ESP)
Artem Smirnov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
6-2 6-3
R16Artem Smirnov (UKR)
Vladimir Uzhylovsky (UKR)
Pawel Cias (POL)
Maciej Nowak (POL)
6-1 6-2
R16Karol Drzewiecki (POL)
Maciej Smola (POL)
Gibril Diarra (AUT)
Boy Westerhof (NLD)
6-4 5-7 10-8
R16Gaston Briano (ARG)
Juan Pablo Ficovich (ARG)
Mikhail Mirzonizhotov (UKR)
Przemyslaw Zielinski (POL)
6-0 6-2
R16Tim Kopinski (USA)
Aleksandar Vukic (AUS)
Jan Galka (POL)
Adam Mlazga (POL)
6-4 6-1
R16Olexiy Kolisnyk (UKR)
Oleg Prihodko (UKR)
Kamil Gajewski (POL)
Piotr Lomacki (POL)
3-0 ret.
R16Mehrdad Shahidipour ()
Noe Sytkow (POL)
Adrian Andrzejczuk (POL)
Adam Chadaj (POL)
2-6 1-2 ret.
R16Michal Dembek (POL)
Hubert Hurkacz (POL)
Juraj Masar (SVK)
Jan Mertl (CZE)
6-3 6-2
R16Marcin Gawron (POL)
Carlos Gomez-Herrera (ESP)
Oleksander Kyrychenko (UKR)
Mateusz Piatek (POL)
6-0 6-3
Men's Singles Qualifying - Those Winning Q1 Have Qualified
Q1Adam Chadaj (q) (POL)Daniil Tsebrenko (UKR)6-1 6-3[H2H]
Q1Dariusz Lipka (q) (POL)Karol Drzewiecki (LL) (POL)6-4 5-7 6-4[H2H]
Q1Vladimir Uzhylovsky (q) (UKR)Danyil Chornous (UKR)6-2 6-2[H2H]
Q1Piotr Grynkowski (q) (POL)Maximilian Kaiser ()6-4 6-1[H2H]
Q1Przemyslaw Zielinski (q) (POL)Piotr Lomacki (POL)4-6 6-2 7-5[H2H]
Q1David Norfeldt (q) (SWE)Michal Bedra (POL)6-4 6-3[H2H]
Q1Jeremy Gschwendtner (q) (GBR)Mateusz Piatek (POL)7-6(0) 6-4[H2H]
Q1Bartlomiej Maroszek (q) (POL)Luke Simkiss (GBR)6-4 6-1[H2H]
Q2Adam Chadaj (q) (POL)Tomas Vaise (LTU)6-1 6-3[H2H]
Q2Dariusz Lipka (q) (POL)Moritz Trapp ()6-0 6-0[H2H]
Q2Vladimir Uzhylovsky (q) (UKR)Noe Sytkow (POL)6-0 6-0[H2H]
Q2Piotr Lomacki (POL)Boryslaw Michalowski (POL)6-3 6-1[H2H]
Q2Piotr Grynkowski (q) (POL)Mikolaj Borkowski (POL)6-2 7-6(2)[H2H]
Q2Karol Drzewiecki (LL) (POL)Maciej Prochalski ()6-0 6-1[H2H]
Q2Przemyslaw Zielinski (q) (POL)Oleksander Kyrychenko (UKR)5-7 6-3 7-5[H2H]
Q2David Norfeldt (q) (SWE)Nikita Jesaibegjans (LAT)6-2 6-0[H2H]
Q2Danyil Chornous (UKR)Paulius Matulevicius (LTU)6-3 6-2[H2H]
Q2Maximilian Kaiser ()Mikolaj Szmyrgala (POL)6-1 6-3[H2H]
Q2Daniil Tsebrenko (UKR)Mikolaj Wrzol (POL)6-0 6-3[H2H]
Q2Jeremy Gschwendtner (q) (GBR)Konrad Mularczyk (POL)6-2 6-2[H2H]
Q2Michal Bedra (POL)Uri Vodavoz (ISR)6-4 7-5[H2H]
Q2Luke Simkiss (GBR)Adam Mlazga (POL)3-6 6-1 7-6(4)[H2H]
Q2Bartlomiej Maroszek (q) (POL)Dominik Langmajer (CZE)7-6(4) 6-0[H2H]
Q2Mateusz Piatek (POL)Dominik Nazaruk (POL)w/o[H2H]
Q3Dariusz Lipka (q) (POL)Patryk Krolik (POL)6-0 6-3[H2H]
Q3Mikolaj Szmyrgala (POL)Ethan Tulliani (AUS)6-1 6-0[H2H]
Q3Mikolaj Borkowski (POL)Jakub Jastrzebski (POL)7-5 2-6 6-4[H2H]
Q3Konrad Mularczyk (POL)Igor Filipovic (_CR)6-1 7-6(3)[H2H]
Q3Oleksander Kyrychenko (UKR)Adam Bronka (AUS)6-0 6-1[H2H]
Q3Danyil Chornous (UKR)Artjoms Jesaibegjans ()6-3 6-1[H2H]
Q3Uri Vodavoz (ISR)Norbert Tadyszak (POL)6-2 7-6(3)[H2H]
Q3Daniil Tsebrenko (UKR)Nir Vodavoz (ISR)6-3 6-1[H2H]
Q3Nikita Jesaibegjans (LAT)Blazej Krzeptowski (POL)6-2 6-1[H2H]
Q3Luke Simkiss (GBR)Mehrdad Shahidipour ()6-2 6-1[H2H]
Q3Dominik Langmajer (CZE)Thomas Hulme (GBR)7-5 6-1[H2H]
Q3Mateusz Piatek (POL)Kamil Stach (POL)3-6 6-2 6-3[H2H]